Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Perlica no już nie przesadzaj, za 10 zł to nawet zwykłej paczki pocztowej nie wyślesz a co dopiero worek 20 kg. i pokaż te ,,większość,, firm u których nie trzeba zostawić z 600 zł
Equigrav, wszystkie pasze, które używałam : Egge, RM, Pavo.
Przecież jak karmisz pełnoporcjowo to całkiem traci sens zamawianie paszy na 2 miesiące z dopłatą 150 pln czy 100 pln za wysyłkę.

Blucha ale możesz płacić za wysyłkę , nikt Ci nie broni  😉
Ja kupuję pasze na Allegro w opcji SMART. Głównie otręby ryżowe i mesz, także otręby pszenne i makuch lniany. Oprócz tego karmię Mebio i jak nie mieliśmy dostawy do stajni to zamawiałam właśnie w ten sposób.
espana wchodzi Ci smart na mebio? Ja widzę tylko dwie oferty na allegro i obie mają dostawę 15-17 zł, nie pokazuje, że smart na to wchodzi  👀
Darmową wysyłkę pasz ma Eggersmann, trzeba jednak zrobić zakupy na kwotę 300 PLN, podobnie Höveler raz w miesiącu ma akcję dzień darmowej dostawy, należy śledzić FB. Nuba oferuje darmową dostawę na zakupy detaliczne na kwotę 600PLN. Tak więc widać że można 🙂 Już kilka razy zamawiałam te pasze i nigdy nie płaciłam dodatkowo kosztów przesyłki. No i uważam że lepiej zrobić większe zakupy raz na kilka miesięcy niż co miesiąc zamawiać jeden worek.
Marstall ma darmową dostawę od 200 zł 😉 więc jak widać takich dystrybutorów jest sporo.
Dziewczyny, poradziłybyście coś na przyrost mięśni, ale bez ekstra energii?

Do tej pory jadła tak 4 kilo owsa, jedną miarkę musli ziołowego niskoenergetycznego, witaminy ogólne, czarci pazur i tak 20-30 ml oleju lnianego (z myślą o kopytach i sierści), do tego dostaje tak 3-4 kilo marchwii tygodniowo. Teraz kupiłam otręby ryżowe i odstawiam pazur.

Co mogłabym zmienić? W jakich ilościach dajecie otręby? Help

Dzika kuna a co ten koń robi? Bo to kopa żarcia jest.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
25 października 2020 18:43
Do nas wiosną przyjechał starszy ogier do krycia, który wyglądał jak hak. Bałam się, że nie uda nam się odbudować. Dostawał 3kg owsa + ok 1 kg Hoveler Terabb-E Standard. W tej chwili ogier poza sezonem rozpłodowym stoi tylko na owsie. Oczywiście siano bez ograniczeń.  Ten sam granulat daję moim młodym koniom na obiad jak zaczynają chodzić pod siodłem i nie spadają mi z masy a w głowach jest spokój.
lillid Pół dnia na pastwisku + pracuje 4-6 razy w tygodniu dość intensywnie na lonży przez tak 40-45 minut. Zdecydowanie nadwagi nie ma, nadpobudliwa też nie jest. Wychodzi ok 80-85 MJ. Jak na konia 500 kg, w lekkim/średnio-lekkim treningu, żeby jeszcze trochę nabudowała muskulaturę, wydaje się sensowne, przynajmniej książkowo.. Jak zacznie puchnąć to przyjdą cięcia  😁

Constantia O toto! Skład fajny, a jeszcze jak ekonomicznie  😲 Całuję rączki! Zamówione
u mnie najlepiej na przytycie sprawdziły się otręby ryżowe. Jesteśmy w trakcie 2giego worka i to jest jedyna rzecz po której faktycznie widzę, że koń się zmienia na plus całkiem szybko. Próbowałam różnych suplementów na wzrost masy mięśniowej, ale po niektórych nie było żadnych rezultatów, albo były, ale nie tak dobre jak po otrębach ryżowych.
Do nas wiosną przyjechał starszy ogier do krycia, który wyglądał jak hak. Bałam się, że nie uda nam się odbudować. Dostawał 3kg owsa + ok 1 kg Hoveler Terabb-E Standard. W tej chwili ogier poza sezonem rozpłodowym stoi tylko na owsie. Oczywiście siano bez ograniczeń.  Ten sam granulat daję moim młodym koniom na obiad jak zaczynają chodzić pod siodłem i nie spadają mi z masy a w głowach jest spokój.


Ten granulat jest mega! Moje konie stoją już kilka lat na nim, w stajni tak samo większość na tym leci 🙂

Moja kobyła - pierwsze zdjęcie to początek stycznia, drugie jakoś koło czerwca. Oprócz granulek dostawała trochę innych rzeczy, ale w głównej mierze robotę zrobił Hoveler 🙂
Nirv, nie obraź się,  ale jak dla mnie ta kobyła to jest mega otłuszczona na tym foto, wg mnie.
Ten granulat ma ponad 40% skrobi, co jest dla mnie nie do zaakceptowania, poza tym wielu koniom nie smakuje.
Folblut 8 lat - różnica 1,5 miesiąca - otręby ryżowe Unipasz

sierpień:

październik:
Perlica, nie obrażę się, bo się z tym zgadzam, ale wtedy jeszcze była w rozruchu, jak poszła później do roboty to zrobiła się taka akurat. Choć fakt faktem - ACa jak miała dostęp do dobrego pastwiska, czy chociaż ciągły dostęp do siana to miała tendencję do bycia pączkiem. Ktoś się serio postarał, żeby ją doprowadzić do takiego zachudzenia... Swoją drogą - zdjęcie przed nie obrazuje w jak fatalnym była stanie jak do mnie trafiła - jak ją goliłam na brzuchu to jechałam po fali żeber 🙁
lillid Pół dnia na pastwisku + pracuje 4-6 razy w tygodniu dość intensywnie na lonży przez tak 40-45 minut. Zdecydowanie nadwagi nie ma, nadpobudliwa też nie jest. Wychodzi ok 80-85 MJ. Jak na konia 500 kg, w lekkim/średnio-lekkim treningu, żeby jeszcze trochę nabudowała muskulaturę, wydaje się sensowne, przynajmniej książkowo.. Jak zacznie puchnąć to przyjdą cięcia  😁


Jak to policzyłaś? Czemu nie uwzględniasz siana?
Konie ujeżdżeniowe w pełnym treningu na poziomie C zamykają się w 40-50 MJ w uzupełnieniu do 10-12 kg siana i puchną... A Twój koń pracuje raczej lekko.
Wg obecnych norm rekomenduje się ograniczenie skrobi do 2g/kg masy ciała konia dziennie (co przy 500 kg daje 2,5 kg owsa lub 3,3 kg przeciętnego musli dziennie), ewentualnie do 3g jeśli koń pracuje naprawdę ciężko (w minimum 3 posiłkach dziennie).
Jeśli na obecnych dawkach koń nie tyje ani nie jest nadpobudliwy, to coś z przyswajaniem jest nie tak, albo po prostu siana za mało/pastwisko zbyt ubogie.
Kolejna sprawa to sieczki - są naprawdę ważne, jak się karmi zbożem.
To są ogólne zalecenia dla zdrowych koni, nie tylko wrzodowców.
Nirv sorry, ale przeczysz sama sobie, raz pisząc, że robotę zrobił hoveler, a za moment, że kobyła jest z tych co puchną od siana..
Terabb-E niestety składowo nie powala, a sądząc po cenie i formie granulatu można się tylko domyślać, że to odpad z reszty produkcji Hovelera
Equigrav, tak, bo na codzień ten koń wygląda super mając full siana i niewiele więcej potrzebuje do szczęścia.

Zagłębiając się bardziej w sytuację tego konia WTEDY to: kilka miesięcy "porzucenia", jak ją wzięłam to wyglądała okropnie, była mega chuda, bez mięśni, po kontuzji i oblepiona jak krowa gównem), od stycznia (czyli odkąd trafiła do mnie) do maja stałyśmy w stajni gdzie było średnio z sianem, nie szałowej jakości i nie takie ilości jak bym chciała (stąd też poszukiwania stajni i finalnie przeprowadzka).

Także na porównaniu powyżej robotę zrobił Hoveler. WTEDY odpasłam ją z fatalnego stanu głównie na Hovelerze.

PÓŹNIEJ, gdy stałyśmy w stajni gdzie miała siana pod dostatkiem, mega pastwiska to mocno zeszłyśmy z treściwego.

Dlatego też:
Ktoś się serio postarał, żeby ją doprowadzić do takiego zachudzenia...
u mnie najlepiej na przytycie sprawdziły się otręby ryżowe. Jesteśmy w trakcie 2giego worka i to jest jedyna rzecz po której faktycznie widzę, że koń się zmienia na plus całkiem szybko. Próbowałam różnych suplementów na wzrost masy mięśniowej, ale po niektórych nie było żadnych rezultatów, albo były, ale nie tak dobre jak po otrębach ryżowych.


mindgame a jakiej firmy otręby ryżowe podajesz?
devil, podaję Schröder Reiskleie, ale raczej wątpię żeby były dostępne na polskim rynku. Ale to są czyste otręby ryżowe, o takim składzie:
13,4% surowego białka,
14,6% surowych olejów i tłuszczów
5,9% włókna surowego
7,5% cukru
20,2% skrobi
lillid Faktycznie.. trochę zbyt szczodrze, na to wychodzi. Siana jakoś bardzo dużo nie dostaje, ale faktycznie, zielonką się sama porządnie pewnie skarmia. Utnę jej stopniowo owies do 3 kilo, zamiast musli będę dawać mieszankę otrębów ryżowych z lucerną, tak z pół kilo. To wyjdzie tak.. z 40MJ max na treściwej, objętościową pewnie drugie tyle sobie doje. Na zimę ewentualnie będę podnosić, jak trawa odpadnie.
jeszcze się chętnie podzielę, że odkąd podaję la rosslet musli jako treściwe to mogę dać spokojnie 3 miarki na dzień i czacha nie dymi 🙂 ma siłę do pracy. Koń bardzo lubi to musli, wylizuje żłób. Wcześniej był na brandonie xs, później mieszałam z brandonem xp, ale xp szybko się znudziło i przestał tak chętnie jeść, a jak zwiększałam xs z 1/4 na 1/2 miarki na posiłek to nie dość, że mózg już rozwalało to nogi puchły, a dalej nie wyglądał tak jak powinien.

espana,
Unipasz nie ma otrębów ryżowych z tego co mi wiadomo 😉
kasska, pewnie chodzi o to: https://allegro.pl/oferta/pasza-dla-koni-otreby-ryzowe-rice-bran-20-kg-9752301961

Ja właśnie zamówiłam, zobaczymy czy stary raczy jeść.
Nirv,
faktycznie! Dzięki !
espana,
Unipasz nie ma otrębów ryżowych z tego co mi wiadomo 😉


Ma, ma, pół stajni tym u mnie karmi  😉
espana, a wiadomo ile mają skrobii?
Bo na stronie producenta wogóle nie widzę tego produktu, ale cena miła na allegro.
Perlica rozmawiałam z przedstawicielem odnośnie poziomu skrobi, otręby ryżowe zawierają jej poniżej 20%. Wyszczególnione składniki analityczne na ulotce to 81,2% (nie licząc dodatków witamin i składników mineralnych), więc to co nie zostało wymienione to reszta, m.in. skrobia.
espana, dziękuję za informację  :kwiatek:
Czy ktoś mógłby zerknąć na składy Barndona XL i Hoveler Pur Itan i je porównać? 👀
Czym one tak na chłopski rozum się różnią? Cały czas się zastanawiam czy dobrze zrobiłam biorąc Hovelera.
Jestem zadowolona z tego jak konina wygląda ale że jest źrebna to mam jakąś wewnętrzną paranoję i potrzebuję takiego bezstronnego porównania.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się