Palec Mahometa

Pursat   Абсолют чистой крови
13 lutego 2009 11:52
ciemniejsze miejsca, takie plamy na siersci to chyba maja jakas inna swoja nazwe...

To jest plamistość szlachetna.
to mój łatek - w zależności od pory roku siwizna przybiera rózne kształty ale zawsze jest bliska trójkątowi 🙂


natomiast moja starsza ma  latem siwe włosy ale widoczne jedynie z bliska



natomiast zimą ma taka dziwną sierść ze może nią sterować na wszystkie strony w zależności od pogody
raz rośnie w kierunku zadu a po chwili juz w kierunku łba   🤔
ej, czy ktoś tu nie pomieszał nazewnictwa?  👀

nie ma czegoś takiego chyba jak palec Mahometa?  🙄

piętno Mahometa
- to ciemne plamy na sierści, choć bywają i jaśniejsze, ale Mahomet nie ma nic do "dołków", natomiast...
pchnięcie lancą czy kciuk Proroka - właśnie są to te zagłębienia w mięśniu...
w takim razie PZJ się myli grubo

w swojej wykładni sporządzania opisu i diagramu do sportowych paszportów koni zgodnie z instrukcją PZJ piętno Mahometa = pchnięcie lancą
🤔 🤔 🤔

A ja mam taką "rewelację": Sama mam na udzie "pchnięcie lancą". Byłam zawodowym sportowcem (właściwie do marca jestem), pchnięcie pojawiło się praktycznie niespodziewanie (albo niespodziewanie je zauważyłam), podczas okresu przygotowania siłowego. Jak nie zapomnę zrobię swojej nodze zdjęcie 😉 Nigdy nie miałam kontuzji, upadku. Więc ciekawa jestem skąd się "pchnięcie lancą" bierze? Aha, "naznaczona" przez proroka na pewno nie jestem, chyba że głupotą  😵
Mój koń też ma takie wgłębienie w mięśniu, pasuje akurat na opuszek palca, a ja naiwnie wierzę, że to jeden z "wybranych" i "najlepszych" koni Mahometa ha ha ha :P 😉
no cóz ja obstaję przy tym co napisała xx_O_xx
http://www.finisz.pl/forum/viewtopic.php?t=298
lets go ja tez mam takie pchniecie lanca....a nawet 2 ,jak jak sie plecy koncza a tylek zaczyna 😁
mój przedzielny koń też ma na łopatce
lets go ja tez mam takie pchniecie lanca....a nawet 2 ,jak jak sie plecy koncza a tylek zaczyna 😁


To chyba ma większośc szczupłych ludzi 😉

cytat z innej strony "Te doleczki robia sie z wyraznie zarysowanych,odgraniczonych od siebie miesni posladkowych fakt ze nie czesto widuje sie taka pupe w swoim otoczeniu wynika nie z tego ze masz jakas anamalie w budowie anatomicznej,ale z tego ze wiekszosc ludzi ma poprostu tluszczowe amortyzatorki na pupce"
... On takze jak jego matka nosił identyczne "krwawe znamie", która nosiła klacz od krwi sojego mistrza. Wtedy plemie zrozumiało, że Allah nagordził tę klacz i ich za jej jej odwagę, lojalność i wiare. Piętno to miało być przypomnieniem tej zasługi.
Od tego czasu minęło wiele lat, ale od tamtej wielkiej chwili ta klacz dała początek wyjątkowego rodu.


i moja arabska klacz zapewne jest z tego rodu, bo na prawym ramieniu ma "krwawe piętno" podobne do dłoni.
I rzeczywiście jest wyjątkowa.
Arabowie przywiązywali też wagę do rozmieszczenia wicherków na ciele konia. Długi wicherek na klatce piersiowej tz. "poszarpany kołnierz" uważano za zły omen-konie takie były szalone i nieprzewidywalne.
moj kon tez jest pchniety 😀
na prawej lopatce



a w opisie w paszporcie ma "pchniecie lanca"
[quote author=xx_0_xx link=topic=2794.msg174373#msg174373 date=1234530516]
ej, czy ktoś tu nie pomieszał nazewnictwa?  👀

nie ma czegoś takiego chyba jak palec Mahometa?   🙄

piętno Mahometa
- to ciemne plamy na sierści, choć bywają i jaśniejsze, ale Mahomet nie ma nic do "dołków", natomiast...
pchnięcie lancą czy kciuk Proroka - właśnie są to te zagłębienia w mięśniu...
[/quote]

palec Mahometa = kciuk Proroka
w końcu Mahomet był prorokiem i nie będziemy się tu sprzeczać, którym paluchem te konie macał  :emota2006092:

a z takim nazewnictwem się spotkałam

k_cian chciałabym zobaczyć tą "ofiarę" z marchewki 😉
ninevet - moim zdaniem na Twojej fotce z 1. strony mamy przykład rzadkiej plamy, tzw. "bend or".

A co do sporu czy to lanca czy inne cudo... kwestia nomenklatury. W przypadku umaszczenia, odmian, oznak, znaków szczególnych u koni jak wszyscy wiem nie ma jednolitej klasyfikacji. Bo czy ktoś z Was nazywa konia srokatego "tobiano"?

Ja opieram się na autorytetach (przynajmniej dla mnie są to autorytety w tej dziedzinie - Stachurska, Ussing) i twierdzę, że oznaka "pchnięcie lancą" to synonim "kciuka proroka" i "piętna Mahometa". Jeśli jest inaczej to wytłumaczcie mi proszę co jest czym i jak wygląda.
pozdrawiam
trzynastka   In love with the ordinary
13 lutego 2009 16:53
ninevet - moim zdaniem na Twojej fotce z 1. strony mamy przykład rzadkiej plamy, tzw. "bend or".


Rozwiń proszę 😉
A tu była kobyłka znajomych, takie coś ma na zadku  😉

A co do sporu czy to lanca czy inne cudo... kwestia nomenklatury. W przypadku umaszczenia, odmian, oznak, znaków szczególnych u koni jak wszyscy wiem nie ma jednolitej klasyfikacji. Bo czy ktoś z Was nazywa konia srokatego "tobiano"?

Ja opieram się na autorytetach (przynajmniej dla mnie są to autorytety w tej dziedzinie - Stachurska, Ussing) i twierdzę, że oznaka "pchnięcie lancą" to synonim "kciuka proroka" i "piętna Mahometa". Jeśli jest inaczej to wytłumaczcie mi proszę co jest czym i jak wygląda.
pozdrawiam


wawrek to już zostało wcześniej wyjaśnione - dziura w mięśniu to pchnięcie, palec, kciuk, natomiast nie piętno.
Piętno Mahometa to znamię w postaci plamy krwistej lub skupisko siwych włosów, często w kształcie dłoni (pięciopalczaste).
Bischa   TAFC Polska :)
13 lutego 2009 17:15
A może ktoś wstawić zdjęcie VW Randona ? Ma dość ciekawe piętno  😉 Ja nie mam żadnego jego zdjęcia pod ręką , picasa wszystko mi zawiesza  😤 Siwy też ma piętno - brązowawą "plamę" po lewej stronie tuż za uszami - nie mam dobrego zdjęcia , gdzie by to było dobrze widać .

Pozdrawiam 🙂
Pursat   Абсолют чистой крови
13 lutego 2009 17:30
To są plamki bend or - na zadzie:


Mam nadzieję, że dobrze widać.
espana, pierwsza będzie złożona już jutro -  zapraszam  😁
espana - no tak, zapomniałem, że to na tym forum ustala się takie rzeczy, sorki  🤦

akluna - moim zdaniem klacz ma na zadzie szlachetną plamistość, ale... dziewczyny pewnie ustalą zaraz co to tak naprawdę jest 😲

ninevet - planki bend or zostały po raz pierwszy opisane u og. xx o imieniu Bend Or. Najczęściej występują u kasztanów właśnie - mają zdecydowanie ciemniejszy kolor od maści zasadniczej. Mogą występować na całym ciele i są wielkości dużej monety
O, moje zwierzątko jest też naznaczone przez proroka i ma wgłębienie n aszyi - na palec to za duże więc to bardziej "pchnięcie lancą" 😉 Niestety jest zawszeukryte pod grzywa i nie mam go na zdjęciu - ale jutro zrobię, bo tak nie wiem czy to kciuk czy lanca do końca 😀
ja mam pchnięcie lancą na prawej dłoni  😉 nawet własnoręcznie wykonane - pękł mi jakiś mięsień po uderzeniu w metalową belkę... nie zrobiłam tego specjalnie, machnęłam tak jakoś niefortunnie idąc przez most.
co prawda zarasta co raz bardziej, ale wygląda całkiem fachowo 😉
Mój to w ogóle wyjątkowy, nie dość że uszy reniferowe to ma takie coś na szyi

w paszporcie ma namalowane ale nie opisane
Ruda_H   Istanbul elinden öper
13 lutego 2009 19:12
o wygląda na to, że Rude też ma kciuk  🏇



o jajego 😵 uszy kosmiczne 😲 😲 😲
a ta plamka wygląda jak bend or 🤔

a rudzielec dostał lancą, a może paluchem...?
Jejku! Jakie uszy! Jak??

Wszyscy pytają o te uszy 🙂 od razu zaznaczam że to nie ja po prostu matka mu przygryzła jak był mały(wyrodna) z resztą kilka koni z tamtej stajni też ma przygryzione ale on najmocniej
OFF ale ważny...

Lets-Go Gdy mojej koleżance nagle pojawiło się wgłębienie na udzie, to okazało się, że przesunięty dysk uciska na rdzeń! Ty z kręgosłupem chyba też coś masz? (tak kojarzę). Sprawdź to koniecznie!
Kolezanki folblut tez ma takie  "palce" i chyba jeszcze jeden na piersi


znudzony nemo  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się