jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Perlica, to może baby pelham? Taki z 5cm czanką?
A macie jakiś pomysł na konia zgrzytajacego zębami? Chodzi na pojedynczo łamanym, miał puste, póki co zmieniłam na pełne... Zwierzak stosunkowo młody, ale już parę niedoświadczonych osób miał na sobie i nauczył się pozorować ustawienie, tzn. może wygląda nieźle, wydaje się, że fajny lekki na ręce ale dla mnie często jest za lekki, nie wchodzi na kontakt a jak się go o to prosi to zaczyna zgrzytać, nie żuje wędzidła. Zastanawiam się, czy innym kiełznem można by mu jakoś pomóc zrozumieć działanie wodzy?


Na każdego działa (Albo nie działa) co innego. Mnie kiedyś takie pomogło

klik

Puma, Ale ja teraz jeżdżę i skaczę na pelhamie z długą czanką.
Przeczytałam przewodnik Winderena i zastanawiam się nad czymś innym czego nie mamy w stajni.
Się zdziwiłam, że kimblewick z opisu na delikatniejszy wygląda, a koleżanka jeżdziła na tym największee chamidło jakie znam , więc się zdziwiłam, w poprzedniej stajni, więc nie mam już dostępu żeby wytestować.
Ogólnie zmieniam na tym koniu wędzidła na różne, jeżdżę też po płaskim na zwykłym plastiku, ale na parkur muszę mieć coś jeszcze w zanadrzu między cyganką a pelhamem.
Obawiam się, że między krotszą, a dłuższą czanką za dużej różnicy nie będzie, ale w sumie do Winderena mogę dokupić komplet pelhamów różnej długosci, choć ten pelham w którym jeżdzę to taka zwykła sztywna pałka czarna za 180 pln z Horze czy czegoś takiego.
A macie jakiś pomysł na konia zgrzytajacego zębami? Chodzi na pojedynczo łamanym, miał puste, póki co zmieniłam na pełne... Zwierzak stosunkowo młody, ale już parę niedoświadczonych osób miał na sobie i nauczył się pozorować ustawienie, tzn. może wygląda nieźle, wydaje się, że fajny lekki na ręce ale dla mnie często jest za lekki, nie wchodzi na kontakt a jak się go o to prosi to zaczyna zgrzytać, nie żuje wędzidła. Zastanawiam się, czy innym kiełznem można by mu jakoś pomóc zrozumieć działanie wodzy?


Zobacz sobie Fager Bits, mi się sprawdzidło tytanowe z płaskim łącznikiem i skrzydełkami, na kobyłę wywalającą język i zgrzytającą
Perlica, koń nie może użyć języka, bo port się opiera o podniebienie, czyli nie da się odepchnąć kiełzna od żuchwy.
Przy mniejszym porcie może użyć, ale nie jest tak, że kiełzno działa na żuchwę i język jednocześnie, koń może sobie "lizać" port od spodu.
Może ciebie urządzałby jakiś butterfly? Żeby było ciut pelhamu, ciut cyganki - ku różnym kombinacjom?
halo, Skoro tak, to nie ma jak złapać przy takim porcie ? Dobrze myślę?


Takie masz na myśli :

https://www.winderen.com/pl/shop_item/339/




Ano, nie ma jak. Co ma zalety ale i wady (czeguś konie na munsztukach nie baskilują jakoś specjalnie 😉)
Tak, mogłoby być coś takiego, żeby można było różnie kombinować.
halo, Dzięki bardzo  :kwiatek:

Ja bym się cieszyła jakby skakał mniej okrągły  😂 łatwiej by mi było po skoku zebrać go do kupy jakby tak nie ciągnął skoku 😵

Poprzedni zawodnik na nim jeździła chwilę w Berisie z portem, ale się wyjechało szybko mówiła.
Sprawdzimy teraz, bo on jednak teraz umie wszystko już i jest fajnie zobiony.
equi.dream myślałam o spróbowaniu na początek czegoś w miarę standardowego i nie za miliony, zwłaszcza, że koń nie mój 😉

Ale dzięki za rady, będę kombinować z materiałami wobec tego.
To i ja przychodzę z pytaniem 🙁 jakie wędzidło polecacie na konia spadającego, uwalającego się na ręce, a jednoczesnie bardzo delikatnego w pysku (bardzo łatwo obciera się w kącikach) i łatwo zrażającego się do wędzidła 🙁
azzawa, - zwykły, niezbyt gruby plastik, łamany lub inne, w miarę lekkie i cienkie wędzidło. Tylko nie oliwka. Ciężkie, stabilne wędzidła ułatwiają wpieranie się, lekkim łatwiej ruszyć i przerwać proces.
Mój jest taki, że potrafi swoje 650kg uwalić na wodzy, potrafi się przypiąć i iść w zaparte na wojnę, ale jednocześnie jak zadziałam za mocno lub nie tak to jest foszek, uraza i przestaje "gadać" tylko szuka ucieczki. Na plastiku jeździ mi się go dużo lepiej niż na tym samym kształcie, ale pełnego metalowego, ta teoria u nas idealnie działa 🙂
azzawa, ja polecam Winderen Cygankę, nie pozwala za nisko opaść, a jednocześnie możesz sobie dobrać scięgierz Flexi lub Super Flexi ( choć chyba będzie za delikatny).
azzawa, cyganka na dwóch wodzach na miękkim ścięgierzu. Nathe / winderen flexi / winderen superflexi. O ile ręka ogarnie cygankę, bo to konkretna zabawka.
Dziewczyny, Dzieki za podpowiedzi. Wlasnie Winderena rozważam, ale ich opisy ktore wedzidło dla kogo to wychodzilo mi ze mam wykluczające się problemy i nic nie pasuje (uwalanie się vs. Przyblokowanie ruchu na przód)
Testowalam juz sporo wędzidel, głównie takich mocno elastycznych/ruchomych i właśnie raczej cieńszych (skórzane jk, golden wing, plastikowe- smakowe, flexi pałki żelowe itp.) na każdym w najlepszym wypadku 1-3 pierwsze jazdy byly OK a potem powrót do punktu wyjścia 🙁 od jakiegos roku chodzi na rotary podwojnie łamanym i sie uwala mocno mimo ze na poczatku bylo spoko i jako pierwsze wędzidło nie obtarło jej przez pierwsze 3 jazdy.

Plastik używałam podwójnie łamany - wkurw był i kobyla szybko rozgryzła. Używałam też z tą silikonową taśmą do wędzideł - totalna porażka.

Ona sie niemiłosiernie latwo obciera w kącikach. Nigdy nie spotkałam się z tak delikatnym koniem  😵 czy jeżdżę ja, trenerka, dzierżawczyni, czy lonżuje potrafi się obetrzeć nawet na luźnej wodzy/bez wypięcia. Nigdy wczesniej zadna z osob ktore miały z nią do czynienia nie obtarły konia, a tu pstryk i kąciki rozwalone. O dziwo ostatnio testowaliśmy kimberwicka prostego z portem i pomimo wkurwa na dzieńdobry chodziła bardzo dobrze, tylko tego nie możemy użyć na ujeżdzeniu (dzierżawczyni startuje na kobyle wkkw) :/
Cyganki nie testowaliśmy, ale podobny problem z próbą ujeżdzenia :/
Azzawa, spróbuj nie za grubego bauchera, ja mam z Neue Schule podwójnie łamany. Na obcieranie smarowanie kącików wazelina przez każdą jazdą i troszkę dłuższe (0.5 cm) wędzidło albo oliwka.
Karolina_ mam specjalnie dla jiej robioną maść na te kąciki i smarujemy wlaśnie za każdym razem.
Za baucherem też się rozgladam tylko nie moge się zdecydować czy podwójnie łamane (wskazane do uwalania) czy proste (skoro taki kimberwick działa).
azzawa Ja bardzo polecam tą maść na kąciki pyska: https://www.stajniasklep.pl/product/Masc-do-kacikow-warg-smak-jablka-s20533
Ciężko się ściera,  ładnie nawilża i chroni za bardzo fajną cenę.

Też spróbowałabym bauchera. To jest stabilne wędzidło które działa nie tylko na pysk ale i na potylicę i łatwo "odpuszcza" ostrzejsze działanie.
azzawa, - ja bym spróbowała przepracować problemy na tym, na czym dobrze chodzi. Szczególnie, że sezon wkkw się kończy, więc akurat jest czas. Dopiero potem wybierała docelowe wędzidło lub po prostu zmieniała na czworobok na inne. Może być tak, że jak problem się przepracuje to i na zwykłym kobyła zacznie ogarniać 😉 Mój na dzień dzisiejszy dużo lepiej chodzi na starym wędzidle, a czasem to nie ogarnie zmiany przez pierwsze kilka dni i nawet nie próbuje kombinować i przypierać.
azzawa, rozważ jeszcze czy koń nie jest uczulony na nikiel czy chrom
Visenna, dzieki! Przetestuje 🙂

Halo taki sam problem był na gumie, skórze i plastiku 🙁

keirashara problem ze na obecnym tez sie obciera Napaliłam sie jak sie nie obtarła na pożyczonym po kilku pierwszych jazdach - ale problem tak czy siak się pojawił.
Teraz na rotary spada nam dość mocno i momentami nie mam siły dzwigać jej głowy, potrzebuje silniejszego argumentu. W niskim ustawieniu kobyle jest wygodnie i jest ok. Ale nadszedl czas ze musimy zaczac przestawiac ja wyżej i tu pojawiają się schody. Są takie jazdy ze chodzi super na rotary, ale większosc czasu trzeba z nią mniej lub bardziej dyskutować.

Chce kupic bauchera bo wydaje mi sie dobrym pomyslem, tylko nie wiem czy podwojnie lamanego czy prostego (też zeby odciazyc kąciki)
azzawa, tylko że guma, skóra i plastik też mają metalowe "kółka". A ogłowia - sprzączki.
To zdarza się bardzo rzadko, ale się zdarza. Jeśli się zdarzy to zły skład metalu wywołuje świąd.
gllosia, to tak nie działa, że reaktywując konia dobierzesz mu kiełzno na stałe. Przynajmniej nie powinno tak być, bo przecież zakładamy progres?



A czy uważasz, że można zacząć od czegoś mocniejszego, żeby wypracować respekt do wędzidła, a po czasie spróbować przejść na podwójnie łamane? Na razie z przetestowanych wędzideł akceptowalne były tylko 3 (testowałam 8) - baucher sztanga z portem; cienka, biała sztanga z Trust z D ringami i to złote podwójnie łamane, ktore ostatnio wstawialam, ale docelowo też raczej D ringi potrzebne. Więc mogłabym go przepracować na baucherze (bo to mam, a Trust musiałabym kupować i nie jest tani), a po czasie spróbować przejść na podwójnie łamane do zwykłej, codziennej pracy..  Dobry trop? 👀 Wiem, że zazwyczaj zaczyna się od drugiej strony, ale to już typowy koń do odpracowania, z różnymi doświadczeniami na karku..
Zadnego wielkiego treningu z nim nie planuje, to ma być koń do przyjemnej, rekreacyjnej jazdy w kierunku ujezdżena, ale nic poza tym. Ale właśnie, ma być przyjemnie, a nie że koń mi się wiesza na delikatnym wędzidle i nie reaguje na moje dłonie..
gllosia, to zależy trochę od ręki i doświadczenia jeźdźca. U nas koń z cyganki zszedł do poziomu najzwyklejszego podwójnie łamanego wędzidła i to zarówno w domu jak i na zawodach.

Poza tym, mam wrażenie że ludzie trochę nie doceniają roli nachrapnika. U jednego konia, bardzo pomogło przejście ze szwedzkiego na zwykły hanowerski, u drugiego z kolei hanowerski na nic się zdał, ale za to ogłowie anatomiczne zdziałało cuda.
A ja dziś pierwszy raz parkur na pelhamie sobie skakałam i jestem zachwycona !!!!
Jak było dalej mogłam normalnie zadziałać łydką i koń mi się nie uwalał na ręce i przodzie. Jezu jakie to proste było, zwykły pelham za 180 pln 😂
Pytanie: czy widział ktoś Kimblewick z prostym gumowym ścięgierzem ?
Znalazłam nie metalowe tylko Windereny, a chciałam zwykłej taniej firmy jka Horze czy Feeling, ale widzę tylko podwójnie łamane.
Help  👀
Perlica, na pewno ma Beris i Trust niemetalowe proste kimberwicki

edit. Takie proste gumowe tez jest na pewno, może uda mi się znaleźć w sklepach to podeślę  😉
https://allegrolokalnie.pl/oferta/wedzidlo-typu-kimblewick-proste-gumowe
Puma, No właśnie takie,ale ze sklepu. Szukałam i nic.
Beris i Trust za drogie, bo chce tylko spróbować.
Perlica, wypożyczalnię wędzideł próbowałaś?
Dance Girl, to nie dla mnie  😂 za leniwa jestem  😜
Zresztą i tak trzeba zapłacić 10 % wartości plus kurier jak oddajesz, więc lepiej mi kupić takie za 150 pln i sobie zostawić.
Na odkręcanie Winderena tez jestem zbyt leniwa 😵
Piszę pod postem, bo zależy mi na szybkiej odpowiedzi.

Czy ktoś ma szarego Berisa czyli nie Prime, bo Prime jest biały, top miękki i mi powie jakiej twardości jest ściegierz miękki a jakiej twardy? W porównaniu do np. Winderena czy Poponcini?
Przy zamówieniu wyświetlają się 2 opcje i nie chcę wtopić.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się