wina ;)

Jest temat o czekoladzie przydałby się też o winach 😉
Jakie gatunki pijecie najczesciej? 🙂
Bardzo lubie czerwone wina Australijskie, Kalifornijskie i z Afryki Południowej. Nie przepadam za to za włoskimi. I wole duzo bardziej czerwone i rozowe niz biale.

niestety na winach zbyt sie nie znam - potrafie tylko powiedziec czy mi smakuje czy nie  😂
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
29 stycznia 2010 13:02
Uwielbiam wina musujące - szczególnie deserowe i pół słodkie Dorato (traktowane w PL jako szampan 😁 )
Dobre są hiszpańskie  deserowe (takie białe winko z biało złotą etykietą).

Ale ponad wszystk ubóstwiam wina domowej roboty!
Aktualnie w piwnic mam 6 letnie z wiśni słodkie, jabłkowe deserowe białe, kilka rodzai wytrawnych czy słodkich. 🙂
kujka   new better life mode: on
29 stycznia 2010 13:07
ja tez sie na winach nie znam, moje ulubione to amarena z biedronki za 3,60 😁

a tak serio. nie znam sie totalnie choc lubie. chlop mnie probuje ukulturalnic w tym wzgledzie ale chyba nie ma latwo. nie potrafie chyba niestety docenic mocno wytrawnych win. nie rozumiem jaka to przyjemnosc pic cos takiego. moze z czasem zrozumiem...  🙄
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 stycznia 2010 13:08
Tylko wina musujące, nic poza tym. Nie znoszę win.
nie znoszę słodkich win. wyłącznie wytrawne! Najlepszym chyba winem było od Pana X z Puszczy Białowieskiej. Wytrawne, czerwone z owoców leśnych, jarzębiny itp.mniam  🍴
tesciowa robi świetne domowe wina, i podobnie jak ja preferuje wytrawne. Używa wyłacznie własnych prduktów, które sama wyhodowała lub kupiła od dobrze znanych ludzi. takie ma przekoania. wychodzą cudowne! ostatni hit - czerwone z owocem róży. wytrawne oczywiście. a jak jej coś nie wyjdzie mam doskonały ocet winny do potraw  😎
acha, ulubione sklepowe ,z tej nizszej półki to wszelakie wytrawniaki z płd.- wsch. Europy. 
Różowe Gallo family pycha!!!

ogolnie to rozowe baardzo lubie - polwytrawne najlepiej 🙂
a ze kupuje tylko z tej nizszej polki to nie powiem co naprawde dobre bo nei wiem 😉
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
29 stycznia 2010 13:10
koneserem win nie jestem, czasami lubię wypić kieliszek-dwa.
lubię wina białe i różowe, raczej półsłodkie. ulubione to Sutter Home White Zinfandel, bardzo dobry, cenowo przystępny 🙂
gdyby ktoś szukał go w sklepie, to wygląda tak:
o tak, to tez bardzo smaczne bylo!
az se chyba kupie dzis winiacza przez was  😡 i znow sama bede pic  😂
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

29 stycznia 2010 13:15
nie znoszę słodkich win. wyłącznie wytrawne!


Zupełnie jak ja! Nie znoszę słodkich i półslodkich win czerwonych, są dla mnie za ciężkie. Rzadko też pijam białe.
Kiedyś miałam szkolenie z win, ale pamiętam tylko, jak po nim na drugi dzień strasznie bolała mnie głowa 😁
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 stycznia 2010 13:17
Edytka, a tych win nie sprzedają na stacjach benzynowych w UK? ;D
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
29 stycznia 2010 13:19
i przypomniało mi się jeszcze: uwielbiam porto, przede wszystkim białe i tawny (vintage i ruby mi nie podchodzą). produkowane przez Sandemana albo Ferreirę. a jako że w Polsce cieżko dostępne, to siostra cioteczna co jakiś czas wysyła parę butelek prosto z Portugalii  💃

Jara Sutter Home w ogole nie widziałam w UK  🙁
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 stycznia 2010 13:22
To butelka mnie zmyliła, bo w IE na stacjach benzynowych można kupić wina w podobnych butelkach. A jak wiadomo monopolowe czynne od godzin popołudniowych i alkoholizm włącza się przed 12 ... 😉 .. to udawało się na stację ;D
taa zinfandel mniam..nawet to z lidla jest obledne
ale generalnie kocham wszystko co z massandry czyli rubin of cryme i amber of cryme
do tego rioja...Tysia to byla family? 🤣
moje ulubione Carlo Rossi - California Rose  😍
i jeszcze dobre El Sol
innych nie piję, bo za każdym razem jak próbuję eksperymentować to źle trafiam, fakt faktem, że wielką smakoszką win nie jestem
Jak ktoś lubi słodkie wina, to polecam Choya - japońskie wino śliwkowe


Słyszałam, że Carlo Rossi to straszny chłam - robione jest ponoć z jakiejś galaretki rozpuszczanej w wodzie 😉 co nie zmienia faktu, że mi również smakuje 😉 ale generalnie znawcą nie jestem 😉
Zupełnie jak ja! Nie znoszę słodkich i półslodkich win czerwonych, są dla mnie za ciężkie

piąteczka!  😀
przypomnina mi sie historia, jak tesciowa zaprosiła gości na swoje wytrawniaki, a oni zaczęli je dosładzać cukrem z cukierniczki. Wyobraźcie sobie mine gospodyni haha.  :oczopląs:
Pojęcie nie mam, ale smakują mi najbardziej czerwone półwytrawne, lub półsłodkie. W pamięć mi zapadła tylko firma Carlo Rossi i ich różowe cudo 😉 Coś hiszpańskiego półwytrawnego siorbałam na święta, ale że ja ignorantka to marki nie zapamiętałam  😡
Moi rodzice robią winka ze śliwek, a czasami jakieś nalewki, a ze ja niepełnoletnia to nie pije, ale każdy kto je wypije mówi, że miodzik w gembie....
Szepcik to japońskie wino śliwkowe to chyba nie do końca jest winem. Zdaje się że to bardziej coś w stylu lekkiego likieru.. Ale jest pyszne, potwierdzam, wcale w nim nie czuć alkoholu 🙂

Lidlowy Zinfandel jest super, lekkie, bezpretensjonalne, do wszystkiego pasuje i cena 9.99 😉

U nas już od jakiś dwóch lat króluje Lions Hill z RPA we wszystkich odsłonach - polecam 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 stycznia 2010 13:39
Mój ex teść też robił ze wszystkich możliwych owoców nalewki i były naprawdę super.


edit:
Dobra, a teraz się przyznać kto pił Kawaliera w kartonie? 😀
gwash wszędzie je opisują i podają jako wino, a na szczegółach to się i tak nie znam 😉 b. dobre z kostkami lodu, i tu jest chyba ta różnica, bo wina nie powinno się z lodem podawać 😉
Komandos to już tylko wrób wino podobny nie?  😎
Ja również gustuję w wytrawnych i półwytrawnych - na "codzień" różowe - w upały szczerze polecam zwykłe Carlo Rossi ze Spritem - super ożeźwiacz :-)
Na "niecodzień" raczej Bordeaux, chociaż Cabernet Sauvinion (tak to się pisze?) są dla mnie już często za ciężkie  - bardziej w kierunku Merlotów. Oczywiście na winach znam się podobnie jak Wy - smakuje mi, lub nie... Ale staram się uczyć i coraz łatwiej mi rozpoznawać smaki poszczególnych szczepów (oczywiście tylko tych, które znam ;-) ).
Mi bardzo pasują wina chilijskie i australijskie (np. takie z żabą na butelce - ale w życiu nie zapamiętam nazwy)
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

29 stycznia 2010 14:43

Dobra, a teraz się przyznać kto pił Kawaliera w kartonie? 😀


A Sangria z kartona się liczy?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 stycznia 2010 14:48
Pewnie 🙂 Tak samo jak lipa z miodem.
Sutter Home rozowe bylo moim naj ale połsłodkiego nie ma dostępnego juz
ovca   Per aspera donikąd
29 stycznia 2010 14:59
Komandos to już tylko wrób wino podobny nie?  😎


Zielony komandos- klasyka  😂
Pracowalam swego czasu w dystrybucji win. Smakoszem jakims szczegolnym nie jestem, ale degustacji nie dalo sie przeoczyc  😉

Niektore wina mocniej utkwily mi w pamieci:
- wiekszosc bialych win z regionu Alzacji (w firmie mielismy glownie Trimbach)
- hiszpanskie EL Meson Rose, a jeszcze bardziej wloskie Sacchetto Pinot Rosa Frizzante Rose - oba idealne na zbyt upalne biurowe popoludnia ... i nie tylko 🙂
- amerykanskie niezbyt przypadly do gustu, ale Bonterra Muscat 0,375 doskonale obalala kazdy gorszy nastroj
- urugwajskie Pisano (biale Late Harvest, a czerwonego nei pamietam) - przy czym oba zblizone byly i konsystencja i smakiem do miodow pitnych.
- naszym sztandarowym produktem byly wina z Chile (Montes) i Argentyny (Kaiken), mam nadzieje, ze ktos przejal dystrybucje tych marek na Polske - dla niemal kazdego bylo w tej ofercie cos milego.

W Polsce nie ma (jeszcze ?) kultury picia wina wytrwawnego, schodza glownie slodkie i polslodkie.
Zwlaszcza gruzinskie, bulgarskie.
Ja lubie wina słodkie i półsłodkie 😉

W sumie kolor obojętny - jakimś koneserem nie jestem, ale lubię sobie wieczorem wypić lapmkę wina😉

Na tą porę najlepszy.. grzaniec! 😍
Sklepowy tylko pt. "Grzane wino" inne dają siarą tak, że nos wykręca :/
Co do przyprawianego - przyprawy polskie są kiepskawe, najlepiej jak przywiozę z niemiec 😁

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się