kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

keirashara, wydaje mi się to prawdopodobne. Mój od momentu rozpoczęcia podawania elwktrolitow (tydzień) liże i podgryza ściany.
anai, - masakra, to zostanę z prawie pełnym opakowaniem 😵 No cóż, odstawie i zobaczę, choć przy tych upałach by mu się akurat przydały 🙁
Czy konia po mezoterapii pleców można wykąpać normalnie? (Dziś wieczorem mezo, a kąpiel planuję na sobotę koło południa)
Eloiine, ja bym mniej  niż dobę od mezo nie prała konia. Jeśli już to kilka dni po i tylko ciepłą wodą.
Eloiine, spytaj weta, ale ja po mezo miałam 2-3 dni nie wystawiać na słońce, żeby nie porobiły się odbarwienia oraz miałam całkowity zakaz macania pleców przez tydzień. Kąpiel może poczekać.
keirashara, wydaje mi się to prawdopodobne. Mój od momentu rozpoczęcia podawania elwktrolitow (tydzień) liże i podgryza ściany.


ale co miałby szkodzić? To są sole i minerały, o ile producent jakiegoś syfu tam nie dodał żeby koń chętniej jadł to nie ma szans tym zaszkodzić. Chyba że pakuje się bez sensu koniowi który w ogóle nie pracuje inie poci się pomimo upału.
Jeśli koń poci się intesywnie to wydala z siebie właśnie te mikroelementy. Jeśli ma lizawkę jest szansa że trochę sobie pomoże, ale nie jest w stanie być "samowystraczlanym" jeśli jest w treningu.
xxagaxx, - no ja mam już mętlik, ale to jedyne co się zmieniło w diecie. Na razie odstawiłam i zobaczę co będzie, najwyżej spróbuje wprowadzić jeszcze raz.
Nie znam konia, który się nie upoci na treningu w 30 stopniach 😉
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
07 czerwca 2019 21:09
Zauważyłam,że niemal zawsze przy intensywnym rozpoczęciu sezonu pastwiskowego na takiej "bogatej" trawie dostępnej przez ponad 5 godzin, mój koń ma trochę luźniejsze kupy, często przybrudzony ogon i nogi...
Zawsze jest wyprowadzany na trawę z głową, tj. zaczyna wychodzić już w kwietniu na początku na 10 minut z zegarkiem w ręku, a stopniowo coraz dłużej.
Problem zaczyna się jakoś pod koniec maja, w czerwcu, kiedy wychodzą na lepszą i większą trawę.
Jaka może być przyczyna i co można z tym zrobić?  🤔
dea   primum non nocere
07 czerwca 2019 22:21
W elektrolitach nie ma czasem glukozy? Na cukry może być reakcja biegunką.
Pati2012 w poprzednim poście dea dała też odpowiedź dlaczego tak się dzieje - cukry. Mój koń ma tak samo, też na początku sezonu ma rozwolnienie. Zauważyłam że jak idzie na pastwisko nazwijmy je dzikim to jest dobrze, a jak idzie na pastwisko przygotowane czyli z sianą specjalnie trawą to rozwolnienie ma. Też wprowadzam z głową i co roku mam ten sam problem.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
10 czerwca 2019 17:07
Rudzielc_23  Dzięki! A robisz coś z tym czy czekasz aż samo przejdzie?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
10 czerwca 2019 17:28
Czym smarować.paszcze białego konia z różową skórą na chrapach o koło oczu? Aktualnie smaruje kremem z filtrem 50 dla dzieci, bo od słońca robił się mocno różowy. Teraz przy tej pladze komarów jest pogryziony i się wyciera, jest koło pyska prawie łysy. Koło się zamyka, bo na Absorbine reaguje panika i nie da się go nawet posmarować, a co dopiero spryskać (na inne psikacze nie reaguje). Ten pychol jest podrażniony, zamówiłam maske z tym przedłużeniem na nos ale chciałabym czymś chociaż na noc smarować.
Helosan. Ja tym smaruję wszystko. Jest dobry na rany, podrażnienia plus ochrania przed słońcem.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
11 czerwca 2019 06:20
Dzięki za wskazówke, zamówiłam wczoraj i mam nadzieje że jutro przyjdzie 🙂 czyli można tym posmarować rano przed wyjściem na słońce zamiast kremem z filtrem? Czy raczej dodatkowo?
Jak przejade tym po powiekach i pod oczami to nic się nie stanie?
Robaczek M. a oprócz smarowania maska nie pomoże?

Pati2012 przez parę lat cudowałam z probiotykami ale nic to nie dawało. Skracam mu na początek pobyt na takiej rawie stoi przez pierwszy miesiąc tylko 2-3h. Potem jak już zeżrą tą "pierwszą" trawę to stopniowo wydłużam. 
Robaczek M. ja smaruję tylko tym i daje radę. Wzięłaś tą żółtą wersję? Bo zapomniałam, że jest jeszcze niebieska, ja mam tylko żółte, ale niestety nie wnikałam jaka jest różnica. Ten żółty jest dość delikatny i dlatego można nim smarować rany, obtarcia etc. Widzę różnicę w gojeniu. 😉 I jeden kary lubi mi się oparzyć od słońca na chrapach, to wtedy mu smaruję całego nochala. Powiek nie próbowałam, ale myślę, że jak nie wciśniesz koniowi maści wprost do oczu, to będzie git. 😉
Czy w aplikacji Equilab - Equestrian Tracker da się zmienić język na Polski?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 czerwca 2019 09:46
Mam od kilku dni i nie znalazłam takiej opcji nigdzie.
No właśnie ja też nie znalazłam i się zastanawiałam czy nie umiem szukać 😉
Dzięki za wskazówke, zamówiłam wczoraj i mam nadzieje że jutro przyjdzie 🙂 czyli można tym posmarować rano przed wyjściem na słońce zamiast kremem z filtrem? Czy raczej dodatkowo?
Jak przejade tym po powiekach i pod oczami to nic się nie stanie?


Mój koń ma białego nochala i w słoneczne dni poparzenia słoneczne. Nie ma szans, by jakiś super krem działał przez 10 godzin stałej ekspozycji na słońce, podczas gdy koń je, pije, wyciera się, oblizuje, etc. U nas sprawdza się jedynie maska, a w tym roku kupiłam nową od Caball i jest och i ach  😍
Po całym weekendzie zawodów (2-3 dni startów) dajecie koniowi dzień wolny, czy co z nim robicie? Niezależnie od poziomu tychże zawodów ani dyscypliny, jak wyglądają następne dni waszych koni.
flygirl Ja zazwyczaj po zawodach robiłam dzień wolny tz. padok i karuzela, następnego dnia lonża i potem normalna robota.
Chyba że akurat po zawodach wypadał czas na masaż to wg zaleceń 2 dni lonży.
flygirl, - ja zwykle na kolejny dzień robię wolne, ale z lekkim ruchem (karuzela, spacer - żeby rozchodzić zakwasy), a potem zależy czy czuje, że koń ma dość. Jak ma mocno dość to znowu spacer, jak nie to lonża lub raczej normalna jazda, tylko bez jakiś hardkorów, taka raczej lżejsza niż solidny trening.
Bez przesady, koń w dobrej kondycji nie powinien umierać po startach, o ile nie idzie GP 😉 Z punku widzenia ujeżdżenia, czworobok nawet takiej N-ki wcale nie jest dużo cięższy niż nasze zwykłe treningi. Pewnie co innego, jak przychodzą duże konkursy, ale na tym poziomie nie widzę potrzeby większego cackania się z koniem, a zwierza mam już niemłodego.
dodałabym tylko, że zależy jeszcze jaki długi transport i jak koń go znosi. Bo oprócz samego startu koń ma prawo być zmęczony po transporcie, zwłaszcza jeśli się denerwuje i miota w przyczepie albo jeśli jechał daleko. Wtedy dwa dni bez pracy, oczywiście w lekkim ruchu zawsze
Dzięki dziewczyny, potwierdziłyście to co potrzebowałam. 😀
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 czerwca 2019 06:13
A ja mam pytanie z cyklu głupich, acz nurtujących 🤣
Po co są końskie skarpetki? Bo serio nie kumam 😁 Przecież po to się czapsy i oficerki kupuje dobrze dopasowane, po to bryczesy są cienkie i dobrze dopasowane, żeby jak najmniej naszą nogę od końskiego boku oddzielało, żeby jak najlepiej czuć konia. To po co jeszcze tam długą skarpetkę wkładać? Może ma to jakąś funkcję, o której nie wiem?
zembria, - ja sobie obcieram jak mam przerwę z gołą skórą między bryczesami i skarpetką. W dodatku, to takie niehigieniczne mi się wydaje. Dużo wygodniej i pewnie czuje się w podkolanówkach.
I też mi się wydaje, że to trochę przyzwyczajenie, bo nie zawsze były takie super bryczesy jak teraz 😉 Ja mam długie, szczupłe łydki, zwykle mam jednak trochę luźne bryczesy w tym obszarze, no i nie są na mnie nigdy długie-długie, raczej woda w piwnicy 😉 Bryczesy na rzepy zawsze mi radośnie wędrowały. W dodatku nie lubię skarpet do połowy łydki, ani to ładne, ani wygodne.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 czerwca 2019 07:26
To chyba faktycznie kwestia długości bryczesów. Nie wyobrażam sobie jeździć w takoch do połowy łydki  🤣 mi normalne skarpetki, takie za kostkę wystarczają, żeby bryczesy na nie zachodziły, stąd się zaczęłam zastanawiać, po co komu jeszcze dodatkowa warstwa. Ale ja też nie wyobrażam sobie ubrać skarpetki NA bryczesy, muszą być pod spodem i to jedyny słuszny sposób 😉
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 czerwca 2019 07:30
zembria na bryczesy ubiera sie pewnie tez ze względu na wygląd  😉 ja nie wyobrazam sobie pod, bo spodnie sa dość przylegające a ubierając kolejną wartswę będzie tam jeszcze mniej miejsca
Mam bryczesy do kostek ale często pod czapsami się podciągają
A skarpetki przeciętnej długości mi zjeżdżają na dół  😉 o tzw "stopkach"w sztybletach nie chce nawet myslec :p
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 czerwca 2019 07:41
Stopki i sztyblety to fuj absolutne. Nie podjechały mi nigdy, żadne bryczesy do góry podczas jazdy, czy to nowego typu takie jak teraz, czy na rzepy stare bawełniaki... a zdążyło mi się, że czaps się kręcił dookoła lydki jak się rozciągnął  😁
Sumując, to te skarpety mają pomagać kiedy ktoś ma średnio dopasowane bryczesy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się