boksy narożne?

Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 11:10
Interesuje mnie taka sprawa - czy ktoś może ma stycznośc z boksami narożnymi? jak wygląda zagospodarowanie powierzchni w takim ustrojstwie? może jakieś fotki poglądowe? czy taki boks jest bezpieczny?

próbuję wcisnąc cztery boksy do budynku 11 długości x 8 szerokości, dla dwóch koni 165cm i dwóch około 140cm. Dla dużych koni wyszły mi boksy 3,5x3,5. Dwa pozostałe chcę zrobic narożne żeby miejsce na środku budynku zostawic jako korytarz.

Czy to ma ręce i nogi? 👀
asior   -nothing but eventing-
21 stycznia 2009 11:12
Widzialam boksy narozne w Lobzie, ale to bylo tak dawno temu, ze ani zdjec nie mam ani nic... Ale da sie, da!  😉
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 11:15
mój nędzny projekt

delta   Truth begins in lies.
21 stycznia 2009 11:24
Gillian taki projekt to proszenie o zaklinowanie się konia, bo nie widzę możliwości aby koń po położeniu się w nim nie zaklinował. Po co ci aż taki wielki korytarz? Między dwoma dużymi boksami zostaje ci miejsca wystarczająco na wiązanie konia. Nie lepiej zrobić te trzy boksu (duży + dwa mniejsze) w kształcie L?
A o co chodzi z tym "wejściem z domu"? Tam po lewej sa jeszcze jedne drzwi wyjściowe?
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 11:29
delta, jak w L? bo mi w takim układzie drzwi nie chcą się zmieścic.

sowa, tak, tam będzie przejście do domu, bo budynki są połączone, to jest jakby bliźniak.
Gillian, a czemu akurat uparłaś się na boksy narożne? Z tego co widzę po Twoim projekcie, wcisnęłabyś pod boksem 3,5x3,5m jeszcze jeden taki....
W boksach narożnych jest o tyle gorzej, że powierzchnia "rogów" zostaje jakby niewykorzystana...
Myślę, że w Twoim przypadku lepiej zrobić  4 standardowe boksy....

W stajni, w której jeździłam wcześniej, były boksy narożne... wyglądało to mniej więcej tak:



W tym wypadku nie widzę innego rozwiązania, wykorzystując maksymalnie powierzchnię🙂

Ps. Po powiększeniu obrazka, należy jeszcze przybliżyć, bo coś nie bardzo widać...:P
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 11:33
m0niSka, własnie ja o czymś takim myślałam, ale wówczas pozbawiam koni możliwości posiadania okna w boksie. I tak tylko dwa boksy będą miały okno na takiej powierzchni, właśnie te większe. Na drugiej stronie okien się nie da zrobic, bo jest tam ulica i nie chcę ryzykowac że ciągle ktoś będzie łaził i konie dokarmiał.
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
21 stycznia 2009 11:36
A nie można tego tak rozwiązać;


też powinno się wszystko pomieścić ,no korytarz mniejszy ale dla koni lepiej. Jeden z boksów wyjdzie węższy ale za to dłuugi, powinno być ok.
sowa, tak, tam będzie przejście do domu, bo budynki są połączone, to jest jakby bliźniak.


To ja bym po prawej zrobiła 2 prostokątne równe, większe boksy dla wiekszych koni bezpośrednio do siebie przylegające, a po lewej 2 mniejsze prostokątne rozdzielone wąskim przejściem do domu.
Miedzy "dolnymi" boksami większym i kucukowym na przeciwko głównego wejścia, wstawiłabym nawet do sufitu zabudowę na osprzęt na szerokośc całego korytarza, a korytarz i tak Ci spory zostanie.

Nie wiem czy cos rozumiesz. 🙄
Gillian, jeśli możesz to pokaż na projekcie gdzie masz okno, bo się już zakręciłam i nie bardzo rozumiem....
Myślę, że rozwiązanie, które przedstawiła Kawusia wydaje się bardziej korzystne🙂
A nie można tego tak rozwiązać;
też powinno się wszystko pomieścić ,no korytarz mniejszy ale dla koni lepiej. Jeden z boksów wyjdzie węższy ale za to dłuugi, powinno być ok.


Tez bardzo fajnie.
Jak w stajni nie potrezba przestrzeni na osprzęt to chyb aoptymalne rozwiązanie
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 11:43
Kawusia, te dolne boksy wychodzą 6x3 i 5x4- a tam mają stac kuce.

zaraz narysuje z oknem
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
21 stycznia 2009 11:46
No to kuce moga stać w tych przy drzwiach 🙂.
Tu masz wersję z kącikiem na sprzęt:


Możesz zrobić okna w głownych drzwiach do stajni i będzie jasno, a latem otwierane góry jak by wrota były dwudzielne 😉.
To oddaj dla kuców 3,5x3,5 a te większe dla dużych i po kłopocie
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 11:50


duże konie muszą miec okna - taki jest wymóg.
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 11:51
zobaczcie, że zostaje mi korytarza około 3,5 metra - czy to wystarczy żeby konia spokojnie postawic na środku do czyszczenia etc i żeby nie sięgały zębami tych idących na padok z tylych boksów?


duże konie muszą miec okna - taki jest wymóg.


O, dokładnie tak sobie to wyobrażałam. Tylko z tego co piszesz drugi duży koń przy drzwiach tez musi stać.
A na dole korytarza mega paka
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 11:55
sowa,  tak, duże konie stoją na górze po obu stronach wyjścia, z boksami z oknem 🙂
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
21 stycznia 2009 11:56
Nie da się zrobic okna w tej bocznej ścianie, miała byś wtedy 3 boksy z oknami i jeden bez, plus jak by faktycznie przeszklić wrota to na prawdę światła nie będzie za mało (mam namyśli wstawienie pleksi plus okratowanie, żeby było bezpiecznie).
No ale zrobisz jak będziesz chciała.
Nie wiedziałam że duże konie mają inne wymogi niż kuce.
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 12:01
Kawusia, to są moje prywatne wymogi co do tych okien, własne osobiste widzimisię dla moich dwóch koni.

Okno na bocznej ścianie? hmmm... do przemyślenia
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
21 stycznia 2009 12:13
A no to wszystko jasne🙂. Powodzenia w takim razie, oby udało się sensownie zagospodarwać przestrzeń, żeby i koniom wygodnie było i dla Ciebie do obsługi.
Gillian   four letter word
21 stycznia 2009 12:19
Kawusia,  dzięki 🙂

a co myslicie o korytarzu ok. 3,5 metra?

paka w stajni, paszarka itp zbędne, wszystko w pomieszczeniu obok.
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
21 stycznia 2009 12:22
Ja mam co prawda stajnię angielską, więc na przeciwko nie ma boksów ale korytarz to właśnie 3,5 m i jest w zupełności ok. Da się konia w poprzek postawić a i ciągnikiem z przyczepa podjechać idzie 😉.
caroline   siwek złotogrzywek :)
21 stycznia 2009 12:23
zobaczcie, że zostaje mi korytarza około 3,5 metra - czy to wystarczy żeby konia spokojnie postawic na środku do czyszczenia etc i żeby nie sięgały zębami tych idących na padok z tylych boksów?

a na sieganie zabkami, to uwiaz nie pomoze? 😉


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się