kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

Dziękuję za odpowiedzi. Niestety nie wiem, czy jestem uczulona na cokolwiek, bo nigdy nie brałam takich uczulających leków, no może poza aspiryną, którą znoszę bardzo dobrze. Kreatyninę zrobiłam wczoraj, przed TK muszę zrobić TSH. Z żyłami mam problem (wczoraj pan kłuł mnie trzy razy, zanim mu się udało - nie wiem, dlaczego podkreśla mi "kłuł"  :oczy2🙂. Jeśli chodzi o chorobę układową to u mnie akurat dotyka naczyń, więc nie wiem czy to nie będzie jakieś zwiększone ryzyko  💡
Fajnie, że mi sie udalo szybko rezonans załatwić, ale dostalam jedynie płytkę,a. wynik za 3 tygodnie 🙁
Ja miałam dzisiaj rezonans po 15-ej, płytkę dostałam od razu a wynik był gotowy po 17-ej  🙂
W niektórych miejscach jest duży problem z radiologami. Jak byłam na pediatrii to na opis zdjęcia klatki czekało się tyle, że już dziecko szło do domu a tego czasem dalej nie było...
We Wro jest tak z TK. Tzn jak leżysz w szpitalu to jest na drugi dzień , ale z poradni to niestety nie i jak się okazało w lux med tak samo.
Płytka jest od razu także.

Espana jak naczynia chcą oglądać to chyba powinni ci Angio robić a nie TK ?
Mi w szpitalu robili angio, bo podejrzewali zapalanie naczyń, ale kontrast tak samo , nie ma nic do rzeczy, idzie w żyłę i tyle. Prz drobnych żyłach jest to nie przyjemne po prostu, a mi wenflon założyli w poniedziałek , a badania miałam środę to już było przytkane ciut i wiadomo jak maszyna dozuje to pod ciśnieniem wtłacza szybko, więc sympatycznie nie było  😂
Teraz w Lux Med pani mi od razu sama wybrała najgrubszą żyłę jaką mam i było milej  🙂
U nas wyniki sie wysyla do Łodzi. Już nawet mi bardzo nie zależy, bo bylam na rtg (wynik jutro) i pani zapytala, czy mam wridzoną wadę talerza miednicy. Więc jest z rtg cos wyjdzie to rezonans kregoslupa tylko potrzebny mi do faktycznego wykluczenia kręgosłupa.

Jeśli okaże się, że to jednak biodro to chyba powinnam isc do ortopedy? Czy do fizjoterapeuty od razu?
marysia550, do ortopedy na pewno  chyba bym poszła.
Tzn do ortopedy tak, tylko to będę czekała. A chcialabym coś juz dzialas w kierunku, żeby ból ustąpił.

Bardzo, bardzo żałuję, że nie pojechałam na SOR od razu jak mialam ten najwiekszy ból. Bylabym juz przynajmniej zdiagnozowana. Teraz chociaz bez bólu moge leżeć,chwilę posiedziec, pójść do toalety i umyć się szybko.
We Wro jest tak z TK. Tzn jak leżysz w szpitalu to jest na drugi dzień , ale z poradni to niestety nie i jak się okazało w lux med tak samo.
Płytka jest od razu także.

Espana jak naczynia chcą oglądać to chyba powinni ci Angio robić a nie TK ?
Mi w szpitalu robili angio, bo podejrzewali zapalanie naczyń, ale kontrast tak samo , nie ma nic do rzeczy, idzie w żyłę i tyle. Prz drobnych żyłach jest to nie przyjemne po prostu, a mi wenflon założyli w poniedziałek , a badania miałam środę to już było przytkane ciut i wiadomo jak maszyna dozuje to pod ciśnieniem wtłacza szybko, więc sympatycznie nie było  😂
Teraz w Lux Med pani mi od razu sama wybrała najgrubszą żyłę jaką mam i było milej  🙂

Perlica rezonans był robiony w kierunku zmian neurologicznych i wpływu półpaśca. Wynik wyszedł w normie, mam tylko jedną torbiel zastoinową w zatoce szczękowej, pewnie po tych moich infekcjach. Nie było potrzeby podania kontrastu, całe szczęście, bo w środę mam tomografię klatki a odstęp między kontrastami musi wynosić minimum 1,5 tygodnia. Teraz za to czekam u dermatologa, bo mi się rumień guzowaty zaognił 🙁 W tym miesiącu wykorzystam do cna swój pakiet w Lux Medzie  😁
espana, dobrze im tak  😀
A rezonans tak szybko w LM ci opisali ?

Czego to się człowiek o sobie nie dowie w takich badaniach  🤔wirek:
Tak, byłam w szoku, bo powiedzieli, że wynik do miesiąca czasu. Widocznie nic nie znaleźli i wszystko było jasne, a w ośrodku było pusto i mieli czas  🙂 Bardzo mi to pasuje, bo zależy mi na zgromadzeniu dokumentacji przed planową hospitalizacją w lutym.
espana, a jak Ci podobało samo badanie? Bo ja potwierdziłam u siebie lęk przed brakiem tlenu. i tak jak na gastroskopii, przy znieczuleniu zęba z tyłu szczęki tak i w tej tubie miałam atak paniki. Nogi mi się tak trzęsły ze strachu, że je nie wiem czy tam coś wyjdzie :P
Robiłam już rezonans w 2016, też głowy, też bez kontrastu. Wtedy pamiętam, że bardzo zmarzłam i że zabrałam stoperydo uszu. Teraz było ciepło, dostałam słuchawki i wydawało mi się, że badanie trwa krócej. Nie miałam poczucia klaustrofobii, zresztą nie wjeżdżałam chyba cała do tej rury skoro badana była tylko głowa. W moim przypadku przy zaburzeniach snu przyjęcie pozycji horyzontalnej jest znakomitym powodem do zaśnięcia  😉 i chyba tylko przez hałas nie zasnęłam. Podczas eeg film mi się urywa bez problemu  🤣 i dostaję ochrzan od badających.
Też w mri przysypiam. Niestety słuchawki z muzyką mi się nie należą, bo jak skanują mózg, to nie wolno. Przy skanie kręgoslupa mogłam sobie za to odliczać czas piosenkami, zwykle trwają po trzy minuty... Przy mocniejszych maszynach czepiają się nie tylko stanika, ale i różnych innych "podejrzanych metalowo" ubrań. Więc nie ma to jak leginsy, ciepłe skarpetki, długi ciepły sweter i od razu prosić o kocyk 😉
A to ja miałam zwykłe słuchawki bez muzyki, a skanowali mózg. Poprzednim razem ściągałam retainer stalowy przed badaniem, teraz robiłam badanie z retainerem, nawet nie zwrócili na to uwagi. Miałam stanik z fiszbinami, spodnie i pasek z metalowymi elementami, etc.
Obejrzalam te zdjęcia z płyty. Mam dużą skolioze ledzwiowego, niesymetryczną miednicę i przepuklinę też widać.

Espana - ale glową tylko wjezdzalas  😉
Retainer mam na zębach  😉 Można się fotografować bez obaw  😁
Retainer mam na zębach  😉 Można się fotografować bez obaw  😁
aaaa skupilam sie na pasku i staniku. Ja mam śruby w zębach i ich nie trzeba zgłaszać, to może i aparat może być.
Na Szaserów zaczęli się bardziej przejmować stanikami i resztą po wymianie maszyny na mocniejszą. Może więc chodzi o skrupulatność, a może o siłę skanera?
Mam pytanie do osób, które miały wykonywany rezonans i tomografię komputerową z kontrastem. Miałam już wykonywane oba badania, ale bez kontrastu. Czy różnica w jakości obrazu jest duża na korzyść badania z kontrastem? Czy są jakieś przeciwwskazania do podania kontrastu (oprócz chorób nerek)? Czy jakieś działania niepożądane, uczulenia, etc? Na jakiej podstawie radiolog decyduje o podaniu kontrastu? Czy retainer (łuk stalowy ortodontyczny) może być przeciwwskazaniem do wykonania badania? Czy oba badania można wykonać w stosunkowo krótkim odstępie czasu (6 dni)?

Metal do rezonansu, no nie da rady, to jest przeciwskanzanie.
A samego kontrastu się nie bój! Ja  miałam dwa razy podawany i wszystko przebiegło bez problemowo  :kwiatek:
No właśnie nie. Poczytałam trochę na ten temat i okazuje się, że metal w ciele pacjenta nagrzewa się o maksimum 1 stopień i prawidłowo założony aparat czy retainer nie ulegnie uszkodzeniu, odklejeniu, ani tym bardziej nie spowoduje wybuchu maszyny 😉 Jedyne co może spowodować to artefakty, czyli zaburzenia w odczycie, zacienić obraz, etc. Zrobiłam badanie z łukiem stalowym w ustach, nic się nie stało, żyję i badanie też wyszło dobrze, bo nie było potrzeby zastosowania kontrastu  :kwiatek:
Kamień z serca, bo w środę mam TK klatki i nie będę miała problemu, że dwa kontrasty zostaną podane w zbyt małym odstępie czasowym.

edit: mam atak. Neuralgia - jak sobie radzicie? Nie mogę wysiedzieć z bólu, tabsy nie działają na to w ogóle.
Espana, neuralgia czego? Międzyżebrowa czy nerwu trójdzielnego? 🙁
Ja choruję od paru lat. Tabsy nie działały nigdy, tylko przeciwpadaczkowe (na mnie najlepiej gabapentyna). Niestety, mi ból nie przeszedł, w okresie letnim mam remisje, wraca przy dużym stresie, zimnie etc. Niestety poszukiwania konfliktu nerwowo-naczyniowego nic nie dały, więc może mam neuropatie 😜 😜 Czyli stan, że totalnie nie wiadomo co i dlaczego.
Neuralgia półpaścowa nerwu kulszowego. Umieram  😵
To jest to samo co rwa kulszowa? 🙁 Kochana nie znam się na tym, wiem tylko, że przeciwbólowe zwykłe (ketonal np.) nie działają na neuralgie 🙁 🙁 SOR?  🙁
To bym musiała na SORze zamieszkać 🙁 Mam ataki półpaśca średnio 2 razy w miesiącu, a ten jest wyjątkowo zjadliwy. Tak naprawdę zaczął się 9-go grudnia i trwa do tej pory, ale dzisiaj to przypier....
Rwa kulszowa to przy tym pikuś. Drenuje mi nerw kulszowy oraz całe podbrzusze z prawej strony, ból jest bardzo duży (a ja mam podwyższony próg bólu), i trwa nieprzerwanie od kilku godzin (miałam godzinne spotkanie w pracy, masakra). Nie mogę się wyprostować, chodzę złamana jak quasi modo, żadne zmiany pozycji nie pomagają, lekarze patrzą na mnie jak UFO. Dodam że od prawie miesiąca zażywam Neosine Forte. Jestem zlana potem z bólu.
A na półpasiec amitryptylina to nie działa przeciwbólowo??? Mnie uczono że działa.
Na receptę?
Amitryptylina to nie wiem na kogo działa... Tzn też ją jadłam, ale zawsze w skojarzeniu z czymś, bo inaczej to bym sobie mogła 🙁 I z tego, co kojarzę to tak, na receptę.

Espana, aj.. wierzę 🙁 🙁 No moja neuralgia też mi życie niszczy 🙁 I wierzę, że jest trudno, ściskam! :kwiatek: :kwiatek:
Tak. Na receptę. To starodawny lek przeciwdepresyjny o którym mówi się, z działa przeciwbowo w neuralgiach ( a już zwłaszcza w półpaścu spotykałam się z jego stosowaniem) . Oczywiście że nie sam. Wszak nie jest lekiem przeciwbólowym. W skojarzeniu z innymi lekami ma działać. Podpytać swojego neurologa. Powinien o tym wiedzieć.
Laski, z zasady nie biorę przeciwbóli. Nauczyłam się żyć z bólem. Raz dostałam neuralgii nerwu w klatce piersiowej i lekarz przepisał mi leki, jak się potem okazało, przeciw padaczce, kile i rzeżączce. Po pierwszej urwał mi się film, po drugiej już nie mogłam utrzymać pionu. Przy moich urywających się filmach nie chcę brać dodatkowo otępiających leków.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się