Dania w waszych domach na Świeta

Tania, marchew surowa oczywiście 🙂
Jak mama wróci z pracy, zacznie się atak 😁
Tania, marchew surowa oczywiście 🙂
Jak mama wróci z pracy, zacznie się atak 😁

Hm... moja wątroba wywinęła kozła.
No,ale chociaż cery się dostanie opalonej.
Ogólna uwaga- młode dziewczęta -uczcie się od swoich babć,mam -gotować.
W święta żałuję,że nie mam córki .
( miałby kto okna umyć  :hihi🙂
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
21 grudnia 2009 18:24
tania, ges to nadziana jablkami z majerankiem.

oo znalazlam fajne video, facet robi kaczke ale mowi ze przepis taki sam na ges. daje do srodka sol, pomarancze, cebule, jablka, i tymianek. go gara nie dawac tluszczu tylko troche rosolu. nie solic z zewnatrz, ponaklowac biersi. polewac winem jablkowym, hmmm mozna chyba tez troche sokiem jablkowym, ja bym tez tym rosolkiem polewala.

http://www.daskochrezept.de/weihnachtsgans/
Daniela wigilia już nie musi być postna - przepisy się zmieniły 😉
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
21 grudnia 2009 18:47
Na szybko, z tego co pamietam(bo ja w sumie prawie nic nigdy na Wigilie nie jesm - nie lubie  😡  😁 ):

-barsz
-zupa grzybowa
-uszka
-pierogi
-ziemniaki
-chleb
-karp
-ryba w galarecie
-ryba jakas tam jeszcze  😁
-kompot
-sledzie
-kluski z makiem
-czasami łamance  😁
-kapusta z grochem/z grzybami

Zestawy wigilijne sie zmieniaja, w zaleznosci od tego gdzie spedzamy swieta 😉

Z ciast: sernik, makowiec, tort orzechowy, piernik

Noo to by było na tyle 😁
-
Taniu, specjalnie dla Ciebie - ŚLEDŹ POD PIERZYNĄ:

Pokroić śledzia w kostkę, rozłożyć na talerzu (mam robi zwykle na takiej owalnej tacce - zapomniałam jak to się nazywa), na to pokrojona cebula w kostkę i pokrojone w kostkę ziemniaki (ugotowane oczywiście), to wszystko przykryć warstwa majonezu zmieszanego ze śmietaną (nie dużo, taki "kocyk" zrobić po prostu), na to surowa starta marchew z jabłkiem (starta na tych dużych oczkach tarki) no i na to kolejna warstwa majonezu ze śmietaną i na górze posiekane jajko ugotowane na twardo🙂 Można udekorować pietruszką🙂
Do smaku sól i pieprz.

Przepis łatwy, a śledzik zawsze jako pierwszy schodzi ze stołu 😅
(nie tylko na wigilii 😁 )
Taniu, specjalnie dla Ciebie - ŚLEDŹ POD PIERZYNĄ:

Pokroić śledzia w kostkę, rozłożyć na talerzu (mam robi zwykle na takiej owalnej tacce - zapomniałam jak to się nazywa), na to pokrojona cebula w kostkę i pokrojone w kostkę ziemniaki (ugotowane oczywiście), to wszystko przykryć warstwa majonezu zmieszanego ze śmietaną (nie dużo, taki "kocyk" zrobić po prostu), na to surowa starta marchew z jabłkiem (starta na tych dużych oczkach tarki) no i na to kolejna warstwa majonezu ze śmietaną i na górze posiekane jajko ugotowane na twardo🙂 Można udekorować pietruszką🙂
Do smaku sól i pieprz.

Przepis łatwy, a śledzik zawsze jako pierwszy schodzi ze stołu 😅
(nie tylko na wigilii 😁 )


Dziękuję bardzo :kwiatek:
Daniela wigilia już nie musi być postna - przepisy się zmieniły 😉



Hmnn no tak PRZEPISY....jakos jestem za tradycją 🙂
Przepisy kościelne 😉 ale i tak widać, że większość też jest za tradycją 😉
No domyślam się, że kościelne  😂
Poprostu jakies dziwne mi się to wydaje próbować zmieniać tradycje...jakoś w ogóle sensu nie widze 😎
Dla mnie Wigilia to taka wyjątkowa uczta więc i potrawy powinny byc odświętne a nie kotlet, pasztet i takie powszednie "żarcie"  🙂
No ale co kto lubi wiadomo 🙂
Ja mimo, że do jakichś tradycjonalistek nie należę, to też nie wyobrażam sobie np. schabowego czy pasztetu na wigilii..
Po to są te 'wigilijne' dania, na które się czeka cały rok, żeby je ze smakiem zjeść właśnie w wigilię😀
Jak tak się będzie zmieniać tradycja, to niedługo wigilię w mc`donaldzie co niektórzy będą jadać😉
Co prawda bigos nie na Wigilii a na kolejne dni świat ale ja czekam na niego cały rok.
Mama robi tylko na świeta a jest poprostu mistrzynią robienia bigosu  😍

Z innych Wigilijnych potraw to uszka z barszczu wielbię też tylko raz w roku mam okaje je zjeść 😉
No i kluski z makiem i bakaliami  😜
Śledzie to w sumie też tylko w Wigilie jem bo jak w ciagu roku jakoś nie przepadam to w święta staje się fanką  😉
Chyba najadam sie na cały rok  😂
Ja tak samo tylko raz do roku jem: pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami, kluski z makiem, łazanki..
Śledzia pod pierzyną mama robi akurat na większość okazji, ale tego mogę jeść nawet codziennie 😍
Oczywiście w kolejne dni świąt tak jak Ty Daniela bigos, którym się najadam na cały rok🙂😉
Wtedy również w grę wchodzą mięsa i inne🙂
Ale potraw wigilijnych wymienionych powyżej bym nie zamieniła na żadne inne!
Tylko wtedy jest na nie ogromna chęć i tylko wtedy tak bardzo smakują 😁
wątek ucichł, a aj się chciąłam pochwalić naszym piernikiem 🙂

Może ja wpadnę na chwilkę? Piernik wygląda cudownie.
Ja tak na szybko- kapusta czerwona duszona z suszonymi śliwkami, goździkami,chutney z mango do tego +ocet balsamiczny.Duszone w oliwie.Jak wystygnie troszkę czosnku ,cukru .
A co? Nie wolno miec własnej potrawy wigilijnej?  👿
normalnie prześliczny ten piernik mogę na niego przepis ?  😀
Armara.... wyglada tak, ze mimo ze sie ruszyc z przejedzenie nie moge chetnie bym sie na niego rzucila😉:P
U mnie w tym roku zamiast karpia byl homar i ku mojemu zaskoczeniu wyszedl calkiem smaczny😉
A tak to wszystko tradycyjnie makowce, salatka z warzyw, pierniki, barszcz z uszkami, pieczenie i schaby, pieczarki nadziewane i pelno innych smakowitosci ktorych jeszcze nie probowalam😉:P
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
25 grudnia 2009 23:02
U nas dość nietypowymi potrawami były szuba (i tak nie tknęłam ze względu na majonez i śledzie) i sushi. Sushi wyjątkowo szybko się skończyło. Jedynie kuzyn miał obiekcje do wodorostów, ale jak się rozsmakował to pochłonął 1/3 półmiska 😁

Siedzieliśmy do 3.00 rano 🤔wirek:
Ale za to wesoło było przy śpiewaniu kolęd. Szczególnie jak panowie (kuzyn, chłopak siostry i wujek z ojcem) zaczęli podśpiewywać świńskie podróbki to nawet baby rechotały, a dwie wręcz popłakały się ze śmiechu (ja i mama). Gorzej już było jak ojciec zaczął czytać poetyckie jakże urocze wierszyki Waligórskiego 😁
U nas zawsze się tak kończą imprezy. Na wesoło i z jajem 😁
co to jest ta szuba?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
25 grudnia 2009 23:05
szepcik, [[a]]http://pychotka.pl/przepisy-kulinarne/sa%B3atki/szuba-%11-sa%B3atka-warstwowa.html[[a]] 😉
Niewidzialna   Czołowy hodowca Re-Volty
25 grudnia 2009 23:07
Moniska, my te śledzie pod pierzynką robimy z gotowaną marchewką, ale potwierdzam, sa przepyszne ! 🙂
Przed chwila ktos mowil,ze to sa sledzie pod pierzynka,wiec co to w koncu jest?  😁

U  mnie przelomowy rok,nie objadlam sie bardzo  😅  😂
Rety, ale wy mi się mylicie, Notarialna z Niewidzialną  😵
Niewidzialna   Czołowy hodowca Re-Volty
25 grudnia 2009 23:12
Przed chwila ktos mowil,ze to sa sledzie pod pierzynka,wiec co to w koncu jest?  😁


Tak właściwie to u mnie w domu mówimy na to sałatka śledziowa  😁 Ale nie chciałam już mieszać  😀
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
25 grudnia 2009 23:12
remendada, Śledzie pod pierzynką i szuba to właściwie jedno i to samo. Tylko dwie nazwy  różne 😁
Nasza lista na całe święta:

- pierogi z kapusta i grzybami
- kapusta z grzybami
- smażony karp
- kaczka (pierwszy raz w tym roku tata się uparł żeby zrobić kaczkę 😉 )
- barszcz
- paszteciki
- sałatka jarzynowa
- krokiety
- makowiec
- sernik
- rosół
- no i drobniejsze słodkości
dziewczyny zapraszam, jeszcze kawałek został 🙂
a przepis jasne, tylko chętnych proszę o maila/pw 😉
patataj   tyle smaku - we fraku
27 grudnia 2009 12:19
Wigilia:
- zupa owocowa --> kompot z suszu z makaronem,
- jajecznica z pieczarkami (stosunek objętościowy 1:1)
- kapusta z grochem (moje ulubione)
- karp smażony,
- karp w galarecie,
- śledzie,
- opłatek,
- specjalnie pyszny chlebek,
- kutia,
- sernik,
- makowiec,
- metrowiec,
- niby-torcik.

Reszta świąt:
- zupa gulaszowa,
- bigos z grzybkami,
- szwajcary z serem, boczkiem, papryką i ogórkiem,
- szwajcary z farszem pieczarkowym,
- udka i pierś kurczaka w miodzie,
- kotlety mielone,
- sałatka pieczarkowa,
- sałatka warzywna,
- kutia,
- 2 rodzaje sernika,
- makowiec,
- metrowiec,
- niby-torcik,
- piernik,
- tiramisu,
- cała masa owoców
i być może coś jeszcze o czym zapominałam.

Oczywiście w wigilię przed kolacją obowiązuje post ścisły, dla mnie prawie głodówka. 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się