kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Witajcie, jestem tutaj nowa i od niedawna mogę się pochwalić moją wspaniałą klaczą Daisy 🙂 Próbuje pochłonąć jak najwięcej wiedzy na temat hodowli koni, ale nic nie jest tak dobre jak doświadczenie innych 😀 Czy możecie mi poradzić jak często musi przyjeżdżać kowal i weterynarz na kontrole do Daisy i czy powinnam również poszukać dietetyka lub fizjoterapeuty dla niej?

A ile masz lat i czy koń stoi w pensjonacie? Trochę niepokoi pytanie o kowala, które pewnie oznacza, że nie masz pojęcia o pojęciu. No, ale przynajmniej pytasz... Kowal mniej więcej co 6-8 tygodni, zależy od konia.
Wszystko zależy od konia, od tego co z nim robisz, gdzie on stoi, w jakiej jest kondycji. Nikt ci ot tak nie powie, czy musisz np, weta na już, bo koń ma do zrobienia zęby, czy masz jeszcze na to czas.
kopytna milosc jeśli chodzi o weterynarza, to nie zaszkodzi wezwać jakiegoś na przegląd kontrolny, żeby ocenił, w jakim stanie jest koń i czy ewentualnie potrzeba jakichś zabiegów (typu właśnie zęby).
Możesz zajrzeć do wątku dotyczącego weterynarzy i poszukać, kto z weterynarzy z twojego regionu jest wart polecenia.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
17 lutego 2018 02:19
Mam bardzo laickie pytanie 😡
Kupiłam dziś mydło do skory, rozumiem ze mogę je normalnie szmatka/gabeczka wytrzeć w siodło i ogłowie i tyle? Dotychczas uzywalam zwykłych past 😡
Mydło trzeba zmyć ze skóry (z reguły).
Raczej zetrzeć wilgotną gąbką. Konkretnie : moczysz gąbkę, wcierasz mydło, czyścisz siodło, płuczesz gąbkę, lekką wilgotną ścierasz mydło z brudem, po wyschnięciu smarujesz smarem i gotowe.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
17 lutego 2018 08:26
To i ja z żółtodziobowym pytaniem. Jakie rasy szlachetnych koni mogą występowac w maści myszatej?
Pytam z ciekawości, bo raczej nie widzi się szlachetnych "szarych" koni.
Oczywiście wiem o konikach polskich i hucułach, a także o ich mieszankach (arabokoniki itp.). Spotyka się też myszate zimnoki. A coś gorącokrwistego?
smartini   fb & insta: dokłaczone
17 lutego 2018 08:28
LatentPony, nie wiem do jakich zaliczyć aqh ale mają kolor grullo 😉 i to czasem z szampanskim genem


smartini ale cuda  😍
Uwielbiam maści myszatą i takie bułane.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
17 lutego 2018 09:42
smartini, są piękne! Zwłaszcza ten ostatni 🙂

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? Czy "szaraków" więcej już nie ma wśród innych ras?
Czasem wsród kucy widywałam szaraki. Ale u gorącokwistych raczej nie.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
17 lutego 2018 09:50
anil22, no właśnie chodzi mi o duże, gorącokrwiste konie. Też ich mało widuję (nie licząc arabokoników), właściwie to nawet wcale. Dlatego pytam, czy jest jakaś rasa która może wystepowac w umaszczeniu myszatym, czy jednak myszy zostały z gruntu wszędzie odrzucone.
smartini   fb & insta: dokłaczone
17 lutego 2018 09:54
LatentPony, ostatni na pewno z genem splash white o którym pisałam w zadziwiających ogłoszeniach 😉 w PL grullo ogierogijest jest w Double R Ranch Rzeczyca
LatenPony ja znam kobyłę SP po klaczy bułanej (głowy nie dam, ale ma pręgę na grzbiecie, grzywę czarno-bułaną, podpalane nogi) SP od Celebesa WLKP gniadego.
smartini, są piękne! Zwłaszcza ten ostatni 🙂

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? Czy "szaraków" więcej już nie ma wśród innych ras?

Parę lat temu miałam okazję poznać klacz, wypisz i wymaluj konik polski tylko tak z 170 cm w kłębie.
Ale nie miałam wglądu do pochodzenia.
We Wrocławiu na klinice z Heuschmannem w marcu 2015 była klacz jelenia z pręgą na grzbiecie i nawet miała pręgowane nogi. Sam Heuschmann mówił że jest nią zauroczony i że ta klacz nie ma wśród przodków KNa.
Właściciel ma profil na FB: Luc Eques - możesz go podpytać 🙂
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
17 lutego 2018 18:24
Dzieki :kwiatek:
LatentPony wydaje mi się, że w hiszpańskich rasach się zdarza. Jeśli internet nie kłamie, to to jest iberyjska myszka:

anil22, no właśnie chodzi mi o duże, gorącokrwiste konie. Też ich mało widuję (nie licząc arabokoników), właściwie to nawet wcale. Dlatego pytam, czy jest jakaś rasa która może wystepowac w umaszczeniu myszatym, czy jednak myszy zostały z gruntu wszędzie odrzucone.


Baza koni pokazuje trzy sp, ale żadnego zdjęcia. Nie ma możliwości zaznaczenia kilku ras w wszystkich z konikami i innymi prymitywkami będzie za dużo, ale można się pobawić i kolejno wyszukiwać w innych gorącokrwistych rasach. Ciekawe więc może kiedyś podłubię i posprawdzam.
Kastorkowa   Szałas na hałas
18 lutego 2018 09:31
Anil wkleił Ci się dwa razy ten sam link.

Baza koni pokazuje jakieś małopolaki i wielkopolaki, ale zdjęć nie ma.

Tu jest taka pół arabka, ale to mieszanka AQH więc maść właśnie dla tego
AQHxArab

A z bułanych to w ogłoszeniach kiedyś się ta klacz SP pojawiła (jest cudna  😍 😍 😍 )
Plotka



EDIT. Anil jak dla mnie ten pierwszy ziemniak to deresz raczej
anil22, Nie wydaje mi się, żeby którykolwiek z koni, które wstawiłaś, był myszaty albo miał choć coś wspólnego z myszatością.
Pierwsze zdjęcie, to, na moje oko, maść wilczata bądź jelenia (buckskin) - tylko kolory na zdjęciu przygaszone. Pytanie czy ma pręgę.

Drugi koń to prędzej właśnie jakiś deresz, trzeci bułany/jeleni (ale chyba bardziej bułany... ewentualnie jakaś mieszanka, której istnienie warunkują te jabłka, ale tu nie wiem. Na pewno nie myszaty); natomiast czwartego średnio widać,

LatentPony, Chyba musiałabyś w maściach popytać 🙂 Kilka lat temu na pewno widziałam klacz gorącokrwistą (tzn, jakąś mieszankę 🙂 ), która wyglądała jakby była myszata, ale nie pamiętam czy miała pręgę. No, zwykły koń, wysoki, taki "standardowy".

Ale wydaje mi się, że maść myszata nie występuje nigdzie indziej, niż u koników polskich (no, wiadomo 🙂 ) i u quarterów (no... westernowych amerykańskich koni 😉 ) pod nazwą "grulla". O hiszpańskich nie słyszałam (ale może są 😀 )
Z tego co pamiętam z zajęć to myszaty, bułany i czerwonobułany muszą mieć pręgę, zawsze. Te trzy maści to rozjaśnienia jednym genem który daje też pręgę.

U PRE to pewnie były jelenie i smoky które rozjaśnia ten sam gen co izabelowate i cremello.
PumCass   zachowaj zimną krew!
18 lutego 2018 19:23
anil22 Koń zimnokrwisty z podanego przez ciebie linka jest maści karo-dereszowatej, typowej dla koni brabanckich 🙂
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
18 lutego 2018 23:20
Czy mozecie mi podrzucić jakąś ściagę z nazwami wedzidel po angielsku?  :kwiatek:
CzarownicaSa, najprościej to chyba wejść na stronę dowolnego anglojęzycznego sklepu jeździeckiego 😉
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
22 lutego 2018 16:56
Ile piją Wasze konie?
Wiem że to indywidualna sprawa ale czy możliwe jest, że przez to że koń dostaje wszystkie posiłki na mokro mało pije? W samych posiłkach lekka ręka będzie z 10l, bo daje na mokro nawet musli. Do tego wysłodki i trawokulki. Koń ma stały dostęp do wody i siana, zjada przez dzień sporo siana a wody wcale dużo nie pije. Malutki kucyk więcej pije.
Z piciem ma tak cały czas, 1,5 roku mam je pod domem i jestem w stanie kontrolować picie. Koń nie jest odwodniony i ma sie dobrze. Przejmować się tym że czasem nie wypije więcej jak pół wiaderka wody na dobe?
A może jest coś do dodania do wody żeby zachęcić do picia? Czy się nie przejmować skoro ma dostęp do wody i ma się ok? 🙂
Są konie co nie wypiją nawet wiadra dziennie a są takie co wypiją 5. Teraz mam parę boksów z zakręconymi poidłami i wiem który ile wypija.
wiem też, że niektóre konie zdecydowanie wolą, jak im się da podczas mrozów, letnią wodę zamiast zimnej. Piją wtedy więcej.
Robaczek M., ja bym nie dawała wszystkiego na mokro bo jest mniejsze wydzielanie śliny 🙂
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
22 lutego 2018 19:33
Teraz jak jest chłodniej to nosze im letnią wode.
Chętnie dawałam normalnie jedzenie, musli np na sucho ale ona nie chce jeść. Bierze do pyska, troche zje i wypluwa. Nie ma kilku zębów i chyba jej podrażnia suche jedzenie dziąsła. Jedyne co na sucho zjada chętnie to otręby ryżowe.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się