konie fryzyjskie

Witam, mam pytanie, które mnie strasznie nurtuje, a mianowicie jak chronić fryzyjskie nóżki? Co polecacie? Owijki, zwykłe ochraniacze czy ochraniacze neoprenowe?  🤔
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
04 grudnia 2016 18:13
Nasza fryzka chodzi w wysokich tyłach bo potrafi się poobijać i poranić własnymi nogami, coś jak kontaktówki ze skorupami
[quote author=grando_ link=topic=1677.msg2622462#msg2622462 date=1480873254]
Witam, mam pytanie, które mnie strasznie nurtuje, a mianowicie jak chronić fryzyjskie nóżki? Co polecacie? Owijki, zwykłe ochraniacze czy ochraniacze neoprenowe?  🤔
[/quote]

A uderza się w ogóle? Bo jeśli nie, to najlepiej w ogóle bez, żeby nie pocić bardziej nogi, która już i tak jest bardzo narażona na choroby skórne. Poza tym to, co zakładasz na końskie nogi stanowczo nie zależy od rasy wierzchowca. Oo

EDIT: Musisz ocenić (lub poprosić kogoś o ocenę) czego potrzebuje Twój koń. Skorupki służą do ochrony tyłów nóg i trochę boków (gdy koń uderza tylnymi nogami o przednie lub tylnymi o siebie nawzajem), kontaktowe do ochrony całych nóg w trakcie wyższych figur ujeżdżenia, gdy koń może się walnąć też w przód nogi, a owijki to tylko odrobina ocieplenia nogi i prócz tego raczej tylko ozdoba.
Teoretycznie to nic nie obija, chyba własnie trochę chodziło o ten element "ozdobny"  🏇 Gdzieś czytałam,że owijki elastyczno-polarowe dobrze podtrzymują stawy, a wiadomo one są najbardziej eksploatowane  😁 Dlatego zanim na cokolwiek się zdecyduje, stwierdziłam,że zapytam.
[quote author=grando_ link=topic=1677.msg2622519#msg2622519 date=1480880307]
Teoretycznie to nic nie obija, chyba własnie trochę chodziło o ten element "ozdobny"  🏇 Gdzieś czytałam,że owijki elastyczno-polarowe dobrze podtrzymują stawy, a wiadomo one są najbardziej eksploatowane  😁 Dlatego zanim na cokolwiek się zdecyduje, stwierdziłam,że zapytam.
[/quote]

"Podtrzymują stawy"? Chodziło Ci o ścięgna? Jeśli tak, to owijki elastyczne rzeczywiście trochę je odciążają (bądź właśnie polarowo-elastyczne), ale też grzeją najbardziej. Obejrzyj nogi swojego konia, czy ma w szczotkach łupież, jeśli tak, to nie polecałabym owijek w ogóle. Chyba, że golisz szczoty.
Korzystając z tego, ze mamy tu znawców od stawów, ścięgien i pęcin, mam pytanie, czy ten koń ma również miękką pęcinę?
Tak z ciekawości to uderzanie zadnich nóg o siebie to częste zjawisko u fryzów ?
zlockie dalej usiłujesz kontynuować kłótnie, i po co?
Dekster ja u swojego tego nie zauważyłam, ale jak ma za długie kopyta to potrafi się stukać tyłem o przody.
To chyba ty chcesz zacząć kłotnie. Pytanie jest proste czy na zdjęciu jest koń z miękkimi pęcinami? Jak potrafisz to odpowiędz i nie zaczynaj wycieczek osobistych!
Livia   ...z innego świata
08 grudnia 2016 12:26
Dekster, oba moje się strychują, choć młody trochę mniej - u starszego ochraniacze na tyły to konieczność.
Podsumowanie I rundy:
wzięło udział 279 ogierów, do II etapu przeszło 96
najniższe mają 160 cm, najwyższe 170.
najniższe spokrewnienie wewnątrz populacji - 15.8
Dominują synowie i wnukowie ogierów- Jasper, Tsjerk, Tsjalle
ale jest też ogier po stacjonującym dwa lata temu w Polsce ogierze Sjouke, i az 5- ciu wnuków naszej Babci Ani( Annerichje T ster pref)

Znani są tez kandydaci na konia roku. Naszymi faworytami są: ogier Eise 489 stb sport, oraz klacz Yasmijn R stb ster pref prest 🙂


Masz faworyta  Eise 489, ja jeszcze nie .  Klacz widziałam ! Jest  😜


  Wzięło udział 279 ogierów, do II etapu przeszło 96 ale ich odwalili !
U na Sjouke miał w tym roku na przeglądzie trochę dziecisków , ale z ocen wynika ze Czort ma dobre noty



Pytam bo widziałam przepięknego fryza,ale niemiłosiernie obijał sobie nogi i potencjalnie bym go przez to nie kupiła,ale skoro taka uroda  😉
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
08 grudnia 2016 13:33
Nasza (pisze cały czas nasza bo koń należy do właściciela stajni a zajmuje się nią ja i jeszcze jedna pensjonariuszka), zwłaszcza w bryczce, raniła sobie strasznie tyły własnymi kopytami.

Widek, odwala jeszcze mniej więcej 90- sieciu 🙂

  A tak, dzieci Czorta zdecydowanie wydaje sie byc jednolita grupa jak to pisza w raportach KFPs, trzymają  przyzwoity poziom , lepszy niż dzieci niejednego ogiera stb, jedyną "wadą" jest przynależność do  bardzo mocno reprezentowanego w hodowli potomstwa ogiera Doaitsen( jak i wymieniony tu Sjouke, czy kryjacy w Polsce kilka lat temu og Simme vb ster)


edit: niezbyt poważne wady ruchu są w rasie akceptowane ale nie moga determinować swobody poruszania się. Tzn jesli kon z bardzo spektakularnym ruchem się np ściga czy bilarduje, można na to przymmknac oko, ale jesli obijanie konczyn wynika z ich ogolnej jakosci i wplywa na motoryke to juz nie bardzo.
Wala też strychuje. Wydaje mi się, że na początku nie strychowała, ale teraz widać to po ochraniaczach(trochę już z nami są) i jak się dziewczyna zdenerwuje, to czasem słychać - ciekawa jestem czy faktycznie w złości jakoś bardziej strychuje, czy tylko tak mi się wydaje  🤣 Jak mamy dużo czasu, albo specjalną okazję to i owije zakładamy  🙂
Obecnie mamy ochraniacze Woof Wear Double Lock L+XL, trzymają się dzielnie już długo, tylko trochę upierdliwe w zakładaniu - do jazdy po ujeżdżalni, to single locki by w zupełności starczyły. Teraz na odbiór czekają jakieś podobne Nortony, bo potrzebujemy czegoś na zmianę. Jedyny problem z ochraniaczami jest taki, że mało firm produkuje XLki, a takie nosimy na tyły.
ciekawe zestawienie dwóch rywali
Witam wszystkich tych co mają fryzki i tych co chcą . Mam takie pytanko , czy ktoś z was zauważył u swoich ,, łobuzów ,, coś podobnego jak ja . Mam dwa fryziaki bracia po jednej matce ale dwóch ojcach . Nie zawsze ale najczęściej pod siodłem jeden z nich potyka się przednią nogą , a drugiemu tylna noga ,, podjeżdża pod brzuch jakby się poślizgiwał . Fakt że zostałem z dwoma sam i niezabardzo  mam czas żeby z nimi ćwiczyć  ale całe dnie chodzą po łące od rana do wieczora więc ruchu im nie brak . Czy ktoś to zauważył u swoich ? . Dzięki za info .
Cześć! 🙂
Jestem studentką IV roku Hipologii i jeździectwa na UP w Lublinie i piszę pracę inżynierską dotyczącą koni fryzyjskich.
Potrzebuję uzyskać kilka informacji na temat sposobu utrzymania, charakteru konia oraz trzech podstawowych wymiarów biometrycznych (wysokość w kłębie, obwód klatki piersiowej, obwód nadpęcia). Interesuje mnie każdy sposób użytkowania konia.
Każda informacja jest dla mnie bezcenna, dlatego będę bardzo wdzięczna za pomoc. 🙂
Pisz do związku.
My nieustająco zapraszamy "na prowadzenie badań"    😀
Acma BF już wstawiam zmniejszoną fotkę 😀

Pytałam kiedyś o jej rodowód czy ktoś może zna...Ale była cisza...

Fotka nadal za duża.
Mewes 438 Champion 2017 starszych

Jurre 495 młodych


asds   Life goes on...
20 lutego 2017 19:07
Żeby u nas na pokazach taka muzyka i atmosfera była 😉



A my pozdrawiamy fryzowo ciazowo tęsknie za jazda strasznie, ale mam wiele planów po powrocie w siodlo

Zdjęcie gigant!
Witam, mam nadzieję ,że znajdę kogoś zorientowanego w temacie. Posiadam 10 letniego wałacha fryzyjskiego, paszport holenderski.  [CIACH] gdzie najlepiej go wystawić na sprzedaż? koń jest łykawy. Będę bardzo wdzięczna za pomoc 🙂🙂 :kwiatek: :kwiatek:

Od elaboratów są Ogłoszenia.
asds:  wrednego kudłatego kucyka wszyscy kochają 🙂
Hej Fryzomaniacy ( nie wiem czy ten wątek już był 🤔 ),  jakie pasze dajecie swoim pupilom? Mam 4-letnią fryzkę i chciałabym sama zacząć kupować jej paszę  . Czy możecie mi coś polecić?
Zacznij od owsa może... i sianka...
asds   Life goes on...
14 marca 2017 10:06
Czy jest może online baza rodowodów dla fryzów ala nasza baza koni?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się