wrzody żołądka

Famka, ale pelety hipollyta na prawdę są robione jak musli i w niczym od nich nie odbiegają. Dlaczego maja być cieżko strawne?

Hanulek - dzięki za odpowiedz  :kwiatek:
famka   hrabia Monte Kopytko
17 czerwca 2015 08:41
tulipan, chodzi mi o formę pellet - musli strukturalne, które np. zawiera elementy sieczki, różną formę i wielkość, no jak by nie patrzeć jest to jednak pellet, i dalej idąc moim (zaznaczam moim) 😉 myśleniem konie wrzodowe czy te nerwowe, bo zwykle jedno idzie z drugim w parze, taki koń bardzo często nie żuje spokojnie i dokładnie, nie memla dokładnie a co za tym idzie pellet może nie zostać rozdrobiony do końca i będzie w jakiejś części podrażniał żołądek   
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
17 czerwca 2015 09:26
Mi też weterynarz mówiła, żeby nie podawać granulatów/pelletu, bo koń go nie rozgryza i może się przyklejać do ścian żołądka i podrażniać. Ogólnie stwierdziła, że mogę podawać wszystko owies, muesli itp, byleby nie granulat.
Pytanie nie aktutalne bo będę czarnego stawiać na Brandona XP jednak  😉

famka jasne, każdy może mieć swoją opinię. Tylko nawet u koni nerwowych pelet nie podrażnia żołądka. Chyba, że są jakieś badania, które to potwierdzają? Mogę nie wiedzieć. Przy wrzodowcach ważne jest ph i podrażnianie w charakterze zwiększania wydzielania kwasów, a nie mechaniczne tarcie pokarmu  😉

Obecnie pelety produkowane są w temperaturze poniżej 40 st., więc dokładnie tak jak musli. Największym plusem peletu jest fakt, że koń zje wszystkie obecne w nim pierwiastki bo są sprasowane. Natomiast w musli są w postaci proszku, który może opaść lub zostać wydmuchany. Mimo dodatku melasy, który tą paszę skleja  😉
Jako, że pracuję w sklepie, to mam opinię z pierwszej ręki.
Brandon zyskuje coraz lepsze opinie i coraz więcej klientów karmi nim konie z problemami wrzodowymi, a także te, które są w klinice np po zabiegu. Brandona rekomenduje klinika w Buku  (Przewoźny ) oraz  ostatnio dowiedziałam się, że klinika w Śremie (Złoto)
Jeden raz zdarzyło się, że koń odmówił zjedzenia kolejnego worka, ale był to koń bardzo wybredny i w porównaniu do innych pasz to i tak był cud, że zjadł kilka opakowań. Częśc klientów, która woli musli wybiera Equigarda.
Dziękuję, cenna opinia  :kwiatek:
Budlejowe_love   - Kuc Grupy D ? - Tak owszem 177 cm w kłębie <3
21 czerwca 2015 11:45
Witam wszystkich , podejrzewam u swojego konia wrzody czy jesteście mi w stanie polecić dobrego gastrologa z Warszawy lub jej okoloic ? (Gdybym jednak nie trafiła w wontek proszę o skierowanie mnie do właściwego)
Do gastroskopii z Warszawy i okolic polecam z Centrum Zdrowia Konia: dr Wysocka i dr Dukacz i z SGGW dr Dziekan
Budlejowe_love   - Kuc Grupy D ? - Tak owszem 177 cm w kłębie <3
21 czerwca 2015 19:18
Mikstura Bardzo dziękuję  :kwiatek:

Jeszcze jedno pytanie . Orientujecie  się może mniej więcej w jakich kwotach mieści się diagnostyka tego schorzenia ?
u nas gastro plus omeprazol 800 zl wyszlo
To zależy gdzie, ale zazwyczaj kwota badania waha się między 300 a 500 zł  😉
famka   hrabia Monte Kopytko
22 czerwca 2015 05:53
plus 6 tygodniowa kuracja, okolice Warszawy gastro to koszt około 600 zł
ja również karmiłam brandon xs, klacz wybredna, ale tą paszę jadła chętnie. Equigarda nie chciała jeść. Słyszałam, że granulaty zalepiają ścianki żołądka i przez to nie można ich podawać wrzodowcom. Niemniej jednak mam zaufanie do St. Hippolyta i postanowiłam wypróbować brandon xs - żadnego pogorszenia stanu nie było.

Za gastroskopię płaciłam 6 lat temu 550 zł., ale musiałam konia zawieźć do kliniki na badanie. Teraz weci w podobnej cenie dojeżdżają do stajni.
Nie dajcie się naciągnąć na leki od wetów, to samo można sobie załatwić chociażby na r-v przez dołączenie się do zbiorowego zamówienia na saszetki z omeprazolem.
Jeżeli chodzi o granulaty, to na szkoleniach z hippolita informują, że teraz pelety , szczególnie te lepszych firm, są robione w inny sposób i nie szkodzą koniowi. (Myślę, że pasza dla wrzodowców miałaby inną postać, gdyby tak się działo.) Do tego przewagą pelletu jest to, że niektóre cenne składniki mogą być "zamknięte" tylko w pelecie, w musli nie wszystko można zawrzeć oraz niektóre składniki, witaminy są dosypywane luzem i mimo, że są sklejane melasą to często opoadają na dno i koń ich nie zjada.
Budlejowe_love   - Kuc Grupy D ? - Tak owszem 177 cm w kłębie <3
25 czerwca 2015 21:26
Znacie może jakiś zamiennik dla pronutrinu ? Potrzebuję czegoś bardziej osłonowo niż leczniczo . I czy w wypadku jak nie będę mogła dostać pronutrinu na już to czy siemie lniane chwilowo będzie w stanie załagodzić sprawę ?
famka   hrabia Monte Kopytko
26 czerwca 2015 07:02
Budlejowe_love, wiele razy tu się pisało już i siemieniu, działa osłonowo i łagodząco, wszystko zależy na jakim etapie są wrzody, pronutrin jest wycofany ze sprzedaży w PL, a moim zdaniem są inne lepsze środki ochronne 
Budlejowe_love   - Kuc Grupy D ? - Tak owszem 177 cm w kłębie <3
26 czerwca 2015 07:24
famka , skoro znasz lepsze środki to może podzielisz się jakie ? ładnie proszę 🙂
famka   hrabia Monte Kopytko
26 czerwca 2015 07:26
tulipan, osłaniać żołądek, eliminować stres 😉 na rynku jest sporo specyfików, prawda jest taka że trzeba wypróbować kilka aby przekonać się samemu co służy danemu koniowi 😉
do wyboru :
Dromy Gastroline
NAF GastriAid
Cortaflex Uls Gard Regular Solution
Audevard Ekygard w postaci na cały miesiąc lub pasta jednodniowa (na zawody np. 😉 )
EPONA Celluwell
DERBYMED Ulcosan
i wiele wiele innych

Potrzebuje leki na wrzody oslonowo do terapii sterydem. Ktoś będzie zamawial?  Ile tego trzeba na ok 2 miesiące?
escada, przemyśl podawanie sterydu nebulizatorem - może da się wypożyczyć. Ja wstępnie rozmawiałam z Blanką Wysocką i przy wrzodach zaleciła podawanie właśnie tak - zresztą unika się wtedy także zagrożenie ochwatem.
Rozważam,  liczę koszty jednej i drugiej opcji
No i nie wiem jak zdobyć ten steryd wziewny z refundacja NFZ bo inaczej cena kosmiczna a potrzebuje 25-35 opakowań...
Lecytyna   nic się nie dzieje bez przyczyny
09 lipca 2015 09:20
Rozważam,  liczę koszty jednej i drugiej opcji
No i nie wiem jak zdobyć ten steryd wziewny z refundacja NFZ bo inaczej cena kosmiczna a potrzebuje 25-35 opakowań...

Napisz na priv, może pomogę
hej mam sprawę życia i śmierci, czy ktoś ma odsprzedać abprazol. Bardzo pilne
Jak wspomóc konia w sytuacji stresowej (kontuzja), była też krótka głodówka ze wzgledu na sedacje, dwa dni leków przeciwzapalnych oraz dużo stresu przy badaniach .. ? Widze że poziewuje i stracił troche masy. Ulgastran, siemie i sieczka z lucerny wystarczą czy zrobic kuracje omeprazolem na minimalnej dawce?
Ulgastran, siemie i sieczka z lucerny wystarczą czy zrobic kuracje omeprazolem na minimalnej dawce?


Powinno wystarczyć to pierwsze. Najlepiej jak wiadomo że będzie sytuacja stresowa dać ulgastran wcześniej. Tj. jedzie do nas wet którego koń nie lubi lub ma zrobić coś nieprzyjemnego (nawet jeżeli to jest tylko zdanie konia 😉 ) dać ulgastran już przed wizytą, a potem kontynuować podawanie do wykończenia butelki lub jak leczenie/stres się przedłuża również przedłużyć opakowanie. U mnie taka metoda sprawdza się świetnie.
Macie u swoich wrzodowców takie objawy jak niechęć do wyciągania nóg do tyłu (zadów) i do przodu(przodów)?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
30 lipca 2015 10:19
Do tyłu zadów mój ma niechęć, ale to nie od wrzodów tylko od szpata.
Mój też nie chętnie wyciąga tyły i też ma szpata. Aktualnie wrzody śpią, nawet nie łyka, ale nogi ciągle nie lubi wyciągać. Z wyciąganiem przodów problem nigdy nie był.
Będzie ktoś robił zamówienie Abparazole Plus w najblizszym czasie? Jestem chetna na 100 saszetek 🙂
Gillian   four letter word
14 sierpnia 2015 11:22
będzie zamówienie niedługo 🙂 we wrześniu, o ile dobrze pamiętam?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się