wrzody żołądka

Ok dziękuję.
A mam jeszcze jedno pytanie- czy to prawda, że wysłodki niemelasowane nie są wskazane w przypadku wrzodów z powodu złego PH?
Zawsze myślałam, że są idealnym rozwiązaniem dla wrzodowców z powodu dużej ilości włókna...
tajnaa, a zdradzisz gdzie to kupujesz?

Mamy dostawcę, który handluje tego typu preparatami.
Karmelita pierwsze słyszę, ja widziałam artykuły, w których wysłodki były uważane za bezpieczne a nawet zalecane dla wrzodków  👀 Moja dostaje wysłodki od trzech dni bo nie podoba mi się obecna partia siana więc chciałam dołożyć włókna - gdyby działały drażniąco to już by mnie o tym szanowny koń poinformował złym nastrojem, a jest w normie.

Ciekawe to co piszecie o reakcjach na jabłka, marchew czy dobre siano - ja muszę uważać jedynie na owies i wiosenną trawę na padoku i w razie zjedzenia czegoś z tych dwóch rzeczy kupy robią się gorsze a koń bardziej osowiały. Reakcji na popręg czy kulenia uszu przy dotykaniu po brzuchu to ja od wdrożenia diety już nie obserwuję, gdyby tak było to wchodziłabym z omeprazolem od razu.

tajnaa a można wiedzieć ile cię wiaderko takiego specyfiku kosztuje?
Gillian   four letter word
12 grudnia 2018 19:53
mój koń dostał zalecenie jedzenia wysłodków w wypisie z kliniki więc... no nie wiem jak one mogą szkodzić?
tajnaa a można wiedzieć ile cię wiaderko takiego specyfiku kosztuje?

Pewnie, żadna tajemnica. Drogie to jest - 300 zł.
Ok, ja zawsze tez myślałam, ze są wskazane, ostatnio ktoś mi namieszał w głowie z tym pH.
Dzięki za pomoc, będę dawać je dalej.
Mojej kobyle wysłodki szkodziły z kolei na owsie ma się świetnie.
Poradźcie mi proszę jak bezpiecznie odpaść kucyka po kuracji omeprazolem a obecnie na gastrointestinalu?
Kuc zaczął wreszcie jeść bez wybrzydzania wszystko. Jako podstawową paszę  dostaje Brandon XP oraz wysłodki od kilku dni.  Potrzebowałabym coś skoncentrowanego, żeby nabrał masy, niezbyt energetycznego. Nie ryzykowałabym dużego granulatu, ponieważ z granulatem bywa różnie. Łączenie Brandona z  Mebio Build Up nie przyniosło rezultatu.
Brandon XP jest mega energetyczny i raczej daje świeżego kopa, a nie ciałka. Na odtuczenie super będzie brandon, ale XS.
Ten kuc przed kuracja jadł  tylko tego XP  chyba ze względu  na miałką konsystencję. Wszystko inne zostawiał. Boję się tego XS bo on w granulkach jest, chyba ze spróbuję  z jednym workiem i bede mieszać.
whisperer13 ale o co chodzi ze strachem przed granulkami?  🤔
Gillian   four letter word
29 grudnia 2018 09:07
Podobno granulatu nie powinno się dawać wrzodkom. Takie są opinie ale nie wiem na ile słuszne. Ja na wszelki wypadek nie daję.
Granulek po prostu nie chce jeść.  Dlatego dostawal tego XP bo ta konsystencja mu odpowiadała, nawet suplementow w granulkach nie ruszył.  Obecnie wyjada takie rzeczy, ale wole zapytac Was jakie mam opcje dla wrzodowcow , bo kucyk jest dosc fit i zalezy mi zeby zaczal wygladac, skoro przestał bolec go brzuch.
Ta dyskusja o złym granulacie już tu była chyba nie raz, ale nie udało mi się znaleźć ani jednego solidnego opracowania naukowego, które jakoś uzasadniałoby takie rozumowanie i obawy.
Widziałam za to artykuł, swoją drogą bardzo ciekawy, dotyczący wrzodów zlokalizowanych w jelicie grubym, gdzie rzeczywiście zaleceniem dla takich koni było jedzenie zarówno pasz treściwych jak i objętościowych w formie granulatu ze względu na łatwość trawienia i możliwość robienia przerw w pracy okrężnicy - myślę że dla wielu osób wysłodki i moczone trawokulki zamiast siana brzmi jak koszmarny żart w kontekście konia z wrzodami, ale tu lokalizacja wrzodów ma kluczowe znaczenie.
W dalszej części, mówiącej o "klasycznych" wrzodach żołądka, rzeczywiście jest wspomniane o karmieniu "grain meals", ale czy ma to aż tak gigantyczne znaczenie? Osobiście uważam, że zapewnienie objętościówki do oporu i karmienie kilka razy dziennie jest najważniejsze - a wiele ludzi tego właśnie nie przestrzega...

whisperer13 siana ma do oporu? Ma sieczkę do każdego posiłku? Jeśli Brandona XS nie chce jeść (co znam z autopsji, bo moja go nie tyka  😉 ) to z granulatów dla wrzodków, które ładnie przytuczą masz jeszcze Havensa Gastro+ - używałam i widziałam ładne rezultaty. Z gotowych musli masz coraz większy wybór mieszanek z małym % skrobii i wspomagaczami, trzeba tylko wiedzieć czy coś dodatkowo kucyka nie podrażnia. Specjalistycznie dla wrzodków jest Baileys Ease & Excel, Nuba Digest, Epona Magenfein, Saracen Re-Leve, Höveler ProBalance itd, itp. Wiem też, że można dobrać coś z Pro-Linen albo któregoś tańszego Hövelera, ja karmię Eggersmannem Struktur Equichamp - opcji jest coraz więcej, wystarczy nauczyć się świadomie czytać etykiety  😀
kaloe Bardzo ciekawe co piszesz z tym owsem i wysłodkami. Ja u mojego konia owsa nigdy nie próbowałam.
Gillian
A w DE wrzodowce żyją tylko na granulacie i trawokulkach. Mój jeden wygląda na tym super. Czuje się bardzo dobrze i skończyły się kolki. Za to jest absolutny zakaz owsa i wszelkiego rodzaju musli.
Ja się właśnie zastanawiam, czy nie wywalić z jedzenia otręby pszenne. Koń je wysłodki z dodatkiem granulowanej lucerny i makuchu lnianego. Była jeszcze też łuska słonecznika, ale to było pierwsze co spróbowałam nie dawać i jakiejś różnicy nie widzę. Jakiś okres nie było otrąb pszennych i było ok. Teraz mam wrażenie, że jest ciut gorzej, nie wiem, może pogoda, ale może te otręby pszenne jednak? Miał może ktoś problem przy otrębach? Wiem, że temat przerabiany (zakwaszanie przez otręby) - przekopałam cały wątek, ale czy jest może jakaś ogólna uzasadniona opinia odnośnie otrąb? Może też za dużo roundupu akurat w tych otrębach :-(.

I jeżeli powiedzmy okaże się, że jednak te otręby pszenne są u mojego konia be, to czym wyrównywać stosunek Ca:P w wysłodkach? Zastanawiam się, czy sama mieszanka wysłodki/lucerna/makuch (plus łuska i olej) nie będzie ok.

Rozważam nawet pozostawienie na samym sianie, koń aktualnie mało pracuje i wygląda jak pączek w maśle z lśniącą sierścią, mogłabym zaryzykować, sianko mamy bardzo fajne - tylko, że wysłodki kocha miłością wielką... i nie mam pewności że zostanie pączkiem też bez tej mieszanki. Zastanawiam się dlatego, że jak był bardzo kiepski dzień, to treściwe zostało nietknięte. Może trochę postu pomoże? - u ludzi pomaga. U nas niestety omeprazol nie działa - i muszę wszystko niwelować jedzeniem (kiedyś działał, ale przestał i ostatnia 2 miesięczna kuracja konia całkiem rozwaliła).
leleiria, ja też karmię Equichamp. Z eggersman daje też dodatkowo Green Power , który ma fajny poziom energii, a np w okres lekkich treningów jak święta to zmieniam Green Power na Struktur Getreide Frei.
Ubóstwiam te pasze po prostu  🙂

Konie wciągają te pasze chętnie.

Co do granulatu była dyskusja w innym wątku, chyba paszowym.
Dobrą naszą dla wrzodA  jest też RM Horse  Care 10 i jest to właśnie granulat.
Gillian   four letter word
30 grudnia 2018 09:54
Uznaję, że na rynku jest tyle pasz, którymi mogę karmić wrzoda, że spokojnie mogę zrezygnować z granulek 🙂
Tymczasem zakochałam się w pastach z omeprazolem, kupiłam kilka sztuk w super cenie i szukam więcej. Ceny zabójcze...

whisperer13 siana ma do oporu? Ma sieczkę do każdego posiłku? Jeśli Brandona XS nie chce jeść (co znam z autopsji, bo moja go nie tyka  😉 ) to z granulatów dla wrzodków, które ładnie przytuczą masz jeszcze Havensa Gastro+ - używałam i widziałam ładne rezultaty. Z gotowych musli masz coraz większy wybór mieszanek z małym % skrobii i wspomagaczami, trzeba tylko wiedzieć czy coś dodatkowo kucyka nie podrażnia. Specjalistycznie dla wrzodków jest Baileys Ease & Excel, Nuba Digest, Epona Magenfein, Saracen Re-Leve, Höveler ProBalance itd, itp. Wiem też, że można dobrać coś z Pro-Linen albo któregoś tańszego Hövelera, ja karmię Eggersmannem Struktur Equichamp - opcji jest coraz więcej, wystarczy nauczyć się świadomie czytać etykiety  😀


No wlasnie problem w tym, ze kon jest sam w sobie niejadkiem. Je bardzo mało, sieczki niechętnie, wyslodki jak mu na noc wrzuce to do rana skończy, dlatego nie szukam typowej podstawowej  paszy dla wrzodowcow, a czegos w typie balancera czego daje sie malo a przynisi efekt. 
Puritan Hovelera?

dla konia w spoczynku 130g na 100kg pełnoporcjowo.
Unity otręby pszenne z racji tego jak są pozyskiwane i przechowywane często zawierają duża ilość mykotoksyn. I to faktycznie ma nikorzystny wpływ na przewód pokarmowy, a także i na cały organizm.
W ogóle otręby pszenne są dobrą,  ale dość zdradliwą pasza dla zwierząt. Szybko rozwijają się w nich grzyby i pleśnie,  których 'gołym okiem' nie widać,  a jednak są i to w takim stężeniu, że hoho.
Gillian   four letter word
30 grudnia 2018 13:24
whisperer13,  Epona, musli dla wrzodowców 1kg dziennie.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
30 grudnia 2018 13:27
akzzi a czy te mykotoksyny w obrębach mogą wywoływać biegunki? Odstawiam po kolei wszystko co dostaje mój koń, odstawiłam już musli i wysłodki  ale biegunki nie ustały, od dziś nie daje otrąb pszennych.
Roboczej M. według mnie mogą. U wszystkich innych gatunków zwierząt, u których były wykonywane badania nad wpływem mykotoksyn na organizm jednym z podstawowych objawów jest biegunka albo problemy z rozrodem albo kaszel ( zależy, która mykotoksyn). Oczywiście na koniach ciężko jest przeprowadzać rzetelnie jakiekolwiek badania, bo jest dużo zmiennych czynników, a badania są kosztowne.
KaNie, A jakie marki pasz popularne w Germani?
kaloe Bardzo ciekawe co piszesz z tym owsem i wysłodkami. Ja u mojego konia owsa nigdy nie próbowałam.

Moja kobyła jest ogólnie dziwnym przypadkiem. Objawy niby wrzodowe miała, a leczenie nie pomagało, dopiero mogło jej podawanie b compleks i probiotyku. Od około 1,5 roku nie dostaje leków i czuje się świetnie.

... ale może te otręby pszenne jednak? Miał może ktoś problem przy otrębach? Wiem, że temat przerabiany (zakwaszanie przez otręby) - przekopałam cały wątek, ale czy jest może jakaś ogólna uzasadniona opinia odnośnie otrąb? Może też za dużo roundupu akurat w tych otrębach :-(  ..........




U naszej 6-letniej folblutki, wrzodowca, otręby pszenne , nawet w niewielkiej ilości (200g 2 x dziennie) powodowały: silną perystaltykę jelit, mokre kupy, chudnięcie, "parchy" na skórze, brzydką, matową sierść i kolki. Po odstawieniu otrąb wszystkie objawy ustąpiły w przeciągu 2-3 tygodni. Podejrzewamy nadwrażliwość na gluten, ale to tylko domysły.
Kuc zaczął wreszcie jeść bez wybrzydzania wszystko.


to w końcu jak? 🤔 nie widzę sensu kombinowania z balancerami kiedy mamy od groma pasz specjalnie dla wrzodowców, które fajnie wspierają leczenie/profilaktykę
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
30 grudnia 2018 20:50
Dobrze, w takim razie otręby odstawione, będę ją obserwować. Czym je najlepiej i najbezpieczniej zastąpić? Otręby ryżowe czy coś innego?
Podobno dla wrzodków fajna jest lucerna, czy to się tyczy tylko takiej w formie sieczki czy takiej granulowanej i podawanej na mokro też? Za jakieś dwa tyg skończą mi się trawokulki i zastanawiam się czy zamówić lucernokulki 😉
A może wysłodki z lucerna? Dengie ma takie i się nad nimi zastanawiam
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się