Styl western (dawniej kącik)

Nique   - ależ ten koń jest  pod każdym względem świetny . Sylwetka konia  😍 , technikę nie mi oceniać ale całość tworzy piękny obraz







Słuchałaś komentarza Pani sędzi? Bo mówi sporo między innymi o technice  🙂 Jednak z sylwetki konia widać, że to całkiem inna linia niż np. pleżurówki. Naturalne noszenie głowy też całkiem gdzie indziej niż to co się chce widzieć teraz u reinerów. Uwielbiam zawodniczkę, tego konia i ten przejazd  😍
ja właśnie oglądam różne konkurencje west jako laik wiec o wielu subtelnościach nie mam pojęcia - po prostu jest tak że na widok konkretnego konia mam WOW na całokształt . a w ogóle to aqh/aph największe  wrażenie zawsze robiły na mnie za przeproszeniem od du@py strony i  te ich zadki to jest coś niesamowitego 😉
a pamiętam też jak zobaczyłam na żywo pierwszego aph w Żukowicach - chyba Jo Jo  miał na imię ? p. Roleskiej w każdym razie był - i przepadłam na ten typ konia ( szeroko pojęty)
Colonels Shining Gun?  🙂

Colonels Shining Gun?  🙂





nie nie , dużo wcześniej to było , jeszcze nie było Roleski Ranch . w Furioso był Miles i właśnie ten drugi ogier , kasztan . to były chyba pierwsze konie AQH/APH w Polsce
prehistoryczne czasy wspominam 😀
EDIT : olśnienie po zaćmieniu - to był My Joy
Nique o kurcze świetny jest ten koń!! I od razu lepiej mi się zrobiło że moje małopolskie dziecko nie musi chodzić z nosem przy ziemi  😅

A teraz pytanie a propos, może podpowiecie. Przymierzam się do kupna pomocy i waham się między 

https://horsepassion.pl/pl/p/German-Martingal-wodza-pomocnicza/1251

A

https://horsepassion.pl/pl/p/Czarna-wodza-western-skorzana-harness/1250

Na German martingale jeździłam pare razy w Janiowym, ale miał on jeszcze pętle na szyje jak w wytoku klasycznym. Na czarnej wodzy jeździłam tylko klasycznie. I teraz, ma działać tak żeby zachęcić konia do pójścia w dół ale nie w kierunku klaty, bez podniesienia w potylicy. Czy ten german może być bez tego paska na szyje? Zawsze to wtedy jeden pasek w ręku a nie 2 jak przy czarnej. Help bo skończy się tak ze wykupie pół sklepu
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 czerwca 2020 20:20
krysiex213, w zasadzie nigdzie w klasach west konie nie chodzą z nosem przy ziemi, ba, utrzymywanie głowy w pozycji, gdzie czubki uszu są non stop znacząco poniżej górnej linii pleców jest uważane za błąd 😉 niższe ustawienie (na równi z linią lub ciut niżej) występuje w klasach technicznych jak pleasure, horsemanship. Ale nadal priorytetem jest jakość i poprawność ruchu, wyraz i naturalność. Skracanie konia bardziej niż jego możliwości fizyczne pozwalają i nienaturalne dla jego budowy obniżanie głowy prowadzi do spadku tej jakości, do wypadania z rytmu danego chodu.
Working Cow horse to konkurencja z cielakami i wywodzi się 'w linii prostej' z pracy na rancho gdzie ustawienie jak w pleasure nie ma zastosowania 😉 podobnie z Ranch Ridding, mimo, że w tej klasie oceniany jest schemat przypominający połączenia traila z horsemanshipem konkurencja ma podkreślać walory konia rancherskiego, roboczego. Nie można mieć ochraniaczy, nie można mieć zaplecionej grzywy, pomalowanych kopyt, błyszczących koszul. Mile widziane 'krowie' chapsy. Bardzo swobodna rama, energiczny, bardziej wyrazisty krok. Też Ci się powinno spodobać, to dość młoda konkurencja 😉

smartini eee to ja bez pomalowanych kopyt i kolorowych ochraniaczy to nie chce, gryzie się to żmija konwencja że co się nie dojezdzi to się dowyglada  🤣 (żarcik oczywiście)
Ja nie oczekuje od mojego małopolaczka wypłaszczenia i noszenia głowy np jak Rafik bo to kompletnie inna budowa, ale on ma czasami tendencje do ustawiania wysoko potylicy (zawsze tak miał, jak jeździliśmy klasycznie tez). Jak wezmę go na lonze na trójkąty np to ładnie schodzi w dół, nie przełamuje i potem pod siodłem jest spokój (do następnego razu). Stad pomyślałam o którychś z tych pomocy żeby sobie zalozyc np jakaś cześć jazdy i ułatwić mu to odnalezienie drogi w dół. Tylko nie wiek która z nich lepiej się sprawdzi (istnienie czarnej wodzy westowej odkryłam właśnie po przewertowaniu stronki horsepassion)
Mialam ostatnio szanse zobaczenia konia ropingowego za ktorego oferowano 80 tys  $. Moj kowal hoduje i trenuje oraz wystawia konie ropingowe i tydzien temu [przyjechal strugac moje z przyczepka, bo byl w drodze na zawody. Bylam ciekawa jak jego kon wyglada-i jakiego wedzidla uzywa. Facet otworzyl przyczepke, cmoknal na konia, kon grzecznie wyszedl tylem i zatrzymal sie i stal bez ruchu. Nie byl przywiazany do przyczepki. Kon wielkosci mojej Shy, kolo 15hh, nie zbudowany jak wiekszosc quarter jak widze, bez wielkiego dupska. Chcialabym wsiasc na takiego, zeby sprawdzic, ale raz, ze kowal nie mial czasu, bo dojazd na zawody mial zajac poltorej godziny, po drugie czulabym sie jak w Ferrari po przesiadce z pickupa, nie wiedzialabym co robic i na ile moge sobie pozwolic.
Wedzidlo z dosc wysokiem portem, zginajace sie na zawiasach kulkowych, z miedzianymi rolkami na dziaslach. recznie robione, za jedyne 400$  🤔
Potem kowal znowu cmoknal i kon bez pomocy sam zaladowal sie do przyczepki. Pozazdroscilam!!! 😍
Dziewczyny! I chłopaki
Jakie strzemiona lepiej kopić- aluminiowe czy drewniane?
Patrząc pod kątem użytkowania rekreacyjnego i trwałości - śnieg, deszcz, bagno - i lenistwo w pielęgnacji 😀
Cześć,
Śledząc rozważania "czy do konkurencji amerykańskich najlepszy będzie koń amerykański" podniosę jeszcze jeden wątek- chcąc kupić małego konia do jazdy rekreacyjnej w "naszym" stylu, spełniającego kwestie budowy i predyspozycji fizycznych oraz psychicznych od kilku miesięcy ląduję i tak w obrębie aqh 😵
W ogłoszeniach co prawda są ciągle te same konie aqh, ale innych ras (nie wspominając nawet o tym żeby był ujeżdżony!)- brak. Brak innych koni w typie wzorca. Ja szukam małej klaczy ( max 148, raczej lżejszej) i nawet z aqh ciężko. 🙄
a szukałaś araba? Mnóstwo ludzi na zachodzie (Niemcy, Austria zwłaszcza) jeździ western arabami. W Polsce tez kilka osób. Wzrostowo podobne do AQH, a w państwowej stadninie oo, o poprawnej budowie i dobrej głowie, kupisz już za 4 tys zł.
Owszem, szukałam, ale albo plecki za krótkie albo charaktery zbyt temperamentne (koń przydomowy, również dla dziecka). Budżet mam normalny, tylko muszę trafić czego szukam, są to cechy aqh w mniejszej obudowie
Malopolak? Wejdz na watki posiadaczy. Z mojego doswiadczenia to byly konie do wszystkiego, od jazdy do orki.
małopolak 148 cm lub mniej to będzie ciężko 😉
A mój trener ostatnio zakupił dla klientów - uwaga, uwaga - trzy Morgany  😉 I one by spełniały kryteria idealnie  🙂
a ja tak z ciekawości weszłam na ogłoszenia i proszę, fakt że surowy jeszcze ale fajnie wygląda, dupcia nawet by pasowała do AQH 😉 https://ogloszenia.re-volta.pl/sprzedam-trzy-letniego-walaszka/o/279697/
Akkanikaa patrzyłaś haflingery? Sporo ludzi na zachodzie rekreacyjnie (a nawet nie) jeździ na hafkach. Tylko trzeba trafić na dobra „pracującą” wierzchowo

A co do małopolaków to ta rasa jest tak niejednolita, pomieszana od sasa do lasa że można znaleźć wszystko  🤣
No i stało się 😁. Wsadziliśmy siodło na Rozkruszka. Przez brak pracy (leczenie oka) ma dziury za kłębem, ale jak się rozbuduje ma szansę fajnie leżeć. Ciekawe biorąc pod uwagę wpisy tutaj jak to z siodłem będzie masakra. A nie to, żebym była specem, ale jak miałam zerknąć na siodło znajomej to okazało się, że moja opinia pokrywa się z tym, co usłyszała od horsepassion, więc może dużej tragedii nie ma ze mną. Oczywiście cały czas się staram dokształcać.
Mam pytanie do posiadaczek filcowych padów - jak wy pierzecie / czyścicie te potwory? Jak długo toto schnie? Potrzebuję wskazówek i do filcu syntetycznego i naturalnego  :kwiatek:
Mam pytanie do posiadaczek filcowych padów - jak wy pierzecie / czyścicie te potwory? Jak długo toto schnie? Potrzebuję wskazówek i do filcu syntetycznego i naturalnego  :kwiatek:


1. Odkurzam
2. Zlewam wodą
3. Piorę końskim szamponem
4. Spłukuję wodą - strumieniem prawie pionowo ustawionym w stosunku do padu żeby "wymieść" brud a nie nabić go głębiej w pad

Zostawiam do wysuszenia na polku, w słoneczku (schnie kilka dni - zależy jaka pogoda).
vissenna   Turecki niewolnik
10 lipca 2020 15:42
Filcu sie nie powinno suszyc na sloncu bo zacznie sie kurczyc i nnie bedzie tak dobrze amortyzowal. Nalezy go suszyc w zacienionym, przewiewnym miejscu.
Filcu sie nie powinno suszyc na sloncu bo zacznie sie kurczyc i nnie bedzie tak dobrze amortyzowal. Nalezy go suszyc w zacienionym, przewiewnym miejscu.


Może źle się wyraziłam, bardziej chodziło mi o słoneczną pogodę  😀 Ja zawsze suszę pod zadaszeniem.
Czy jakieś większe zawody westowe się w wakacje odbędą czy Covid skutecznie wszystko zablokował?
Pytasz o polskie czy europejskie? W Austrii ARHA Futurity & NRHA Show Wiener Neustadt 19-22.08
Cześć, cały czas drażę temat siodeł, budowa, modele wygodne, mniej wygodne  😵, jak do konika polskiego udało mi się w miarę dobrać Double&Partner ( córka marudzi, że twarde) to dla mojej klaczki kicha, nie wiem na co zwrócić uwagę. Czy siodło Montana są wygodne do jazdy w terenie?
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 lipca 2020 11:27
ansc, wygoda nie będzie jakoś specjalnie zależeć od marki a od konkretnego modelu, wewnątrz jednej firmy produkowane są siodła szerokie, wąskie, z damskim siedziskiem, męskim, miękkim, twardym, bardziej fotelowym, bardziej płaskim. Też każdy woli co innego i jednej osobie będzie bardzo wygodnie w danym modelu a drugiej zupełnie nie
Na temat angielskich siodeł mam już wyrobione zdanie, biorąc pod uwagę nie tylko moje odczucia w danych siodłach (wiadomo, że okazja do przetestowania siodeł różnych marek jest marna.) Ale dużo osób dobrze czuje się w prestigu, daw-magu, kiefferze, ( nie mówię o doborze dla konia bo to inna bajka) ale pewnie w westach też są jakieś preferencje  🙄
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
24 lipca 2020 14:07
ansc, popularność west jest w Polsce sporo za mała, żeby mieć aż takie rozeznanie "wygodowe" jak w klasykach (choć np. dla mnie Daw-mag to męczenie się - a mój tyłek toleruje nawet "surowe" McCllelany na rajdach 2 tygodniowych, więc nie wiem.. podobnie z Wintec'ami - lubię stare kieffery, stubbeny itp. :hihi🙂

Wygoda w siodle west jest tak samo indywidualna jak w siodle klasycznym. Z x siodeł west nic nie pobiło mojego Bearflex'a (ale to też siodło wysokiej jakości było, ale firma mało znana w PL, więc "niesprzedajne" jest niemal :emoty327🙂, choc do mojego wcześniejszego TexTan'a nie miałam "ale" co do wygody, to jednak Bearflex...  😍
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 lipca 2020 14:49
ansc, no tak, można wyróżnić te lepsze marki i gorsze, w tych pierwszych będzie zasadniczo wygodniej. Bobs będzie wygodniejszy od Zająca. Ale już Bobs Avila z dodatkową skórą na siedzisku jest - dla mnie - wygodniejszy niż bez. I lepiej mi się jeździ w siedzisku z gładką skórą niż z zamszowym. A każdy Bobs Larson jest dla mnie wygodniejszy od najmiękciekszej Avili. No i zdecydowanie wolę reiningowy 'krój' niż techniczny bo źle mi jak mnie siodło mocno trzyma.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się