Aktualności:

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Re-volta.pl  |  Forum główne  |  Konie  |  Wątek: Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

poprzednia następna
Strony: 1 ... 182 183 [184] Odpowiedz Drukuj
Autor Wątek: Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze  (Przeczytany 765614 razy)
ms_konik

Две вечности сошлись в один короткий день...

Moje ogłoszenia
« #5490 : Lipiec 30, 2020, 11:46:14 »
Odpowiedz cytując
espana,
na pewno wspomniane to jest o tym w starych książkach n/t żywienia koni (typu Sasimowski, Budzyński)
ale ostatnio natknęłam się też na jakieś nowsze publikacje, które również podnosiły ten temat.
Wybacz, nie odkopię z pamięci, gdzie to znalazłam smutek.
No Elear raczej jest niestandardowy, bo jak mówisz, stosujesz pasze wysokofosforowe
a nic się we kwi nie zmienia, to tego....
Ale na wysłodkach był długo, pewnie z 10 lat, i w końcu we krwi zaczęły wychodzić te rozbieżności plus alergia (podwyższona glukoza, łupież, swędzenie skóry).
Nie będę się mądralować, bo pewnie jesteście pod okiem weta ale może macie jakieś
początki cushinga czy cóś (mój 23+ właśnie problem metaboliczny manifestował swędzeniem, łupieżem
 i dłużej niż standardowo gojącymi się rankami).
Może tak być, że to  ogóle nie jest związane z wysłodkami...
#link
Jachcy-Drachcy-Jachcy-Droni z Cypką-Drypką-Lampamponi, Szacha-Szaracha-Szaragoni wink

espana

« #5491 : Lipiec 30, 2020, 12:11:18 »
Odpowiedz cytując
ms_konik stosuję pasze wysokofosforowe, bo mu tę równowagę zaburzyłam. Uważam, że wysłodkami. Chcę to teraz naprawić, stąd ten fosfor. Wysłodki odstawiłam kilka miesięcy temu, sądzę, że pół roku to już chyba będzie dobry moment, żeby powtórzyć badania krwi.
Eluś nie wygląda na zespół metaboliczny, jest trudny do utrzymania w dobrej kondycji (stąd karmienie na wiadra), nie otłuszcza się w newralgicznych miejscach, ma krótki gładki włos, na zimę nie zarasta, no i we krwi nic tego nie sugeruje (chyba, że trzeba w kierunku zespołów metabolicznych robić jakieś specjalistyczne badania). We krwi (oprócz niedoborów pierwiastków) w ostatnich badaniach wychodziła glukoza powyżej normy i weterynarz sugerował alergię. Faktycznie koń spożywał dużo cukrów, co nie odbijało się negatywnie np na stanie kopyt, etc. Teraz nie dostaje już i wysłodków i pasz wysokoskrobiowych.
#link
Grace

« #5492 : Lipiec 30, 2020, 12:57:51 »
Odpowiedz cytując
espana, a może to nie o wapń chodzi ale o cynk, żelazo i miedź? Są anatagonistami fosforu i może to te pierwiastki obnizaja jego poziom. Badałeś ich poziom? Czytam z zainteresowaniem, bo mam juz starszego konia i w sezonie  jesionno-zimowym dostaje wyslodki. 
#link
espana

« #5493 : Lipiec 30, 2020, 13:16:49 »
Odpowiedz cytując
Wszystkie te pierwiastki ma w normie, obecnie jest suplementowany magnezem, w przeszłości (2016) cynkiem i selenem, ale teraz te mikroelementy utrzymują poziom. Różnice są tylko w stosunku Ca:P, wapń rośnie, fosfor spada. Mam wyniki z 2016, 2018 i 2020 roku i stan ten od 2016 roku (jeszcze oba w normie) zaczyna się rozjeżdżać.
#link
MonioRek

« #5494 : Lipiec 30, 2020, 21:13:09 »
Odpowiedz cytując
Mi chodziło bardziej o to czy potrzebny jest dodatkowy suplement do tych otrąb pszennych jeśli koń dostaje witaminy ogólne plus pasze która też jest zbilansowana (saracen). Myślałam do tej pory że trzeba bilansowac jak się podaje otręby z owsem albo wyslodki.

Badania krwi łącznie z niedoborami (cynk,selen,wapń, fosfor, magnez) robię co roku, czy to wystarczy żeby ewentualnie wykryć niedobory czy trzeba częściej?
#link
espana

« #5495 : Lipiec 31, 2020, 07:17:23 »
Odpowiedz cytując
MonioRek może niezbyt dokładnie to napisałam, ale w mojej opinii nie trzeba dodatkowo bilansować otrąb pszennych. Badania krwi robisz często, nie widzę potrzeby, żeby robić ich więcej skoro nic niepokojącego w nich nie wychodzi uśmiech
#link
Strony: 1 ... 182 183 [184] Odpowiedz Drukuj 

Re-volta.pl  |  Forum główne  |  Konie  |  Wątek: Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

poprzednia następna
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.024 sekund z 18 zapytaniami.