Taranty

ja myślę, że to w dużej mierze genetyka, bo jeśli jest stado X, gdzie jest naście koni i tylko tarant nie ma włosów, to raczej kwestia osobnicze aniżeli niedoborowa.
Ale może być tak, że taranty genetycznie mają większe zapotrzebowanie/mniejsze przyswajanie. Od jakiegoś czasu mnie to zastanawia.
Ten co jest u mnie to wpadka a nie świadoma myśl hodowlana. Zdecydowanie poprawił mu się ogon odkąd u nas stoi (prawie 5 lat). A jak zaczęłam świadomie o to dbać i suplementować to aż się właściciel zdziwił tak, że zadzwonił do "hodowcy" i mówi "ty, on ma ogon jak fryz (no, przesadził i to mocno) a nie jak tarant"  😁
Pojęcia nie mam, możliwe że jest tak jak mówisz. Nie miałam taranta nigdy, ale też większość z tych co widziałam to albo włosów miały niemal zero, albo miały mega busz. Nic pośredniego.
A czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego wszystkie tarantowate konie jakie widzialam mialy, a właściwie nie miały ogonów??

Wszystkie mają ogony 🙂 - jedne mają tylko bardzo kiepskie owłosienie tych ogonów i jest to ponoć jedynie "efekt uboczny" maści.... ale to nie tak, że wszystkie mają bezwlose.
Przykłady:
ogiery As Trefl, Bajerant, Pielgrzym, a także Dywizjon (ur. 1982) - ogony ok
Z jednej stajni pamiętam 2 taranty - oba z bujnym owłosieniem ogona. Z innej stajni pamiętam jednego taranta - też ogon w porządku. Tu na revolcie też się pojawiały taranty (wiem, że Cobrinha miała klacz, Amazonka miała kilka) - też z włosem na ogonie. Takie totalnie łyse ogony też spotkałam (choć jakoś rzadziej). Raczej twierdziłabym, że większość tarantów ma po prostu cienkie owłosienie ogonów i grzyw.

No, ale kwestia pielęgnacji to osobny temat. I warunków, w jakich konie stały. Już nie mam na myśli jakiejś patologii, ale nie wszyscy jakoś specjalnie suplementują czy rozczesują ogony za pomocą odżywek.
To nie wiem czemu zawsze widziałam, je z takim marnym. Nawet na olx w ogłoszeniach są takie marne. Albo nie zwracałam uwagi na ładniejsze 😉
Owłosienie u tarantów to ciężki temat i prawda jak zwykle leży po środku. Ma na to wpływ zarówno genetyka (tarantowate kucyki czy zimnokrwiste mają super ogony), suplementacja i wiek. To ciekawe, że wiele tarantów, w tym moja młp. traci cały włos z ogona w wieku ok. 2,5 roku. Wtedy też najczęściej sprzedaje się taką wadliwą paskudę (stąd tyle ogłoszeń na olx) Słyszałam, że taka utrata ogona jest związana ze zmianą stajni. Moja straciła ogon rok po przeniesieniu, więc chyba bujda. Co ciekawe długi włos ogona wychodzi przy białym włosie zadu, a grzywy, jeśli szyja jest biała. Teraz moja ma 10 lat, od trzech jest w domu. Nie było żadnych problemów z ogonem od odrośnięcia, tego, który straciła w wieku 2,5 roku. Nie dostaje witamin, ma jedynie stały dostęp do czerwonej kostki solnej.
Już prawie 4 lata na karku i problemów z włosiem ani widu ani słychu 🙂

Za duże zdjęcie.
Szandra, ale piękny biedronek!
Ja nałam jednego czapraczno-tarantowatego i też miał bujne owłosienie, ale za to oślepł jako młody koń nie wiadomo dlaczego.
Dziękuję bardzo 🙂 Niektóre taranty mogą cierpieć na genetyczną wadę wzroku objawiającą się słabym widzeniem w ciemności, ale cierpią na nią od urodzenia więc zwykle radzą sobie dobrze jako że miały dużo czasu by się przyzwyczaić do faktu "jak jest noc to jest ciemno". Ale oślepnięcie na jedno oko to już chyba inna sprawa...
tamten oślepł na oboje oczu, nikt by się nie zorientował, tylko paru klientów zostawił na drzewie w terenie i był mocno do pchania.
Szandra ładny koń, ciesz się, że ma ogon. Mojej w tym wieku już odrastał i miała jak półroczny źrebak. Na szczęście dziś już ma przyzwoity. Nawet go czasem podcinam 🙂
też dorzucę się do wątku 🙂 taki o to nowy członek stada  🏇 może tylko troszeczkę tarant, ale za to z bardzo bujną grzywą i dłuugim gęstym ogonem   😍 a latem ma jeszcze brązowe centki. to młody koń, 4 letni. nie znam się na tarantach ale słyszałam że one się z wiekiem wybarwiają? jak to dokładniej wygląda?
Nika666 tak taranty potrafi by bardzo niestabilne i z czasem zupełnie zmienić wygląd 🙂
czyli jednak 😀 a ma ktoś zdjęcia takich przemian? chętnie zobaczę czego można się spodziewać 😀

Kastorkowa   Szałas na hałas
06 marca 2018 21:01
Na chyba 8 stronie wątku masz zmianę forumowego Lasera, która jest dość spektakularna  :kwiatek:
emptyline   Big Milk Straciatella
07 marca 2018 10:11
Kastorkowa, i dość nietypowa, taranty raczej jaśnieją. 🤣
dziękuję, troszkę bardziej przejrzałam wątek, ale jednak nigdzie nie ma jakiegoś konkretnego zbioru porównań lato-zima albo teraz i 3 lata temu 😀 a np w wątku o siwych koniach były takie porównania 😀 a straaaasznie mnie to ciekawi 😉
emptyline   Big Milk Straciatella
07 marca 2018 11:03
Nika666, ja ci mojego mogę zrobić wieczorem, ale on nie czapraczny i generalnie jasny i do tego jeszcze srokaty. Ale zmianę i tak widac. Jaśnieje gamoń jeden.  👿
dziękuję 🙂 chcę po prostu na różne możliwości i typy koni popatrzeć 🙂 ogólnie fajnie to wygląda jakim zwierzaki zmianą w czasie podlegają  😍 bo też wiadomo ze każdy przypadek jest inny
emptyline   Big Milk Straciatella
09 marca 2018 19:55
Nika666, sorry, za opóżnienie, ale już leci cały Całuskowy zestaw

2007



2009 albo 2010



2011 (tu był zdecydowanie najciemniejszy)











2012






KLIK

KLIK


2013
KLIK

KLIK

KLIK

KLIK


2014
KLIK

KLIK

KLIK


2015
KLIK

KLIK


2016-2017
KLIK

KLIK

KLIK

KLIK


obecnie, 2018
KLIK


Generalnie z wiekiem jaśnieje, ale niezależnie od tego, w zimie ma ciemniejsze futro niż latem.  🏇

Max. 10 zdjęć na post!
ale się pozmieniał! jeeeeej  😍 cudny ciapek 😀 to faktycznie, z tarantami ciekawiej jak z siwymi, tu to wgl nie wiadomo w którą stronę pójdzie i jaki będzie efekt 😀 o ile one potrafią jakąś ostateczną formę przyjąć, co rusz inny koń  🏇
emptyline   Big Milk Straciatella
09 marca 2018 22:08
Nika666, no generanie jest impreza! 🏇 Acz ja aż tak różnicy nie widziałam (inna nie sprawa, że nie jest jakaś mega spektakularna jak u Lasera np.) dopóki nie wyjechałam, a koń nie został. Nagle zauważyłam, że odmiany na łbie to już mu prawie nie widać i generalnie robi się coraz bielszy. 🤣
U każdego taranta te zmiany zachodzą inaczej. U mojej, w ciągu 9 lat, te kropy się rozlały i pojawiła się hreczka. Myślę, że tak już zostanie. Zdjęcia w porządku chronologicznym.
czujemy się wywołani do tablicy  🤣

2004 (3,5 lat)



i 2015/2016


zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 marca 2018 17:41
O kurczę! W tę stronę to jeszcze nie widziałam 😀
kwagga hahahha te kropki wyglądają jak przekrój pantofelka czy innego pierwotniaka 😀 przedziwnie to wygląda  🏇 stylowy zwierzak
Cocosowo wooow to ten koń celebryta  😍 do waszego wątku mnie odesłano, a jak dalej za ciapatymi grzebałam w necie to znalazłam też odniesienie do niego na stronie o genetyce umaszczenia 😀 sławnego masz tego zwierzaka, nie gwiazdorzy za bardzo?  🏇  😍
O matko! W życiu bym się nie spodziewała, że tarant może się tak zmienić. Laser czym starszy, tym ładniejszy 🙂
przypadkiem wyyoutubowany fryzio tarant
ktoś go zna? lub wie jak sie potoczyły jego losy?
apropos owłosienia to Puntowi znów urosła grzywa🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się