wrzody żołądka

Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
17 maja 2016 11:22
trochę z innej beczki. Czy taka kupa jest normalna, czy może świadczyć o wrzodach. Wiem, że każda kupa inna, w zależności od diety osobnika, ale czy ten kolor, to już jest kupa podbarwiona krwawiącymi wrzodami?
(zdjęcie z netu)
 Kolejny raz za duże zdjęcie
famka   hrabia Monte Kopytko
18 maja 2016 06:56
Rudzik, nie ma innej metody jak organoleptyczna 😉 trzeba kupę wziąć w rękę i zobaczyć co zostaje ci na ręku
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
18 maja 2016 07:29
famka zostają włókna niestrawionego siana i trawy, konsystencja dość zbita, ale dająca się rozwalić, lekko z wierzchy błyszczy, ale w środku pączka nie ma dużo wilgoci. Martwi mnie tylko taka bobkowa konsystencja, bo na trawie kupa powinna być rzadsza.
famka   hrabia Monte Kopytko
18 maja 2016 07:47
a czemu powinna być rzadsza  ?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
18 maja 2016 07:50
a nie powinna?
Zawsze wydawało mi się, że na młodej trawie kupa była rzadsza, wiązałam to z wprowadzaniem nowego pokarmu i zmianą flory w jelitach.
Gillian   four letter word
18 maja 2016 09:21
Niekoniecznie.
Robię zamówienie jak ktoś chce się podłączyć proszę o pilną wiadomość
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
18 maja 2016 10:18
Gillian spokojnie poskubie siana, ogarnie nowe miejsce i dojdzie do siebie  :kwiatek: to dla niego duża zmiana ze stajni przydomowej do pensjonatu, więc nie stresuj go dodatkowo sobą  :kwiatek: Keep calm, dasz leki w czwartek i też mu pomogą 😉
Rudzik różne konie, różnie reagują, znam takie co przez kilka pierwszych dni mają kupę konsystencji wody i takie co w ogóle nie reagują na to, że wyszły po sezonie zimowym na trawę.
tu nie wolno zamieszczać ogłoszeń, a lekami handlować nie wolno wcale!
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] ogłoszenie
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
18 maja 2016 13:00
Dziekuję dziewczyny. To nie panikuję.
famka   hrabia Monte Kopytko
20 maja 2016 07:16
z wielkim ufff mogę potwierdzić że po gastro żołądek wyleczony, dwa lata walki i leczenia nie poszło jak krew w piach, poryczałam się jak dziecko  💃
Mój koń od jakiegoś tygodnia wypiął się na owies, wcześniej nie zdarzało się mu wybrzydzać, zawsze wszystko jadł (fakt faktem, że od 2 tyg jest na trawie ale początkowo tylko zostawiał sobie na później i następnie dojadał teraz zdarza się mu zostawić do rana). Od kilku dni zaobserwowałam także ''odbijanie się'' takie bulgotanie, ciężko to opisać. Koń przy tym wyciąga szyję i słychać jak wędruje mu powietrze przez przełyk, taki charakterystyczny dźwięk i wyziewa przy tym powietrze o mało przyjemnym zapachu. Z wetem już to konsultowałam odrazu jak się pojawiło, dopiero przyjedzie go obejrzeć ale telefonicznie zasugerował, że mogą to być wrzody i polecił kupić ranigast i obserwować czy będzie się czuł lepiej.
Dodam tylko, że koń ma 9 lat, mam go ponad pół roku wcześniej żadnych niepokojących objawów nie zanotowałam, chodził na torach w wieku 3 lat.

Wiem, że przez internet ciężko wróżyć dlatego najpewniejsze będzie zrobienie gastroskopii więc już orientuję się kto by mógł do nas dojechać. Ale może ktoś się spotkał z podobnymi objawami i będzie mógł coś podpowiedzieć.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
20 maja 2016 12:59
Coś kolo 90% koni wyścigowych na wrzody. Odbijanie sie jest częste przy wrzodach. Więc faktycznie tutaj szukałabym przyczyny. Rob gastroskopię, ranigast, czyli substancja czynna ranitydyna slabo działa, musi być podawana w dużych ilościach (mój miał z tego co pamiętam ponad 60tabletek dziennie) i poprawę widać po jakimś miesiącu. Moim zdaniem najpierw gastroskopia potem leczenie odpowiednie do stopnia wrzodów. Póki co możesz podawać gluta, czyli siemie/mesz nawet codzienie, koniecznie siano 24h i owies póki co odstaw.
Gillian   four letter word
20 maja 2016 16:08
Mój ogarnął jakoś. Chodzi na padok z dwoma końmi, dostaje owies na trzy posiłki ale parzę mu siemię i płucnicę. Na treningu latał, chyba jest ok.
Wrzody a lizawki Likit - ktoś,  coś?  👀
Chciałam Rudej zrobić przyjemność,  ale wolę się upewnić,  że nic nie stoi na przeszkodzie.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
22 maja 2016 01:59
Mój miał, ale nawet jej nie ruszył.  Ale generalnie też przed kupnem się zastanawiałam i nie znalazłam na ich temat nic niepokojącego.
Dzien dobry,jakie macie sposoby na biegunkę u konia z wrzodami?J
Ps http://www.tofivet.pl/pl/o/foran-nutri-gard-zabezpieczenie-sluzowki-przed-wrzodami-konia
Stosował ktos ?🙂
famka   hrabia Monte Kopytko
25 maja 2016 07:04
Miśka123, lekarstwo jest jedno zaleczyć wrzody
xequus :kwiatek:, gastroskopia już załatwiona teraz tylko dogrywamy termin. Owies odstawiony, całe dnie spędza na trawie, na noc siano w siatce, glut codziennie. Jesteśmy świeżo po kontuzji więc koń od miesiąca wyłączony z jazdy no i dostawał przeciwzapalne..  😵 Czyli to mogło sprawić, że objawy pokazały się właśnie teraz a wcześniej były albo bardzo subtelne albo to ja jestem ślepa... Chociaż przez ten czas wyglądał bardzo dobrze, można powiedzieć że aż nadto. Jedynie co dało się zauważyć przez okres późna jesień/wczesna wiosna to to, że przy szczotkowaniu brzucha czy okolic słabizny się złościł i krzywił. Teraz mi trochę spadł, tzn pokazały się mu żebra a brzuch został. Pani doktor zaleciła do czasu badania podawać otręby pszenne i 20 min przed posiłkiem Ulgastran.

Teraz pozostaje nam czekać do badania i liczyć na dobre wiadomości chociaż przyznam szczerze, że jestem przerażona.
Blondek,
Nie bój się badania. Bardziej chyba my właściciele przeżywamy. Ja robiłam gastroskopię dokładnie tydzień temu koniowi, który miał prawie wszystkie możlwie objawy. Badanie przeżyłam i ja i koń i famka obok  😉
Dzięki Bogu mój dwudziestoletni koń cyborg oszczędził mi przynajmniej tej choroby przy wielu innych na jakie choruje.
Na gastroskopii czysto. Także cieszę się ogromnie.
I od siebie polecę dr Agatę Kamionkę do diagnostyki z okolic Warszawy. Cudowna doktor, przesympatyczna, z dużym doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu wrzodów. No i bardzo naciska na staly dostęp do objętościówki u wszystkich koni, nie tylko z wrzodami.
Miśka123, lekarstwo jest jedno zaleczyć wrzody

Zaleczone🙂 Poprostu nie wiem czy tak juz bedzie cały czas czy jest jakiś sposób ...Słyszałam o węglu 🤔
Gillian   four letter word
25 maja 2016 10:14
Trzymaj się sprawdzonych metod. Glut z siemienia, otręby, zioła. Co się dzieje z koniem, że piszesz "będzie tak cały czas"?
Dzięki🙂
Poprostu ma ciagle rozwolnienie pomimo ze czuje sie swietnie i wrzody (zaleczone ale wiadomo jak to z tym jest -nagle mogą powrócić )kompetnie w niczym nie przeszkadzają
famka   hrabia Monte Kopytko
27 maja 2016 06:39
mój glut przepuszcza przy każdej zmianie siania, żarcia, dodatków czy suplementów, ale jest to kwestia 2-3 dni i ja wiem że to wynika teraz już tylko z tych zmian, ale jeśli rozwolnienie jest spore i dość długo trzeba dojść z czego to wynika
Dziewczyny, tak szczerze to zauważyłyście jakiś efekt przy częstym podawaniu gluta z siemienia? Konie się lepiej po nim czuły, albo coś takiego że wiecie że siemię pomaga? Bo u mojego nie widzę żadnej poprawy jak siemię wprowadzam, nie widzę tez żadnego pogorszenia jak je odstawiam.
famka   hrabia Monte Kopytko
27 maja 2016 12:28
Chiquita, glut z siemienia ma za zadanie osłaniać żołądek od środka, wspomaga i leczy, pomaga treści przesuwać się płynnie po kichach, poprawia stan sierści etc..
jak chcesz ocenić wpływ podawania siemienia jeśli chwilę dajesz i przestajesz  ? na to pytanie chyba nikt ci nie odpowie
Podawałam 2-3 miesiące codziennie. Nie widziałam poprawy, teraz po odstawieniu nie widzę pogorszenia. Pytam czy ktoś coś zauważył, bo naciągana mi się wydaje funkcja osłaniająca żołądek- owszem, osłania ale póki jest w żołądku, czyli ile? Pół godziny, godzinę po posiłku? Chyba że to wystarczy i już taki krótki czas daje pozytywne efekty.

Wierzę w łatwiejsze przesuwanie mas w jelitach, wierzę w poprawę sierści. Ale bardzo naciskacie na osłanianie żołądka- ktoś miał poprawę w postaci wyciszenia objawów wrzodowych po glucie?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
27 maja 2016 14:40
Bo to nie chodzi tylko o osłonę(każdy lek czy cokolwiek osłonowego działa tylko przez krótki okres czasu), ale ogół działania gluta, czyli o łagodzenie i stabilizację przewodu pokarmowego. A odpowiadając na pytanie ja (pewnie subiektywnie) widzę pogorszenie, gdy nie podam gluta przez dłuższy czas (bo np. skończyło mi się i czekam na dostawę).



siemię lniane w żywieniu koni stosowane jest do łagodzenia szeregu dolegliwości układu pokarmowego. Przede wszystkim posiada działanie osłonowe oraz stabilizujące.


Zawarte w śluzie węglowodany mają właściwości dietetyczne m.in. łagodzą stany zapalne przewodu pokarmowego oraz świetnie wpływają na regulację procesów trawiennych. Warto wspomnieć również o innych ważnych składnikach które zawiera w swoim składzie siemię są to m.in. : sól magnezu i potasu oraz kwas fosforowy. Siemię jest również źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza tych z grupy omega 3, które dzięki obecności witaminy E, są chronione przed utlenianiem.
Siemię idealna sprawdza się szczególnie w przypadku koni osłabionych, chorych w okresie rekonwalescencji jak również koni mających problemy z układem trawiennym.
famka   hrabia Monte Kopytko
27 maja 2016 15:35
xequus, amen !
poziomka7   Prawda leży pośrodku
27 maja 2016 15:36
Hej 😉 czy ktos w najblizszym czasie bedzie zamawiac omeprazol ?? A jesli tak to czy jest mozliwos dolaczenia sie do zamowienia ?? Skad zamawiacie ?? 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się