naturalna pielęgnacja kopyt

No ale centralnego rowka nie ma  😀
Mógł go wyrzeźbić w strzałce i  byłoby po kłopocie 😉
No tak chodzi mi o środkowy rowek. Tylko na tyłach tak ma, przody ma OK.
No tak chodzi mi o środkowy rowek. Tylko na tyłach tak ma, przody ma OK.

Niech mnie ktoś oświeci o co chodzi z tym centralnym rowkiem?:P Ktoś go ma tam na siłe wyciąć czy jak?😀
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
28 czerwca 2016 18:08
Rowek centralny to takie coś co.. jest. A tu go nie ma, bo kowal zrobił sobie wycinankę i ściął strzałkę tak,że ją zrównał.
To może na poważnie: rowek centralny jest pośrodku strzałki. Czasem jest większy (głębszy), czasem płytszy. Zdarza sie, że go prawie nie ma - i bynajmniej nie ma to wpływu na kopyto. W przypadku fotek wstawionych wcześniej -jest niewesoło, bo kowal (kiepski) wyciął strzałkę ze wszystkich stron -co jest niedopuszczalne ! W ogóle -te kopyta są jakieś dziwne -płaska podeszwa, a głębokie rowki. Nie wiem, czy przypadkiem nie było wycinane coś więcej w kopycie i rowkach, co nie było potrzebne i dobre.Chyba, że jest mnóstwo martwej ,betonowej podeszwy i stąd te głębokie rowki.Ale trochę mało zdjęć -potrzebne są jeszcze z boku, z przodu od tyłu, itp 😉
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
28 czerwca 2016 20:28
rzepka, dzięki, ja ostatnio mam problemy z cierpliwością jakoś tak i stąd uszczypliwość, muszę chyba sobie zrobić urlop 😁
Co do kopyt, mnie to tak wygląda jakby kowal wyciął wszystko wokół strzałki,dziwnie jakoś to wygląda..
Strzałka z kolei jakby wycięta w miejscu rowka a przy grocie zostawiona wystająca 🤔 faktycznie trzeba by lepszego ujęcia.

halo, oj boli.. nie tylko od od patrzenia-konia też boli niestety 😕
Rowek centralny to takie coś co.. jest. A tu go nie ma, bo kowal zrobił sobie wycinankę i ściął strzałkę tak,że ją zrównał.

Bywają kopyta ze strzałką gdzie takiego rowka praktycznie nie ma i o to mi chodziło z tym pytaniem. Kowal ściął strzałkę (prawdopodobnie), pewnie nie chciał aby wystawała ponad podeszwe.

... bo kowal (kiepski) wyciął strzałkę ze wszystkich stron -co jest niedopuszczalne !
Ciekawe w jakim stanie była ta strzałka, bo jak strashowana to i powycinał, czasem nie ma wyboru, wybierasz mniejsze zlo.

W ogóle -te kopyta są jakieś dziwne -płaska podeszwa, a głębokie rowki. Nie wiem, czy przypadkiem nie było wycinane coś więcej w kopycie i rowkach, co nie było potrzebne i dobre.Chyba, że jest mnóstwo martwej ,betonowej podeszwy i stąd te głębokie rowki.Ale trochę mało zdjęć -potrzebne są jeszcze z boku, z przodu od tyłu, itp 😉
Troche słabe te zdjęcia, bo może była jakaś koncepcja takiego cięcia. Przydałoby się lepiej zrobionych zdjęć.
Ok, dzieki! O to mi chodziło z tym rowkiem.. Generalnie koń zawsze ma sporo zanieczyszczeń stąd te głebokie wycięcia. Jednak kowal i tak do bani, robi konie hurtowo w 5 minut  😕, cóż.. mam nadzieję, że następnym razem znajdę kogoś dokładniejszego.
dea   primum non nocere
28 czerwca 2016 22:26
Akurat płytkością rowka środkowego w strzałce nie musisz się martwić. Jedyna sytuacja kiedy jest to niepokojące to tzw. negatyw - czyli zbyt niski tył kopyta względem przodu, ale wtedy masz też inne wskazówki:
- płytkie rowki przystrzałkowe (boczne) i głęboka miska przy grocie strzałki
- wypłaszczona podeszwa w kątach wsporowych
- często "rozklapany" tył kopyta - wykładające się na zewnątrz albo zawinięte ściany wsporowe, ściany wsporowe uparcie dorastające do poziomu ziemi (kowal może je podcinaç, by schodziły wgłąb miski, ale szybko odbijają)
Patrząc na stojące kopyto - jeszcze linia koronki pod zbyt dużym kątem do ziemi, położone kąty wsporowe, ściana przednia kopyta wybrzuszona.

Część z tych cech widać, więc może coś jest na rzeczy, ale ujęcia pod takim kątem i w takiej liczbie, že gwarancji nie ma.
Strzałka faktycznie mocno wycięta, ale jeśli z wierzchu była zgniła, to nie jet to jakaś tragedia - kopyto tak wygląda, że przy odrobinie ruchu raczej ją odbuduje. Sama kilka razy takie coś albo prawie takie coś zrobiłam u Bryś albo Sekwany - żadna nie ucierpiała. Rudą by to pewnie okulawiło, ale ona nie ma takich mocnych kopyt (tzn. mniej materiału strzałki, większa skłonność do zawężenia, mniej ustabilizowany ruch z piętki - łatwo go popsuć). Co nie zmienia faktu, że ruda bez wyžynania w strzałce rowka centralnego w zadach ma z grubsza tyle... ale my się właśnie bujamy z wieczną skłonnością do negatywa.
tajnaa Baardzo chętnie ją poklepię 😉
Dea w podanym terminie jak najbardziej  :kwiatek:

A dla tych, co nie wierzą, że bose konie dają radę w górach taka foteczka z grzbietu mojego rumaka  😉


Kasik To nie koń!!! Przeciez to Ruski czołg jest 😉

Nie cytuj zdjęć!
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
30 czerwca 2016 18:57
Dziewczyny co to może być? Rak rzekomy?
http://olx.pl/i2/oferta/kon-towarzysz-8-lat-CID103-IDgmflt.html
stawiam na brakkowalaodlat  🤣
dea   primum non nocere
30 czerwca 2016 20:22
I ochwat na dokładkę. Żywiony zapewne "dobrze" 😉
Bardzo możliwe, że do całkowitej sprawności by spokojnie w rok wrócił (jeśli nie wcześniej)... a za darmo to pewnie jednak do handlarza "w owczej skórze" trafi.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
30 czerwca 2016 21:14
I żeby spokojnie dożył ostatnich dni.. a ma 8 lat 😎 Masakra,aż by się chciało za cęgi chwycić.. Utuczony akurat dla handlarza 🙁
dziewczyny i chłopaki, kto teraz struga w Krk? potrzebuję na cito kogoś sprawdzonego
Ależ ten konio z olx upasiony. Calkiem fajnie wygląda. Pewnie już po pierwszym struganiu byłaby znacząca różnica
Trochę nie na temat ale chwiałam się zapytać na temat butów dla konia skoczka.
Mieliście z nimi do czynienia jakie są najlepsze ?
Myślę że w wątku o Butach uzyskasz wiecej informacji 🙂
lillid wystrugaj konia porządnie a zmiany pójdą dużo szybciej. Wkoło grota nadal jest sporo do zrobienia.
konik123 a Ty nie bądź taki skromny 😉 Pikar też fantastycznie zdał test na górskiego konia bosego 😜
Dziewczyny- krótki filmik w górach popełniłam 😉 ale nie umiem go załączyć tutaj 🙁 do obejrzenia na moim profilu fb
kasik dokładniejsze instrukcje poproszę  :kwiatek: ciąć podeszwę wokół grotu aż wszystkie ślady po wsporach znikną?
Mam pytanie, zauważyłam dziś u mojego konia pęknięcia na całym obwodzie górnej części kopyta, na wszystkich czterech nogach. Co to jest i czy powinnam się martwić?
Moim zdaniem skutek wcześniejszej infekcji?
Miałam coś podobnego.
Zaczynało się tak.



A skończyło się takim obrazem



U ciebie wygląda mniej drastycznie. Ale ja bym obstawiała efekt wcześniejszej infekcji, której nie zauważyłaś, bo była wcześniej przykryta włosami na koronce.
A czy te pęknięcia nie mają nic wspólnego z ochwatem?
Objawy ochwatu są inne, niż taka linia na kopycie.
Ostry ochwat to spuchnięcie nad kopytami, grzanie kopyt, silny ból, kulawizna.
Przewlekły ochwat można rozpoznać oglądając dokładnie całe kopyto. Jeśli się obawiasz, że koń może mieć/miał ochwat, zrób więcej zdjęć kopyt, ale z takich ujęć jakie są zalecane w pierwszym poście tego wątku. Wtedy będzie można coś ocenić
Witajcie,
właściwie to tylko namiętnie czytam wątek, ale...spotkałam się z takim oto przypadkiem
Koń starszy, na owsie i od maja br wszystkie cztery nogi mają takie szczeliny.
Odpada uraz.
Pomyślałam o jakimś zawirowaniu metabolicznym.
W takim razie muszę porobić zdjęcia
eleagnus - są same szczeliny, nie było wysięku? nie ma głębszych dziur w żadnej z nich? Koń nie ma zmian skórnych, grudy? Mi przychodzi do głowy rypnięta wątroba (miałam podobny przypadek) albo jakiś grzyb czy inne ustrojstwo.
dea   primum non nocere
13 lipca 2016 21:14
branka - a jak Twój kobył?
W miarę - nie jest całkiem czysta, ale dość nieźle się trzyma, w stępie w sumie nie widać kulawizny. Zauważyłam że obecnie stara się nie kłusować i raczej galopuje. Troche się już pospinała na łopatce wiec ją chce w weekend pomasować na tyle co umiem a 30ego mamy kolejną wizytę Kasi Żukiewicz. Poza tym nie widzę póki co większych spięć. Na razie nie podkułam.
aha - odezwał się szpat w lewym tyle, kilka dni kulała na niego, ale w tej chwili się uspokoiło. W sumie dopóki się to nie odezwało to przód się trzymał super. No ale tak czy tak - jet naprawę spoko ja na nią.

A moja nowa kobyła się trochę wypłaszczyła(trawa..), zaczęłam jej dawać magnez - w sumie tak testowo -  i wygląda to teraz dobrze(jest w tej chwili prawidłowa głębokość rowków), do tego ma głęboki wewnętrzny chillout  😁 nie strugałam jej teraz 3 miesiące i w sumie sobie dobrze radziła, no ale ona do 5 roku życia kowala na oczy nie widziała, ogólnie jest rzadko robiona i póki dużo chodzi to kopyta sobie fajnie radzą. Żeby tak więcej koni mogło mieć takie terminy...  😎 No ale to jednak chów swoje robi, 24h na dobe na dworze, tylko siano (chyba fajne bo wszystkie konie w tej stajni mają dobre kopyta i mogą mieć przeciągane terminy). I ma taaaakie strzałki  😍
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się