COPD

ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
31 grudnia 2008 12:38
niedomagania dróg oddechowych (zapalenia płuc, oskrzeli niedoleczone, czy za późno leczone) moga prowadzić do wywiązania się COPD.

Znałam jednego konika co tak miał. W pewnej chwili z nosa zaczęły mu takie gluty białe wylatywać. Instruktorka (niby wydawałoby się że oświecona dziwczyna) na to że to "normalne". I nic z tym nie bylo robione przez długi czas. Po miesiącu okazało sie że kon ma zapalenie płuc. Wyleczono je ale potem koń robił bokami i do jazd się nie nadawał już.
A słyszał ktoś o leczeniu izotopowym koni chorych na COPD, alergie ? Ponoć nowa metoda. Uważacie , że może być skuteczniejsza od autoszczepionek?
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
28 lutego 2009 20:44
moglby ktos mi podlinkowac kostki inhalujace?
margaritka, nie polecam herbalino
50 zł wywalone w błoto
Sznurka
daj link do tych które kupić warto
ja uzywalam herbalino i wydaje mi sie ze pomoglo tzn mam wrazenie ze pokaslywanie zmniejszylo sie. nie widzialam innych kostek inhalacyjnych
szemrana, nie kupowałam innych
Czy ktoś wie, ile we Wrocławiu weterynarze biorą za endoskopię???
A może ktoś wie ile w olsztynie kosztuje endoskopia i czy polecacie jakiegoś veta?
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
31 marca 2009 21:42
p. Blanka wysocka jezdzi po polsce (jak zbierze sie pare chetnych osob) za endo w wawie bierze 400zł. tzn brała jeszce jakis rok temu.
Wznawiam pytanie:

Jakie musli dla COPDków?

wczesniej dostawał:
[[a]]http://animalia.pl/produkt,10622,508,H%C3%B6veler_Original_Krauter_Musli.html[[a]]

teraz zamówlam takie:
http://animalia.pl/produkt,10661,508,Hartog_Balance_Musli.html


ja w tej chwili stosuje wlasnie Höveler krauter musli i nie zamienilabym go na nic innego.do tego secreta i kon jest jak nowy mimo ze stoi na slomie-zero kaszlu,spokojny oddech,nic sie nie dzieje.kon normalnie pracuje bez wzgledu na pogode.
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
05 kwietnia 2009 19:23
posiada ktos moze jakas wiedze na temat stetoskopów?

zeby nie wzywac za kazdym raezm weta kiedy mam watpliwosc czy wszystko napewno jest ok wolałabym kupic wlasny stetoskop i przejsc mini kurs kiedy jest ok kiedy nie. bo nie zawsze powyzszony oddech jest powodem zalania pluc, w przypadku mojego konia moze byc efektem ciepla, bo dziecie zle znosi upaly a nie chce go z tego powodu faszerować lekami.

móglby mi ktos pokazać na allegro co jest warte uwagi jeśli chodzi o osłuchiwanie ukl. oddechowego konia?


http://www.allegro.pl/search.php?string=stetoskop&from_showcat=1&category=1450&country=1
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
05 kwietnia 2009 19:29
Mój wet polecał mi jakiś model Littmanna albo Rappaporta. W tygodniu mogę się dopytać który to konkretnie był ten "pancer-model" 😉
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
05 kwietnia 2009 19:31
byla bym wdzieczna,

oczywiscie trzeba tez uwzglednic ze zbedny mi jest super precyzyjny kardiologiczny za 500zł bo ja potrzebuje tylko slyszec czy szmery są czy nie ew. jak intensywne.

I z moim kompletnym brakiem wiedzy taka precyzja mi zbedna.
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
05 kwietnia 2009 19:37
Wiem, wiem - przecież u nas stetoskop pełni tą samą funkcję.
Miałam to szczęście, ze w stajni było kilka koni z różnymi felerami ukł.oddechowego (mój astmatyk, kuc z ciężkim COPD, koń z początkiem COPD i zawalonymi oskrzelami, zwykły przezięblak) - miałam wykład "co gdzie trzeszczy", ale nic z tego nie pamiętam  😡
(Bo po co miałam pamiętać, jak mi stetoskopową zabaweczkę zabrał i nie było czym osłuchiwać)

EDIT:
Dzwoniłam: "Na ch* ci Littman w stajni. Rappaporta kup. Pancerny jak cholera i tani"
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
05 kwietnia 2009 20:32
wielkie dzięki  :kwiatek: z tego co widzę na allegro koszt okolo 30zł a tyle jestem w stanie zainwestowac  😉
A może ktoś wie ile w olsztynie kosztuje endoskopia i czy polecacie jakiegoś veta?


Golonka robił za 250.
A mogłby ktoś podrzucić skład takiej 'domowej' mieszanki ziółek kupionych na własna reke z zielarni?

Byłabym bardzo wdzięczna 😉
Podstawowe działanie profilaktyczne i lecznicze na układ oddechowy ma następująca mieszanka ziół (po 25 g każdego):
- Miodunka plamista (szczególnie zalecana przy obfitej wydzielinie z nozdrzy);
- Biedrzeniec anyż (m.in. o silnym działaniu wykrztuśnym i przeciwskurczowym, stosowany w zapaleniu oskrzeli, tchawicy, zwłaszcza objawiających się uciążliwym kaszlem);
- Rumianek (stosowany np. w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, o działaniu m.in. rozkurczowym i przeciwbólowym);
- Ślaz dziki (stosowany np. w leczeniu zapaleniu gardła i krtani, nieżycie górnych dróg oddechowych i zapaleniu oskrzeli, m.in. o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym, wykrztuśnym i ściągającym);
- Podbiał pospolity (zwiera dużo cynku, ma działanie przeciwzapalne i jest stosowane w przewlekłym lub ostrym zapalenia oskrzeli, uciążliwym kaszlu, wywołanym również reakcjami alergicznymi, astmie i większości chorób płuc. Działa również wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, wzmaga czynności wydalnicze nabłonka dróg oddechowych);
- Tymianek pospolity- (ma działanie m.in. przeciwskurczowe, wykrztuśne, bakteriobójcze; łagodzi ból gardła i uciążliwy kaszel. Jako lek przeciwkaszlowy jest niezastąpiony: pobudza odksztuszanie i przeciwdziała skurczom; stosuje się go w leczeniu zapaleniu oskrzeli i astmy);
- Szałwia lekarska- (wpływa łagodząco na błony śluzowe. Stosowana m.in. w zapaleniu górnych dróg oddechowych, suchym kaszlu, ogólnym osłabieniu, nerwowości i intensywnym poceniu. Ma działanie m.in. przeciwpotne, przeciwgorączkowe, pobudza czynności wydzielnicze nabłonka dróg oddechowych);
- Dziewanna wielokwiatowa (stosowana m.in. w większości schorzeń dróg oddechowych jako doskonały lek, zwłaszcza przy nasilającym się, uporczywym kaszlu; tonizuje błony śluzowe układu oddechowego, łagodzi stany zapalne, pobudza wydzielanie śluzu, ułatwiającego odkrztuszanie);
- Babka lancetowata lub babka zwyczajna (jest łagodnym środkiem wykrztuśnym stosowanym w ostrych i chronicznych infekcjach dróg oddechowych ).
Dawka dzienna: 2 łyżeczki mieszanki ziołowej zalać ¼ l wrzącej wody i odstawić na 10 min. Odcedzić i dolać napar do paszy treściwej. Zioła te można również podawać bezpośrednio w paszy, gdyż konie chętnie je jedzą.
UWAGA: źrebnym klaczom lepiej nie dodawać podbiału pospolitego i szałwii lekarskiej.
Proszę Bardzo  🙂
Podaję te ziólka swojej i wcina bez problemu.
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
06 kwietnia 2009 13:47
jeszcze tak wróce do stetoskopów, po konsultacji z wet stwierdzila ze ten z dwoma "rurkami" nie wiem jak to sie nazywa bez zbyt czuły, nawet taki za 3ozł. obiecala ze rozejrzy sie po hurtowniach wet i znajdzie cos odpowiedniego dla nas, pochwale sie jak juz bede miala  😉
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
06 kwietnia 2009 13:53
Brzasku, a u was już jakieś zmiany w płuckach, czy tylko samo oskrzela osłuchujesz?
U nas i oskrzela, i płucko lewe, i serducho. Do wyboru, do koloru  🙄
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
06 kwietnia 2009 14:00
wiem ze wet juz cos kupiła, chcialabym pluca i oskrzela,jesli chodzi o serce to nawet nie wiem, przy zadnym padaniu przynajmniej osluchiwaniu nie wyszly zadne nieprawidlowosci wiec raczej jest mi to zbedne.
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
06 kwietnia 2009 14:13
OK, zaraz będę miała telekonferencję z moim wetem - dlaczego miałam dla nas dwużyłowy i dwusłuchawkowy brać.
Czasem żal mi mojego kochanego "Pana Kujku", że też on znosi moje telefony jeszcze. I tak już od... 10 lat (zdziwiłam się, jak podliczyłam  😲  )

Co do COPD - raport nt. Hippo Veyxin 830 Pulmo
emulsja o ziołowym zapachu, dobrze przyjęta przez konia (a przynajmniej żłób zadowolony wylizywał).
Działanie oczyszczające zauważono - nie wywoływała kaszlu, ale powodowała ładny wypływ wodnistej wręcz już wydzieliny. Efekt przypominał mi działanie naszej maści WICK VapoRub. 
Wygodne w użyciu (jak się już człowiek do dawkowania "naparstkiem" przyzwyczai), dość wydajne, ale żaden przełom w specyfikach dla kaszlaków.
Na pewno na jesień powrócę do tej emulsji - lato przelecę na samych mieszankach ziołowych.
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
12 kwietnia 2009 19:40
no to teraz jestem zaopatrzona w 2 stetoskopy, jeden do serca drugi do plus, oba jedno przewodowe. Ten od pluc kosztował 30zł , ale jak dla mnie i tak wszystkie konie są zombi bo zaden nie oddycha i nie ma serca...mam jedynie nadzieje ze naucze sie kiedys słyszec a to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
12 kwietnia 2009 22:13
Brzask bo trzeba najpierw stetoskop włączyć  🏇 , nie no ale tak na serio to ja zdołałam usłyszeć jedynie bicie serca kucyka  💃

słuchajcie a tak z innej beczki czy ktoś stosował u Swoich COPD - ków leczenie homeopatią ?? dostałam nazwy takich leków i tak sie zastanawiam czy warto spróbować ..
Agraphis Nutans 9CH
Antimonium Tartaricum 15CH
Arnica Montana 9CH
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
13 kwietnia 2009 07:03
Brzask, wiesz jak u nas to wyglądało?
2 stetoskopy, słuchawka przy słuchawce, M. mi gada "i teraz... i teraz... i teraz..." czego ja naturalnie nie słyszałam. Ale sama też gadałam swoją wersję "i teraz... i teraz... i teraz...", która wg osoby postronnej obserwującej ten cyrk nijak w fazie nie pokrywała się z wersją M.
😂
Potem przeszliśmy do osłuchiwania innych koni ("Tak było źle. Teraz posłuchaj jak powinno być dobrze. Który jest zdrów jak koń?"😉. Pierwszy zdrowy do porównania - no popatrz, ma z serduchem to samo co wy. Drugi zdrowy - a kaszlał ostatnio? Bo oskrzela czyste nie są... Trzeci zdrowy - a co to za niefajne szmery...
Bali się nam pokazywać kolejne zdrowe konie, żeby M. się z jakąś "perełką" nie objawił.
No i nie mam porównania do zdrowego konia  🙄

PS. Rappaport 2 przewody, duża głowica ze zdjętą membraną. Podobno są takie fajne głowice-lejki przystosowane do dużych zwierząt. Moje guru szuka mi takiej  :kwiatek:
A ja mam pytanie moja czterokopytna(5latka) ostatnimi czasy b.szybko oddychala ,przy jakimkolwiek ruchu szybko sie meczyła, towarzyszył rownież temu wszytskiemu duszący kaszel🙁 .Jesteśmy juz po badaniu endoskopem nie wykazał copd . Stad moje pytanie czy to mogą byc początki tej własnie choroby?🙁
Rudzia   Dwie Złośnice:)
13 kwietnia 2009 19:03
kuko  u mojej sa dokladnie takie same objawy, tylko ze moja ma 13 latek. Po badaniu endoskopem tez nie stwierdzono COPD, raczej to jest alergia, ale jutro bede miala wyniki laboratoryjne dokaldnie co to jest....
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się