Jakie pasze dajecie swoim koniom?

amanda666, - ja tak, jak mi koń stał mięśniowo i bardzo powoli się budował, tak po tym ładnie ruszył 🙂 Tylko ja nie dawałam żadnych supli w tym kierunku wcześniej, a też nie chciałam iść za bardzo w jakieś otręby ryżowe, bo on jest na wiecznej diecie.
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

15 listopada 2020 11:45
A.kajca, ja nie zalewam na błotko. Zrobiłam zdjęcia poglądowe:


bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
15 listopada 2020 16:32
Dziewczyny, proszę, powiedzcie mi cokolwiek na temat jakości trawokulek z Velti, tych dostępnych na Allegro. Jaki zapach, kolor, struktura po namoczeniu? Najwięcej by mi powiedziała ocena względem trawokulek st. hippolyt lub senior cobs Hövelera..  cena tych Velti kusi ale również budzi we mnie podejrzenia... ostatnie jakie kupiłam w podobnej cenie spaliłam w piecu zaraz po otwarciu worka, nie odważyłam się podać ich koniom nawet na próbę. Ale te Velti na zdjęciach w aukcji wygladaja spoko. Nie chodzi mi nawet o różnicę w cenie, choć gdybym za te 90 zł zamiast 25kg miala 70- 90 kg to zwyczajnie dawała bym ich więcej. Nasze siano jest dobrej jakosci (bez kurzu, pleśni, bajka po prostu) niestety wartości odzywcze ma koszmarnie niskie, mala kaloryczność, minerałów co kot napłakał, trawokulki idealnie rekompensują te braki, stąd u nas potrzeba ich podawania. Te Velti zwróciły moją uwagę i poświęciła bym te 40 zl żeby zamówić na próbę, ale jak znów mam odebrać worek do połowy wypełniony proszkiem, bobkami w kolorze szaro- żółtym, o kwaśnym zapachu czy innym bezuzytecznym szajsem to nawet czasu mi szkoda, zeby ba to czekac


Jestem po skarmieniu dwóch worków trawokulek Velti i zamówiłam kolejne dwa, aż do dostawy Hovelera (bo jego na co dzień mój staruszek je). Stary o dziwo przy przejściu z jednym trawokulek na drugie nie grymasił. Nie rozmaczane są za mocno- więc raczej nie robimy z jego posiłków błotka, ale je i nie grymasi. Ganulat jest jednolity, pachnie przyjemnie, koń nie wybrzydza więc generalnie raczej same pozytywy.
Stosowała któraś trawokulki od użytkownika soymix?? Tez tanio 34zl za 25kg.
Czy mamy tu kogoś kto karmi prolinenem pełnoporcjowo ?
Stosowała któraś trawokulki od użytkownika soymix?? Tez tanio 34zl za 25kg.


Ja właśnie dziś dostałam przesyłkę, popołudniu zobaczę jak to wygląda. Kupiłam worek na próbę

Edit. Lucernę, nie trawokulki 🙂
Lucerne i pelet ze słonecznika kiedyś od nich miałam. Zadna rewelacja, ale konio wcina.
Chyba tez wezme na próbę worek i porownam. Akurat mam trawokulki pasze Bogusławie.
Wiem, że tu niby o paszach, no ale... siano to też pasza.

Czy ktoś miał sytuację, że koń niewyobrażalnie przytył na samym sianie (ze śmieszną ilością paszy treściwej dla wrzodków, która w zasadzie też jest w głównej mierze sprasowanym sianem), które dostaje w nieograniczonej ilości i najprawdopodobniej go sobie nie limituje sam z siebie...? (nie, nie przesadzam, pokazałam kilku revoltowiczom mojego konia, wygląda aktualnie jak tucznik, jak ktoś mnie ma na IG to sobie może nawet obejrzeć na relacji ten niemalże eksplodujący zad, nie wspominając o galarecie na łopatach).

Koń 6 tydzień leczony na wrzody jeżeli ma to jakieś znaczenie. Siatka już zamówiona. Mimo to nurtuje mnie pytanie, czy to możliwe, że koń tak tyje...


Koń 6 tydzień leczony na wrzody jeżeli ma to jakieś znaczenie. Siatka już zamówiona. Mimo to nurtuje mnie pytanie, czy to możliwe, że koń tak tyje...


Mój przy leczeniu wrzodów też przytył okropnie. Chociaż przed leczeniem żadnym chudzielcem nie był :P
a.kaminska, no mój też nie był calineczką, ale był normalny, powiedziałabym, że muskularny. Teraz jest tłusty, ma kształt kuli  🙁

A co jadł? I schudł jakoś po zakończeniu leczenia? Ma nielimitowane siano zadawane na ziemię czy w siatce?
Meise, Czekaj, on chodzi codziennie pod siodłem czy ma przerwę? Ewentualnie chodzi mniej intensywnie...?
Może być, że macie dobre siano, koń dostał porządną jego ilość, leki działają i...viola. Mój Kasztanos też tył z powietrza jeśli pasze objętościowe były dobrej jakości (no i w "normalnej" ilości, a nie śladowej...).
Chodzi, w teorii 3x w tyg pod trenerką + ja go brałam na lonże ew. teren. W tym miesiącu za dużo się może nie napracował, pod trenerką był 4x, 2x pode mną, miał tydzień przerwy, bo wyszły różne "dziwne" diagnozy, ale mam to już pod kontrolą.
Chodzi codziennie na padok (duży) albo kwaterę z 2latkiem, więc sobie tam pobrykują razem, ale głównie jedzą.

Co zrobiłaś z kasztanem, żeby schudł? Intensywna praca, siatka, wszystko na raz?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
17 listopada 2020 16:00
Stosowała któraś trawokulki od użytkownika soymix?? Tez tanio 34zl za 25kg.


Ja właśnie zamawiałam po raz drugi od nich trawokulki i lucernę. Mam też otręby, wszystko jak najbardziej ok 🙂 Nie jest to top high level, ale też nie ma dramatu. Konie jedzą jak małpa kit.
Tylko wysyłka za free od 100zł.

No i dziwnie tam liczą lucernę. 20kg lucerny to koszt 32zł, co daje 1,60zł za kg, a przy zakupie 25kg lucerny to koszt 43zł, co daje 1,72zł za kg. Zwykle im więcej tym taniej 😉


edit2:

I właśnie robiąc zamówienie zauważyłam, że kurier jest za free w smarcie za zakupy pomiędzy 100 a 120zł. Także za większe zakupy trzeba i tak płacić za wysyłkę.
Meise, - możliwe, witam w klubie 😁 Mój bez wrzodów, na wiecznej diecie. Najlepszy na to jest wymuszony ruch, uczciwa praca, jeśli masz szansę to karuzela. Jeśli je słomę to niejadalna ściółka, siatki to też super pomysł 🙂
JARA, trzeba kupować na raty, ja mam też lucernę od tego sprzedawcy i konie z chęcią jedza, a naprawdę się opłaca.
Jara, xxagaxx dzięki wielkie. To zamawiam również trawokulki. Może akurat rok temu trafilam na kiepska partie??  Zobaczymy teraz. W sumie wole lucerne w suszu, ale  pelet taniej wychodzi. A i tak mocze wyslodki i trawokulki to  jeden  grzyb  🤣
JARA, ja też żeby załapać się na smart składam odrębne zamówienia w rolnecie na allegro.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
18 listopada 2020 16:19
Zamówiłam po prostu dwa razy lucernę i raz trawokulki. Jak trawokulki się skończą to zamówię dwa razy trawokulki i raz lucerne i jakoś to będzie 😉
Hej

Czy te czarne przebarwienia na marchewkach to może być pleśń (?!?!?) albo coś innego szkodliwego dla konia?
Czy ktoś z Was skarmiał te trawokulki :

https://zdrowy-kon.pl/pl/p/Trawokulki-20kg-granulat-dla-koni-pastwisko-z-pelna-gama-ziol/6483

I te z lucerny: https://zdrowy-kon.pl/pl/p/Trawokulki-z-lucerny-lucernokulki/4934

Temat dostępnych u nas paletowanych traw i lucerny akurat bardzo mnie interesuje. Karmię swoje konie, będące w UK, produktami Simple System (i jestem bardzo zadowolona), ale u nas nie dosyć, że jest dostępnych tylko kilka produktów, to na dodatek w astronomicznych cenach  🤔wirek:.
Jakby kogoś to interesowało, to lucerna od użytkownika soymix jest dużo lepsza jakościowo niż od rolnet. Mam akurat od obydwu i mogę dokładnie porównać.
Granulki od soymix są bardziej zielone i świeżo pachnące.
Jutro wstawię jakieś zdjęcie.

Ciekawa jestem porownania tej lecerny.
Wczoraj mi tez dojechały trawokulki i lucerna od soymix. Narazie tylko otworzylam, extra pachna.  Rok temu takie nie były.
Dzisiaj porownam trawokulki z tymi z pasz Bogusławie.
Pytanie za 100:

Czy ktoś kojarzy coś takiego jak siano/trawokulki sypkie?  👀 W sensie takie jak można znaleźć lucernę w postaci sypkiej (nie w granulacie)? Któryś wet rzucił, że jest coś takiego i jest to lepsze od trawokulek (nie znam szczegłów)  👀 ? Chodzi o seniora lat 36z który przestał już w ogóle pobierać siano i musi jechać na samych papkach...
Jeśli ktoś, coś - dajcie znać!
Alaska, https://allegro.pl/oferta/susz-z-lucerny-sypki-20-kg-9242759758

W takiej formie są jeszcze też otręby ryżowe, wysłodki, siemię mielone. No wszystko w sumie 🙂

edit. O matko, przepraszam, czytanie ze zrozumieniem level zero  😁 😁
Żeby nie było, to znalazłam coś takiego
http://grosz-zalesie.pl/susz-paszowy/
https://allegro.pl/oferta/susz-paszowy-z-traw-25kg-dodatek-paszowy-9324191059
Puma z allegro:

" Właściwości:
Wilgotność: 10 - 14%
Granulacja: 10 - 14 mm"
Więc domyślam się, że to i tak granulat z suszu 😉 Ja generalnie nie wiem dokładnie w czym to ma być lepsze oprócz tego, że będzie szybsze w przygotowaniu, ale mam informację z drugiej ręki, z wetem nie gadałam.

Na pierwszej stronie jest coś faktycznie "trawo-koniczyna" tylko coś mi się wydaje, że trzeba by było kupić tonę od razu + transport  😁
Alaska, https://sklep-galvet.pl/trawa-z-koniczyna-maczka-16-bialka-susz-paszowy-10-ton-p-5822.html
Tutaj jest napisane, że można zamówić w innych ilościach. Może nie trzeba będzie brać 10 ton 😉
Ooo dzięki, widać jakoś źle tego szukałam 😀 !
BUCK   buttermilk buckskin
21 listopada 2020 16:59
Alaska również  http://jarpasz.pl/kategoria/lucerna/lucerna-susz-maczka 🙂 na allegro makuch lniany sypki z soymix 🙂
czy ktoś ma konia z PSSM ? jaką paszą karmicie ?
Ja generalnie nie wiem dokładnie w czym to ma być lepsze oprócz tego, że będzie szybsze w przygotowaniu, ale mam informację z drugiej ręki, z wetem nie gadałam.




Prawie każdy granulat to albo wysokie ciśnienie albo ekstruzja.
Przy ekstruzji robią się niefajne wiązania białkowe, zmienia się struktura niektórych rzeczy.... taka trochę z "oleju margaryna".
O tym się głośnio nie mówi, bo niepopularne biznesowo, ale wiele ludzi nie toleruje produktów ekstrudowanych - w żywieniu ludzi to głownie produkty instant. (np. niemowlęta i mleko modyfikowane, chrupki kukurydziane - dla niektórych katastrofalne skutki na całe życie).

Miękkie granulki do szybkiego namaczania to właśnie produkty z procesu ekstruzji. Więc jak masz konia wrzodka, który nie daje się od dawna wyleczyć pomimo dobrego i kontrolowanego leczenia famakologicznego i dobrej diety... to warto odpalić won forever wszelkie granulaty i dać wszystko w formie podstawowej- czyli takiej gdzie enzymów i bakterii nie ubiło ciśnienie i temperatura. Podobnie przy koniach wiekowych. Enzymy i bakterie mają wpływ na przyswajanie wielu składników. Czasem to robi sporą różnicę.

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się