kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

mils   ig: milen.ju
16 marca 2020 13:31
blucha znam osoby, które zrobiły jakiś kurs z identyfikacji u prof. Stachurskiej. To rozumiem nie to samo co jest wymagane w PZHK?
Na UP w Lublinie podczas studiów zootechnicznych mieliśmy możliwość zrobienia takich uprawnień. Zagadnienia przerabialiśmy z prof. Stachurską podczas planowych zajęć, a egzamin końcowy odbywał się na Felinie przed komisją egzaminacyjną z PZHK.
Czy mogę przypiąć patent do lonżowania /wypinacze do kółek bocznych w kawecanie czy musi być do wędzidła?
Możesz.
Ramirezowa   Ania i Urania !
25 marca 2020 07:27
nie wiem do którego wątku się z tym udać w zasadzie. Wczorajsza sytuacja mnie zaskoczyła - starsza klacz robi kupe, druga starsza podchodzi i zjada?  🤔 czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć powód?
Czy klacz zjadająca dostawała jakieś leki w ostatnim czasie?
nie wiem do którego wątku się z tym udać w zasadzie. Wczorajsza sytuacja mnie zaskoczyła - starsza klacz robi kupe, druga starsza podchodzi i zjada?  🤔 czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć powód?

Zaburzenia flory bakteryjnej. Wynikać może ze zmiany diety, leków, podawania czosnku, itp. Należy podać probiotyk (np. Enteroferment) i po kłopocie.
Ramirezowa   Ania i Urania !
25 marca 2020 11:33
brak zmian w diecie, leczymy ślepotę miesięczną więc dostaje jedynie 3 rodzaje kropel do oka. Dzięki, więc ruszam z probiotykiem.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
25 marca 2020 16:41
Czy biorąc konia do pracy co drugi dzień moge mu zrobić krzywde? Lepiej w takim przypadku odpuścić intensywniejsze ruszanie?
Przez 15 lat miałam konia ze zwyrodnieniami, dzień w dzień zabierałam Monetke na spacer, a jak trafił się dzień wolnego to następny dzień "pracujący" był luźniejszy i krótszy. Każdy się ze mnie śmiał ale panicznie bałam się mięśniochwatu, który kiedyś widziałam i za nic nie chciałbym tego widzieć więcej. Mimo że Monetki praca to był 1-2 godzinny spacer w ręku to trzymałam się tego do końca.
Teraz chodzi o mała kucynke, która powinna jak najwięcej pracować (udało się ją bardzo odchudzić, szkoda by było to zaprzepaścić. Do tego ma zadzierzgnięcie rzepki i musi chodzić żeby te mięśnie wzmacniać- jest mega poprawa). Ze względu na obecną sytuację na świecie jestem zmuszona pracować co drugi dzień, do wieczora jestem w pracy. Jestem zalamana, że to co wypracowałam przepadnie.
Czy w miare bezpieczne jest zabieranie konia na lonże (mamy ograniczać kłus, więc stęp i galop) lub dłuższy spacer z jakimś bieganiem co drugi dzień? Rzecz jasna dzień wolny konie są od rana do nocy na padoku, sporo się ruszają.
Nie mówię o jakimś intensywnym treningu, ot taka rekreacyjna praca z ziemi (to kucyk szetlandzki), teraz chodzi codziennie lub z jednym dniem wolnym w tygodniu.
Panikuje czy jednak nie? 🙂
Robaczek M., wszystkie czterolatki, które mam w treningu pracują pod siodłem co drugi dzień, w dni wolne mają tylko karuzele i padok i taki tryb bardzo dobrze im służy. Myśle, ze nie masz co panikować 😉
Robaczek M., - panikujesz, taki spacerek czy lonża to nie jest jakaś ciężka i hardcorowa praca. Co drugi dzień jest jak najbardziej ok, szczególnie jak mają padok i chodzą.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
25 marca 2020 21:29
Dobra, dziękuje za odpowiedzi 🙂
Spacery nie są jakieś bardzo intensywne, chociaż pilnuje żeby szła energicznie, nie ociągała się. Staramy się też chodzić po górkach, bo to mamy zalecone. Lonża a przeważnie praca z ziemi na długich wodzach to sporo slalomów, kółek, trochę drągów. Galopu po kilka kółek, troche przejść, mam nadzieje że jej nie zaszkodze 🙂
Robaczek M., - ja taką pracę zwykle traktuje jako rozruch po wolnym właśnie 😉
Koń od zawsze, po założeniu wędzidła ziewa, ziewa i ziewa. Przestaje dopiero po kilku minutach, na jeździe jest okej, nie otwiera pyska. Martwić się, robić z tym coś?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
28 marca 2020 16:40
Clarice, może stres, może wrzody.
Jak długo przy tej zmiennej pogodzie Wasze konie (nie golone, nie derkowane) zmieniają sierść?
Olga, podepnę się delikatnie pod Twoje pytanie. Mój koń miał 25 stycznia wygolony staw skokowy i kolano pod USG. Kiedy to u licha odrośnie?  🤔wirek:  😜
Meise też się zastanawiam. U nas huculka miała dokładnie w sylwestra goloną szyję bo trafiła na kliniki. Do tej pory sierść nie jest nawet długości letniej. Także chyba długo to trwa.
No u nas jest dalej łyso... Martwi mnie to i dziwi  👀
Tzn może nie martwi, ale mam już dość pytań "co ten koń tam ma?"  😁
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
30 marca 2020 13:04
keirashara dziękuje, bede troszke spokojniejsza 🙂 Sytuacja chwilowo opanowana, bo mama ze względu na obecną sytuacje jest w domu, więc w dni w które jestem w pracy, spaceruje z kucynka po padoku ok 30min 🙂

Meise pewnie Cię nie pociesze ale moja kucka miała ogolone dwa kolana w klinice już prawie dwa lata temu i do dziś te miejsca nie zarosły tak jak powinny 😉 mimo zmiany sierści, golenia w lecie te kolanka dalej różnią się od sierści na całym koniu. Myśle że przy goleniu przed latem (to kucyk szetlandzki, zarośnięta jak mamut, golimy ją przy cieplejszej pogodzie bo zanim zgubi to futro to utopi się we własnym pocie) uda się wyrównać długość ale kolor już się raczej nie wyrówna.
Meise, odrosnie wtedy gdy przestaniesz uwage zwracac :P
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
30 marca 2020 19:28
No u nas jest dalej łyso... Martwi mnie to i dziwi  👀
Tzn może nie martwi, ale mam już dość pytań "co ten koń tam ma?"  😁


Mamy kobyle po operacji, ogolona prawie cala przednia noga. Zabieg w listopadzie. Od marca dostaje selen z cynkiem i dopiero zarasta.
Dzięki za odpowiedzi  🙂


To mam jeszcze jedno pytanie. Skąd u wałachów popęd? U nas teraz wszystko się grzeje jak leci, wałachy latają tylko z wypuszczonym podwoziem, robią flehmen i ogólnie jest duże poruszenie w stadzie.
Czy to jest popęd, czy coś jeszcze innego?
Jądra nie są jedynym źródłem testosteronu, więc wałach ma prawo reagować na klacz w rui.
A ja dzisiaj rozsiodływałam kobyłę na korytarzu stajni, przy boksie innej kobyły i ta druga mi normalnie zaczęła na nią rżeć jak ogier i robić słonika, trochę szokłam. 👀 Jakieś pomysły, dlaczego tak?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
31 marca 2020 19:57
flygirl jezeli klacz się "ogierzy" może to oznaczać problemy z jajnikiem, albo zaburzenia hormonalne
Znam osobiście klacz, która zawzięcie ściga inne klacze w rui i kryje je. Mało tego - skutecznie walczy o nie z wałachami, w których odzywa się popęd. Strasznie żałuję, że nie mogę jej przebadać i sprawdzić, jakie ma zaburzenia. Niestety nie należy do mnie.
Pati2012 o kurczę, to poważnie brzmi. Ale wtedy te zaburzenia powodują tylko takie zachowanie, czy może się wiązać z jakimiś problemami typowo zdrowotnymi? A może po prostu dorasta? Bo kobyłka ma 4 lata dopiero, może to jej przejdzie? Szczerze mówiąc, nigdy się jeszcze z tym nie spotkałam, naprawdę byłam w szoku.

Sosenka 😲 😲
Pytanie o suplement Aminoral. Jak długo to się podaje? Kiedy przerwa?
Czasem mogą wystąpić wady genetyczne (tutaj na przykładzie człowieka)
https://www.doctormed.pl/info/genetyka/obojniactwo-hermafrodytyzm-dwuplciowosc/
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się