Konie achał-tekińskie

Pursat   Абсолют чистой крови
25 maja 2017 09:23
To mam dla Ciebie inny przykład:



Bo tamten to od razu widać, że AT. 😉
Cudo nie koń! ale ja w tym i tak bym podejrzewała ah gdyż się ślicznie świeci na złoto a tamten w zwykłej maści 🙂
amnestria   no excuses ;)
25 maja 2017 09:34
Ja tylko nie rozumiem po co zmieniać pokrój, bardzo typowy zresztą, AH. Bo ten koń za chwilę będzie przypominał każdego innego SP 🙁
Ja tylko nie rozumiem po co zmieniać pokrój, bardzo typowy zresztą, AH. Bo ten koń za chwilę będzie przypominał każdego innego SP 🙁


Po nic. Po prostu ludzie chcą widzieć w koniu "przydatność" do czegoś prócz patrzenia, kochania i mienia radochy. Ale mój koń jest "nieprzydatny" tak samo, jak moje koty. :P

Pursat, te złote "podpalania" mnie urzekają, tak samo, jak na tym, co pokazałaś w wątku o maściach i odmianach. 😀
Pursat   Абсолют чистой крови
25 maja 2017 11:47
amnestria, przeczytaj ostatnie posty, to zrozumiesz, że nikt tu niczego nagle nie zmienia. Nie mam żadnych wątpliwości, że charakterystyczny typ pozostanie normą, a konie w typie wyżej pokazanego Gaona, są wciąż swego rodzaju zjawiskiem w rasie.

Mówimy o kilku zapaleńcach i garstce koni, które trochę bardziej niż inne nadają się do konkretnej pracy. Przede wszystkim konie z metką Shael, bo to właśnie ta hodowla stara się wytworzyć sportowy typ AT. I są to konie w ilości 1-2, (czasami więcej), na każdy sezon wyźrebień. Trudno zatem traktować to w kategorii spektakularnej ewolucji typu rasowego.

Sama sprawa usportowiania tekińców też jest świeża, bo wszystko zaczęło się od dwóch ogierów urodzonych w 2004 roku, liczmy, że zaczęły trening w 2007 - mamy więc zaledwie 10 lat, podczas których ten jeden jedyny hodowca podejmował trud, by oprócz dobrze nam znanych koni tego typu:



mieć również konie takie jak te:











Nie twierdzę, że są idealne, ale z takimi to już łatwiej coś ugrać i rzeźbić. Niech sobie będą te typowe charciki i te bardziej europejskie, komu to przeszkadza. Shael to produkcja pod sport w mikro-mikro-mikro-skali. 😉 Nie ma możliwości, żeby przysłoniło to konia AT w wersji jaką wszyscy kojarzymy. 🙂

Sivrite, tez najbardziej lubię te podpalane. Moje ukochane dwa ogiery takiej właśnie maści były. 😍
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
26 maja 2017 10:45
Po nic. Po prostu ludzie chcą widzieć w koniu "przydatność" do czegoś prócz patrzenia, kochania i mienia radochy. Ale mój koń jest "nieprzydatny" tak samo, jak moje koty. :P

To niech kupią sobie przydatnego sp 😉
Pursat   Абсолют чистой крови
21 czerwca 2017 14:55

(c) Artur Baboev
Pursat   Абсолют чистой крови
06 sierpnia 2017 23:33
Z radością informuję, że dwie najważniejsze gonitwy sezonu (Oaks i Derby) padły łupem koni ze stadniny stawropolskiej. Oaksistką 3 tygodnie temu została Ritsa (Piastr - Rukhly), natomiast dzisiaj derka derbisty przyozdobiła grzbiet Muradbeka (Melebirgut - Persiyanka).


Obydwa konie pochodzą po ogierach stricte wyścigowych, nie dziwią więc ich sukcesy na torze. Ritsa w tym sezonie (dzisiaj zresztą) zdążyła też wygrać Nagrodę Gundogara, zwaną Małym Derby i wypada znakomicie zarówno obecnie, jak i rok temu jako dwulatka.


Muradbek z kolei wyrasta na prawdziwą gwiazdę. W swojej 1,5 rocznej jak na razie karierze wystartował 10 razy, z czego tylko raz (w swoim pierwszym starcie) był trzeci, a każdy kolejny wyścig pewnie wygrywał. Ogier jest wystawiony na sprzedaż (jakby ktoś chciał, to jest jeszcze szansa go wyrwać :P), ale kto wie czy przy takim rozwoju sytuacji, jego hodowca Alexandr Klimuk nie zdecyduje się zostawić go w stadninie. Tym bardziej, że jego ojciec nie dochował się póki co, godnego następcy. 🙂
Cisza tutaj ostatnio więc poprzynudzam filmikami które ostatnio wpadły mi przed oczy 🙂
1. trening ujeżdżeniowy

2. przeszkody crossowe na hali

3. zawody ujeżdżeniowe

Pursat   Абсолют чистой крови
03 września 2017 13:52
Ten drugi to półkrew achał-tekińska. 🙂

A poniżej jeden z ostatnich synów padłego w tamtym roku Murgaba, czteroletni Yulduzbek, z którym hodowcy wiążą wielkie nadzieje i jest traktowany w kategorii następcy swojego wielkiego ojca:


fot. N. Tarasova
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 września 2017 19:39
Ja tak może głupio spytam.... ale, czy to są jądra 😲 ? Okrutnie mu wiszą  😁
Zwróciłam uwagę dokładnie na to samo i też pomyślałam "ała"  😁
Pursat   Абсолют чистой крови
08 października 2017 19:45
Odszedł Feisal 1998-2017 (Polot - Fonema), hod. i wł. Stavropolskiy Konnyi Zavod


fot. Artur Baboev

Bardzo utytułowany (Młodzieżowy Czempion Rosji i Młodzieżowy Wiceczempion Świata, a także Wiceczempion Rosji i Świata w starszej kategorii), ale niestety bardzo słabo wykorzystany w hodowli reproduktor. Zostawił po sobie 8 źrebiąt, z czego najbardziej znanym jest ogier Fatykh sprzedany do Niemiec i tam kryjący. W macierzystej stadninie została po nim dwójka jego ostatnich źrebiąt, pełne rodzeństwo: roczna klaczka Khafa i dwuletni ogierek Khadjinur - trzeci na tegorocznym Czempionacie Rosji wśród dwuletnich ogierów.

Pursat: a masz może jakieś bliższe namiary na tego "Fatykha"? Widziałem Feisala w Stavropolu na żywo - i bardzo mi się podobał. Teraz na pewno nie, ale może za rok albo dwa - kto wie..?
Pursat   Абсолют чистой крови
06 maja 2018 13:21
Właścicielką jest (była) Sabine Topfer-Gebert. Strona www jej hodowli chyba zniknęła, bo nie mogę znaleźć.
Pursat   Абсолют чистой крови
17 lipca 2018 21:35
Tegoroczny Czempion Europy wśród ogierów młodszych - dwuletni Safar, syn wspomnianego Fatykha i wnuk Feisala:

Trochę odświeżę wątek 🙂. Trafiłam przypadkiem w sieci na [url=https://www.olx.pl/oferta/achal-tekinski-CID103-IDwV9a3.html#25183ce5f1]takie ogłoszenie[/url]. Niby napisane, że koń achałtekiński, ale jak dla mnie to dziwnie (w sensie dziwnie normalnie) wygląda (chociaż moje zainteresowanie AT sięga niecałego miesiąca :hihi🙂.
Dwie "achałtekińskie" klacze (w rzeczywistości powiedziałbym, że "typ pogrubiany", tyle że - bułane...) oferował ongiś handlarz z Wieliszewa. W niektórych portalach rasę wybiera się z listy rozwijanej i jak ktoś kliknie nieuważnie, albo wcale, to się pokazuje pierwsza alfabetycznie. Tutaj i w treści ogłoszenia jest to powtórzone - ktoś sobie robi jaja, albo liczy na naiwnego. I tyle...
To podejrzewałam, bo to dziwne, że jak na tak małą ilość achałtekińców w Polsce ogłoszenie wygląda bardzo "handlarzowo" właśnie. Ciekawa jestem (pierwszy stopień do piekła zaliczony :hihi🙂 ile sobie liczy za "podróbkę" - nie dzwoniłam, bo nie będąc zainteresowaną tym koniem nie lubię ludziom głowy zawracać.
W sumie to dobrze, że nawet handlarzom chce się podrabiać. Znaczy - jakiś popyt jest...
A to prawda 🙂. A mogę się pochwalić zdjęciami z wizyty 😀?

Odwiedziliśmy Boską Wolę i było cudownie. Przemili gospodarze, świetne konie i pojeździliśmy po półrocznej przerwie 😀.
I przy okazji obaliłam wiele mitów na temat achałtekińców, których się naczytałam - płochliwe, trudne, i takie tam podobne. Ja niejeżdżąc w teren byłam zestresowana i myślałam "zaraz się spłoszy", "o nie, tu to na bank poniesie", a to co zauważyłam to tylko to, że mam bujną wyobraźnię 😁. Bo Melesugun szła spokojnie cały czas pod kontrolą na luźnej wodzy (odruchowo jechałam jak w weście, bo skupiłam się na swoim strachu, bardzo mądrze).
No i bardzo inteligentne konie. A jakie wygodne 😀.
Nam również było bardzo miło. Meli następną jazdę idzie w kulbace. Świetnie wyglądała w Waszej! Zdjęcia tylko to potwierdzą.
jeja odkopaliscie wątek i wlazłam sobie przez przypadek ( a może coś ciekawego piszą 🙂 ) no i sobie poczytałam poprzednią stroną  😵 😂

Do czego te konie??? A takie śliczne achałki z października 🙂 całkiem dobrze im poszło 🙂 trzymam kciuki za przyszły sezon i za wyniki tej pieknej rasy 🙂 A co do rajdów: najlepiej sprawdzają sie araby i konie ok +60% oo... w PL jedna osoba próbuje z xx w rajdach..narazie nie idzie to jakoś mega dobrze ( w sensie z szansami na jakieś wyniki poza regionalkami na poziomie P/N klasy,ale może w przyszłości 🙂 )




Achał-tekiniec na westowo prezentuje się bardzo fajnie 😀. Zdjęcia w załącznikach 🙂. Jeździło się super 😀.
Do czego te konie???
Myślę, że do tego, co komuś będzie pasować 🙂. Były już przykłady, że się sprawdzały w sporcie. Argument z cenami też od czasu dyskusji ostatniej (można mieć równie fajnego konia taniej w skrócie) się chyba przedawnił.
Pursat   Абсолют чистой крови
26 października 2018 09:36
Do czego te konie???

Do tego, do czego używane są konie przez 99% użytkowników tego forum - czyli, żeby na nich po prostu jeździć:



A oprócz tego, można na nich pojechać czworobok, parkur i cross bez walki o przeżycie. 😉 Ba, są już konie achał-tekińskie chodzące Grand Prix.







Czy ktoś nie zrozumiał mojej wypowiedzi?? wydaje mi się ,ze tak...🙂 To było pytanie retoryczne odnoszące się do postów z poprzedniej strony  😀 😉
Zadał je inny użytkownik forum a ja w odpowiedzi zamieściłam ,że jak do czego jak się pięknie sprawdziły w rajdach w październiku i trzymam kciuki żeby tak było dalej 🙂
Pursat   Абсолют чистой крови
27 października 2018 08:52
Nowe ogiery dołączyły do stawki reproduktorów w jednej z najlepszych hodowli świata - Konnym Zawodzie Shael. Cieszy to o tyle, że są to młodziutkie konie, które w tym miejscu zostały wyhodowane, a w przyszłym sezonie dostaną szansę, by w macierzystej stadninie się wykazać. Jednym z nich jest powalający pd wzlędem typu, urody i ruchu Halil Shael, reprezentant rzadkiej obecnie linii Skaka i syn og. Hair Shael i kl. Yafit Shael (o doskonałym pochodzeniu łączącym w sobie krew Saivana i Orlana).







safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
27 października 2018 09:37
Pursat, imponujący  😍

Wiadomo co z Ostovarem i Miyanem??  👀
Pursat, imponujący  😍

Wiadomo co z Ostovarem i Miyanem??  👀


No przecież pisałam ,że w październiku ukończyły rajd w klasie P  😉
Pursat   Абсолют чистой крови
27 października 2018 13:07
safie, na zdjęciu wrzuconym przez Ratinę masz ich razem. Na fb, w grupie Endurance Polska jest galeria z tego rajdu i tam możesz ich zobaczyć na kilku ujęciach. To były bodajże Mistrzostwa Województwa Łódzkiego.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się