Szczepienia - wszystko na temat

Czy Equilis Equenza T jest też szczepionką na tężec, czy samą grypę?
Mój koń był szczepiony pierwszy raz Equilis Resequin NN plus, po miesiącu tym samym, po  pół roku Equilis Equenza T i nie wiem czym teraz (po 6 miesiącach od ostatniego szczepienia).
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
04 grudnia 2008 20:44
wystarczy wpisać w google  i wyskakuje  😉:

http://www.veterynaria.pl/leki.php?cmd=info&id=714

cyt : Equlis Equenza T - Szczepionka dla koni przeciwko influenzie koni i tężcowi.
Możesz znów zaszczepić Reseqinem NN (grypa+herpes), a za pół roku Equenzą T(grypa+tężec) i tak na przemian.
O ile sie nie myle to szczepionki z "T" w nazwie sa rowniez przeciwko tezcowi.
T -tetanus,tężec.
Czy ktoś mógłby mi w końcu wytłumaczyć - dlaczego szczepicie konie, które nie startują co pół roku? Weteryniarz tak kazał, czy sami macie takie pomysły?
Ja nie szczepię! Raz na rok wystarczy w zupełności.
Dokladnie, to wymysł PZJ bo producent mowi ze szczepionka jest na rok!
tez szczepię raz na rok. pokemon niektórzy weci każą co pół roku 🤔 jeszcze chciał mi wmówić, że szczepiąc raz na rok nie mam ciągłości i trzeba robić bazowe  🙄
Agita-jeśli byś chciała zacząć starty,probe dzielnosci itp.itd. przy szczepieniu raz na rok musisz zaczac od bazy...
paradoksalne jest to, ze tylko u nas szczepi sie co pol roku konie startujace...ba! niektorzy katuja konie szczepieniem nie tylko na sama grype co pol roku, ale i tezcem, co jest debilizmem:/
Karla, tylko ze mój koń na zawody itp nie jeździ, ale oczywiście jakby to miało kiedyś nastąpić, to się będę musiała do przepisów zastosować :/
Wątpię, żeby ten wet myślał, że chodzi o starty.. i szczepionka oczywiście była z tężcem.. sądząc po kwocie jaką wziął za szczepienie, to chciał mnie po prostu naciągnąć  🤣
Agita to sie nie daj i tyle! Szczep sobie raz na rok grypa plus tezec , a jak ruszysz na parkury,trasy rajdowe, czy deptac kapuche to wtedy na spokojnie wczesniej przygotujecie baze🙂
Karla 🙂 dokładnie ja moje młode też szczepię raz do roku a moją Dyrę co pół, ponieważ startowałam na niej.
I tak jak sznurka napisała to szczepienie co pół roku to wymysł PZJ i wogole nie wiadomo po co i na co.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
05 grudnia 2008 19:36
ja swoją szczepiłam na wiosnę - tężec i grypa, wnioskując z waszych wypowiedzi w zupełności to wystarczy?
Nie startuję w żadnych zawodach, nie jest mi to szczepienie do niczego potrzebne, chodzi mi tylko o zdrowie konia.
I jeszcze jedno pytanie, słyszałam dzisiaj że jest szczepionka na grypę , tężec i odrobaczanie w jednym, czy to prawda?
Ada   harder. better. faster. stronger.
05 grudnia 2008 20:06
A mnie wet mówił że mam szczepić raz na pół roku grypą a tężcem raz na rok.
To wkońcu jak z tą grypą ? czy szczepienie co pół roku to "zbyt" wiele. Może zaszkodzić ?
Chyba nie jest to zbyt wiele skoro konie startujace obowiazkowo musza byc szczepione co pol roku.
Z tym szczepieniem co pół roku to wydaje mi się, że chodzi o ograniczenie siewstwa wirusa i faktycznie, jeżeli konie się przemieszczają- jeżdżą na zawody, zmieniają stajnie itp., to może mieć to swoje uzasadnienie. (Choć nie wiem w takim razie, czemu w innych krajach nie ma takiego obowiązku).
Z tym pół roku chodzi o to (IMO), że jeszcze nie tak dawno producenci szczepionek zalecali szczepienia co 6 m-cy lub co 6-12 m-cy. Konie jażdżące na zawody są bardziej narażone na zarażenie, dlatego obowiązkowo 6.
Poza tym szczepionki tylko przeciw grypie  dostępne są u nas (i tak nie do końca) od ok dwóch lat, dlatego wcześniej nie było innej możliwości niż walenie co pół roku tężcem (ok, Resequin 2-3 raze droższy od Tetagripiffy). A jak wiadomo przyzwyczajenie drugą ....
jak w temacie,
ciekawa jestem ile wasze konie maja wolnego po szczepieniu np. na grype? czy w ogole maja przerwe czy szczepienie to nic takiego i uzytkujemy konia jak zwykle?
Nie lepiej było zapytać w temacie ze szczepieniami ?? Po co zakładać nowy? http://voltopiry.pl/forum/index.php/topic,286.0.html

Ja robię przerwę 2 dniowa i zaczynam od lekkich jazd bez skoków i nadmiernego wysiłku a po niecałym tygodniu już normalnie jak by nic nie było sobie trenujemy.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
20 lutego 2009 18:15
Absolutnie nie użytkujemy konia jak zwykle. Przynajmniej my 😉

W dzień szczepienia staramy sie ruszyć lekko, przed szczepieniem kilka godzin. Przez kilka następnych dni użytkujemy lekko, przez pierwsze dwa tak, aby się nie spocil.

Pierwszy trening po 7 dniach.

Myślę, że wątki można polączyć, co wlasnie czynię.
Na pewno nie jak zwykle. No, ale tez bez przesady w druga strone.
W dniu szczepienia lekko ruszam na kilka godzin przed szczepieniem. Nastepnego dnia ma wolne, idziemy na spacer. Dnia nastepnego lekko ruszam a potem juz wracam do normalnej pracy.
Ada   harder. better. faster. stronger.
20 lutego 2009 18:35
ciekawa jestem ile wasze konie maja wolnego po szczepieniu np. na grype?


Gdy zadałam takie pytanie wetowi, przeczytał mi z opakowania szczepionek- że nie przeszkadza ona w codziennym treningu i w żadnej sposób nie wpływa na prace (wysiłek) konia po szczepieniu czyli w sumie producent twierdzi że można normalnie pracować  z koniem kolejnego dnia.
Mój koń raz po szczepionce był pare dni sztywny.

A znów kolejny raz miał obrzęk szyi i był obolały..

Teraz już wiem po której i szczepie inną  😅
mimo wszystko uwazam, ze szczepienia zawsze wplywaja na wydolnosc organizmu, przeciez wprowadzamy, badz co badz, bakterie.

to, co pisza na opakowaniu to mnie neispecjalnie obchodzi, bo producent to sobie moze wszystko napisac zeby tylko jego produkt wybrac.

niedawno mojej kolezanki kon po szczepieniu zalapal paskudna grype- ledwo sie wylizal.. bo jej trener powiedzial, ze absolutnie szczepienie nie wplywa na kondycje, kon pojechal na normalny trening skokowy, wyderkowany, zadbany po jezdzie jak zwykle- a nastepnego dnia goraczka, dreszcze, brak apetytu..

moj stoi kilka dni bez roboty. po 2 zaczynam lekko lonzowac, ale jak sie wscieka to do reki na stepa albo w siodlo na spacer.
mimo, ze skary jest koniem, ktory sie nie poci, nie choruje, nie derkowany specjalnie, od 6 lat odkad jestesmy razem- ani jednego kataru, doslownie zdrowy jak kon 👍 tfu tfu, zeby nie zapeszyc.

Mi zawsze wet mówi ze w dniu szczepienia i na nastepny lepiej koniowi dac wolne, np step do lasu.
Ja szczepie konia 2 razy do roku.
Szczepienia wypadają w czasie kiedy rzadko konia ruszam wiec po szczepieniu ma zawsze tydzień wolnego .
W dniu szczepienia normalna jazda (z tym, że nie jakiś ekstremalny trening), dzień po szczepieniu wolne (padok) lub spacerek stępem w teren, drugi dzień lekka jazda- tak, żeby nie zapocić i już. Nigdy nic się nie działo (6 lat odkąd mam paskuda).
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
21 lutego 2009 09:53
Ja swoje kobyły szczepię 2 x do roku. Wet przyjeżdża wieczorem kiedy stoją już w boksach a rano wypuszczane są na padok. Drugiego dnia normalny trening (czyt. rekreacyjny).
Z tego co słyszałam to na tężec powinno się szczepić raz na 2 lata, ale może źle słyszałam😉
A jak kształtują sie u Was ceny tych szczepionek? Ja ostatnio płaciłam 55 zł na grypę i tężec, a poprzednim razem na samą grybę 70 zł i nie bardzo rozumiem dlaczego 🤔
z tego co kojarze hurtownie ściągają to zza granicy 😉 to jak stoi waluta ma wielkie znaczenie 😉
Tak przyznajemniej mi wyjaśniał wet w zeszłym tyg, jak nie był w stanie powiedzieć ile mnie wyjdzie dokłądnie szczepienie. Musiał najpierw dowiedziec sie w hurtowni.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się