Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 marca 2018 09:21
On ma 25 lat więc takie plecy jakoś mnie nie dziwią, siwy na głowie widać że "dziadek" już. Bardziej mnie dziwi że jeszcze facet kryje, ciekawe jak ze skutecznością.
Wcześniej pleców takich zapadniętych nie miał https://www.bazakoni.pl/ykszampana-emetyt-azarka
Ten ogier ma już 25 lat, wygląda na bardzo wyeksploatowanego.
Perlica, przecież Łyk Szampana ma teraz z 24 czy 25 lat. Za młodu plecy miał jak najbardziej ok, nogi zresztą też dużo lepsze niż na aktualnym (?) zdjęciu.
edit/ pisaliśmy wszyscy jednocześnie  🤣
zembria, nie wiem ile ma lat, bo nie znam tego ogiera ani potomostwa,ale na pokazach ogierów widziałam również i 20 letnie i takich pleców nie miały.
Mnie by taki koń raczej odstraszył, ale piszę to czysto laicko.

Edit: pewnie jest jak piszecie, ale mnie takie zdjecie bardzo razi w ofercie stanówki
Co do ogiera... moja kobyła też się zapadła i to szczególnie widać w tym roku. W życiu się nie napracowała, urodziła kilka źrebaków ale to w sporych odstępach czasu, wiec nawet hodowlano nie eksploatowana. Teraz tak sobie patrzę i w tym roku taka babuszka zaczęła się robić. Zastanawiam sie, czy nie krzywdzę jej zadawaniem  siana w siatce. Ogólnie duża część koni po 20ce zaczyna się wyginać. Szczególnie klacze, bo zazwyczaj są dłuższe.
Megane, ale klacze, szczególnie hodowlane , które umówmy się nie mają super mięsni pleców przez większość życia, bo rodzą żrebaki, a nie pracują pod siodłem.

Ogier jak dla mnie musi wyglądać dobrze i tryskać testosteronem, nawet jak juz nie startuje.

Może to dziwne porównanie, ale krycie takim ogierem jak z ogłoszenia kojarzy mi się jakby ktoś pobierał nasienie od "dziadka na ojomie", bo kiedyś był przystojny....
Mnie tylko smuci to, że chudy. Niechby sobie i krył z takimi plecami, jeśli byłby zadbany, a tak to odczucia jak Perlica. Takie eksploatowanie na siłę.
nie no, gdyby był po jeżdżcem pokazany to rozumiem oburzenie, ale że do krycia i wam plecy przeszkadzają  🤔wirek: najlepiej żeby staruszki pochować po kątach albo wysłać do Rawicza, bo przecież staruszek to taki niefajny widok dla oka. yh...
Kolega miał ogiera na PK - chudy niesamowicie ale błyszczący i w dobrej kondycji. Żarł wiadrami. Siano pod dostatkiem. Na padok wychodził na 2 godziny dziennie, bo nie miał czasu żreć. Tak się spalał. Przed oddaniem go do SO tuczył go jak prosiaka, aż się przebiałczał. W stadzie powiedzieli mu, ze tak grubego to go dawno nie widzieli (ogier wiekowy już tylko krył) a kolega się martwił, że go TOZem będą straszyć. Oczywiście zdrowotnie nie było się do czego przyczepić, zęby też miał robione.

Perlica, a co Ty dziadkowi żałujesz 😉 nie jeden chciałby umrzeć uprawiając sex niż na jakiś pospolity wylew albo na raka 😉
No dobra. Muszę to napisać. Na fb skrytykowałam wyglad tego kuca z innego ogłoszenia tej samej osoby. Tak się składa, że go dobrze znam. Zostałam bezpardonowo zaatakowana przez "kuleżanki". Dowiedziałam się, że jak koń ma słomę w ogonie to znaczy że ma ścielone, że właścicielka chciała pokazać jaki jest piękny mimo brudu, że ma piękną grzywę a moje kuce to są nieszczęsliwe bo są czyste na fotkach i nie mają jak się oganiać od much bo mają wyrównaną grzywę. A i tego no, wypuszczam konie na padok w ogłowiu.
Megane, dobra, dobra nie żałuję  😂 bo wyjdzie, że jestem zazdrosna  :hihi

blucha ja się nie oburzam, tylko dla mnie ogier kryjący to inny obrazek po prostu.
Do krycia przeszkadza to , że gdybym była hodowcą to nie chciałabym aby moje konie miały takie plecy po ojcu. Jest taka oferta ogierów w zasięgu ręki każdego obecnie.
Perlica, ja mam klacz po nim i nie jest tak źle 🙂 zobaczymy za te 10 lat, klacz obecnie ma 15, ale to podobno cała mama 🙂
Perlica i dzięki takim hodowcom mamy konie jakie mamy 🙂 ( jakby co, nie jestem za kryciem krzywymi i wybrakowanymi ) nie wiem czy wiesz że Emeryche chcieli wybrakować z hodowli jeszcze zanim dała jakiekolwiek potomstwo, a pierwszym jej żrebakiem był Emetyt 🙂 chyba o nim słyszałaś ? a niejaki Cor De La Bryere nigdy nie błyszczał  w sporcie, za to o jego potomstwo zabiegali wszyscy 🙂
więc czepianie sie 25-latka ze nie ma prostego grzbietu to tak hmm...
blucha, jeżdziłam na kilku Emetytach,jeszcze wyścigi, ale trudno te konie równać do dzisiejszych sportowych, na pewno były dzielne.

Nigdzie nie napisałam, że koń musi być sprawdzony w sporcie, bo wiele dobrych matek nigdy nie chodziło w sporcie. Ba.. najcenniejsze matki to inkubatory , które dają mało z siebie, a przekazują cechy z ogiera.
Po prostu takie plecy w ogłoszeniu stanówki  są dla mnie "be" i się tego czepiam.

To jest dla mnie ogier i wieku 21 lat czy 20 już  nie pamiętam prezentował sie podobnie na pokazie w Polsce:




pozostań przy jeżdzie 🙂
Carlos DZ na tym pokazie miał 15 lat.  😉
Perlica- daleko dzisiejszym "sportowcom" w PL do wyników jakie miały dzieciaki Emetyta w zaprzęgach, w skokach nigdy takich sukcesów nie osiągniemy to raz...
polecam poszukać jak prezentował się Carlos na pokazie w PL skoro się do tego odwołujesz...
I tak.. na pokazie przez Ciebie wstawionym Carlos miał 15lat...trochę inaczej wyglądają plecy konia wyniunianego, wyłapanego z czołowej stajni hodowlanej, dopieszczonego do granic możliwości przez nową właścicielkę  i tego, który co sezon to u innego chłopa amatora co za flaszkę kryje...
Porównanie tych dwóch panów... to jakby konia z szopy i tego z dużej rundy
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 marca 2018 21:47
Karla🙂, wiem, wiem, porównanie panów... ale lepiej równać w górę niż w dół.
Jak wygląda 27 letni Goldfever, który ciągle kryje?
https://www.facebook.com/HengststationBeerbaum/videos/1663097143751352/
Karla🙂, na zaprzęgach sie nie znam kompletnie , więc trudno mi się odnosić.

Ja rozumiem , że koń wygląda tak jak się o niego dba i wogóle chyba nikt nie rozumie co ja mam na myśli.
Miałam na myśli to, że ja teoretycznie mając klacz nie pokryłabym takim ogierem , bo wybrałabym jednak innego  i tyle, lepiej wyglądająceog w danym momencie. Jeśli chcecie takim kryć, to sobie kryjcie, przeciez nikomu nie bronię, tylko nie przekonujcie że jakby babcia miała wąśy to byłaby dziadkiem.
Przykład Siwka miał pokazać, że tak powinien prezentować się ogier, niezależnie od wieku, bo ja nadmieniłam wyżej nie wiem ile miał lat wtedy.

To jest tak jak często ludzie mówią: mój koń to właściwie jest koniem na olimpiadę i w sumie mógłby mieć złoto, jakby tylko był za żrebaka inaczej chowany, jakby nie miał tego sztorca, jakby się nie urwał po drodze, jakby mu kość nie pękła, jakby był prawidłowo jeżdżony no i jakby miał opiękę masażysty , no i jakby mu się nie przytrafiło to czy tamto to by pokazał.
Ale na dziś dzień ten koń tak wygląda, i mi się nie podoba.

Strzyga, właśnie o to mi chodzi, że podajesz przykład 27 latka, ale on jest wesoły i bije od niego testosteron.
rudziczek   Małe i duże.
15 marca 2018 08:07
Nie każdy koń starzeje się tak samo i to zależy nie tylko od warunków chowu, ale też np od genów. Poza tym, starsze konie, kiedy zaczyna podupadać zdrowie, mają pod kontem ogólnej kondycji wzloty i upadki. Mój 24 letni dziś walach wygląda milion razy lepiej teraz niż rok temu. Nie pracuje już od 2 lat, więc ciężko go utrzymać  w dobrej kondycji, bo nie ma mięśni, a do tego zeszłej jesieni miał wrzody żołądka. Długo zajęło mi ustawienie takiego składu i dawki pokarmowej, żeby był ładnie zaokrąglony. Ja mam jeszcze na temat żywienia jakąś (byle jaką) wiedzę. "Wielcy hodowcy" koni małopolskich często nawet takiej byle jakiej wiedzy nie mają i karmią wiadrami owsa i plasterkami siana, co też ładnemu wyglądowi konia nie sprzyja.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
15 marca 2018 08:10
rudziczek, to ja bym nie chciała kryć koniem z kiepskimi genami :P
rudziczek, Ja rozumiem,że koń może wyglądać gorzej z różnych przyczyn,ale po co mam nim kryć jeśli mogę wybrać zdrowego z dobrymi genami?
Strzyga, W punkt.
Czyli co, jeśli np. człowiek za młodu był wybitnym sportowcem, a na starość zgarbił się, schudł i wygląda jak połamany dziadek, to znaczy, że jego wcześniejsza kariera sportowa nie ma znaczenia, bo teraz wygląda jak wygląda? I skoro tak wygląda, to ma "słabe geny"?  🤔wirek:
Może np dlatego, że omawiany tu ogier z kiepskimi plecami na starość to syn słynnego Emetyta i daje fajne potomstwo ?
rudziczek   Małe i duże.
15 marca 2018 09:19
Strzyga Z czego wywnioskowałaś kiepskie geny? Z tego, że koń przeszedł kontuzję po dobrej karierze sportowej? Że od leczenia dopaszczowymi lekami przeciwzapalnymi dostał wrzodów żołądka? Czy że koń nie wygląda dobrze kiedy nie jest prawidłowo karmiony?
Nie ma dobrych i kiepskich genów, są geny odpowiadające za cechy pożądane i niepożądane.
Jak się kwalifikuje do hodowli konie 3,4-letnie, to o ich żywotności nie wiemy przecież nic...
Tulula, a jakie to jest fajne potomstwo tego ogiera?
Nie kojarzę żadnego konia GP po tym repproduktorze.

Murat-Gazon, a ten ogier był wybitnym sportowcem? W bazie konie nie ma żadnych wyników ze startów, tylko wyniki Zakłau.
Wyskoczyły mi tez jakieś zdjęcia jak był młodszy i tendencja do miękkich pleców była zawsze niestety, więc tymbardziej takim ogierem bym nie kryła, ale co kto lubi.

KAriera sportowa się liczy, bo nikt nie odbiera jej nikomu.

Edit: kiepskie geny jest stwierdzeniem potocznym.

lillid nie wiemy, dlatego kosztują zazwyczaj mnie niż sprawdzone, doświadczone...

Perlica, nie wiem, czy był, czy nie był. Zmierzam do tego, że gdybym z jakiegoś powodu chciała kryć starym ogierem, to patrzyłabym nie na to, jak wygląda teraz jako stary dziadek, ale na to, jak wyglądał za czasów młodości, co wówczas osiągnął, jakie ma potomstwo oraz co reprezentuje rodowodowo. Stare zwierzę często wygląda kiepsko nie dlatego, że jest kiepskim egzemplarzem swojego gatunku, ale dlatego, że jest stare.

(btw gdyby wykluczać z hodowli za miękkie plecy, to wśród arabów nie kryłby Metropolis - ogier z miękkimi plecami, przekazujący potomstwu doskonały ruch, piękne głowy i szyje, zrównoważone charaktery, miły charakter i jezdność 😉 także ten... czasem jedną wadę rekompensuje wiele innych zalet)
Murat-Gazon, ja bym patrzyłą na obie  te rzeczy  😉 o których piszesz  🙂

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się