Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ja kupuję otręby ryżowe w div-feed i są takie same, a próbowałam już z wielu firm.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
13 lutego 2017 11:46
Dzięki dziewczyny o takie info mi chodziło  :kwiatek:  Zamawiam mesz z agro wezmę otreby przy okazji. Cenowo nawet 2 zł taniej niż z jar-paszu 🤣 
Przy okazji mogę polecić mesz jabłkowy do przemycania sproszkowanych suplementów. Gniada je nawet fuj od podkowy zjada 😉
anetakajper   Dolata i spółka
13 lutego 2017 12:04
Czy ktoś karmi paszą besterly coldmix?
http://www.horse-trade.pl/pl/p/Pasza-BESTERLY-Coldmix-20kg-musli/2970
Teraz dostałam worek 20 kg i to w fajnej cenie....leciałam z tym workiem jak na skrzydłach, a jak otworzyłam to się mocno zdziwiłam 🙁 To nie jest ta pasza co w workach 15kg. Tzn. skład ma ten sam, ale wygląda na taką drobniejszą, jakby posiekaną -mocno sypką.

Koń oczywiście wyczuł różnicę w wyglądzie i nie żre! Jedyna pasza którą jadła :/
Dava   kiss kiss bang bang
15 lutego 2017 17:05
Ale co zmienili wielkość worków i to co w środku też inne?
Skład czytałaś? Wszystko to samo?
Obczaje w stajni, bo chyba ktoś tym karmi.
Napisz najlepiej do producenta co się stało  :kwiatek:
Czy stosuje ktoś hi-fi molasses free (fioletowa) i mógłby zważyć ile ma jedna miarka (taka zwykła )  :kwiatek:

zdążyła się skończyć zanim sobie zważyłam. Próbuję zdecydować, która jest najbardziej opłacalna podkowa/meadow grass czy ta 😉
Dava   kiss kiss bang bang
20 lutego 2017 07:09
Ja Ci napisze, tylko jaka to ma byc miarka? Nabierana luzno, dopelniana, upychana?

Jesli chodzi o 'oplacalnosc' to przelicz sobie cene za kilogram. Jesli mierzysz oplacalnosc 'miarkami' to o tyle nie teges, ze popatrz na ktora sieczke Ci kon lepiej reaguje. Jedne sa mniej kaloryczne inne bardziej i oczywiscie z innym skladem  :kwiatek:
Poza tym nie ma standardowej miarki. Mam dwie podobne, do tej z linku i mają różne objętości...
Nie po prostu taka nabrana niedbale 😀
Właśnie sie zastanawiam czy brac podkowe/meadow grass i po miarce (meadow 3 miarki wychodzi mi 350 g dziennie czy jednak ta molasses free ale w mniejszej dawce - bo w sumie trochę nie ogarnelam tego tym razem i zeszła bardzo szybko=jest cięższa i drobniejsza wiec objętościowo jest jej dużo wiecej w miarce. To chyba ten pellet z lucerny)

Kon poki co nie pracuje konkretnie i dostaje żeby w zlobie było dużo bo pol miarki owsa gn. Jednak szału nie robi. Lubił wszystkie trzy. Jedyne co ważne to bez cukru i niepylaca 😉

Gaga damn it. A jak sprawdzić jaką mam w stajni? Jest to gdzieś napisane na niej? Stajenni co rusz mają różne te miarki.. moze kupie jedna konkretna i wrzuce do worka? Duza jest roznoca miedzy takimi miarkami?
drabcio, generalnie miarki mają od 1 l do 3 l objętości najczęściej...
Koń mi dostał depresji halowej. Widać po nim, że ten okres przejściowy zima-wiosna daje mu się mocno we znaki. Ma spadek energii, złapał przeziębienie, jest taki trochę depresyjny, do tego znając go zaraz zacznie tracić na wadze. Nie mam pomysłu w tym roku co mu do żłoba wrzucić. Zawsze w tym okresie dostawał Bio-Life Saracena który świetnie go przywracał do kondycji, ale nie ukrywam, że w tym roku to trochę przerasta moje możliwości finansowe (tzn. wydanie na jeden raz kilkuset złotych). Macie jakieś pomysły na spadek formy?
Klopsik, zdarzają się biegunki / kolki w okresie przednówku?
Nie. Tfu, tfu odpukać w niemalowane.

Edit* Kurde, kurde teraz to mnie przestraszyłaś. Zaczął jakiś czas temu bardzo złościć się przy dopinaniu popręgu. Myślałam, że to wina popręgu, zmieniłam, ale problem nadal jest. Wrzody? 
W takim razie wstępnie wykluczałabym wrzody (bo mi tym "zapachniało"😉 i wprowadziłabym otręby ryżowe i wysłodki 🙂
Oj nie zauważyłam postu i zrobiłam edytowanie. Wysłodki dostaje cały rok, otręby ryżowe, te w przystępnej cenie, są tylko granulowane, a on takich nie ruszy.
To je rozmocz, ja podaje na mokro bo mnie ktos nastraszyl ze jego kon od nich mial turbo-kolkę
Klopsik, zawsze można zrobić gastroskopię, ale przy braku pozostałych jakichkolwiek objawów póki co bym nie panikowała 🙂
w naszych ogłoszeniach znalazłam otręby ryżowe arroza, natomiast nigdzie ich nie znalazłam oprócz rv. Cena całkem przystępna, ktoś stosował? http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/267804?kategoria=11
To je rozmocz, ja podaje na mokro bo mnie ktos nastraszyl ze jego kon od nich mial turbo-kolkę

Dzięki! O tym prostym rozwiązaniu nie pomyślałam 🙂 I tak dostaje wysłodki więc to żadna dodatkowa praca dla stajennego  :kwiatek:
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2651552#msg2651552 date=1487588165]
Klopsik, zawsze można zrobić gastroskopię, ale przy braku pozostałych jakichkolwiek objawów póki co bym nie panikowała 🙂
[/quote]
Ja już spanikowalam, dzwoniłam do wetki i przeczytałam wątek wrzodowy od deski do deski  😁 Na wrzody to raczej nie wygląda. To depresyjne zachowanie ma co roku między Lutym,a Marcem i tak naprawdę może to być wszystko od zwykłego przesilenia (szczególnie, że własnie zaczął zrzucać sweter), po (tfu tfu) wrzody. Ja też kiepsko znoszę ten okres, a podobno jaki pan taki kram.
Ja w przesileniu na wzmocnienie i przy zmianie futra daję maline zaparzoną 😉

Edit: o juz wiem ze nasza miarka ma 1,5 l. Dava daj znac jak zwazysz i jaka miarka to robilas 🙂
Klopsik, a z siodłem na pewno wszystko ok? Wkurzanie się na popręg to też może być to...
Mam pytanie. Czy wysłodki to pasza objętościowa czy treściwa? i czy zakwasza żołądek?
Dava   kiss kiss bang bang
21 lutego 2017 10:58
Mam pytanie. Czy wysłodki to pasza objętościowa czy treściwa? i czy zakwasza żołądek?


Objętościowa  :kwiatek:

Drabcio   :kwiatek:
w naszych ogłoszeniach znalazłam otręby ryżowe arroza, natomiast nigdzie ich nie znalazłam oprócz rv. Cena całkem przystępna, ktoś stosował? http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/267804?kategoria=11

drabcio ja u niego kupuję otręby ryżowe już parę miesięcy i wszystko jest OK. Poza tym biorę łuskę sojową i stosuję zamiast wysłodków buraczanych (tak mi wet zalecił). Widziałam że na allegro też można kupić.
[quote author=drabcio link=topic=25.msg2651689#msg2651689 date=1487604010]
w naszych ogłoszeniach znalazłam otręby ryżowe arroza, natomiast nigdzie ich nie znalazłam oprócz rv. Cena całkem przystępna, ktoś stosował? http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/267804?kategoria=11

drabcio ja u niego kupuję otręby ryżowe już parę miesięcy i wszystko jest OK. Poza tym biorę łuskę sojową i stosuję zamiast wysłodków buraczanych (tak mi wet zalecił). Widziałam że na allegro też można kupić.
[/quote]

Zamiast? Dlaczego? Pytam bo to ma zupełnie inne wartości. Sama bym chętnie podawał łuskę sojową, ale ma dużo białka.
Klopsik mój Tacio miał problemy ze stawami i wrzodami. Teraz już ich nie ma, a wet kazał "profilaktycznie" dawać otręby ryżowe (po ok. 1 kg dziennie: 0,5 kg rano i 0,5 kg wieczorem), a zamiast wysłodków dawać łuskę sojową, bo jak stwierdził te wysłodki kupowane w firmach paszowych to na pewno są te melasowane (mimo że dla właścicieli koni wciskają że niemelasowane) i zawierają 8-10 % białka. Łuska ma ok. 14 % białka, ale dwa razy więcej włókna lepiej strawnego, a poza tym na 100 % nie zawierają cukru, co nie doprowadzi konia do nawet ukrytej cukrzycy. Zalecił podawać ok. 30% mniej łuski niż dotychczas wysłodków i efekty są ekstra.
Może i to dobry pomysł odstawić wysłodki, a podawać tę soję. Tez ją się mocy 10-12h jak wysłodki?? I w jakich ilościach podajesz?
Ja tam o soi czytałam że jest najbardziej modyfikowana ze wszystkch a do tego wycnają kosmiczną ilosć lasów pod uprawę soi 😉
Oj, ta u nas jest z Ukrainy - tam co mieli wyrżnąć to wyrżnęli 😉
Jakby kto reflektował na całe auto łuski to google mi wypluło, że to po taniości (i niech mi ktoś spróbuje znowu wmówić, że nasi producenci nie rżną klientów  :cool🙂:
http://sprzedajemy.pl/sprzedam-luske-sojowa-nr48825542
Mam pytanie. Czy wysłodki to pasza objętościowa czy treściwa? i czy zakwasza żołądek?


Nie zakwasza żołądka, ale wysłodki powinny być właściwie bilansowane, są półśrodkiem pomiędzy paszą treściwą a objętościową, w zależności m.in od formy podawania i całości diety. Nie powinny zastępować siana, mogą za to uzupełniać braki włókna, gdy siano nie pokrywa w pełni zapotrzebowania na nie.
Dzięki za odpowiedź, spoko daje tak małe ilości, że chyba nie przekombinuję. Daję bardziej dla smaku.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się