wrzody żołądka

Strzykawka do pyska.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
03 stycznia 2015 18:16
Ja mialam zalecenie ulgastan dawac w jak najwiekszym odstepie od posilku, bo inaczej jesli dasz razem z posilkiem to tak naprawde nic on nie da, bo on robi taka jakby powloke, a jedzenie to od razu zetrze.
Ok, dzięki 🙂
Dzisiaj właśnie podjęłam próbę strzykawką do pyska, no i trochę koń wypluł. Będę ćwiczyć technikę w takim razie 😉
Czy u waszych koni podczas leczenia ranigastem pojawiła się delikatna kulawizna w kopytach? Mam konia który jest bardzo wrażliwy na wszelkie leki a nawet niektóre pasze i w niektórych przypadkach pojawia się u niego większa lub mniejsza kulawizna obu przednich kopyt. Od trzech dni podaje mu ranigast i po każdej kolejnej dawce coraz gorzej chodzi. Zastanawiam się czy zmiana ranigastu na coś innego dała by jakiś efekt. Jutro będę dzwonić do weta który konia " prowadzi wrzodowo" ale była bym wdzięczna za wasze opinie i rady.
kaloe moja miała kilka kuracji ranigastem i nigdy nie wystąpiła żadna kulawizna

Chiquita ja daję w małej ilości jedzenia - z konieczności - żeby mojej dać coś do pyska zawsze jest ostra walka, a stresy są we wrzodowych momentach niewskazane i też działa
[trzeba pamiętać że jak zaczynasz dawać omeprazol to należy odstawić na jakiś czas ulgastran


Przepraszam, że wyciągam stary post 😉 ale zaciekawiło mnie to.
Dlaczego należy odstawić?
Ja mam polecenie od weta żeby dawać Ulgastran, i jak dostanę omeprazol to pociągnąć Ulgastran przez pierwszy tydzień dawania omeprazolu.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
12 stycznia 2015 14:45
Dziewczyny, macie wieksze doswiadczenie z podawaniem omeprazolu na wiosne, wiec chcialam prosic o rade. Jesli moj kon na poczatku mial kuracje pelna dawka ranitydyny+ulgastran, przy drugiej gastroskopii byla bardzo duza poprawa i zoladek wygladal juz dobrze i dostal na zakonczenie kuracji 1/3 dawki omeprazolu (1saszetka dziennie) to teraz na wiosne jak myslicie podac pelna kuracje, czy tez jakas czesc? Pytam wczesniej, zeby juz sie przygotowac finansowo jak bedziemy robic zbiorcze zamowienie 😉
xequus zależy jak czuje się koń, są jakieś objawy wrzodów? Jeżeli nie ma to bym dała po saszetce, albo przez pierwszy tydzień po dwie jak masz dużego konia
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
12 stycznia 2015 15:02
Na razie objawow nie ma zadnych, czuje sie bardzo dobrze, w koncu przytyl. Na wiosne boje sie, ze znowu zacznie chudnac co tak naprawde bedzie pierwszym syndromem nawrotu  🙄. Kolek nigdy nie mial, po prostu gorsza kondycja, nerwowosc i chudniecie.
A wlasnie- ktos moze bedzie robil zamowienie kolo lutego marca?  🙂
Evson ja będę robiła

xequus to 1-2 saszetki dziennie, 3-4 to przy bardzo mocnych wrzodach trzeba dawać
famka   hrabia Monte Kopytko
13 stycznia 2015 07:21
ja też na koniec lutego  🙂

ja teraz swojemu w tą obrzydliwą pogodę daję cały tydzień 3 saszetki, na następny tydzień zejdę do 2 saszetek

Chiquita, nie chcę wprowadzić w błąd ale z tego co pamiętam wet tłumaczył że ogranicza wchłanianie omeprazolu, że trzeba dawać o różnych porach dnia leki i ulgastran
w zasadzie nie powinien chyba ograniczać wchłaniania, bo ulgastran działa w żołądku a omeprazol ma się wchłaniać w jelitach. Teoretycznie, na chłopski rozum nie powinno być "konfliktu"
Tylko pytanie po co dawać dwa leki na raz? No chyba że koń nie ma już prawie żołądka...
Ja profilaktycznie daję sam omeprazol, jak coś sie dzieje zaczynam od ulgastranu (jedną butelkę podaję) żeby przynieść natychmiastową ulgę a potem omeprazol
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
13 stycznia 2015 07:54
Louisa dziekuje bardzo  :kwiatek:
A jeszcze tak dla pewnosci, kiedy dokladnie podajecie koniom ten omeprazol? Bo mowie sobie caly czas "trzeba podac na wiosne" a wlasnie tak stwierdzilam, ze nie umiem okreslic tego dokladnie, bo co 20marca? 😉  🙄
famka   hrabia Monte Kopytko
13 stycznia 2015 08:02
xequus, jak znasz swojego konia to będziesz wiedzieć kiedy zacząć podawać, na oko widać kiedy koń zaczyna się czuć słabiej w różnych aspektach swojego życia  

Louisa, no własnie nie pamiętam jak dokładnie mi to tłumaczył wet ale zapewne masz rację
Wydaje mi się, że chodzi o to że efekt działania omeprazolu pojawia się dopiero po paru dniach- żeby nie było takiej sytuacji, że koń jest na Ulgastranie, który odstawiam bo zaczynam dawać omeprazol, i w rezultacie pomiędzy odstawieniem Ulgastranu a zadziałaniem omeprazolu jest dziura bez niczego. Tak wywnioskowałam z samodzielnego czytania o działaniu tych leków, ale nie spytałam dokładnie weta dlaczego mam dawać przez pierwszy tydzień omeprazolu Ulgastran.

W ulotce Ulgastranu jest tylko, że może osłabiać działanie "leków zmniejszających tworzenie kwasu solnego w żołądku (ranitydyna, cymetydyna, famotydyna)", nic nie ma o omeprazolu.
Gdzieś tylko natknęłam się na informację, że sukralfat powinno się podawać 30-60min przed lub po omeprazolu, ale nic więcej o interakcjach (to chyba było w jakimś "ludzkim" artykule).
Louisa, no własnie nie pamiętam jak dokładnie mi to tłumaczył wet ale zapewne masz rację


Ta to wiesz tylko tak na chłopski rozum 😉

Chiquita na moje to omeprazol nie zaczyna działać po kilku dniach, tylko efekty są po kilku dniach w zależności od tego jaki bajzel koń ma w żołądku
Ulgastran osłaniając rany, odcinając je od kwasu przynosi natychmiastową ulgę. Ale leczenie owrzodzeń trwa podobnie długo.

Wszystko zależy od konia, moja ma tylko blizny po wrzodach i widzę działanie omeprazolu już na drugi dzień, ulgastranu po ok 2 godzinach
Jak koń ma armagedon w żołądku szybciej pomoże mu ulgastran.

xequus w tym Ci nie pomogę bo mój koń w tych wyjątkowych, pogoda ma na nią w tej chwili dużo mniejszy wpływ niż stres, ale kiedyś, przed leczeniem ataki miała najczęściej maj/czerwiec, potem sierpień/wrzesień
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
13 stycznia 2015 08:51
Dziekuje 🙂 duzo mi pomoglyscie. Przegladalam zdjecia i najwiekszy kryzys jesli chodzi o jego wage byl w marcu, teraz po zeszlorocznym wykryciu i leczeniu wrzodow tez zmienil sie jego charakter, wiec pewnie poznam znowu po nerwowosci i braku checi do wspolpracy.

Czy podawanie omeprazolu profilaktycznie ma jakis sens? Np. najmniejsza dawka 4 razy do roku 1saszetka przed 28dni. Tak zeby nie dac tym wrzodom powrocic. Prawda taka, ze taka profilaktyka wyjdzie taniej niz jedna gastroskopia... 😉



P.S. Jesli ktos bedzie zamawial omeprazol to przypominam, ze jestem 100% pewna i z checia sie dolacze 😉
xequus ja po swojej powiem Ci że ma to sens, szczególnie właśnie w okresach w jak wrzody się uaktywniały u danego konia
Powiem też że najmniejsza dawka dla niektórych koni okazała się też leczniczą, np dla mojej.
Tak jeszcze z własnych obserwacji, wrzody lubią wracać. Jeżeli miałabym wybierać  4 saszetki przez 7 dni czy 1 saszetka przez 28 wybrałabym to drugie, ilość saszetek i koszt ta sama a u mnie  efekty drugiego leczenia były lepsze
W jednym z opisów jest napisane, że zaczyna działać jak się wchłonie, ale potem jest informacja, że "maks. działanie hamujące omeprazolu na wydzielanie występuje po 4 dniach stosowania leku". Tak więc cały czas moje wytłumaczenie dla zalecenia wetki wydaje mi się słuszne, bo Ulgastran przestaje działać 6-8 godzin po ostatnim podaniu. Tak jak Louisa piszesz, omeprazol działa od razu ale na efekty czasem trzeba czekać 😉 Nie chciałabym zafundować mojemu koniowi bólu pomiędzy tym okresem, gdzie przestanie już działać Ulgastran, a tym, gdzie zobaczę efekty omeprazolu.

Ale ja dopiero raczkująca w tych sprawach, więc tak sobie gdybam 🙂
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
13 stycznia 2015 12:48
Louisa, dziękuję za odpowiedź. Myślałam przez ostatnie dni właśnie o tym jak z tym omeprazolem działać w tym roku i chyba właśnie profilaktycznie dostanie 4 razy w roku kurację 1saszetka przez 28dni(jeśli oczywiście nie zacznie się coś dziać poważniejszego). Czekam tylko, żeby podłączyć się pod czyjeś zamówienie, bo ja raczej ciężko miałabym ogarnąć sprowadzenie tego z USA. Wolę zapobiegać "w ciemno" niż znowu to wszystko przechodzić, płacić za gastroskopię, która też do najprzyjemniejszych dla konia nie należy, faszerować go sedacją, patrzyć jak chudnie, męczy się. Rok się dzieli na 4 pory roku, w każdej jest diametralna zmiana pogody, wiadomo na wiosnę się uruchamiają wrzody, w lecie to sezon zawodów, więc też warto go wspomóc, na jesień znowu zmiana pogody, na zime brak trawy. Więc o ile nie będzie on dawał objawów wcześniej to i tak dostanie omeprazol.
A ma ktos moze teraz na szybko do odsprzedania omeprazol z 20-30 zaszetek?
Famka, louisa - jak będziecie zamawiać omeprazol, to weźcie mnie proszę pod uwagę 🙂

Chętnie też wezmę jak ktoś miałby teraz odsprzedać
BaŚ nie ma sprawy, im więcej osób tym lepsza cena
Gillian   four letter word
21 stycznia 2015 11:05
a wiadomo kiedy mniej więcej zamawiamy? bo muszę się przygotować finansowo 😉
Gillian chyba koniec lutego miał być?
famka   hrabia Monte Kopytko
21 stycznia 2015 11:11
koniec lutego mogę przelewać kasę  🙂

edit: a jak Wasze wrzodowce w tą idiotyczną pogodę  ?
Gillian   four letter word
21 stycznia 2015 11:14
mój całkiem nieźle, nic się nie dzieje a ja latam cała obsikana, bo się boję :/

słuchajcie, za 150-200 saszetek ile kasy szykować? nie mogę się doliczyć.
famka   hrabia Monte Kopytko
21 stycznia 2015 11:19
Louisa, Ci przeliczy 🙂 ale patrząc na stronę i cenę kursu  100 saszetek 175 dol * 3,75 = 656 zł

nie obsikuj się tylko spokojnie obserwuj 😉 mój trochę dziwaczy raz go trochę pobolewa a potem lata jak oszalały z innymi końmi 😉
Gillian   four letter word
21 stycznia 2015 11:21
mój zaczął sporo się przemieszczać po padoku, bryka i w sumie nie wygląda jakby coś mu doskwierało.
Wkręcam sobie chore filmy bo czasem spojrzy na brzuch (albo za siebie, w każdym razie panika murowana) i kładzie się po kolacji. Zawsze się kładł od kiedy go mam, taki typ leżakujący. A ja sikam 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się