naturalna pielęgnacja kopyt

Oooo toś mi zaimponowała!
Tylko w rok- szacuneczek.
Ja żałuję, zenie mam w zwyczaju robić zdjęć. Muszę zacząć bo też mam w końcu postęp ale jeszcze do zajebistości takiej jak u ciebie mi trochę brakuje. Ale jestem dobrej myśli.

Chciałabym tak swoją wyprowadzić
dea   primum non nocere
30 listopada 2019 18:35
No właśnie, mojej też mam taki zestaw zdjęć, a teraz jest dramat 🙁 kąty poszły do przodu, strzałki się sypią. Spędza dzień stojąc przy balocie siana, w błocie z gnojem. Cudów nie ma 🙁 to ją chociaż dzisiaj wzięłam 5km pod dzieckiem, chociaż tyle się ruszyła. Zawsze bardzo odpowiadała na ilość ruchu, nawet w takiej homeopatycznej dawce...
Moja też nie ma wiele ruchu, stoją przy paśniku, tylko jak skończy się siano, to między jednym posiłkiem a drugim mają ok 1,5-2h wtedy dopiero zaczynają łazić  żeby znaleźć coś do żarcia. To jedyny moment, kiedy się poruszają. Gdybym dała balot na padoku to by nie odeszły od niego aż do momentu zgonienia do stajni.
Podłoże mam trawiaste, gliniaste /latem jak beton/ i trzeci padok piasek morski. Jak jest sucho łażą po gliniei piasku, jak popada to przeganiam tylko na piach. Kupy sprzątam systematycznie.
Kopyta robię na prawdę jak już muszę, nie częściej jak 3 mce. Serio. Kopyta czyszczę jak strugam, nie częściej. Boksy sprzątane codziennie do czysta.
Efekt myślę, że jest na prawdę fajny. Nawet się nie spodziewałam.
U mnie się sprawdziła teoria prawidłowego ruchu wymuszonego.

Żadne karuzele, chodzenie po twardszym podłożu w ręku, padokowanie nie dały tyle, co prawidłowy stęp pod siodłem - 100% na kontakcie i częste zmiany- od stępa z nosem przy ziemi (ale na kontakcie), przez stęp z szyja na maxa do przodu, przez aktywny stęp roboczy i krótkie nawroty stępa zebranego. I taka praca codziennie przez godzinę w terenie. Nie ma chodzenia na "luźnej lycce", ok. jest tylko na chwilę aby dać wytchnąć i parsknać i z powrotem robota.
Potem włączyć mogłam podobne podejście do galopu - dłuuugie nawroty po prostych.
To jak mi w końcu puściły kąty wsporowe po tym w 2 miesiące takiej pracy to poezja.
Ale mój koń jest krzywy mocno (naturalne skrzywienie) tylko gabaryty i waga dodają do tego i jak chodzi sam to się krzywi i kompensuje. Tylko jazda na kontakcie uruchamia poprawny wzorzec ruchu.

Teraz się boję bo niestety za dnia nie mogą być u konia w dzień, żeby tak popracować i zostaje mi plac ( w zależności od pogody) albo hala... i już niestety widzę regres ponowny. O dziwo szczególnie w tyłach.

Muszę kurcze zacząć te fotki robić.
Zamówiłam te 12 cali i zobaczę, zawsze mogę zamienić na 14, tyle że mnie się i to wydaje bardzo dużo. Szukałam Mustada 13'', ale niestety nie znalazłam. Strugam tylko moje - jeden ma małe, drugi nieduże kopytka.

Ratować strzałek z cali blue wg. mnie też ma sens nawet raz w tygodniu. U nas też glina i jak coś się działo, to dosłownie stosowałam parę razy jak sobie przypomniałam raz za jakiś czas i efekty były.
Nas ostatnio strugał Paweł Ciołek. Niestety gnije nam jedna strzałka z przodu. Zalecił maść siarczanową co drugi dzień. Możecie jakąś polecić?
Oprócz tego w stajni polecono mi:



Ktoś ma z tym jakieś doświadczenia? Strzałka nie jest w jakimś kiepskim stanie, niestety teraz koń wyłazi tylko na jazdę, bo nie ma za bardzo gdzie. Kwatery są zabłocone, a to nam nie pomoże na strzałkę...
Meise - wałkowane tu też cabi blue/cabi glue. Tańsza wersja jest dla krów, droższa z over horse. Imo najlepszy preparat na rynku, wygodny, bardzo skuteczny i nie trzeba codziennie paprać. Ja używam over horse, bo przy jednym koniu i jego wydajności nie chciało mi się kombinować 😉
Ok, już czytam o tym, tylko powiedz mi proszę co ile należy stosować? Bo producent nie podaje.
Tak jak potrzeba 😉 Można raz na tydzień, można codziennie. Ja robię tak, że sprawdzam czy na drugi dzień jest sucha, czy coś się tam dzieje i używam, jak się dzieje.
Ok, to zamawiam, dzięki 🙂
Cena jednakowyż mało przyjemna, ech :P
Maise - ale cena warta produktu.
Imho to jedyny siarczan miedzi, który działa- prawdopodobnie z powodu zawartego w prdukcie jakiegoś kwasu.

To z dectahlona to no... ja nie zauważyłam jakiegokolwiek działania.
Właśnie zamówiłam to Cabi z Over Horse, czekam aż przyjdzie  🙂 i przy okazji kaloszki  😉
Obcęgi 12" dotarły i są świetne. Lekkie, zgrabne i mocno da się je rozewrzeć - na ok. 5 cm. Chyba w końcu polubię obcęgi  😅.
Szukam w necie i szukam... Potrzebuje właśnie zreperować obcęgi. Już się nie w pełni zamykają i są mało ostre. Uwielbiałam je i chciałabym chociaż w minimalnym stopniu spróbować zwrócić im dawna świetność  🤣 wiecie komu można je wysłać? Jakieś namiary?  👀 będę bardzo bardzo wdzięczna :kwiatek:
Wszystkich chętnych proszę o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej preparatów dla koni. Z góry bardzo dziękuję 🙂

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9aCiqkyFjHQ7ybMtV6eKYccIOxAX0CpEtpDgyDPK8rnztMw/viewform?usp=sf_link
[center][img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] drogi spamerze... w kilku wątkach to samo?? No prosze.. my jesteśmy naiwni, niekumaci... ale nie aż tak

Dodo Mod
[/center]
Czy ktoś z Was spróbował stosować miód na strzałki? Miód działa antyseptycznie.
Szukam w necie i szukam... Potrzebuje właśnie zreperować obcęgi. Już się nie w pełni zamykają i są mało ostre. Uwielbiałam je i chciałabym chociaż w minimalnym stopniu spróbować zwrócić im dawna świetność  🤣 wiecie komu można je wysłać? Jakieś namiary?  👀 będę bardzo bardzo wdzięczna :kwiatek:

Nie wiem czy znajdziesz firmę która to robi, ale możesz zrobić to sama. Musisz spiłować, zeszlifować części cęg oznaczone na poniższym rysunku po to aby "wyregulować" ich zamykanie. Powinnaś zostawić prześwit tak na ok 0,5 mm:



Dobrze to wyjdzie pilnikiem do metalu, takim płaskim, tu masz komplet za niewielkie pieniądze:

https://tiny.pl/tk8fj

Do ostrzenia szczęk polecam np. ten pilnik:
https://tiny.pl/tk8f1

Nie jest to trudne. Na youtube znadziesz filmiki instruktażowe np. ten:
Szybko załapiesz i będziesz mogła cęgi utrzymać w naprawde świetnej kondycji właściwie non stop.
olorin dziekuje 😉
właśnie juz od dłuższego czasu skłaniam sie do zrobienia tego sama, ale zawsze co fachowiec to fachowiec, wiec mialam jakas tam nadzieje 🙂
olorin dziekuje 😉
właśnie juz od dłuższego czasu skłaniam sie do zrobienia tego sama, ale zawsze co fachowiec to fachowiec, wiec mialam jakas tam nadzieje 🙂

Na prawde lepiej zrobić to samemu. Nie wiem ile ktoś w Polsce wziąłby za "naprawę" cęgów, ale dam Ci przykład firmy Ikar. Za renowację, taką pełną, koszt to ponad 400 zł. Za tą kwotę możesz mieć nowe Mustady😉

p.s. dojdziesz do wprawy i zamieścisz ogłoszenie o ostrzeniu cęgów i jeszcze na tym zarobisz 😉
Właśnie o to chodzi, że Icary potrzebowałam ogarnąć, a wysyłać do firmy to hmm troszke dlugo by zeszło :P Zrobiłam co nie co dziś sama i już jest lepiej 😀 trzeba nabrać odwagi i wprawy  🤣
Aaaa, Icary🙂
Fajnie je renowują, tak od A do Z, dostajesz jak nowe. Termin oczekiwania to przynajmniej 2 tygodnie. Firma Kowalencki ogarnia ten temat, Kiedyś swoje im oddam, ale musze mieć coś sensownego na ten czas oczekiwania.
Mam NFy na wymiane za Icary, ale tak jakos nie potrafie sie z nimi rozstac nawet na okres dwóch tygodni 🤣
Potrzebuje kowala specjalistę od pękajacych kopyt- ktoś coś? Najlepiej województwo wielkopolskie lub ościenne.
Potrzebuje kowala specjalistę od pękajacych kopyt- ktoś coś? Najlepiej województwo wielkopolskie lub ościenne.

Troche dziwne zapytanie... Co to znaczy specjalista od pękających kopyt? Tu raczej należałoby znaleźć przyczynę tego pękania  wykluczając nieregularne werkowanie.
dea   primum non nocere
15 grudnia 2019 22:40
Może chodzi właśnie o kogoś, kto się podejmie znaleźć przyczynę, a mnie mówić, że ten koń tak ma 😉
Grzyb strzałki, czym potraktować?
anyann maść z clotrimazolum?
Może chodzi właśnie o kogoś, kto się podejmie znaleźć przyczynę, a mnie mówić, że ten koń tak ma 😉

dokładnie tak 😉
A dałabyś radę zrobić zdjęcia tak jak to jest opisane w którymś z pierwszych postów- czyli fota z boku - telefon na ziemi i tak samo od frontu idealnie i do tego podeszwa telefon równolegle do podeszwy?
Bo czasami ( a tu jest sporo doświadczonych osób) mogłoby ci podpowiedzieć via net tutaj.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się