Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Moon, sorry, ale rozbawiło mnie to niezmiernie, idealne danie instant na wyjazd 😂
Moon   #kulistyzajebisty
19 października 2018 12:16
budyń, no tak, żebyś wiedziała!  😅
Normalnie gorące... wiaderko Knorr  🤣
Robaczek M. - mój problematyczny starszy koń dostaje mesz Eggersmana z EM, pachnie otrębami (raczej mało intensywny zapach) i jest fajny, koń zjada aż uszy się trzęsą ;-).
A wg mnie on mocno pachnie i do tego ja osobiscie nie znosze tego zapachu.

Ja jestem fanka meszu agrovitala.
ja też uwielbiam arovitala!!!! pachnie, że sama bym zjadła, ale zapach nie jest słodko-chemiczny, tylko pachnie naturalnie ziołami. Mmmm!!! a cena baaardzo przystępna.
Dla mnie bez zapachu jest mesz Pavo i najbardziej go lubię.
Jak mowa o meszu, skusił się już ktoś może na którąś z dwóch meszowych nowości Hippolyta? Jakie opinie ?
Szukam jakiejs paszy koniecznie niskobiałkowej, wet stwierdzil mocne przebialkowanie u zrebaka. Kazal odstawic owies i kupic jakas pasze niskobialkowa. Moze byc bardzo podstawowa bo zrebak dostaje jeszcze suplement na dobry rozwoj i wsparcie kosci bo rosne w zastraszajacym tempie  😵 Polecicie cos ?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
21 października 2018 20:27
Super, bardzo Wam dziękuje 🙂
Zamówie na próbę te saszetki Marstall i zobacze czy jej zaskakuje. Eggersman niestety jej nie podchodzi, agrovital tak samo, Hippolyt to jak wiatr zawieje  🙄 Zastanawiam się nad tym z Pavo, czy kupie gdzieś próbki ich meszu? Nie chce już kupować całych worków w ciemno bo już mi kilka worków leży, bo są jednak niejadalne 😉
Robaczek M., pavo mają takie malutkie porcje także.
Polecam NTB  Tomasz Ochab.
mon-mal przebiałkowanie u źrebaka? Nie mówię nie, ale... to dość ryzykowna "diagnoza". Bez konsultacji z innym wetem lub/ i dietetykiem nie wprowadzałabym malucha tak szybko na dietę niskobiałkową. Białko to budulec każdej komórki, i żeby koń prawidłowo sie rozwijał jest ono nieodzowne. Zbyt niski poziom białka w diecie hamuje rozwój.
Co sie dzieje z młodym? Jakie ma wyniki krwi? Jak wygląda dieta? Badaliście poziom białka ogólnego w sianie?
k2arola zadnych dodatkowych badan nie bylo, siano tez bez badan bo mamy siano z wielu łąk i kazde jest inne. Zrebak podnosil tylna noge i tak trzymal w gorze jakby go cos bolalo ale na zmiane raz prawa raz lewa. Wet uznal przebialkowanie, zreszta tak jak i u innych koni gdzie zawsze w okresie jesiennym lekkie przebialkowanie wystepuje, objawiajace sie takimi zoltymi strupkami( wedlug niego to oznaka przebialkowania, choc mowi zeby sie tym nie przejmowac). Natomiast u zrebaka objawy sa takie jak napisalam wiec kazal ograniczyc bialko. Oprocz siana zrebak jest jeszcze czasem wypuszczany na lake, ale trawy juz prawie nie ma. Poza tym dostaje 1.5 miarki owsa takiej standardowej plus cavalor arti base na wzmocnienie stawow itp.
mon-mal, weta zmień... podnoszenie tylnej nogi nie świadczy o przebiałkowaniu, a zabranie białka rosnącemu odsadkowi na pewno nie wyjdzie mu na zdrowie...
Piszesz, że źrebak jest "czasem wypuszczany" - a tak - stoi w boksie?
mon-mal, zdecydowanie zmień weta. Żółte strupki to najprawdopodobniej zaschnięty plyn surowiczy w miejscach, gdzie konia pogryzły meszki lub inne owady. U koni przebialczenie wygląda bardziej jak pokrzywka na tle alergicznym, pojawiają sie takie drobne bable/gulki na lopatkach, kłodzie i zadzie, czasem na szyi.
A przestepowanie z nogi na nogę to oznaka ochwatu - owszem, czestego o tej porze roku, bo dni sa cieple a noce w okolicach zera i przemrozona trawa na pastwiskach to prawdziwa bomba cukrowa 😉
Ja tez bym od razu nie mówiła o przebiałkowaniu, a szczerze mówiąc to nie spotkałam się jeszcze z czymś takim u źróba, mąż też mówi, że nie kojarzy.
Może robale? był odrobaczany?
Takie podkurczanie nóg to bardziej na bóle stawów, kości, ścięgien, mięśni, by wskazywało. Ewentualnie powiązać to by można z układem nerwowym.
Dodaj mu jakaś pasze lub witaminy dla źrebiąt. Sam owies i siano to stanowczo nieodpowiednia dieta dla rosnącego konia.
Nie wiem gdzie o to zapytać, zapytam tutaj:
Na stronie Jar-Pasz na fb pojawił się właśnie komunikat:

"W ZWIĄZKU Z WPROWADZONYMI ZMIANAMI W FIRMACH KURIERSKICH W OKRESIE PRZEDŚWIĄTECZNYM OD 1 LISTOPADA – DO KOŃCA ROKU WSZYSTKIE ZAMÓWIENIA OD 29 PAŹDZIERNIKA BĘDĄ REALIZOWANE JAKO PRZESYŁKI PALETOWE ,BEZ MOŻLIWOŚCI WYSYŁKI POJEDYNCZYCH PACZEK MINIMALNY KOSZT NADANIA PRZESYŁKI 1 ZAMÓWIENIA O WADZE 100-200 KG WYNOSI 135 ZŁ BRUTTO"

O co chodzi??? 🤔 To się tyczy wszystkich firm/sklepów, bo nie wiem czy mam sobie nakupić paszy na dwa miesiące?  😁
mon-mal zlote strupki to płyn surowiczy- na nodze to raczej zapalenie skóry. dla konia b. bolesne - objawiające się własnie niechęcią do stawiania nóg.

Musisz te strupki odmoczyć w manusanie a nogę potraktować antybiotykiem  - np. mastijet. Codzinnie mycie, wytarcie do sucha ręcznikim papierowym, żeby się zaraza nie roznosiła i na to antybiotyk.
Nieleczone może prowadzić do sloniowacizny nawet.
Nie udowodniono definitywnie, że to od nadmiaru białka ale zbiega się to często z wiosennym/jesiennym czasem ochwatów.
Ponieważ to bakteria ( często beztlenowa) bardziej obstawiam wilgoć, a żywieniowo cukier w paszy.
Możesz zrobić redukcję (o połowę mniej owsa) jednego i drugiego w paszy ale na max 4-5 dni. Czyli do wyleczenia.

Imho- szybko inny vet. bo diagnozy przez neta  ( w tym moją) to raczej takie kierunki do dowiedzenia się więcej.
Alaska nie tyczy się to wszystkich sklepów  🙂
Alaska nie tyczy się to wszystkich sklepów  🙂


Dzięki 🙂 a jak to sprawdzić kogo się tyczy?  👀
Myslę, że każdy sklep którego to dotyczy po prostu poinformuje o tym swoich kleintów tak jak zrobił to Jar-Pasz..
Alaska, - na pewno nie większych sklepów i marek, bo by sobie na to nie pozwoliły 😉
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
25 października 2018 20:46
Co polecacie dla 15l konia wracającego do pracy po 5l przerwie,ambitna rekreacja 3-4x w tyg? Raczej ze średniej polki cenowej i jako dodatek do owsa.
Moon   #kulistyzajebisty
26 października 2018 06:33
Diakonka, wysłodki?
A jaki ma być cel tej paszy?
Kurcze, kilka dni temu ktoś zamieszczał link do siemienia lnianego w granulacie i nie mogę odnaleźć. Firmy nie pamiętam 🙁 nic nie pamiętam, tylko, że to było siemię bez potrzeby parzenia 🙂 a linku nie zapisałam.  :kwiatek:

Edit: znalazłam w wątku i ciąży 😀
[[a]]https://podkowa.eu/pl/p/Len-%E2%80%94-siemie-mikronizowane-1-kg/617[[a]]
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
26 października 2018 12:20
faith, zależy mi przede wszystkim na tym, aby koń odbudował mięśnie, wzmocnił kopyta oraz sierść, dobrze wykorzystywał paszę oraz nie nakręcał się za bardzo.
Może być pasza + jakaś sieczka/wysłodki/otręby itp + suplement, lub sama pasza.
Szukaj w składzie takich rzeczy jak olej, cynk+miedz i sporej ilości białka, wybor jest ogromny 🙂
Skoro do owsa to np balancer.
Hej 🙂 w związku z tym, że ostatnimi czasy jest u mnie bardzo mokro, konie okropnie niszczą mi trawę na pastwiskach, mam pytanie odnośnie wypuszczania ich na pole, gdzie tata zbierał żyto. Na polu wyrosła zielonka żytnia, boję się, że konie dostaną kolki po zjedzeniu jej. Myślicie że to bezpieczne?
Pozdrawiam
Zielonka z żyta to kiepski pomysł dla koni najmniejszym problemem będzie biegunka, później tylko stopniujemy - kolka, ochwat... Świetna pasza dla bydła, dla koni odpada.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się