wrzody żołądka

Gillian   four letter word
15 kwietnia 2019 11:18
Trzeba zrobić gastroskopię i ocenić zmiany śluzówki. Na oko... Na oko to chłop w szpitalu umarł. Ile czasu dawałaś pasty? Przy mocno kryzysowej sytuacji podaje się leki do 8 tygodni.
Gillian, 4 tyg cała tuba, a później 5 tyg pół tuby. Koń do tego karmiony był zredukowaną ilością owsa czarnego, sieczką z lucerny, w połowie kuracji część owsa zmieniłam na musli one-meal i zaczęłam podawać wysłodki buraczane zgodnie z zaleceniami dietetyka. Do tego garść sieczki przed treningiem.
Nagłą zmianę nastroju powiązałam z nagłym popsuciem pogody, i dalej wrzodami, ale nie wiem czy to dobry trop..
Do tego czasem jest tak, że jak koń podczas siodlania i podpinania popręgu zainteresuje się czymś innym to zupełnie nie reaguje, więc zaczęłam się też zastanawiając czy to nie są reakcje pamięciowe, a nie faktyczny ból/dyskomfort...
Gillian   four letter word
15 kwietnia 2019 12:05
Hmm. Pamięć bólowa też jest prawdopodobna. Dlatego fajnie zrobić gastro i wiedzieć czy po prostu histeryzuje czy faktycznie ma powód.
Trzeba zrobić gastroskopię i ocenić zmiany śluzówki. Na oko... Na oko to chłop w szpitalu umarł. Ile czasu dawałaś pasty? Przy mocno kryzysowej sytuacji podaje się leki do 8 tygodni.


mój koń po kontrolnej gastro, na którym widoczna była poprawa, ale została jeszcze 1 zmiana w odźwierniku, ma zaleconą kontynuację kuracji przez kolejne 16 tyg... (10 tyg pełna dawka, 6 tyg połowę). Koń jest leczony od połowy stycznia... więc chyba nie ma tego max okresu wyznaczonego do podawania omeprazolu. Zrobiłam na wszelki wypadek bad. krwi, żeby zobaczyć czy wszystko ok.
Gillian, z tego co ja słyszałam, nie ma czegoś takiego jak pamięć bólowa u konia przy wrzodach.

mindgame, jak rozpoczyna się kurację to nie powinno się zmieniać żywienia, bo zmiany to wróg wrzodowców.
Jeśli koń ma jeść owies docelowo to powinine mieć dokładnie taką samą dietę w trakcie kuracji jak i po niej czyli nie redukować owsa w trakcie kuracji, bo jak po leczeniu wrócisz z owsem to wrócą wrzody.

prib, ja mam tak samo, tyle że mam skończyć kurację wg planu czyli 10 plus 6 , ale nie startować od  nowa kuracją
Perlica, dobrze wiedzieć 🙁 całkiem owsa nie obcięłam, a lucernę jadł już wcześniej, więc może tragedii nie ma... docelowo owsa nie będzie jadł zbyt dużo bo to typ dymiącej czachy. teraz jest to raptem 250g dziennie. Człowiek chce dobrze, a wychodzi jak zwykle. Czasem to wydaje mi się, że ci co wogóle nic się nie przejmują mają najzdrowsze konie.
mindgame, powinien ci to wet powiedzieć ;-)

Zasada jest też taka, że oprócz braku zmian paszy to powinno się podawać najlepiej to samo na każdy posiłek,więc tak podzielić racje żeby było na posiłek to samo.
Dodatkowo jeśli to koń trenujący/startujący nie powinno się zmniejszać mu dawki "sportu" w trackie leczenia, tak żeby po zakończeniu leczenia ten stres był dokładnie taki sami, a nie większy.
Podsumowując RUTYNA to to co konie lubią najbardziej :-)
Perlica piszesz, że nie ma czegoś takiego jak pamięć bólowa przy wrzodach. Ale przecież może jakaś konkretna czynność, np dopinanie popręgu, źle kojarzyć się koniowi. Skoro np przy czyszczeniu nie widać złości tylko przy dopinaniu popręgu, to czym można to wytłumaczyć? Albo to że jak zaciekawi go coś za oknem to nie ma negatywnej reakcji na popręg? Tak się zastanawiam...
mindgame, nie znam się na tym, tak słyszałam po prostu, czy to prawda nie wiem.
Jak najbardziej dopinanie może się źle kojarzyć, ale w tym kontekście to jeśli konia coś boli nadal i wcale nie muszą być to wrzody, a np plecy czy cokolwiek innego.
Właśnie  próbuje skomponować  pasze treściwą dla mojego wrzodowego konia.  Jesteśmy na  początku  leczenia.  Wrzodów dużych nie mamy, ale wszedł omeprazol.  teraz koń  zaczął dostawać    3 x dziennie  po niewielkiej ilości  musli bezowsowego.  Wejdzie  granulat z lucerny  i zastanawiam się co  dalej.  teraz  ten granulat który mamy  ma  25 % skrobi.  Większość  pasz  dla wrzodowców ma poniżej  20%  - ok 15-16 z  tego co widziałam.    I teraz moje  pytanie.  Czy  całkowicie  odstawić owies ?  Czy  połączyć  go z paszą  (znalazłam taką o zawartości skrobi 8 %)    i lucerną  ?    Staram się  wymyślić coś    w miarę sensownego dla konia  i dla mojej  kieszeni.  Bo niestety  pasze  typowo wrzodowe  swoje kosztują..  Czym Wy karmicie swoje  wrzodowe  pociechy  ?
perlica a mieliście już kontrolna gastro?

Co do karmieni to ja daje zwykle bezowsowe musli plus taka sama ilość sieczki do każdego posiłku+siano do oporu w boksie i na padoku, przed jazda jazda daje garść sieczki, żeby kon nie chodził z pustym żołądkiem.
prib, tak, tak, właśnie gastro kontrolnym decyzja że 10 tygodni i 6 tygodni, a po pierwszym gastro miało być 8 tygodni i 4 tygodnie.
Wczoraj wieczorem zastałam w żłobie kupę niezjedzonej sieczki, a na dnie były resztki wysłodków z dnia wcześniejszego... Koń pewnie wyjadł to co lepsze (owies, musli), a resztę zostawił. Wyrzuciłam to wszystko ze żłobu i po treningu znów dostał wysłodki, ale brak entuzjazmu 🙁 jednym zębem po chwili zaczął jeść.. martwi mnie to trochę. Ostatnio jest jakiś oderwany myślami... Przed jazdą podstawilam mu wiadro z sieczką to nurkował nosem i coś tam memlal, ale też bez szału. Mam nadzieję, że dziś wszystko będzie zjedzone...
Właśnie  próbuje skomponować  pasze treściwą dla mojego wrzodowego konia.  Jesteśmy na  początku  leczenia.  Wrzodów dużych nie mamy, ale wszedł omeprazol.  teraz koń  zaczął dostawać    3 x dziennie  po niewielkiej ilości  musli bezowsowego.   Wejdzie  granulat z lucerny  i zastanawiam się co  dalej.  teraz  ten granulat który mamy  ma  25 % skrobi.   Większość  pasz  dla wrzodowców ma poniżej  20%  - ok 15-16 z  tego co widziałam.    I teraz moje  pytanie.  Czy  całkowicie  odstawić owies ?  Czy  połączyć  go z paszą   (znalazłam taką o zawartości skrobi 8 %)     i lucerną  ?     Staram się   wymyślić coś    w miarę sensownego dla konia  i dla mojej  kieszeni.  Bo niestety  pasze  typowo wrzodowe  swoje kosztują..   Czym Wy karmicie swoje  wrzodowe  pociechy  ?


Aktualnie schodzę z wysłodek i posiłek 3x razy dziennie będzie wyglądał tak: 1/3 czarnego owsa, 1/2 Brandon xs, 1/2 sieczki z lucerny, 1/2 sieczki przed jazdą. Mesz 3 x w tygodniu, przy drastycznej zmianie pogody dodaję siemię lniane do posiłku. No i siano, siano, siano...

Z podwieczorka póki co zrezygnowałam, bo akurat jestem w  tym czasie na stajni. Natomiast, jesteśmy w trakcie kuracji (wyszły niewielkie zmiany w części bezgruczołowej, koń się denerwował przy podciąganiu popręgu i przy łydce co skłoniło mnie do zrobienia gastro). Wg doktor po kuracji nie musimy robić kontrolnej gastroskopii.

Jeszcze co do owsa, u mnie jest to miarka na dzień (0,8kg), natomiast (wg zaleceń) nie powinien dostać więcej niż pół kg na posiłek, i myślę, że najlepiej czarny. Ja nie zrezygnowałam z owsa ze względów również ekonomicznych, czarny mam na stajni, no i mimo że koń z ciut gorącą głową, uważam, że przy miarce na dzień jest ok.
My lada dzień kończymy kurację i teraz mam pytanko --> jaką paszę polecacie? Czego się wystrzegać w składzie pasz?  Aktualnie karmię Brandonem XS i odrobinką Brandona XP (mój koń przy wrzodach przytył). I chciałabym stopniowo bardzo powoli przestawić go na coś... tańszego 😉 Jakieś pomysły? Myślałam o musli podstawowym z sukcesu, ale w oko wpadło mi też Everyday Fibre Mix z Baileysa i jeszcze Hi Fibre Cubes (nie ukrywam odpowiada mi opcja wysyłki w animalii, bo w każdym innym sklepie kosztuje miliony monet a lokalnie to muszę trochę czekać aż dojdzie do sklepu stacjonarnego). Chociaż jeśli zostalibyśmy przy Hippovecie to zastanawiałam się nad Krauter Musli i Mebio Basic...

Nie wiem  😵 za duży wybór  🥂
a.kaminska, muesli podstawowe  z Sukcesu? Dla wrzoda? ....

Ja polecam Green Power, wychodzi ekonomiczne, bo jest niskie dawkowanie , koń wygląda dobrze i ma chęć do pracy.
a.kaminska, muesli podstawowe  z Sukcesu? Dla wrzoda? ....



Polecone przez kogoś w stajni i dlatego o nie pytam, nie znaczy że od razu zamawiam... Nie podają składu u siebie na stronie..
a.kaminska, proszę tu masz skład:
https://konik.com.pl/sukcesmusli-podstawowe

Nie podają zawartości skrobii i cukru, a to najważniejsze u wrzoda i ma bardzo mało włókna . To nie jest pasza dla wrzodowca.
Skoro leczysz konia, wydajesz krocie na omeprazol to głupio to psuć paszą tańszą 20 pln na worku.

To koń startujący i trenujący?
Ile podajesz w kg/gr Brandonów?
a.kaminska Agrovital Control ratuje portfel 😉
a.kaminska, proszę tu masz skład:
https://konik.com.pl/sukcesmusli-podstawowe

Nie podają zawartości skrobii i cukru, a to najważniejsze u wrzoda i ma bardzo mało włókna . To nie jest pasza dla wrzodowca.
Skoro leczysz konia, wydajesz krocie na omeprazol to głupio to psuć paszą tańszą 20 pln na worku.

To koń startujący i trenujący?
Ile podajesz w kg/gr Brandonów?


Powtórzę jeszcze raz 🙂 Sukces polecił mi ktoś inny, tak się składa że też stosował to dla koni wrzodowych ale mi się coś wydawało tutaj jednak nie halo - i dobrze mi się wydawało...

Brandona XL daję 100g 5x dziennie i XP 3x 100g i 2x 50g. Do tego sieczka i łuska  słonecznika. Koń trenujący i wkrótce planujemy spowrotem startować. Z jednej strony Brandon wychodzi mi całkiem ekonomicznie bo nie podaję go zbyt dużo ale zastanawiam się czy to konieczne żeby podawać tylko Brandona i nic innego...
Jeśli koń je 900 gram paszy i to mu starcza to jest mega ekonomicznym koniem. Jesli ten zestaw ci działa to ja bym nie kombinowała już.
Jeśli koń je 900 gram paszy i to mu starcza to jest mega ekonomicznym koniem. Jesli ten zestaw ci działa to ja bym nie kombinowała już.



Nawet za mu czasami dużo  😂. W sumie masz rację, policzyłam tylko koszt paszy a nie wzięłam pod uwagę tego, że starcza na więcej niż miesiąc.
Ja zastanawiam się na  tą  paszą  https://animalia.pl/nuba-equi-promass-mix-20kg/szczegoly/36674/#dawkowanie  Ma bardzo mało skrobi i cenę  atrakcyjną.  Myślę, żeby  połączyć  ją z owsem  i  granulatem z lucerny. 
a.kaminska zobacz sobie na Struktur Energetikum. Mnie tę paszę poleciły dietetyczki z Hippolyta gdyby na Brandonie XS "nie było z czego jechać". Mieliśmy rozpisane 200g na dzień tego musli i ten worek nie chciał się skończyć  😉 Co prawda my to głęboka rekreacja ale w lato mieliśmy taki okres, że na samym XS brakowało trochę prądu. I Struktur w tym  przypadku sprawdził się super. Chociaż jak tak patrzę to podobnie cenowo Cię to wyjdzie jak na XP + XS  😁

200g dziennie? serio?

ZUpelnie serio pytam- jaka jest wartosc odzywcza takiego dodatku? Bo nie ogarniam.
900g tez nie ogarniam, ale moze w przypadku konia z tendencja do tycia... jakos bardziej przemawia 🙂

900g tez nie ogarniam, ale moze w przypadku konia z tendencja do tycia... jakos bardziej przemawia 🙂


Potwierdzone przez weta, to jest koń wyjątkowo ekonomiczny 😉 - po prostu więcej mu nie potrzeba bo wtedy kupa wsiąka do mózgu i ma posrane pomysły.

Siana ma full, jak dostanie treściwe to wciągnie wszystko (swego czasu wpadł do paszarni i pożarł ponad 15kg...) ale garść mu wystarcza. Z resztą miał okres, w którym dostawał tylko małą garść (taką naprawdę małą, jak mierzyłam to moja garść wychodzi około 30-40g paszy) na posiłek (3 razy dziennie) - i starczało.
faith uwierz, że też się dziwiłam, że tak mało to nie ma szansy zadziałać i to tylko "dla smaku" ale efekt był. Przy czym muszę zaznaczyć, że mój też raczej jest ekonomiczny (teraz bo przed zdiagnozowaniem wrzodów średnio wyglądał i przyswajał). Brandona dostaje 1,2 kg dziennie, w sezonie jesień zima kiedy mniej robi to połowę z tego bo daję wysłodki. Do tego spora garść lucerny do każdego posiłku 3x i codziennie siemię lniane na wieczór no i siano do oporu. W takim systemie żywię go od roku i wygląda i czuje się super, jedyne co to musimy suplementować selen i cynk. Pracuje 5x w tygodniu.

Ale wiadomo co koń to inaczej a z wrzodami to już w ogóle dlatego opisuję swój konkretny przypadek, poleciłam SE a.kaminskiej bo z tego co pisała wynika, że jej koń też nie potrzebuje sporych ilości.  😀

Znalazłam rozpiski tej diety więc wrzucam jak to miało działać:



A o takim koleżce piszę, który wygląda teraz tak:



Jakoś też mi ciężko w to uwierzyć, że 200 gram, ale wiele jednak zależy od tego jak koń pracuje i jakiej jakości jest siano, które w zasadzie jest podstawą. Mają siano wysokobiałkowe można obciąć paszę do minimum, ktoś jakiś czas temu przytaczał przykład z UK czy IRe koni chodzących 4* i w to jestem w stanie uwierzyć , bo tam mają zupełnie inne siano niż u nas.
Jednak siano w PL pozostawia wiele do życzenia.

Ja z kolei nie ogarniam co to są posrane pomysły u konia sportowego, bo nie przyszłoby mi do głowy obcinać żarcia koniowi trenującemu, bo taki musi mieć energię na parkur i pracę.
Rekreant owszem, musi być bezpieczny i ruszać się jak mucha w smole.

Blondek nie obraź się, ale Twój koń to dla mnie nie wygląda rewelacyjnie, bo ma wypchany brzuch, a za mało mięśni pleców jak dla mnie.
Perlica nie mam o co się obrażać, dzięki za opinię. :kwiatek: Wrzuciłam zdjęcie żeby zobrazować jak mój wygląda przy takim jadłospisie i uważam, że siły ma dość, tzn na to jaką pracę wykonuje to w zupełności wystarcza  😀 Ale to prawda -  do ideału wciąż bardzo daleko, brzuch do zgubienia i plecy do nabudowania.
Sianko mamy ze swojej łąki, trawa przed sianokosami jest dla właściciela priorytetem, jest tak zielone, że aż za mocno  😂. Dlatego wystarcza taka ilość paszy 🙂. W zależności od ilości roboty dozujemy Brandona XP, bo wiadomo jak więcej roboty to i energii więcej zejdzie. Aktualnie starcza w sam raz.

Słuchajcie mam gorszy problem:  Właśnie dostałam info z bdsklep, że nie mają soku z rokitnika. Pilnie potrzebuję rokitnik, skąd bierzecie? Podeślijcie coś 🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się