Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Macalam tez wczoraj lucerne od Petra-pasze - fajna 🙂 ladna, zielona i niepylaca. Tylko sieczke luzna a nie balot 🙂
karolina_, ale niezbyt się opłaca płacić 25 pln za worek plus 22 pln za wysyłkę ...
Perlica
Ja zawsze zamawiam dwa worki masz 50 zł za sieczkę i 22 za przesyłkę. Wtedy już bardziej do przełknięcia. Bezpośrednio od producenta, jestem też bardzo zadowolona jakość super.
faith a my mieliśmy Petrę w stajni (kilka worków) i było bardzo dużo pyłu i bardzo się kurzyła.
ewelin_n, ja nie widzę tu korzystnej ceny. Hartog mam bez kosztów wysyłki, bo na miejscu , a mam 20 kg w jednym worku i moje konie bardzo lubią tą sieczkę, a dzięki temu,że jest sprasowana worek starcza mi na długo.
Ja na zadupiu mieszkam i niestety wszystko muszę zamawiać kurierem  🙁
Sluchajcie. Tak siedzę i czytam składy pasz różnych firm. Jakieś 90% z nich jest mniej lub bardziej melasowana. To nie jest zbyt zdrowe raczej, czy jednak obojętne dla zdrowego konia? Z różnymi teoriami się spotykam odnośnie tej nieszczęsnej melasy. Jak to w końcu jest z ta melasa i akceptowalna zawartością skrobi / cukru?
Perlica, ja zamawiam cała paletę co około 3 miesiące, w tym sieczke i pasze hodowlana, więc wysyłka wychodzi około 120zl
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
07 stycznia 2019 01:02
Klami Eggersmann/ Hartog/ Pavo
Co do melasy to moja poprzedni stawka koni mocno melasowanych, lepkich albo aromatyzowanych pasz nie jadła po prostu.
Z tąd właśnie został nam Havens, bo te ich pasze proste i suche, wyjątkiem Green Vet, ale tą paszę o dziwo to wszystkie jakie znam jedzą bez zarzutu.
Jak melasy jest niewielka ilość to mi nie przeszkadza, ale wolę jak jej nie ma.
Klami

Też ostatnio przekopałam wszystkie pasze pod tym względem - bo duża ilość cukru i skrobi źle wpływa na kopyta.
Odkryłam na przykład że pasza której używam Hoveler Terabb-E ma aż 40% skrobi, więc z niej zrezygnowałam.
Niestety wciąż mało firm podaje zawartość cukru i skrobii w składzie paszy.


ewelin_n, pasze wymienione przez lusia722,  zawsze mają cały skład podany łącznie ze skrobią i i cukrem osobno. Jak ktoś nie podaje zawartości to mnie taka pasza nie interesuje, zresztą często piszą inni producenci lub dystrybutorzy, że obniżona zawartość cukru, ale nie piszę z ile na ile.

Eggersman to moje ulubione pasze ( Green Power, Equichamp, Struktur Getreidefrei) , Pavo też są spoko ( najlepszy produkt ich to wg mnie Top Sport, ale też fajny Pavo NAture lub Care4Life),a Hartog ma 2 moje ulubione pasze z ich oferty w tym jedna także z niewielką ilością cukrów ;-)
dea   primum non nocere
07 stycznia 2019 08:39
Klami musisz ocenić na ile to wpływa na Twojego konia, jednym szkodzi bardziej, innym mniej. Jednak zdrowe to na pewno nie jest. Tak jak jedzenie dla dzieci, wyładowane cukrem w różnych postaciach. Jednemu bardziej zaszkodzi, innemu mniej lub nie widać w ogóle efektów za bardzo. Jeśli macie problemy z kopytami (oderwanie ściany, cienka podeszwa, gnijąca strzałka) to bym unikała. Jeśli nie i koń sporo pracuje, to pewnie nie jest to tak kluczowe. Kopyta to świetny wskaźnik.
dea, ale też problemy wrzodowe lub jeśli koń ma skłonności do wrzodów to też nie jest polecane.
Sporo firm już robi pasze ze skrobia/cukrem <20%.
Mebio w większości.
Hoveler kilka granulatów i cala linia PUR + western.
Brandon i kilka St Hippolyta.
Wspomniany eggersmann.

Ale tez mnie wkurza jak nie jest to wylistowane w składzie.
faith możesz napisać które z granulatow Hovelera masz na myśli? Linia PUR to wiem, że mało cukru ale może jakieś inne też mają niski poziom cukrów?
[b]Perlica[/b]

Eggersman - niestety mała zawartość skrobii jest tylko w paszach które podałaś ale 100 zł za 15 kg to dla mnie za wysoka cena. Ewentualnie Kombi Pellets -ale tu mam mało witamin lub Eggersmann ReVital Cubes - tu jest ok ekonomicznie i skrobia ok - ale chciałabym jeszcze aminokwasy do tego. Havens mi się podoba na pewno spróbuję.
Nisko skrobiowe pasze są dość drogie niestety, na razie kupiłam Pavo Gold E (choć ma skrobi 26% i cukru 6%) bo mogę go dawać mniej i ma dużo witamin. Miałam Saracena Re-Leve, teraz chyba kupię Mebio Active Balance. Daję paszę ok 1-1,5 kg plus owies w dawce 2 kg na dzień.
Siano do woli, jak jest trening to dodatkowy posiłek wysłodki, sieczka i otręby ryżowe.
Koń wygląda dobrze ale chciałabym żeby miała coś na budowę mięśni bo zaczęliśmy więcej pracować a mniej się obijać.
Ma niestety skłonności do przebiałkowania - za dużo lucerny skutkowało nabranymi tyłami.
faith
Właśnie szukałam zawartości skrobi w Hovelerze - na polskiej stronie nie ma tak dokładnych danych, zaraz sobie posprawdzam.
Mam pytanko, bo się zdziwkłam.
Zamówiłam 2 sieczki z Nuby na promocji z darmową wysyłką, po 15 kilo (bo koń mnie zadziwił wylizaniem miski po niej...). Dostałam je w jednej paczce, gdzie strona wyświetla mi 2 koszty wysyłki, jak teraz sprawdzam (bo waga z opakowaniem przekracza 30 kilo, to zrozumiałe). I teraz pytanie, jak doręczane są paczki bez promocji? Kurier odmówił mi wniesienia tego do domu na piętrze i jestem trochę wkurzona, bo w piżamie to rozpakowywałam na śniegu i taszczyłam sama. Oszczędność na promocyjnej paczce czy one tak zawsze przychodzą w paczce 30+? Bo na stronie ewidentnie opłata przy takim zamówieniu jest za 2.
Sivrite, ja worki po 15kg miałam pakowane osobno.
Faith widziałaś te ilości cukrów na polskich stronach przy tych Hovelerach, które podalas? 🤔 Zajebiaszcze różnice widzę w tych cukrach  👀
Na polskiej stronie po prostu nie ma ich podanych...Poza tym roznic nie widze. Na pewno sprawdzasz te same pasze?
Bo np. Terrab E i Terrab E Standard to nie to samo 🙂
Gillian   four letter word
07 stycznia 2019 11:06
Mam prośbę - czy ktoś ma poratować próbką Gastro+ Havensa? Chcę zobaczyć czy zje bardzo wybredny koń a kupowanie całego wora jest ryzykowne przy takim księciuniu jak mój 🙂 pokryję koszt wysyłki i dorzucam czekoladę 🙂
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
07 stycznia 2019 11:16
Gillian a nie wybieracie się do Sopotu?
Sivrite, ja kiedyś zamówiłam od nich otręby 2 worki i dostałam też w jednej paczce i też się mega wkurzyłam, bo skoro kupuje 2 opakowania po 20 kg to oczekuję 2 opakowań, a nie jedno 40 kg.
Nie jestem w stanie unieść 40 kg i był to dla mnie mega problem, bo pasze mamy w jednym miejscu i do paszarki właściwej zabieram taczką, nie mogłam tego unieść bo sama ważę 50 kg i mam problemy z kręgosłupem .... także tego
Faith np. tutaj
https://www.animavet.pl/hoeveler-terabb-e-standard-25-kg.html

Chociaż widzę, że opakowanie inne, to pewnie skład zmieniony.
ja jak zamawiam z nuby to te rzeczy co sa po 15kg i jelsi zamowie dwa worki to sa pakowane razem, jesli zamowie worki po 20kg np musli) sa pakowane osobno.
maja 4 rozne sieczki i kazda inaczej pachnie:
jedna nieolejowana nie pyli i nie ma jakiegos zapachu (moze te wasze co nie toleruja zapachow by ja jadly)
druga olejowana tez nie pyli pachnie jak ciasteczka kokosowe (moje konie jedzą, nawet ten co wybredny jest)
trzecia na kopyta i siersc pachnie lekko kokosowym olejem (też ja moje lubia, ten wybredny zje ze zlobu po jakims czasie z reki za bardzo nie, ale zjada)
czwarta na wrzody jak dla mnie pachnie przyprawa magi, (wszystkie jedzą, wybredzioch tak bardzo malo chetnie ja zje)
larabarson patrz wyżej 🙂 to sa inne pasze zupełnie - terrab E i Terrab E Standard 🙂
Aaaa ok 🤣 to już wszystko jasne. Dzięki  :kwiatek:
Gillian   four letter word
07 stycznia 2019 11:53
lusia722, możliwe, ale na tą chwilę nie wiem na 100%.
dea, no właśnie przez kopytowe problemy zaczęłam się zastanawiać jak to jest z tą melasą. I zaczęłam przeglądać i się wczytywać i zaczęła mnie zastanawiać ilość cukru ładowana do pasz i zasadność tego.

lusia722 czyli zaczynacie współpracę z NTB. 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się