jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Fanelia, ja mam aktualnie podwójnie łamane z rolką miedzianą. Miałam podobne potrzeby do Ciebie - koń delikatny w pysku (póki bramy nie minie), prawie nieżujący, do tego mi jeszcze wtedy łapał wędzidło w zęby i się wieszał. Po założeniu tego skapnęłam się dopiero stępując po jeździe, że dziś ani razu mi się nie uwiesił. Nadal nie żuje jakoś spektakularnie, ale mam wrażenie, że po prostu jedne się plują do ziemi, a inne jakoś mniej śliny w to wkładają... Może błędne. Czuję, że żuje, ale śliny z tego zawsze niewiele. Ale widziałam wtedy w tym też zmianę na plus. W dodatku to oliwka, wiec też nie przyszczypie. Korzystam już 3 lata, nic się nie dzieje, a tylko 105 złotych w Koniku. Takie o:

Podłączam się do pytań o wędzidło dla młodziaka. Mój ma teraz prostą gumę, ale chcę je wymienić, bo jest jednak za grube i żucie wędzidła wygląda jak ciamkanie gumy balonowej, a na czworoboku takie rozdziawianie gęby nie za bardzo przechodzi. Spodobało mi się Novabett, ale mam pytanie o trwałość - czy konie tego nie przeżerają? Czy ktoś z was używał takiego Sprengera (flex control)?


ja dla młodych i wrażliwych mogę polecić Sprenger Novocontact snaffle with flat rings - o takie https://pferdesport.sprenger.de/snaffles-weymouth-bits/novocontact/novocontact-16mm-br-with-flat-rings.html
jak dotąd najlepsze wędzidło jakie sprawdziło się u mojego 5latka - bardzo delikatnego, na początku pracy wogóle unikał kontaktu, zajęło mi ładnych kilka miesięcy żeby zaczął nieśmiało opierać się na wędzidle, ale żuć i tak nie chciał za bardzo. Przetestowałam różne, raczej z wyższej półki, oczywiście wydawało mi się że podwójnie łamane będzie lepsze / delikatniejsze, ale to jest pierwsze wędzidło gdzie mój koń od początku ma zamknięty pysk i czuje sie w nim wyraźnie komfortowo. Nie przygryza języka, bardzo chętnie szuka oparcia i podąża za ręką, no i zaczął żuć 🙂. wędzidło bardzo stabilnie leży w pysku. Naprawdę różnica ogromna, widać że mu bardzo pasuje.
moim zdaniem bardzo fajne jest to rozwiązanie łącznika - on jest szerszy w środkowej części, układa się na płasko na języku, rozkładając nacisk na jak największą powierzchnię, w kącikach natomiast węższe.
Dziękuję dziewczyny za porady! Mimo wszystko raczej nie chciałabym metalowego - co prawda nie miałam ich mnóstwo, ale kilka próbowałam i zawsze koń był "wścieknięty", niespokojny i gryzący wędzidło. To JK które mam teraz jest fajne, ale wydaje mi się za duże, za grube, zajmuje bardzo dużo miejsca w pysku. Nigdy nie miałam wędzidła z gumą, nie wiem co o nich myśleć? Czy są delikatne i zachęcają do żucia? Zwróciłam uwagę na takie: https://konik.com.pl/wedzidlo-oliwkowe-2x-lamane-gumowane-horze.  Najlepiej chyba wypadło ze wszystkich wędzidło plastikowe "jabłkowe", ale koń je zgryzł. Coś w stylu takiego: https://konik.com.pl/wedzidlo-powojnie-lamane-happy-mouth . Je faktycznie żuła i było dość delikatne. Czy lepsza jest oliwka czy zwykłe wędzidło, tu oliwka: https://konik.com.pl/wedzidlo-oliwkowe-2-razy-lamane-jablko-ekkia ? A może celować w jeszcze jakieś inne tworzywo?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
16 sierpnia 2018 19:34
No i ja mam zagwozdke. Mam na stajni rumaka, który spedza mi sen z powiek jezeli chodzi o wedzidlo. Generalnie koń prawie nie żuje, potrafi sie strasznie uwiesic i bieeeeec klusem bo przeciez on chce albo z kolei jest pusty, w ogole nie chce sie oprzeć. Dodatkowo sam potrafi dać sobie w zeby , szarpiac sie niesamowicie.  Z jednej strony jest silny bo ciezko go zatrzymac, a z drugiej bardzo delikatny. Probowalismy już wielokrazek plastikowy to kontrola byla wieksza, jednak nadziewal sie na nie i mega probowal otwierac pysk; metalowy raz lamany baucher, zwykle podwojnie lamane pelne, raz lamane pelne spowodowaly tylko mega wparcie i uwalenie na lopatkach. Hackamore totalnie nie wiedzial o co kaman. Aktualnie ma puste raz lamane, na ktorym potrafi sie nie uwiesic, nie otwierac tak pyska ale cięzko z kontrolą i lubi sobie biec. Uprzedzając pytania: na lonzy chodzi super, jest luzny itd. , jezdziec tez wie co robi. Dodatkowo to 5 latek, ktory za wiele nie robil wiec wiadomo,ze to jeszcze praca, praca i jeszcze raz praca. Jednak to troche orka na ugorze dokladajac jego charakter obserwatora wszystkiego dookola niego, ciezko mu sie skupic dodatkowo kiedy walczy z tym co ma w pysku. 🙄
fanelia, - a długo mu zajęło zagryzienie plastiku? Mój jest z tych bardzo mocno żujących, a nasz plastik po roku ma jedną ryskę (na którą arcyksiąże strzelił focha, ale normalny koń by nie wyczuł). Gdyby nie to, że awaryjnie wróciłam go na metal i jest bardzo fajny na nim - przez pół roku ultra lekkiej pracy po kontuzji przez przypadek wyczuliłam sobie konia 🤣 to po prostu kupiła bym drugie plastikowe, podwójnie łamane. Za 100zl spokojnie się kupi, ujeżdżenie można na nim jechać, raz na rok idzie ponieść taki wydatek 😉
Oliwka jest bardziej tępym wędzidlem niż zwykle, nie nadaje się dla koni idących na wędzidło. Ciężko powiedzieć czy lepsza, czy gorsza, to zależy od konia.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
16 sierpnia 2018 21:02
domiwa, przepraszam, ale po opisie... 🙂
http://quantanamera.com/kon-mnie-ciagnie-za-reke/
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
16 sierpnia 2018 21:18
domiwa, przepraszam, ale po opisie... 🙂
http://quantanamera.com/kon-mnie-ciagnie-za-reke/

Doskonale znam ten wpis i to do czego on dązy. Ale niestety to nie to...
Domiwa, ja nie jestem ekspertem ale ten opis wyglada jakby koń uciekał od jeźdźca. Badaliście plecy, dopasowanie siodła itd? Bo ten problem naprawdę nie musi być w wędzidle. Jak koń jest luźny na lonży bez jeźdźca a takie cyrki robi pod siodłem to nie w wędzidle bym szukała przyczyny.
wruda, moja uzywala przez prawie rok i wędzidło dalej jak nowe, moze w jednym miejscu ma ryski
Keirashara - wiesz co, ja to wędzidło plastikowe miałam jeszcze po dobrej koleżance😀 więc ono już było porysowane, ale któregoś dnia moja nie wiem jak zgryzła je, że część plastiku zaczęła odstawać, taki zadzior się zrobił, więc niestety poszło w kosz i wróciłyśmy do skórzanego. Pamiętam, że na tym plastikowym była fajna, spokojna, nie mieliła nerwowo wędzidła jak w przypadku metalowych, tylko sobie trzymała w pysku. I trochę więcej żuła niż na skórzanym, bo teraz rzadko zdarza jej się "ciamkać" przeżuje parę razy na jazdę i tyle, nie wiem czy ten typ tak ma, czy po prostu wędzidło jest za grube 😉
pytanie przy okazji w temacie plastikowych wędzideł: czy Happy Mouth różni się w realu znacznie od inych tego typu (BR, Pfiff, Horze) łączeniem czy plastikiem? Chodzi mi konkretnie o zwykłe  podwójnie łamane.
Na zdjęciach katalogowych widać różnice w łączeniu łącznika, ale nie raz nie dwa zdjecia katalogowe odbiegają od rzeczywistości 🙁 z koleii na allegro widze wszędzie te same foty tylko anzwy firm różne.
macie jakieś porównanie?
fanelia, - to ja bym kupiła nowy plastik i nie kombinowala 😉 Jakiś czas przeżyje, jak nie zjada w miesiąc to może lepiej kupić raz na rok, niż się przepychać?
azzawa, moim zdaniem głównie plastikiem. Raz się nacięłam, bo plastik był inny niż myślałam. Myślałam, ze będzie taki bardziej miękki a był twardy jak metal.
Gillian   four letter word
18 sierpnia 2018 14:16
Jestem zachwycona gumowym Baucherem  💘
Potrzebuję coś słabszego niż wielokrążek i mocniejszego niż zwykłe wędzidło. Guma go trochę trzyma, mogę przytrzymać delikatnie i odpowiada, na wielokrążku lubił odbijać głową od ręki i uciec w zakręcie. Na razie jest idealnie  😍
Gillian, Bauchery w ogóle są super na konisie mało szanujące rękę. Mi się mega fajnie jeździ na Stubbenowym, 2x łamanym. Raz - działa mocniej, niż zwykłe wędzidło, ale nie tak mocno jak dźwigniowe. Dwa - subbenowy metal powoduje że koń mi się zaślinia od kopyt po uszy 😉 i na prawdę ciamka wędzidło (nie próbuje go wypluć, tylko przemiela sobie). Słodkie chyba?
Czy ktoś ma doświadczenie ze sprengerem carbonem?
Potrzebuje na parkur pałkę, ale koniecznie z oliwką.

Teraz jeżdżę na :
https://konik.com.pl/waldhausenwedzidlo-happymouth
ale potrzebuje mieć oliwkę.

Czy ktoś może miał w rękach oba wędzidła i może wie, które z nich jest delikatniejsze?
Perlica a może Beris albo gumowy feeling z oliwką D?
anetakajper   Dolata i spółka
21 sierpnia 2018 06:35
Ja jeżdziłam w tym sprengerze carbon . Ono jest sztywne, nie poddaje się jak ten zwykły prosty plastik. Koń fajnie je przyjmował. I na pewno jest grubsze. Ja jeżdziłam na tym plastiku https://animalia.pl/tattini-wedzidlo-plastikowe-proste/szczegoly/11787/
Orzeszkowa, o tym Berisie też myślałam, tyle że ja wiem jaką potrzebuję twardość , ale Berisów nie mam gdzie dotknąć, więc nie wiem czy twardy czy średni. Mam językowe szary kolor i się zastanawiam czy to będzie analogiczne do opisu z Twojgeo linka Beris? A czarnego nie dotykałam nigdy.
Na feelingu bym się nigdy nie zatrzymała  😁

anetakajper dzieki za info.

W taki razie Carbon będzie na pewno za mocny z kolei.

Potrzebuje coś co się poddaje, ale nie tak jak miękki Beris.

Jeszcze myślałam o tym:
http://www.hidalgo.pl/product/Wedzidlo-Mullen-Mouth-13cm-hard-BERIS-7595848?CategoryId=132075&OfferPage=2


Dzięki bardzo za odzew  :kwiatek:



lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
21 sierpnia 2018 20:45
Czy wie ktoś czy i gdzie w PL dostępne jest to wędzidło?
lusia722, same sweet irony znajdziesz w różnych sklepach horse-station, horsetown, gnl

Pewnie mogą sprowadzić tego Loose Ring Large
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
22 sierpnia 2018 06:15
Puma dziękuje, ale chodzi mi dokładnie o tą firmę i o ten model.
Postanowiłam poprosić o pomoc, bo już nie radzę sobie z moim koniem, a jazda straciła przyjemność  🙁

U mojego konia zdiagnozowano RAO i z racji tego kazano nam jak najwięcej jeździć. Wcześniej koń miał głównie treningi ujeżdżeniowe. Teraz przerzuciłyśmy się głównie na długie wyjazdy w teren. I zaczęły się problemy. Wcześniej koń bez problemów chodził na wędzidle podwójnie łamanym na czworoboku, łapał kontakt, aczkolwiek miał tendencje do wieszania się. W tereny jeździłam na wielokrążku pojedynczo łamanym na drugim kółku, ale koń coraz bardziej się wieszał. Przerzuciłam się na podwójnie łamany, z kontaktem lepiej, ale koń zaczął mnie ponosić. Po prostu zero respektu do mojej ręki. Teraz jeździmy na pelhamie pojedynczo łamanym w tereny, problem respektu zniknął, ale koń się wiesza i nie chce "wejść" na kontakt. Podczas pracy na czworoboku na wędzidle podwójnie łamanym jest super. Zastanawiam się nad podwójnie łamanym pelhamem, ale mam obawy...
Kobyła jest bardzo temperamentnym koniem, energicznym, elektrycznym i bardzo do przodu. Tak samo na czworoboku jak i w terenie. Ja mam bardzo delikatną rękę i niewiele siły (o czym koń wie).

Czy ktoś mógłby poradzić jakieś sensowne wędzidło?
B., a próbowałaś wędzidła językowe ?
lusia722, skoro to Trust ma być to masz tutaj Loose Ring. Pewnie sprowadzą z tym okrągłym łącznikiem jeśli potrzebujesz.
Perlica hmm... chodzi Ci o wędzidła z łyżką? Próbowałam z gumowym językiem i się tak zaczęła na nim szarpać, że zrezygnowałam :/
B., - a plastik? Wbrew pozorą jest ostrzejsze niż metal. Mój kawał konia, z tendencją do uwalania się zrobił się bardzo czujny na plastiku, zdecydowanie miał do niego więcej respektu niż do pełnego metalowego wędzidła 😉 Kształt, grubość niemal identyczna - podwójnie łamane, średniej grubości. Lekkim wędzidlem łatwiej poruszyć.
Możesz też w tereny brać kontrolnie czarną wodzę, jak nie jestem zwolenniczką jazdy na patentach, tak czasem bywa pomocna. Nie zmieniasz wędzidła, a masz dodatkową, awaryjną kontrole.
B., nie chodzi o mi o takie, dobrze mi się sprawdziło na idącej mocno klaczy.

[[a]]https://www.passion-horse.pl/w%C4%99dzid%C5%82a-podstawowe/1992-wedzidlo-zwykle-jezykowe-twarde-120.html[[a]]

Tzn chodzi mi o kształt, bo to jest akurat dość miękkie, ale są twarde lub metalowe.
keirashara nie brałam pod uwagę plastiku, bo myślałam, Że działa słabiej niż metalowe wędzidło.  Ale to bardzo cenna informacja, wezmę to pod uwagę  🙂  A  ty masz zwykłe plastikowe?  Na czarnej wody jeszcze nie jeździłam, próbowałam z wodzą Thiedmanna,  jest lepiej, ale na pojedynczo łamanym  wiesza się i pędzi do przodu.

Perlica  nie próbowałam jeszcze takiego wędzidła. Wygląda bardzo ciekawie i sensownie, a jak z koniem, który ma problem z kontaktem?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się