kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

PumCass   zachowaj zimną krew!
27 lipca 2018 15:06
Jedni zapinają na krzyż a inni od kółka z przodu, po wewnętrznej stronie nogi i do tylnego kółka z też samej strony.
Ja osobiście wolę na krzyż.


Aż muszę dopytać, bo mnie to gryzie  😉 Takie podpięcie na krzyż nie będzie przeszkadzać ogierowi czy wałachowi? Jakby nie było, takie pasy będą mu się majtać w okolicach puzdra  👀 Osobiście zawsze podpinam je po wewnętrznej stronie nóg bo wydaje mi się to bardziej logiczne 🙂
Martita   Martita & Orestes Company
27 lipca 2018 15:16
PumCass W derkach, których używałam pasy były na tyle nisko, że nie robiły stringów wałachowi  😁 Zazwyczaj pasy zapinałam na krzyż.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
27 lipca 2018 15:47
Zapina je się po tej samej stronie. Kiedyś jedna pensjonariuszka zapinała na krzyż, do czasu aż przy kulaniu kobyła zaplątała nogę. Derka miała małe rozerwanie, ale co gorsze noga była trochę poobcierana od tego pasa.
A ja jeszcze inaczej zapinam  🤣 Sprzączki po tej samej stronie co początek paska, ale drugi pasek przeplatam przez pętlę utworzoną przez pierwszy zapięty. Hmm.. czy to jest jasne? 🙄 Ważne, żeby te paski wyregulować, by zbytnio  nie wisiały.
Poszukuję artykułu dość mocno punktującego leczenie magnesami, napisanego na Facebooku, ktoś go kiedyś linkował na forum, ale nie mogę go znaleźć... Artykuł napisany przez fizyka, nie biologa. Ktoś kojarzy zgubę?

EDIT: Znalazłam! Choć źle zapamiętałam, czego w ogóle szukam. 😀
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
27 lipca 2018 17:54
Dziękuje dziewczyny, po weekendzie ściągne weta bo to nic nie schodzi, a raczej się roznosi.

A czy czarna absorbina może jakoś piec lub szczypać? Kupiłam z trzy tyg temu, niby nie było u nas zbyt dużo latadeł ale psikałam na wszelki wypadek przed spacerem. Seniorka nie boi się psiknięcia bo odżywki do grzywy nie robią na niej wrażenia. Ucieka przed absorbina na rece lub gąbce. Co tam może być? W zeszłym roku nie było problemu, a w tym koń mi zwiewa na chama  😵
PumCass Puzdra nie dotykają, a ogiery nie narzekają, chociaż jak nie da się wydłużyć odpowiednio pasków to nie zapinam ich wtedy na krzyż.
lusia jak paski nie są za luźne to nie ma takich problemów.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
28 lipca 2018 14:10
Pierwszy raz mi się koń popodcinał na pęcinie 🙁
Tylna noga, pęcina przecięta na lince (taka z plecionki). Wczoraj wszystko ok, nawet nie zauważyłam bo koń nawiał wieczorem i na 100% w tym momencie to się stalo. Normalnie po tym chodziła, biegła nawet do stajni na kolacje. Rano lekko kulawa, odkryłam to przecięcie. Nie leciała krew nawet wczoraj bo nie ma na nodze śladu, nic nie brudne ani posklejane. Pochodziła i poleciała surowica z tego. Przemywam octeniseptem, nic tam się nie papra ale troche boli, jak idzie to kuleje ale normalnie obciąża noge i staje na niej. Wet twierdzi żeby nie panikować chyba że zacznie puchnąć lub grzać. Jak nie przejdzie nic to będzie jutro. Jak jej moge ulżyć jeszcze? Nigdy nie miałam z czymś takim do czynienia  😡
Smaruj, jak się zagoi, kremem z witaminą A.
Mój koń się podciął, parę lat temu i to dzisiaj ma blizny, bo nie zareagowałam w porę.
Taka dobra rada.  😉
Na blizny dobry jest też cepan, wali cebulą, ale zmniejsza szansę na nie znacznie, potrafi stare złagodzić. Uważaj na muchy i grudę - skóra na bliznach jest cieńsza, inna i bardziej podatna na to paskudztwo. Koń mojej mamy ma paskudną, dużą blizne, też prawdopodobnie po podcięciu i niestety lubi mu się na niej gruda robić.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
28 lipca 2018 22:16
Dziękuje 🙂
Zdecydownie lepiej chodzi na tą noge, pod wieczór dużo spacerowała po łące. Jak idzie to utyka na nią, mniej niż przez dzień ale staje na niej normalnie. Myślę że przy uszkodzonym scięgnie ta noga wyraźnie pokazała by że jest z nią coś nie tak... Taka mam nadzieje 🙂
Czy koń może kaszleć z powodu przesuszonego powietrza/zbyt wysokiej temperatury?
Windziakowa, - może, konie alergiczne/z rao bardzo często źle znoszą wysokie temperatury. U nas na samym początku koń oddychał ciężko w upały, w upalne dni zdecydowanie jest gorzej i objawy są mocno nasilone. Jak na drugi dzień temperatura spada, to koń od razu dużo lepiej się czuje.
Czy koń może kaszleć z powodu przesuszonego powietrza/zbyt wysokiej temperatury?

Zauważyłam taką zależność, szczególnie jak jest sucho i powietrze wręcz "stoi".
ale jeśli koń w 100% zdrowy to kaszleć nie powinien.
Nawet najzdrowszy może kaszleć jeżeli na ujeżdżalni jest za sucho i chodzi w kłębach kurzu
Tusia2012 to jasne. Ale jeśli kurzu nie ma, a jest tak jak w pytaniu - gorąco, niska wilgotność powietrza to jest inna sytuacja.
Wiecie co, u mnie porażka. Cała stajnia kaszle, nie pomaga nic antybiotyki, sterydy, kompletnie nic. Raz kaszle jeden, raz drugi, raz cisza. Płuca i oskrzela czyste.
Będziemy robić wymazy, czekam na weta, co to może być za ustrojstwo ??? 🙇
naovika, kurz, brud, grzyb, słaba pasza / ściółka...(?)
No to pojechałaś po całości  🤣  🙁
Nie ukrywam, że te opcje wykluczałam, nawet mi to przez myśl nie przeszło gdy się chucha i dmucha na konia.
W takim razie jednak chyba tylko weterynarz mi to potwierdzi w 100%  🙁
naovika lato jest, piękna pogoda. Postaw konia 24/7 na pastwisko - dojdzie do siebie.
dea   primum non nocere
06 sierpnia 2018 14:48
... Albo zacznie kaszleć, jak jeden z naszych, nigdy nie kaszlący.
taaa
na pastwisku nabawił sie kaszlu

bzdury totalne
Wystarczy, aby w pobliżu pastwiska lub na nim rosła uczulająca roślina. Swojego rao-wca wywiozłam jakieś 30-40km od dotychczasowych stajni i tfu, tfu czuje się świetnie, zapewne dlatego, że tam akurat nie ma trawy, która go uczula. W okolicy choćby stał 24h na dworze i tak bywały problemy. Pastwiska są super, ale nie leczą wszystkiego z automatu.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 sierpnia 2018 15:38
taaa
na pastwisku nabawił sie kaszlu

bzdury totalne

No dokładnie tak jest z moim koniem więc to nie bzdury :/
naovika, robale?
Zbadać siano i słomę pod kątem grzybów?
Gillian   four letter word
06 sierpnia 2018 21:31
Nie wszystkie kaszlą. Ja osobiście podejrzewam siano, bo mimo, że jest świetnej jakości to nawet ja kicham po kontakcie z nim. Czasami nie kaszlą wcale bo przyjeżdża inna partia. Taka jest moja teoria 🙂
naovika, robale?


Jutro ma być weterynarz. 
naovika lato jest, piękna pogoda. Postaw konia 24/7 na pastwisko - dojdzie do siebie.

jełśi cała stajnia kaszle to z dużym prawdopodobieństwem problem jest w stajni /koniach w stajni i tym co w stajni - kurz, grzyb, siano, wirusy itp'0

dea - przeziebienie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się