Okulary do pracy przy komputerze

Nie znalazłam wątku na ten temat-mam nadzieję,że nie będzie dubla..

Chciałabym zasięgnąć Waszej rady, poznać opinie..

Otóż moja praca wymaga wielogodzinnej pracy przy komputerze. Nie mam żadnej wady wzroku aczkolwiek boję się by praca przed monitorem nie doprowadziła do pogorszenia tej sytuacji. Słyszałam o specjalnych okularach przeznaczonych do pracy przed komputerem aczkolwiek nie wiele na ten temat wiem.
Czy są skuteczne? Czy warto w takie okulary zainwestować? Macie w tym temacie jakieś doświadczenia?

Będę wdzięczna za pomoc.. 🙂

Pozdrawiam
opolanka   psychologiem przez przeszkody
13 lutego 2009 08:18
Co prawda jest taki wątek, dla ślepych http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,766.0.html
no ale niech zostanie 😉
Przedwczoraj byłam u okulisty w związku z badaniami do nowej pracy.

I okazało się,że po 3 latach pracy non stop przed kompem z niegdyś sokolego oka, mam +0,5 i +0,25 ...no , a pracuję właśnie w takich okularach specjalnych do kompa.
Pani powiedziała,że to podobno wcale nie jest dobre i skuteczne rozwiązanie.
Aczkolwiek osobiście mniej oczy pieką,kiedy je stosuję...no i te oprawki Caroliny Herrera,które uwielbiam 😉
opolanka,  tamten wątek widziałam ale zależy mi na konkretnie tej jednej rzeczy.. Dzięki za zostawienie  :kwiatek:

ita no to mnie załamałaś.. Ja mam bardzo dobry wzrok (odpukać) ale siedzę przed monitorem czasem i po 8 h dziennie i boję się,że to może mieć wpływ na moje zdrowie.. Liczyłam że takie okulary rozwiążą sprawę a tu taka opinia  🙁 
moj okulista rowniez twierdzi, ze niestety nie da sie w pelni ochronic oczu przy pracy przed monitorem. mozesz predzej wybrac te najlepsze monitory, robic duzo przerw, miec w zapasie kropelki, dbac o poprawne oswietlenie miejsca pracy etc.

chyba ze moze jakies 'zerowki' z powlokami??


chyba ze moze jakies 'zerowki' z powlokami??


tak, to się nazywa powłoka antyrefleksowa
caroline   siwek złotogrzywek :)
13 lutego 2009 09:02
mozesz predzej wybrac te najlepsze monitory, robic duzo przerw, miec w zapasie kropelki, dbac o poprawne oswietlenie miejsca pracy etc.

dokładnie!
ja od lat pracuję całymi dniami przed kompem a potem jeszcze "poprawiam" kompem w domu a wada wzroku mi sie nie powiekszyła w żaden dramatyczny sposób (a to co sie powiększyło to i tak sama sobie zafundowałam - porysowana powłoka antyrefleksyjna mnie załatwiła... :P)
Na wybór monitora nie mam wpływu-to działka szefa.
Co do przerw to powiedzcie proszę czy ktoś wie ile takich przerw i jak długich przysługuje wg prawa osobie spędzającej prawie cały dzień w prcy przed komputerem? Jest to jakoś uregulowane?
Wydaję mi się,że na każdą godzinę przysługuje 5 min. przerwy ale pewności nie mam.

U mnie w pracy,kupili mi nowy komp ale monitora już nie i musiałam siedzieć na takim,który niedośc,że zamazany obraz to jeszcze co chwila zmieniał kolor na zielony...koszmar.
Jak mówiłam o tym szefowi to usłyszałam,że ja tylko narzekac potrafię,że mam nowa stacje robocza i za to powinnam być wdzięczna 😎
busch   Mad god's blessing.
13 lutego 2009 12:03
Ja profilaktycznie dostałam od rodziców monitor LCD- podobno chroni oczy przed wypłynięciem  😉
ita ma racje- co godzine piec minut przerwy. z zastrzezeniem, ze przerwy nie mozna poczayc, czyli np. nie mozna po dwoch godzinach wyjsc na 10 min 😉

podstawa prawna:

par. 7 pkt 2 rozporzadzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczenstwa i higieny pracy na stanowiskach wyposazonych w monitory ekranowe, Dz.U. nr 148, poz. 973
a to co sie powiększyło to i tak sama sobie zafundowałam - porysowana powłoka antyrefleksyjna mnie załatwiła... :P
Na poważnie piszesz?
mnie dobija światło jarzeniowe w pracy
A ja zafundowałam sobie okularki do kompa i powiem szczerze że odczułam ogromną różnicę.
Pracuję po 8 h przy kompie i oczy wciąż mnie piekły pomimo dobrego monitora, a odkąd mam okularki mam spokój i jest super.
Ps.ponadto są lansiarskie hihi  😅
Ja mam takie nosić... nawet recepte miałam, ale coś mi nie poszło i do optyka nie dotarłam.
Ale mam 2 pary oprawek, więc to kwestia czasu... :P
caroline   siwek złotogrzywek :)
13 lutego 2009 13:29
Co do przerw to powiedzcie proszę czy ktoś wie ile takich przerw i jak długich przysługuje wg prawa osobie spędzającej prawie cały dzień w prcy przed komputerem? Jest to jakoś uregulowane?

oprócz tych przerw "prawnych" jest jeszcze inny rodzaj przerw - odrywanie wzroku od monitora co kilkanascie minut i spojrzenie w dal.
mnie bardzo pomogło jak postawiłam niedaleko monitora kwiatki doniczkowe i zerkałam na nie - nie rozprasza mnie to tak jak zerkanie za okno a pomaga oczom 😉


Na poważnie piszesz?

no niestety tak :P
nowe szkiełka mam z antyrefleksem pokrytym powłoką tytanową 😉 i kupiłam sciereczkę irchową 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
13 lutego 2009 14:17
Jaki jest koszt takich okularów? niby nie mam żadnej wady, ale kiedy siedzę przy komputerze bardzo szybko zaczynają boleć mnie oczy. W dodatku jestem uzależniona od internetu i całe noce spędzam przy komputerze, przy beznadziejnym oświetleniu.

W sumie najgorzej jest na lekcjach informatyki w szkole- niby nowiutkie monitory, w które muszę się bezmyślnie gapić przez 2 godziny w każdy piątkowy poranek, a oczy bolą mnie już po kilku minutach i zaczynają łzawić. I jeszcze te okropne, migające lampy na suficie, masakra  🙄
caroline   siwek złotogrzywek :)
13 lutego 2009 14:30
przy beznadziejnym oświetleniu.
uwierz bardziej doswiadczonej (w sensie doświadczonej wadą wzroku 😉) - zadbaj o dobre oświetlenie, bo to ono wykończy ci oczy, a nie komputer.

w ogóle dobre oświetlenie to podstawa - do pracy, nauki, komputera, czytania.
Oj tak.
Moje oczy są dość dziwne, bo w okresie bardziej (ale nie bardzo) wmożonego czytania zaczynają mi dokuczać przy pisaniu - muszę sobie pomrugać co jakiś czas, bo przestaję jasno i ostro widzieć to, co piszę. Szkła dobrze dobrane, oczy, poza wadą, zdrowe. To tak trochę off topic.

Trochę ciemniejsze miejsce do pisania i umarł w butach. Strasznie źle się pisze jakieś kolokwium, mając poczucie ograniczonego czasu i musząc ten poświęcać dodatkowo na patrzenie się na coś zgoła innego niż kartka  🙄


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się