jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Próbowałam zwykle proste z gumy takiej żółtej- cienkie i grube- tragedia 😉

Edit. Żeby była jasnośc- nie chce żeby mi ktokolwiek prowadził trening na re volcie
Myśmy kobyle, też bała się o pysk lecz to stara sprawa z przeszłości, dali ogłowie bezwędzidłowe, aby "wyplenić" strach.
Tyle że, kwestią równie ważną była ręka osoby jeżdżącej - miała pomagać, a nie szkodzić.
Karmelita - ja jeżdżę na skórzanym JK. Koń bardzo wrażliwy i delikatny w pysku, guma dla niego jest "ostra" 😉. Zasadniczo jestem zadowolona - koń je akceptuje, pysk spokojny, nawet jak są jakieś nieporozumienia to bez mega focha pana konia. Dla mnie minusem jest jednak czyszczenie, niby szczoteczką itp., spoko, ale jak człowiek zapomni i da marchewkę przed jazdą to potem syf. Dlatego myślałam czy nie pójść w Nathe ale łamane albo Berisa językowego, no ale to jednak trochę będzie inne działanie. Trudno mi sobie wyobrazić skórzane jako korekcyjne, ono się wygina, więc nie działa jak sztanga, na podniebienie też nie naciska mocno.
wruda, dzięki wielkie za opinie. To je trzeba codziennie czyścić szczoteczka?
Jeździłam kilka lat na JK i byłam zadowolona, ale w końcu uznałam, że jest trochę za duże dla mojego konia, w sensie zajmuje dużo miejsca w pysku - zamieniłam na cienką oliwkę smakową i koń chyba odczuł różnicę, więcej żuje (JK próbowała, ale trochę pofafluniła i rezygnowała, ciągle miałam wrażenie, że nie ma miejsca w pysku) i ogólnie bardzo chętnie bierze to wędzidło.
Do JK nic nie mam (poza rozmiarem) - fajne, elastyczne, koń miał zaufanie do tego wędzidła (wcześniej mieliśmy różne metalowe i było wielkie NIE!). Moim zdaniem to nie jest delikatne wędzidło, ale właśnie trochę niweluje jakieś szarpnięcia i spóźnienie ręki. Bardziej dla skoczka, niż dla ujeżdżeniowca - ja bardziej dresażysta i wydawało mi się, że to wędzidło działa ze spóźnioną reakcją tzn. jak zadziałam, to koń nie reaguje od razu. Na oliwce mam reakcję natychmiastową, a działam nawet lżej.
Czyszczenie jak z każdym wędzidłem - jak brudne to się czyści, najlepiej szczoteczką do zębów. I na koniec przejechać olejem spożywczym (można mieć w szafce małą buteleczkę i pędzelek, żeby łatwo i szybko pielęgnować wedzidło). Czyścić wystarczy raz w tygodniu.
wruda, dzięki wielkie za opinie. To je trzeba codziennie czyścić szczoteczka?

Czyszczę codziennie - mam dziecięcą szczoteczkę do zębów i nią usuwam jakieś trawki itp. Jeśli się nie karmi konia przed jazdą to i czyszczenia nie ma za wiele 😉. Nie wiem czy trzeba, pewnie zależy jak bardzo się ubrudzi. W instrukcji nie ma nic o smarowaniu regularnym, od czasu do czasu jak jest potrzeba można użyć oleju parafinowego.

Jeżdżę ujeżdżeniowo, też mam wrażenie, że kiełzno skórzane nie jest "precyzyjne". Ale ja mam konia L-kowego i póki co daje radę. No i faktycznie jest dość duże. Chętnie bym zamieniła na coś o podobnych właściwościach (elastyczne, niemetalowe), cieńsze, łatwiejsze do utrzymania w czystości (nie plastikowe), no ale cudów nie ma :-P.
Rozumiem- czyli generalnie nie ma cudów z tym wędzidłem i nikt Ameryki nie odkrył 🙂
Dzięki dziewczyny, wstrzymam się z zakupem narazie w takim wypadku.
wruda, ale zdajesz sobie sprawę, że to kiełzno jest na czworoboku zabronione?
Czyszczenie jak z każdym wędzidłem - jak brudne to się czyści, najlepiej szczoteczką do zębów. I na koniec przejechać olejem spożywczym (można mieć w szafce małą buteleczkę i pędzelek, żeby łatwo i szybko pielęgnować wedzidło). Czyścić wystarczy raz w tygodniu.

Olejem spożywczym nie należy smarować, bo jełczeje.  Miałam dwa skórzane (w tym JK) i poducenci obu odradzali oleje spożywcze. 
Czy komis rzuciło się w oczy hackamore brązowe że złotymi czankami? W jakimś sklepie internetowym?
Szukam i nie widzę
Możesz sobie poskładać czanki i paski osobno. Jin też miał złote.

W naszych ogłoszeniach jest Jin Stirrup złoty 🙂

A tutaj nowy.
Ktoś z was może słyszał cokolwiek o planach Winderena co do wedzidel? Miały być już zaraz a tu rok minął i wciąż cisza. :/
Puma, dzięki,  chyba skompletuje, bo te z ogłoszeń ceny nie mają miłej.
Ktoś z was może słyszał cokolwiek o planach Winderena co do wedzidel? Miały być już zaraz a tu rok minął i wciąż cisza. :/


Na razie widzę, że są jedynie magiczne (tfu, anatomiczne) czapraki.
....
....
.... anatomiczne chyba na konie bez kłębu - sorry ale mnie tak wnerwia ten ich copywritting z dupy i marketing jak oleju wielkopolskiego "Tłoczony tylko raz"!
Heh.... no ja miałam ichniejsze prototypy na testach i liczyłam na to, że faktycznie niedługo wejdą do produkcji, bo fajnie mi się sprawdził prototyp. No, ale się lekko zawiodłam. Czas płynie, pojawiają się kolejne produkty a wędzideł jak nie było, tak nie ma. :/
A ja wracam z roważaniami nad Baucherem - otóż zaopatrzyliśmy się w bauchera z Premiere Equine (kupiony w Horse Tack). O taki:  
I przyznam wam, że jest świetny! Konio się nie denerwuje, że coś mu za ostro w pysku, fajnie żuje wędzidło, nie muszę go ciągnąć na zakrętach i jakoś ogólnie przyjemniej się jeździ  😀. Jedyne co, to te niebieskie trochę zaczyna schodzić ale to głównie dlatego, że dokarmiam konia smaczkami po skończonym treningu  🙂.

domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
19 maja 2019 16:10
Skoro o baucherach mowa. Ozłoce za pojedynczolamany, plastikowy🙂 🏇 Widział ktos?
a.kaminska, niebieskie schodzi, bo się utlenia (? czy coś w ten deseń). Mam to wędzidło tylko w wersji ze zwykłym kółkiem od jesieni, zdecydowanie przestało być niebieskie. Ale konie jak lubiły i chętnie żuły tak dalej żują 🙂
a.kaminska, niebieskie schodzi, bo się utlenia (? czy coś w ten deseń). Mam to wędzidło tylko w wersji ze zwykłym kółkiem od jesieni, zdecydowanie przestało być niebieskie. Ale konie jak lubiły i chętnie żuły tak dalej żują 🙂


No niestety ja popełniłam ten błąd, że zafundowałam wędzidle kąpiel w wodzie na kilka godzin... I niebieskie się roztopiło  😵. Ale o dziwo mojemu nadal pasuje, także nie ma aż takiej tragedii
a. kaminska ale jak to się "niebieskie roztopiło"? 🤔 To niebieskie właśnie ma zejść po jakimś  czasie, jest to reakcja pożądana i zgodna z zamysłem producenta, ma lekko rdzewieć. Nie ma w tym nic dziwnego ani nienormalnego.
Ahh, czyli wszystko jest dobrze. Uff!!  Bo właśnie zastałam rdzę i po niebieskim za dużo śladów nie zostało..  😡
Jakie macie opinie, doświadczenia z wędzidłami BR soft contact (ja akurat celuję w podwójnie łamane 12 mm), w porównaniu do (sporo droższych) Sprengerów?
Odebrałam właśnie munsztuk i wędzidełko z tej serii. Na pierwszy rzut oka lepiej wyprofilowany niż sprenger. Na dniach będę testować jak koń na to, w każdym razie przy przymiarce leżało świetnie bo są to bardzo cienkie kiełzna w większości. My mamy 12mm i 14mm i bardzo wąski pyszczek.

Na marginesie - horsetack ma ogromny wybór tych wędzideł 😉

No właśnie po zdjęciach wydaje się że są bardziej anatomicznie wygięte niż sprenger - pewnie wiele też zależy od tego jaki koń ma pysk w środku.

Daj znać jak po testach 😀
Mam podwójnie łamane sprengera też i br wydaje się bardziej wygięty 😉 ciężkością porównywalne
A.kajca   Immortality, victory and fame
01 czerwca 2019 15:27
Zaobserwował ktoś gdzieś zwykłą metalową sztangę (może być z lekkim portem) za rozsądne pieniądze? Tj. tak do 50-60 zł, chcę kupić kilka w różnych rozmiarach.
A.kajca, widziałam proste sztangi Horze za 70-80 zł. Taniej nowej sztangi raczej nie kupisz...

Ja szukam sztangi z portem, czyli zwykłego metalowego, prostego wędzidła z portem, bez żadnych dodatkowych udziwnień. Znajduję tylko pelhamy, munsztuki, kimberwicki itp 🙁 Nie chcę Sprengera za miliony monet, bo nie wiem jak mój koń będzie na tym chodził. Aktualnie z powodu ostatnich nieporozumień dostał "w nagrodę" kmberwicka z portem. Ale to ma służyć za korektę na tydzień, max dwa i chcę wrócić do czegoś dużo lżejszego w działaniu. Widział ktoś takie kiełzno??!! W cenie nie jak za nowego Sprengera...? Jak już znajdę, to jest to plastik, lub jakaś pogięta guma a szukam metalu...
Weź Sprengera na testy.
Nie pamiętam, który sklep ma tą ofertę. Bierzesz na tydzień i testujesz. jak nie pasuje to odsyłasz i dostajesz kasę zpowrotem.

Stacjonarnie Bruge (koniesklep.pl) maja. Sprawdź czy online też.
kotbury, nie chcę Sprengera na testy i nie chcę kupować Sprengera, co napisalam.
Nie jestem mega profi jeźdźcem, aby kupować kiełzno za 5 stów. Bez jaj 🤔wirek:
Już 2 Stubbeny Bauchery za 350 zł to przesada lekka (mam).
Poza tym za testy i przesyłki zapłacę stówkę... wolę ją dołożyć jednak do nie Sprengerowego kiełzna tanszego niż 5 stówek...
Gaga a to? http://ogloszenia.re-volta.pl/wedzidlo-anatomiczne-blue-steel-ikonic/o/116641/
jak nie checsz kupowac przez ogloszenia, to ikonic moze na pewnoś ciągnąć jak się do nich odezwiesz.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się