Anemia?

Temat dotyczy 5 letniego wałacha po przejściach, który ponad rok temu został wyciągnięty ze złych warunków. Był ''tylko'' paskudnie zarobaczony, a za tym idzie całkowity brak ogona itd. Był leczony, na sam koniec próbki konia poszły do laboratorium i koń jest czysty. Nie ma problemów z przybieraniem na wadze, jest okrąglutki. Ale ogon nie odrasta. Tzn, odrasta, ale baaardzo powoli. Tak samo grzywa - jest, ale słabiuteńka, rzadka i sztywna, a sierść matowa. Koń jest na samym owsie, łąk brak, tylko padok.
Od znajomej z tego forum usłyszałam, że to anemia. Koń nie dostaje witamin itd. żeby odbudować sierść i włosy. Czy jest jeszcze inna możliwość? Czy konikowi może coś być?
Jeżeli to 'tylko' anemia, to czy jest szansa żeby wyciągnąć konia z tego stanu przez odpowiednie żywienie, czy skutki wcześniejszego zarobaczenia i obecnego nieodpowiedniego żywienia są nieodwracalne i np. koń będzie z gołym rzepem ogonowym na zawsze ?

Uprzedzam, że koń nie jest mój, tylko jednej dziewczyny, która go wyciągnęła z tamtych warunków i uważa że koniowi niczego nie brakuje tylko potrzeba czasu.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
19 stycznia 2009 16:53
Po pierwsze - badanie krwi! Bez tego nikt Ci nie stwierdzi czy koń ma anemię czy jakieś inne niedobory. Poza tym koniowi, który był przez dłuższy czas źle odżywiany dałabym chociaż najprostsze witaminy, to naprawdę nie jest duży koszt. A kłopoty z sierścią świadcza jednoznacznie, że czegoś zwierzowi w diecie brakuje.
Anemia jest bardzo często skutkiem zarobaczenia.
Konie mają bardzo duże predyspozycje do anemii (wręcz mówi się o anemii fizjologicznej niemal!) ze względu na naturalnie niski poziom żelaza we krwi.
Jeżeli koń przybiera na wadze i chętnie je polecam podać przez jakiś czas jakiś dobry preparat z żelazem - napewno nie zaszkodzi, a powinien pomóc. Mozna kupić niemal w każdym jeździeckim.
Oczywiście jeśli konik byłby apatyczny, nie jadł - natychmiast wet, ale jak piszesz, nie jest tak źle... 🙂

A na sierść - biotyna  😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 stycznia 2009 09:07
Koń jest na samym owsie

??????????

Przecież nie można żywić konia samym owsem!

Tak jak koń nie może obyć się bez paszy objęt. (siano/ zielonka) tak spokojnie obyć się może bez treściwych(owsa np.).

Koń żywiony samym owsem to gotowy przepis na wszelkiego rodzaju schorzenia, w tym wrzody. Wrzody moga powodować anemię właśnie.
Chyba przeczytałaś zbyt dosłownie...Myślę, że chodzi o to, że z treściwych dostaje tylko owies. Chyba większość tak przeczytała...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 stycznia 2009 09:44
taka mam nadzieję - że to niezręczny skrót myślowy


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się