Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Nie twierdzę,że są lepsze...jeja znowu wypowiedzi wkładające w usta coś czego nie było...
Każdy karmi konia jak chce,jest tysiące rozwiązań i tysiące potrzeb...Wyraziłam jedynie opinie,że koń rekreacyjny lub użytkowany w małym sporcie nie musi od razu dostawać pasz dla sportowców klasy N,C,CC...Może spokojnie dostać otręby(lub/i) wysłodki i nic mu nie będzie,świat mu się nie zawali,właścicielowi zostanie trochę kasy w kieszeni (np.: na nowy czapraczek lub jak kto woli trening,bo to róznie z tym dzisiaj jest) Tyle...a decyzja co do jadłospisu konia zawsze podejmuje sobie właściciel...
Niestety tutaj czasami zamiast doradzić/wyrazić swoją opinię i pozostawić decyzję właścicielowi, to każdy próbuje być najmądrzejszy i przekonywać do swoich racji do upadłego...
ja się nie znam na technologii żywności, ale nie jestem na 100% pewna czy np. obrobka cieplna, suszenie czy mrożenie to automatycznie "przetwarzanie chemiczne".

Jasne, że granulat nie rośnie na polu w 100% naturalnych warunkach, ale..... nie zgadzam się, że tylko sportowcy N,C,CC i wyżej potrzebują granulatów czy musli, a reszta "objedzie" na wysłodkach z otrębami. To naprawdę zależy od konia. Jeden będzie gruby na samym sianie, a drugiemu możesz sypać, a i tak żebra na wierzchu.

Mój pracujący koń nie będący w treningu klasy C, dostaje w tej chwili pół wiadra granulatu + musli (dostawał jeszcze sieczkę, ale zaczął ją olewać - no coś jest z tym Prolinen, jak mój żarłok tego nie chce 🤔 ) i dopiero na takim wikcie wygląda normalnie.
Gdybym go zostawiła na owsie i sianie, wyglądałby źle. Wysłodki z otrębami dawałam, kiedy trzymałam go w domu, ale nie wyglądał na tym jakoś super - tzn, ok, było spoko, ale  mięśnie, odpowiedni poziom energii i lśniącą sierść - mam na paszach gotowych.
Inna sprawa, że jak raz zobaczyłam wysłodki o bardzo nieciekawej konsystencji (bardzo mocno zakurzone, nie wiem - stare...? ) + otrąb się boję, ze względu na zapiaszczenie (a nie wiedziałam o tym, co właśnie napisała tu Zielona_stajnia), to jakoś.... niee, jednak kupię ten worek Hippolyta.
rozumeim,że pasze w granulacie to naturalnie rosną na polu?? bo mnie się wydawało,że raczej są obrabiane sztucznie i granulat w formie naturalnej nie wystepuje..no ale może się mylę...

Podobnie, jak owies nie występuje w ziarnie - trzeba obrobić kłosy, przewiać aby oddzielić ziarno od plew... Czyli - cytując: "sztucznie obrobić", ale co to ma wspólnego z chemią?? 🤔
Zdaje się ze przy granulowaniu nie jest potrzebne tysiąc E i konserwantów więc nie rozumiem czemu jest takie oburzenie na granulat 😀
Czy ktoś skarmia swoje konie  pelletem z trawy st Hipolyta PALATIN Glyx-Wiese.... ?  Czy konie jedzą to chętnie, i czy po namoczeniu łatwo się rozpadają ?
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
24 marca 2017 18:46
titina moje jedzą pokrewną paszę (trawokulki) ST. HIPPOLYT Pre Alpin Wiesencobs i to są jedyne trawokulki, które obie kobyłki chcą jeść, bardzo łatwo rozpadają się, moje wcinają na sucho. Może je rozważ zamiast Palatina?

Znalazłam takie trawokulki:
http://allegro.pl/trawokulki-naturalna-pasza-dla-koni-20kg-i6758788448.html
Czy może ktoś się wypowiedzieć na ich temat? Cena bardzo atrakcyjna:-)
Dziękuję za odpowiedź, problem w tym ,ze mój  ,,filozof" od trawokulek nie ma problemu z nadwagą, ani problemów ochwatowych, wręcz przeciwnie, dlatego te trawokulki co podałaś nie nadają się dla tego dżentelmena (ST. HIPPOLYT Pre Alpin Wiesencobs), stąd pomysł na Palatin. Po za tym , on niczego nie tknie co nie jest wilgotne .

Co do atrakcyjności ceny trawokulek z Twojego linku, to nie bardzo ,bo jest tam tylko 20 kg. Wychodzi jak za Pro linen.
titina moje też nie mają a żrą  😉
Chciałabym zacząć podawać otręby ryżowe. Polecicie mi jakieś dobre w fajnej cenie?
Czy trzeba je również łączyć z wysłodkami, czymkolwiek?  😉
Moj ostatnio na Nubie, mysle cena nienajgorsza 🙂 Poprzednio bralam z agrokompleksu, cena duzo lepsza ale gorsza jakos granulatu - sporo wiecej proszku. Te nuby sa nienaganne.
Sonkowa, ja mojego siwego karmię otrębami ryżowymi z lucerną magic horse i chyba mogę je polecić. Karmię nimi już dobrych kilka miesięcy, oprócz nich koń dostaje tylko siano, owies, marchew i co jakiś czas witaminy soymax i wg ostatnich badań nie ma żadnych niedoborów. Ładnie trzyma masę, ma energię. Chodzi konkursy do C 😉
edit: 20kg 60 zł klik
W fajnej cenie to Agrokompleks, tucze nimi swojego gluta ale póki co minął tydzień więc niewiele mogę powiedzieć. Za jakieś 3 tyg powinno już być widać jakieś efekty.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
24 marca 2017 20:05
Dziękuję za odpowiedź, problem w tym ,ze mój  ,,filozof" od trawokulek nie ma problemu z nadwagą, ani problemów ochwatowych, wręcz przeciwnie, dlatego te trawokulki co podałaś nie nadają się dla tego dżentelmena (ST. HIPPOLYT Pre Alpin Wiesencobs), stąd pomysł na Palatin. Po za tym , on niczego nie tknie co nie jest wilgotne .

Co do atrakcyjności ceny trawokulek z Twojego linku, to nie bardzo ,bo jest tam tylko 20 kg. Wychodzi jak za Pro linen.


Ostatnio przetestowałam na moim starszaku trawokulki Hovelera (chyba seniorowe) i zdecydowanie mu podpasowały. Znacznie łatwiej się rozpadają (niż Baileys) i rozmiękają. Koń na ich punkcie oszalał, więc mam nadzieję że uda mi się go na nich trochę przetrzymać, bo niestety pojawił się problem z żuciem normalnego siana :/

PS. Cena Hovelera też całkiem przyjazna dla portfela.
Interesują mnie tylko te trawokulki -st Hipolyt PALATIN Glyx-Wiese.... czy ktoś to daje swojemu konikowi, czy łatwo się rozpadają, czy chętnie to konie jedzą ?
Chciałabym zacząć podawać otręby ryżowe. Polecicie mi jakieś dobre w fajnej cenie?
Czy trzeba je również łączyć z wysłodkami, czymkolwiek?  😉

Sonkowa ja używam otrębów ryżowych ARROZZA. Rzeczywiście te z Agrokompleksu i Magic Horsa są też fajne, ale dodatkowo razem z otrębami ryżowymi kupuję lucernę granulowaną i łuskę sojową. Jak pomieszam to wychodzi mi to taniej niż kupić już gotowe otręby ryżowe z lucerną z Magica czy otręby ryżowe z łuską sojową z Prolinena.
Chciałabym zacząć podawać otręby ryżowe. Polecicie mi jakieś dobre w fajnej cenie?
Czy trzeba je również łączyć z wysłodkami, czymkolwiek?  😉

JarPasz też ma w rozsądnej cenie
Otręby ryżowe mają ogromną ilość fosforu i tak - warto i powinno się je bilansować, lub kupować już zbilansowane (Nuba, MagicHorse)
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
25 marca 2017 11:45
Dziękuję za odpowiedź, problem w tym ,ze mój  ,,filozof" od trawokulek nie ma problemu z nadwagą, ani problemów ochwatowych, wręcz przeciwnie, dlatego te trawokulki co podałaś nie nadają się dla tego dżentelmena (ST. HIPPOLYT Pre Alpin Wiesencobs), stąd pomysł na Palatin. Po za tym , on niczego nie tknie co nie jest wilgotne .

Co do atrakcyjności ceny trawokulek z Twojego linku, to nie bardzo ,bo jest tam tylko 20 kg. Wychodzi jak za Pro linen.


Moje jedzą trawokulki, żeby mieć dodatkową porcję włókna (siano w pensjonacie 3 razy dziennie), nie mają nadwagi. I te trawokulki można moczyć oczywiście.

Dla mnie cena atrakcyjna bo ja płacę 92 zł za 25 kg. Te z pro-linen dla nas nie nadają się. Zamówiłam próbkę trawokulek z mojego linku. Dam znać jak je przetestujemy.
[quote author=titina link=topic=25.msg2664716#msg2664716 date=1490383507]
Dziękuję za odpowiedź, problem w tym ,ze mój  ,,filozof" od trawokulek nie ma problemu z nadwagą, ani problemów ochwatowych, wręcz przeciwnie, dlatego te trawokulki co podałaś nie nadają się dla tego dżentelmena (ST. HIPPOLYT Pre Alpin Wiesencobs), stąd pomysł na Palatin. Po za tym , on niczego nie tknie co nie jest wilgotne .

Co do atrakcyjności ceny trawokulek z Twojego linku, to nie bardzo ,bo jest tam tylko 20 kg. Wychodzi jak za Pro linen.


Moje jedzą trawokulki, żeby mieć dodatkową porcję włókna (siano w pensjonacie 3 razy dziennie), nie mają nadwagi. I te trawokulki można moczyć oczywiście.

Dla mnie cena atrakcyjna bo ja płacę 92 zł za 25 kg. Te z pro-linen dla nas nie nadają się. Zamówiłam próbkę trawokulek z mojego linku. Dam znać jak je przetestujemy.
[/quote]
1.  Mój koń  NIE MA NADWAGI, ma problem z utrzymaniem kondycji , ma 21 lat.
2. Dlaczego  Pro Linen się nie nadaje? Mam pewne przemyślenia i chciałam sie dowiedzieć ,czy są zbieżne z Twoimi
3. Będę czekała na info , co do trawokulek z Twojego linku, będę wdzięczna jak się podzielisz refleksjami .
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2664784#msg2664784 date=1490424516]
Chciałabym zacząć podawać otręby ryżowe. Polecicie mi jakieś dobre w fajnej cenie?
Czy trzeba je również łączyć z wysłodkami, czymkolwiek?  😉

JarPasz też ma w rozsądnej cenie
Otręby ryżowe mają ogromną ilość fosforu i tak - warto i powinno się je bilansować, lub kupować już zbilansowane (Nuba, MagicHorse)
[/quote]
Hmmm, może i rozsądna cena, ale i tak są droższe od tych co używam 🙂 Może prawie 70 groszy na kilogramie to nie dużo, ale jak się pomnoży przez 20-30 kg to już przesyłka wychodzi za darmo  😎
KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
25 marca 2017 17:41
Jaką pasze polecacie dla konia 18 letniego bardzo intensywnie pracującego min 5 dni w tygodniu reszta dni lonża . Ma bardzo niewielką niedowagę , którą zwalczam otrębami . Waży około 600kg . Obecnie je pasze z otrębami i wysłodkami . Ktoś , coś ?
Jaką pasze polecacie dla konia 18 letniego bardzo intensywnie pracującego min 5 dni w tygodniu reszta dni lonża . Ma bardzo niewielką niedowagę , którą zwalczam otrębami . Waży około 600kg . Obecnie je pasze z otrębami i wysłodkami . Ktoś , coś ?


Jeszcze , jak dobrze gryzie ( ma zęby, ) , to warto podawać pasze dla seniorów,  np PAVO 18 +, lub St.Hipolyt . Pilnuj , tej niedowagi, bo jak zjedzie za dużo , to może nie wrócić , do normalnej kondycji, . 1,5 roku temu kupiłam 19 letniego ogiera, w stanie katastrofalnym , i mimo, że udało mi  się go jako tako poprawić, to kondycja jest daleka od ideału. Co ważne, to robić przynajmniej dwa razy do roku badania krwi . Mój ma wyniki bardzo dobre, chociaż po wieku i wyglądzie spodziewać się by można czegoś innego. Szukaj pasz z dużą zawartością białka, łatwo strawne . Ja daję 3 x dziennie tawokulki rozmoczone, + otręby + owies gnieciony. 3 x w tygodniu mesh własnej roboty, dolewam oleju ( lniany i słonecznikowy). W zimę dostawał Brandona dla koni z problemami żołądkowymi .Niestety wszystkich pasz już nie chce pobierać, pokarm musi być mocno rozdrobniony.
U nas na starsze Beste Jahre się sprawdza, są na tym w dobrej kondycji, witalne i badania krwi ok.
KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
25 marca 2017 19:56
Był ostatnio wet i sprawdzał wszystko . Badania krwi wyszły bardzo dobrze , a do jego uzębienia nie można się doczepić . W lato waga wraca do normy i przerzucam go tylko na siano i owies . Nigdy nie dawałam mu nic dla seniorów i zawsze wszystko było dobrze . Mam jeszcze 29 latkę tylko na sianie i nigdy nic się nie działo  😅 .
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
26 marca 2017 00:49
Co polecicie dla klaczy żywionej sianem, na miesiąc-dwa przed pokryciem? Klacz ma 22 lata, przeciwwskazań do zaźrebienia nie ma (zbadana przez weterynarzy). Myślałam nad lekkim podtuczeniem jej przed zawiezieniem na stanówkę.
Jeśli klacz jest w kondycji hodowlanej, to nie ma potrzeby. Zdecydowanie należy zwiększyć dawkę i ją wzbogacić o białko począwszy od 6 miesiąca.
Ja bym mimo wszystko włączyła suplementacje żeby wysycić trochę organizm, starsza klacz będzie się demineralizować znacznie łatwiej. Zwykłe ogólne dobre witaminy a specjalistyczne pasze dla źrebnych od połowy ciąży.
Hmmm, może i rozsądna cena, ale i tak są droższe od tych co używam 🙂 Może prawie 70 groszy na kilogramie to nie dużo, ale jak się pomnoży przez 20-30 kg to już przesyłka wychodzi za darmo  😎

A jak znaleźć te, które Ty kupujesz? JarPasz to sklep a Arozza?

KoniaraHors, rok temu moja - wówczas - 18 letnia klacz też zaczęła spadać z wagi (powodem była choroba). Pomogły jej otręby ryżowe.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
26 marca 2017 08:22
melehowicz- Kondycję oceniam 5/9, bo ostatnio troszkę przytyła, ale chcę coś działać, żeby w trakcie ewentualnej ciąży i po porodzie klacz nie straciła za dużo z masy.
Czyli na razie tylko suplementacja + ewentualnie pasza pełnoporcjowa?
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2665026#msg2665026 date=1490512442]
Hmmm, może i rozsądna cena, ale i tak są droższe od tych co używam 🙂 Może prawie 70 groszy na kilogramie to nie dużo, ale jak się pomnoży przez 20-30 kg to już przesyłka wychodzi za darmo  😎

A jak znaleźć te, które Ty kupujesz? JarPasz to sklep a Arozza?

_Gaga wystarczy wpisać w googlach "arrozza", przez "dwa r" 🙂  Jest też tu w naszych ogłoszeniach na re-volcie i też ma własny sklep internetowy, gdzie można spokojnie kupić. Ja kupuję bezpośrednio z magazynu i mam jeszcze taniej.
Demantek: klacz w pierwszej połowie ciąży nie ma dodatkowych potrzeb pokarmowych, podawanie dodatków vit-mineral poza okresem pastwiskowym to chyba norma. Zdolność do zaźrebienia jest lepsza, gdy klacz nie jest zbytnio odtłuszczone. Później tj od ok 6 miesiąca te potrzeby mocno wzrastają. Z mojego doświadczenia można pomagać klaczy w sprawnym funkcjonowaniu organizmu w okresie laktacji, ale nie masz na to decydującego wpływu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się