Jakie pasze dajecie swoim koniom?


Współczuję, że musisz przejść na trawokulki, ....... po wydarzeniach czerwcowych w mojej stajni, na dzień dzisiejszy nie polecam żadnej gotowej paszy , po prostu straciłam zaufanie , do ,,super" zachodnich, jak i tubylczych firm ... 

I równie kretynska odpowiedź...  😎
Bo wg Ciebie wychodzi na to, że średnio może jakieś 90 % koni forumowiczów skończy marnie, bo dostaje gotowe pasze. Dlatego pytam skąd pewność że kon dostał kolki od musli czy tam trawokulek (zakładając że nie było zepsute, splesniale, zaparzone etc.) tylko dlatego że jest pasza gotowa.
Sankaritarina a sama sobie ustalałaś dawkę? Bo w sumie Twój koń zjada 8,5 kg treściwej, a to sporo nawet jak na konia, który kiepsko wykorzystuje paszę. Może nie do końca masz zbilansowaną tą dawkę? Trochę mi też brakuje sieczki przy takiej ilości treściwego. Ewentualnie to Livery zastąpiłabym olejem lub paszą mocno skondensowaną.

zmień konia, to łup bez krwi



Ty tak serio 🤔

[quote author=titina link=topic=25.msg2696268#msg2696268 date=1499890006]
na dzień dzisiejszy nie polecam żadnej gotowej paszy , po prostu straciłam zaufanie , do ,,super" zachodnich, jak i tubylczych firm ... 

I równie kretynska odpowiedź...  😎
Bo wg Ciebie wychodzi na to, że średnio może jakieś 90 % koni forumowiczów skończy marnie, bo dostaje gotowe pasze. .
[/quote]

I kolejne 90% koni sportowych, które w powodzeniach startują w przeróżnych dyscyplinach 😎

Sankaritarina, pomysł z badaniem krwi jest bardzo dobry. Mojemu też wyszły rok temu robale. Może się okazać, że twój ma np. jakieś niedobory.
Sankaritarina, zamiast zmieniać paszę może wprowadź treningi kondycyjne w terenie? Treściwego rzeczywiście sporo dajesz może jednak warto kondycję poprawić treningiem?

titina, serio?  🤔wirek:
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
17 lipca 2017 09:09
titina jeszcze nie przechodzę całkowicie na trawokulki, mam nadzieje że jeszcze jakiś czas Seniorka będzie radzić sobie z sianem. Czasem ma gorsze dni (nie ma kilku zębów i jak w miejscu, gdzie był ząb zbiorą się resztki jedzenia ma problem z gryzieniem. Czasem radzi sobie z tym sama ale zwykle wydłubuję jej to i przepłukuję wodą z dużej strzykawki).
Czy takie siano przepuszczone przez sieczkarnie daje się zamiast zwykłego? Czy traktuje się je jako dodatek do paszy tak jak sieczkę? Uda się takie drobne sianko upchać do siatki i ewentualnie zmoczyć żeby się nie sypało? Dla mojego konia siano nie z siatki jest nie zjadliwe  🙄
U starszych koni częstym problemem jest przeżuwanie siana, nawet jeśli mielą je w pysku to nie potrafią dobrze rozcierać zębami, tworzą takie jakby zwitki siana, które wypadają  lub wypluwają z pyska, a jeśli dodatkowo koń nie ma kilku zębów to trochę kicha. Jeśli masz dostęp do się sieczkarni to potnij siano na dłuższe kawałki i zaladuj do siatki z małymi oczkami , tylko czy Twój koń będzie potrafił z tego jeść,  można  tez zadać do żłobu lub pojemnika.Osobiscie uważam , że trawokulki to dobre rozwiązanie,  w sprzedaży są dostępne tez tzw. Wiesenflakes czyli taki susz z trawy uformowany w takie płaskie,  luźnejsze kawałki niż trawokulki tu firmy St.Hippolyt
https://www.st-hippolyt.de/index.php/faser/147/prealpin-wiesenflakes-detail

Może to będzie lepszą paszą,  w sezonie b. dobrą opcja jest dostęp do  pastwiska lub zielonki ciętej , gdyż trawa nie wymaga tak długiego przeżuwania i jest lepiej wykorzystywana.
Amelia, opisujesz objawy konia z przerośniętymi trzonowymi, nie starszego...
Nie, opisuje konia 30 -35 letniego po wizycie stomatologa
35 to już skrajna geriatria 😉
Dla mnie starszy koń ma lat 20, a kulki z siana kręcić będzie i 4 latek z niezrobionymi zębami...
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2697366#msg2697366 date=1500273447]
Sankaritarina, zamiast zmieniać paszę może wprowadź treningi kondycyjne w terenie? Treściwego rzeczywiście sporo dajesz może jednak warto kondycję poprawić treningiem?

[/quote]

O! To jest też świetny pomysł. Zadziałało w przypadku mojego, który na początku roku był kompletnie bez formy i szybko się męczył. Intensywność i długość pracy zwiększałam stopniowo, jak był gotowy zaczęłam wprowadzać galopy kondycyjny na początku 10min galopu bez przerwy 1x w tygodniu potem 2x w tygodniu, potem było 15 minut. Dziś może nawet codziennie galopować przez 20 minut i nadal pozostaje świeży (plus oczywiście oprócz tego wykonuje pozostałą pracę). Przynajmniej wiem, że jak przyjdzie mu skakać parkury to nie padnie po paru skokach 😉
Czy takie siano przepuszczone przez sieczkarnie daje się zamiast zwykłego? Czy traktuje się je jako dodatek do paszy tak jak sieczkę?


Tu gdzie teraz stoję w pensjonacie, jest taki dziadek 34 lata (btw najukochańszy kolega i przewodnik mojego szalonego 5 latka) też ma właśnie kłopoty z gryzieniem, ubytki w zębach (ale nie wiem dokładnie co). Jego głównym pożywieniem jest 3 razy dziennie mieszanka: wysłodki, trawokulki, lucerna granulowana, nie wiem czy jeszcze nie otręby(musiałabym obczaić). To wszystko oczywiście porządnie namoczone. Plus teraz w sezonie jest na pastwisku z resztą koni i dostaje trochę siana puszczonego przez sieczkarnię normalnie na ziemię. Generalnie to co do żłobu tą mieszankę zawsze zjada w całości, a trawę i sianko to tak poskubuje, ale bez szczególnych emocji. Jak na swoją metrykę wygląda całkiem nieźle (wrzuciłam jego zdjęcie z moim w wątku o seniorach 😉 ).
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2697469#msg2697469 date=1500291458]
35 to już skrajna geriatria 😉
Dla mnie starszy koń ma lat 20, a kulki z siana kręcić będzie i 4 latek z niezrobionymi zębami...
[/quote]

Starszy koń ok 2o lat też będzie kręcić kulki z siana, nawet po wizycie  weta z tarnikiem . Często starsze konie po 20 -ste w ogóle już nie mają zębów :/  idlatego człowiek by je utrzymać przy życiu jest zmuszony karmić gotowym świństwem.
Co do gotowych pasz, to wystarczy porozmawiać z wetami co robią regularnie operacje na kolki, co sądzą w tym temacie. Oficjalnie wszyscy się klepią po ramieniu ale drugi obieg żyje swoim życiem . Ogólnie też jest opinia, że pasze  konfekcjonowane w Polsce, mimo dobrej wyrobionej marki są gorsze niż te co są rozsypywane na zachodzie. W swoim czasie w mojej stajni stał znany jeździec ze swoimi końmi, jego rodzice byli absolwentami zootechniki z SGGW,  bronili prace na katedrze żywienia i tymże zajmowali się po studiach. Inaczej mówiąc fachowcy.  Twierdzili oni, że bardzo trzeba uważać czym sklejane są granulki w paszy, czy organicznie, czy zcalaczami mineralnymi, tańszymi, ale bardzo podrażniającymi przewód pokarmowy. Mój koń z racji ,że nie pobierał siana już w ogóle dostawał siano  pod postacią namoczonych trawokulek, jednej z bardzo znanych firm( chyba jedne z najdroższych na polskim rynku). Prócz tego dostawał paszę dla starszych koni, ale akurat tak się złożyło ,że tego pechowego dnia, ekspedientka w sklepie się pomyliła i osoba przywiozła prócz trawokulek , paszę dla koni z zespołem crushinga. Tą ostatnią koleżanka odwiozła a koń dostał z nowego worka tylko trawokulki, które po otwarciu okazały się jak kamienie i odbiegały znacznie od tego co powinno w nim być prawidłowo. Dlatego jestem pewna, że to po nowo otwartej paszy. Problem jest w tym , że firmy nie utrzymują  na stałym poziomie jakości paszy, z tego powodu 6 miesięcy wcześniej zrezygnowałam z podawania  innej paszy, której koń odmówił spożywania .Dodam ,ze z racji wieku i braku zębów, ciężko było mi go utrzymać w dobrej kondycji, ale gotowe pasze pozwalały mu na normalne funkcjonowanie, krycie oraz miał doskonałe wyniki krwi i badań, poprawiła mu się jakość nasienia.,, To jest tak jak by wygrać wyścig, a na mecie dostać w mordę "....
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
17 lipca 2017 15:22
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi 🙂
Klacz ma 25 lat, jest w dobrej kondycji. Zjada dużo siana ale chcę tylko z siatki, z ziemi nie rusza (myślę że lepiej jej się gryzie takie wyskubane z siatki bo mniej ładuje do pycha. No i ona uwielbia podrzucać siatkę, rzuca nią konkretnie🙂 ) Dwa lata temu odkryto u niej mega problemy w paszczy (mimo "korygowania" zębów co 2-3 miesiące... za bardzo ufałam weterynarzowi, koń miał straszną masakre w zębach ) teraz jest lekko po terminie ale przeszła zapalenie stawów, po lekach miała rewolucje w brzuchu i dopiero zęby będzie miała robione po weekendzie. Bez względu na to ile jest po wizycie dentysty czasem pluje sianem (wet twierdzi że to typowo coś jej się tam zbiera w dziurach, zresztą nie raz widać że ma coś upchane i po przepłukaniu to znika ). Z trawą radzi sobie elegancko, marchew czasem daje jej całą i też zjada, zwykle jednak daje jej utartą.
Spróbuję z tą sieczkarnią może będzie jej łatwiej. Wiem że głupie pytanie pewnie ale... czy jak usiądę z nożyczkami i potnę na jakieś małe kawałki siano to to będzie to samo? Chciałabym tak ze snopek na testy pociachać 😉 Mniej więcej to sianko ma wyglądać jak sieczka czy jeszcze drobniej?

No nic, zamówiłam trawokulki jako dodatek. Dostaje trzy posiłki dziennie, wszystkie jako papkę. Daje jej wysłodki, otręby pszenne i ryżowe, Saracen Veteran, Havens Gastro+ i trochę lucerny granulowanej. No i sieczkę. Trawokulki dam jako czwarty posiłek, dołożyć coś do jadłospisu lekko pracującej Seniorki?
Dlatego, m.in. .nie jestem zwolennikiem pasz przemysłowych, nigdy nie wiadomo co tam dokładnie producent zmieszał. Wolę pojedyncze składniki, chociaż nie wszystko można zdobyć czy samemu przygotować. Nie mam  możliwości zrobienia trawokulek czy suszu, więc kupuję. Zdarza mi się kupić również czasami paszę gotową ,ale wówczas analizuje składy i wybieram taka która wydaje mi się najbardziej prosta, naturalna w składzie i mam nadzieję, że producent  pisze prawdę na etykiecie.
Robaczek M., moja koleżanka wiele miesięcy cięła nożyczkami siano  😀. Nie wiem czy nie dorzucała też troche slomy.  Koń nie był emerytem ale byla taka potrzeba - finansowa też.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
17 lipca 2017 18:42
Grace ooo dziękuję 🙂 idę pociąć trochę na kolację  🤣
Poszukaj u znajomych rolników , może któryś posiada jeszcze sprawną sieczkarnie, będzie szybciej i łatwiej  😉
titina, nie rozumiem zatem dlaczego damesz gotowe pasze skoro masz l nich tak złe zdanie... serio pytam. Przecież seniorowi można podawać papki zbożowe i moczoną sieczkę. Tak się kiedyś robiło...
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
18 lipca 2017 09:08
titina popytam na pewno, może chłopak od którego kupuję siano ma coś takiego bo ma krowy i dość duże gospodarstwo 🙂 Dziś pocięłam trochę, łatwiej się jej zdecydowanie je. tylko z moich siatek dużo wypada bo za duże oczka.
titina popytam na pewno, może chłopak od którego kupuję siano ma coś takiego bo ma krowy i dość duże gospodarstwo 🙂 Dziś pocięłam trochę, łatwiej się jej zdecydowanie je. tylko z moich siatek dużo wypada bo za duże oczka.


Dawać na mokro wymieszane z gniecionym zbożem ( owies jęczmień ,kukurydza). Do żłobu, nie do siatki .
U mojej klaczy stwierdzono niedobór magnezu,selenu i cynku.Jakie pasze polecacie na uzupełnienie,lub jak wymieszać skład żeby było dobrze.Klacz waży ok 600kg,jest w lekkim treningu.Proszę także o podanie firm produktów,które są sprawdzone.
Myślę, że tu lepiej dobrać odpowiedni suplement niż paszę. 😉 Zależy też jak duże te niedobory, czy tylko "lekkie" czy jakaś poważniejsza sprawa, od tego będzie zależeć też zapewne dawka.
Temat już się przewijał ale nie znalazłem jakiejś konkretnej odpowiedzi.

Poszukuję dobrych trawo-kulek, próbowałem już prolinena i z allegro DIV-FEED no ale jedne i drugie śmierdzą i robi się prawie czarna breja...

Czy to tak zawsze jest czy są może jakieś trawo-kulki, które po namoczeniu są mają zbliżony zapach i kolor do normalnego siana???
anetakajper   Dolata i spółka
19 lipca 2017 12:11
jar-pasz ma dobre trawokulki+lucerna - zapach piękny wybredny koń zjada. Za to same trawokulki z jar paszu....śmierdzą!
St.hippolyt, epona, Heucobs Staubtfrei  są b.dobrej jakości.....tylko trochę cena zniechęca :/
Sankaritarina, jestes pewna, ze jest to az tyle owsa i paszy? Owies gnieciony czy caly? Ile litrow dziennie?
paa, dzięki za info.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś może podaje Vital Fiber PREMIUM z Hippolyta ? Tudzież ta ich nowość Mebio Sport ?
Są to granulaty, czy musli? Jeśli musli, to czy są mokre, czy maja w sobie dużo "sypkiego" ?
Klami, ze dwie klientki karmię VF- musli, Sport to granulat ale lada dzień będzie też dostępny jako musli. Vital Fiber jeśli jeszcze mam w stajni to zrobię Ci zdjęcia, Sport w musli będę miala z czasem.
W ogóle jestem fanką VF bardzo ładnie koń się na tym nabudował i wygląda jak milion dolarów w stosunku do stanu wyjściowego a nie był karmiony wiadrami.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
19 lipca 2017 22:03
U nas jeden młodziak dostaje VF. Musli zdecydowanie wilgotne i obłędnie pachnące... lodami miętowymi z czekoladą.  😍 Młody bardzo się na tym poprawił. Dodatkowo dostaje granulat Build up&Glow D&H. Wcześniej na Mastersie i nie było szału, zjechał z wagi, energii brak, sierść matowa.
[quote author=titina link=topic=25.msg2697331#msg2697331 date=1500239971]

zmień konia, to łup bez krwi



Ty tak serio 🤔

Jak najbardziej serio, dodajesz xx , i masz turbinę bez faszerowania tą całą chemią. Garść zboża i odlatujesz  😀iabeł:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się