kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

arlyn, takie objawy mogą być przy wrzodach.
Też pomyślałam o wrzodach.
Gastroskopia wyjaśni wątpliwości.
O tym nawet nie myślałam przez chwilę. Totalnie nie znam się na objawach wrzodów... Idę poczytać.
Tylko nie wiem skąd miałaby je dostać, je ciągle to samo..
wrzody to się nie biorą z paszy tylko ze sposobu karmienia, stresu i innych przyczyn
Podobno nie ma udowodnionego związku między stresem a wrzodami.
Nie wiem czy jest bezpośredni związek, ale podejrzewam że podobnie jak u ludzi, ze stresu można przestać jeść, zaburzyć funkcje układu trawiennego. Wtedy już prosta droga do wrzodów.
Tyle że ten koń akurat nie ma problemów z jedzeniem.. Zjada wszystko. Dostaje 3 razy dziennie o zbliżonych porach. Nie stresuje się. Ostatni rok nawet na zawody nie jeździła bo w kwietniu urodziła źrebaka.. Może to jednak coś innegov(mam przynajmniej nadzieję).. Do końca tygodnia poobserwuje i zobaczymy.
arlyn, wrzodowiec nie musi mieć problemów z jedzeniem
Moim zdaniem taniej zrobić zawczasu gastroskopię niż leczyć stan zaawansowany.
Jaka powinna być idealna długość popręgu ujeżdżeniowego? Nie pytam oczywiście o centymetry. Tylko gdzie powinien kończyć się popręg, żeby nie był za krótki albo za długi? Zdjęcia mile widziane
nefferet, przyjmuje sie, ze ok 10-15 cm od konca tybinki (co najnmniej 2 palce od krawedzi czapraka), ale to zalezy budowy konia. Wazne zeby sprzaczki byly powyzej lokcia.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
14 października 2019 07:05
Znowu ja  😡
Dziwnie mi się poci kucka, nie mam pojęcia od czego. Wczoraj było bardzo ciepło, a ona już zarośnięta dość mocno i popołudniu była lekko spocona w okolicy łopatek i słabizn. Przed zamknięciem wieczorem troche pobiegała na wybiegu, odpoczęła i normalnie zjadła kolacje i zajęła się siankiem. Zawsze do nich zaglądamy ok 23😲0 i była już mocniej przypocona, szyja sucha a te łopatki, pod pachami  😡 i słabizna mokre. Nic poza tym się nie działo, drzemała jak zwykle, siana trochę ubyło z siatki, wody troche wypiła, kupa też była. Byłam zerknąć o 2😲0 i było ok, była sucha i spała, kupy były. Rano w boksie była normalna (boks ma angielski, góra otwarta więc chłodno), a po wyjściu na padok jest lekko przypocona, chwilowo z jednej strony. Nie ma objawów kolki, kopyta zimne i nic nie tętni. Poczekać na sensowną godzine czy dzwonić już teraz do weta?
Nic się w jej zachowaniu nie zmieniło, pije tylko znacznie więcej niż dawniej (połączyłam to z podawaniem syropu na wątrobe). Bywała wieczorem taka przypocona ale zawsze to zganiałam na ciepło, jej futro i goniącego ją głównie wieczorem drugiego kucyka. Teraz się troche wystraszyłam, bo od wypuszczenia do teraz przebiegła się tylko kawałek, a ciepła nie ma.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 października 2019 07:28
Chyba bym jeszcze nie panikowała, ociepliło się nagle dość mocno, a futra już rosną. Nasz Łaciaty też się poci teraz, bo mu za ciepło zwyczajnie. Także jeśli nie masz żadnych innych objawów, temperatura i oddechy też w normie, to tylko obserwuj.
Może głupie pytanie  😡

Ale.. czy da się gdzieś wymienić? dokupić? takie "sznurówki" gumowe w oficerkach?
Takie jak na przykład tu.
freya, - da się, ja kupiłam taką gumę w pasmanterii i sobie sama wymieniłam 😉
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
16 października 2019 16:11
Czy koń może przytyć od jedzenia słomy jęczmiennej super jakości? Dostępna caly czas, siano też
Moze.
Szczególnie gdy nie jest dokładnie wykłoszona 😀
PumCass   zachowaj zimną krew!
17 października 2019 19:18
Chyba tutaj najszybciej dostanę odpowiedź.
Czy ogierowi, który przez kilka lat nie miał opłacanej licencji można tak po prostu wznowić, płacąc za nią? Czy musi ponownie być weryfikowany i przechodzić próby? Ogier ZK.
Czy w aplikacji Equilab - Equestrian Tracker da się pooglądać swoje trasy na kompie (tak jak w endomondo) czy tylko w telefonie?
Szukam, szukam i nie mogę znaleźć
PumCass, to zależy, jaką klasę miał ogier.
Tj. do jakiego wieku miał przyznaną licencję, ile punktów uzbierał.
Najlepiej to pewnie zadzwonić do OZHK, podać dane ogiera.
Raczej powinno się dać, ale oprócz opłaty także badania.
PumCass   zachowaj zimną krew!
19 października 2019 00:35
Dzięki, tak też chyba zrobię o ile się zdecyduję, a czy to normalne, że mimo braku opłat ogier nadal widnieje w rejestrze na ten rok?
PumCass, normalne to nie jest, ale powszechne.
Nikt nie ma interesu/czasu/motywacji (finansowej?)do dbania o naprawdę aktualne dane.
Oprócz licencji jest jeszcze kwestia punktu kopulacyjnego, w którym stacjonuje ogier.
Bo to, czy ogier ma licencję czy nie ma jest nieco nieistotne, gdy nie ma świadectw krycia (bloczka czy jak to tam teraz wygląda).
Swoją drogą jestem ciekawa, jak to jest w przypadku "swoich" klaczy. Bo wtedy punktu nie trzeba. I co? Dostaje się pojedyncze kartki formularzy świadectw?
Jak używacie pulsometru w celu sprawdzenia konia, nie siebie ?  🏇  Jak "przyczepiacie" pulsometr do konia ? Może macie specjalne jeździeckie, a jeżeli nie, to jakich używacie ?
Cześć, przychodzę z pytaniem o dosiad. Mam problem z siadaniem na tylnym łęku w galopie (w stępie i kłusie takiego problemu nie mam), przez co noga idzie mocno do przodu i dosiad zaczyna przypominać fotelowy, choć tułów jest prosty, a ręką nie łapię równowagi (raczej zamiast tego mam problem z wypuszczaniem wodzy i jeżdżeniem na luźnych  :icon_rolleyes🙂 Czy jest jakiś sposób na to, żeby samemu to ogarnąć? Walczę z tym na ile potrafię, ale chwila wytracenia z rytmu i wszystko się sypie...
Xer, a może to noga ci ucieka do przodu i dlatego pupa leci do tyłu?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
21 października 2019 19:05
A jak to jest z zabieraniem konia do pracy po struganiu? Zawsze robiłam ten dzień dniem wolnym, następny był lekkim spacerem. Potrzebne to czy raczej nie? Jutro rano kucka będzie strugana i będzie miała przyklejane podkowy, moge ją zabrać na spacer popołudniu po miękkim podłożu? Mamy zalecony codzienny ruch w ramach rehabilitacji ale nie chce zaszkodzić. Oczywiście bede pytać jutro kowala ale chciałabym wiedzieć jak Wy postępujecie z koniem po struganiu.  Mam na myśli regularne struganie, u nas co 3 tygodnie i o spacer stępem 🙂
Robaczek M., jeżeli robota jest dobrze zrobiona, to spacer, a nawet normalne ruszenie konia nie powinno być dla niego żadnym dyskomfortem. Jeśli klejone podkowy nie wymagają odczekania dla lepszego efektu klejenia, to myślę, że możesz bez obaw wziąć konia na spacer  🙂.
ja strugam, odkładam narzędzia i jadę w teren 😉
mnie się zazwyczaj nie chce wsiadać tego samego dnia co jest kowal (pomagam przy pracy) i wsiadam dopiero na następny dzień. Kowal twierdzi, że można nawet skakać, ale ja zazwyczaj robię zwykłą jazdę po płaskim. Pewnie zależy też jak dużo zestrugał.
dea   primum non nocere
21 października 2019 22:23
Poza absolutnie wyjątkowymi sytuacjami, koniowi się powinno chodzić lepiej po struganiu niż przed - więc jak najbardziej powinien być w stanie wykonać swoją codzienną pracę. Jeśli tak nie jest, coś nie gra.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się