MSM - zwyrodnienia stawów

jak w temacie- ktos podawał koniom? Czy pomogło? Jak ze stawami po tym i po jakim czasie widac ewentualna poprawe?

zalezy mi na info o MSM w takich duzych puszkach.
caroline   siwek złotogrzywek :)
06 stycznia 2009 13:20
ja dawalam (i nadal daje) MSM - na stawy, kopyta, siersc. Moim zdaniem pomaga - bylo widac, ze od czasu jak zaczelam mu to dawac to poczul sie lepiej, potem zaczal tez lepiej wygladac.
ogolnie moim zdaniem preparat wart dawania koniowi.

a o jakie puszki ci chodzi - nie wiem. jest bardzo wielu producentow preparatow z msm. ale nie kazdy bym kupila...
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
06 stycznia 2009 13:21
ja własnie zamówiłam z USA puszkę MSM produkcji Equine America, ciekawa jestem efektów.
A ja się na Cortaflexa (czyli Equine America) obraziłam po tym, jak to polski dystrybutor odmówił podania ilości HA w Cortaflex HA, argumentując, że są to ściśle tajne dane  🤣 Chciałam sobie porównać zawartość kwasu w Cortaflexie i w preparacie Lubrisyn. Fakt faktem, ani na swojej stronie, ani na stronie producenta, ani też na opakowaniach Cortaflexów (sic!), poza wzmianką o tym, że HA w składzie jest, nie ma podanej dokładnie ilości...
Nie to nie 😉

Z MSMmów dawałam profilaktycznie MSM w płynie GP Equine - konie lubią ten syropek i chętnie go jedzą, a cenowo jest to przyzwoita półka (zwłaszcza w kontekście prawie 4litrowego kanistra, który kosztuje niecałą stówkę).

Tak czy siak jeśli jednak w stawach są zwyrodnienia, to takie preparaty będą miały działanie wspomagające, a nie lecznicze...
caroline- mozesz napisac jakiej firmy kupowałas i widziałas efekty?

kusząco wyglada sprzedawane na allegro- kuracja niby na 4-6 miesiecy.
Obecnie mam innej firmy- puszka tej samej wielkosci a kuracja na miesiąc

cenowo podobnie

najbardziej mi zalezy na sprawdzonej firmie i widocznych efektach

Quanta - w płynie mówisz... musze tego poszukac

ps. Quanta czy ja to ostrzezenie bede miec juz na zawsze? 🏇
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
06 stycznia 2009 14:13
Ooo fajnie...
Spytam znajomej, bo ona zamawia Cortaflex HA ze Stanów i coś mi wspominała ile tego HA w nim jest.. ale teraz nie pamiętam, tyle tylko że mówiła że więcej niż w Lubrisynie.. ale pewna nie jestem.

No jasne że wspomagające, na cuda nie ma co liczyć, tym bardziej ze preparaty tego typu podawane doustnie, są w większej części wydalane z organizmu.
Podawałam - nie pomogło.
caroline   siwek złotogrzywek :)
06 stycznia 2009 14:21
Z MSMmów dawałam profilaktycznie MSM w płynie GP Equine - konie lubią ten syropek i chętnie go jedzą, a cenowo jest to przyzwoita półka (zwłaszcza w kontekście prawie 4litrowego kanistra, który kosztuje niecałą stówkę).
moj tego syropku nie lubil. zwlaszcza jak mu zapodalam to w takiej ilosci jaka jest wskazana na opakowaniu (w relacji do masy konia). po prostu stwierdzil, ze to smierdzi i predzej z glodu padnie niz to wypije.
po drugie - tego trzeba strasznie duzo dawac - i te 4 litry po moim przeliczeniu starczaly na miesiac. a ile przy tym zachodu. no way - ja jestem na nie z tym preparatem.

ostatnio dawalam msm nafu - kilogramowe opakowanie, niezbyt tanie, ale chyba wlasnie trzeci miesiac moj kon je konsumuje. wiec za miesiac wychodzi jednak mniej niz stowka 😉 a daje tylko mala lyzeczke raz dziennie (dla mnei to wygoda i pewnosc, ze kon to zje)

pierwszy msm jaki dawalam byl derbymedu chyba. drogi, ale bardzo skuteczny.

a aktualnie zastanawiam sie nad msm makany - tak z czystej ciekawosci 😉



Podawałam - nie pomogło.

bo to nie jest LEK a jedynie suplement, ktory moze wspomoc funkcjonowanie aparatu ruchu. i przede wszystkim nalezy sie nastawiac na dzialanie dlugoterminowe a nie na spektakularne zmiany z dnia na dzien...

Dramka, a tak szczerze - tak od A do Z przeprowadzilas kuracje, czy rzucilas w kat po tygodniu, bo "nie dziala" ?
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
06 stycznia 2009 14:52
Mam takie info, że zawartości HA nie ma tylko na polskim cortaflexie - na tym "hamerykańskim" jest  i wynosi ponoć 100mg na dawkę (a dawka to chyba 30 ml ale mogę się mylić), potwierdzę to jak się dowiem na pewno.

ooo tu nawet widać, jak ktoś się przyjrzy - na opakowaniu :> http://us.st12.yimg.com/us.st.yimg.com/I/arthritisrelief-store_2027_288271
Ja podaję młodemu koniowi (2,5 roku), który ma dosyć duży wzrost jak na ten wiek-170cm. Podaję tak jak dziewczyny radziły-nie cały czas a dwa razy do roku przez dwa miesiące, tylko profilaktycznie. Nie chcę podawać mu tego całe życie ale napewno na okres wzrostu i kostnienia, czyli mniej więcej jeszcze przez 2-2,5-3 lata (okaze się jak finansowo będe stała)
Co do dawki to w cortaflexie jest 30ml codziennie.
wprawdzie z forum o suplementacji ludzkiej - ale ludzie biorą MSM z tych samych powodów i w takim samym celu jak wy podajecie swoim pupilom"


Państwowa Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dębicy
39-200 Dębica, ul. Parkowa 2 tel.(014)6809373
Znak sprawy :PSŻ.455-9-1664-27/08
Dębica, dnia 6.11.2008r.


DECYZJA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dębicy, działając na podstawie :
• art. 104 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U.Nr 98 z 2000r. poz. 1071 z późn. zm.),
• art. 54 ust. 1 i 2 pkt b, h, ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz. Urz. UE - Polskie wydanie specjalne, rozdział 3, tom 45, str. 200 ze zm.),
• art. 14 ust.l, ust. 2 pkt a, ust. 3, 4, 8 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności ( Dz.Urz. UE Nr L 31 z dnia 01.02.2002r.)
• art. 3 ust. 3 pkt 44, art. 6 ust. 1 i 2, art. 8, art. 32 art. 75 ust.l pkt. 1, art. 77 Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. nr 171, poz. 1225), po rozpatrzeniu sprawy: wyniki kontroli sanitarnej przeprowadzonej w dniach 29.10.2008 i 5.11.2008 w firmie Olimp Laboratories sp. z o.o. w Nagawczynie 109C (protokół kontroli sanitarnej nr 777/HŻ/08 z dnia
29.10.2008r.)

o r z e k a

• Zakaz wprowadzania do obrotu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej suplementów diety zawierających w składzie substancję o nazwie metylosulfonylometan (MSM).
• Uiszczenie opłaty za czynności kontrolne Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kwocie: 100 zł (słownie: sto złotych)

Decyzje należy wykonać w terminach:

• pkt 1 - natychmiastowym. Na podstawie art.77 Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171 poz. 1225) przedmiotowej decyzji w zakresie punktu 1 nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności,
• pkt 2-21 dni od daty doręczenia

Za należyte i terminowe wykonanie obowiązków zawartych w decyzji odpowiedzialnym jest: solidarnie Zarząd Olimp Laboratories sp.z o.o., Nagawczyna 109C, 39-200 Dębica

U Z A S A D N I E N I E

Podczas wspomnianej na wstępie kontroli stwierdzono, że w 2008 roku zostały wprowadzane do obrotu suplementy diety zawierające w składzie metylosulfonylometan tj. Arthroblock i MSM Forte, wyprodukowane w zakładzie Olimp Laboratories sp. z o.o. Nagawczyna 109C.
Firma dopełniła obowiązku powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego o zamiarze wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu w Polsce w/w suplementów diety w roku 2005. W roku 2008 pojawiły się nowe informacje naukowe pozwalające na bardziej wszechstronną ocenę ryzyka stosowania metylosulfonylometanu w suplementach diety. Zgodnie z opinią Narodowego Instytutu Leków w Warszawie z dnia 7.01.2008r. metylosulfonylometan jest substancją o nieustalonym bezpieczeństwie stosowania i działaniu, a mianowicie:

• pochodna metylosulfonulometanu (DMSO) była podejrzewana o działanie kancerogenne, lecz nie zostało ono udowodnione. Niemniej jednak jest to związek o silnym działaniu drażniącym na górne drogi oddechowe i praca z nim wymaga specjalnych zabezpieczeń. DMSO oddziałuje z DNA i hamuje proliferację komórek in vitro. W 1978r. FDA dopuściła DMSO jako lek na receptę, ale tylko w jednym wskazaniu: śródmiąższowe zapalenie pęcherza.
• W 2006r. odbyło się w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym posiedzenie prowadzone przez prof. Rolfa Bassa - Stałego Przedstawiciela Współpracy Bliźniaczej, poświęcone produktom z pogranicza. Na tym posiedzeniu podano informację, że produkty zawierające MSM są wycofywane z obrotu w Niemczech z uwagi na nieudowodnione bezpieczeństwo stosowania i brak dowodów działania terapeutycznego.
• Obecność MSM (DMSO2, C2 HO SO2, dimetylosulfon, metylosulfonylometan ) stwierdza się w niektórych produktach spożywczych, najwięcej w mleku krowim, na poziomie ok. 3 ppm (0,3 mg w lOOg produktu)
• Nie określono dziennego zapotrzebowania dla siarki, której źródłem ma być MSM i nie stwierdza się niedoborów tego pierwiastka. Dostępne wytyczne żywieniowe nie zalecają uzupełniania diety związkami siarki (Raport WHO/FAO 2004 r.. Raport Ekspertów UE z 2004 r.).
• MSM przechodzi przez barierę krew - mózg (BBB) i nagromadza się w tkance mózgowej w znacznych ilościach (do 3 mmol). Nie są znane konsekwencje przewlekłej obecności MSM w mózgu.
• MSM utrzymuje się we krwi 5 razy dłużej niż DMSO.
• MSM silniej niż DMSO hamuje proliferację komórek m vitro i efekt ten jest trudno odwracalny.
• Nie prowadzono badań toksyczności przewlekłej dla MSM.
• Nie określono LD50 dla MSM.
• W dostępnym piśmiennictwie MSM jest opisywany w aspekcie stanów patologicznych: zapalenia stawów, zapalenia pęcherza czy nowotworów, a nie w aspekcie żywieniowym.
• W październiku 2000 r. FDA wydało oświadczenie, z uwagi na wprowadzenie do obrotu licznych produktów zawierających MSM, że nie ma dowodów na bezpieczeństwo stosowania tego związku jak również nie ma wystarczających dowodów skuteczności jego działania leczniczego.

Podsumowując, opinia Narodowego Instytutu Leków zawiera informację, iż MSM spełnia wymagania produktu leczniczego, lecz jego skuteczność terapeutyczna powinna zostać udowodniona istotnymi badaniami klinicznymi. Na podstawie dostępnych danych literaturowych należy stwierdzić, że MSM nie spełnia wymagań stawianych suplementowi diety, ponieważ brak merytorycznego uzasadnienia dla uzupełniania codziennej diety tym związkiem, brak jest danych o bezpieczeństwie stosowania a doniesienia o nagromadzeniu MSM w tkance mózgowej są nad wyraz niepokojące.

Przytoczone powyżej fakty świadczą, że spożywanie suplementów diety zawierających w składzie metylosulfonylometan może stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób stosujących je.
Wobec powyższego, po rozważeniu stopnia niebezpieczeństwa zaistnienia negatywnych skutków dla zdrowia konsumentów oraz stopnia ich dotkliwości, niniejszej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Ponadto, ponieważ podmioty działające na rynku spożywczym podlegające urzędowym kontrolom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej są obowiązane do pokrywania opłat uwzględniających koszty związane z czynnościami wykonywanymi w ramach urzędowej kontroli żywności jeżeli w wyniku tych czynności zostaną stwierdzone przez kontrolujących niezgodności z przepisami prawa żywnościowego, ustalono opłatę w wysokości 100 zł. (słownie: sto złotych).

P O U C Z E N I E

W razie niewykonania decyzji w ustalonym terminie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne w celu przymuszenia do wykonania obowiązków.
Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16 za pośrednictwem tutejszego Inspektora Sanitarnego, ul. Parkowa 2 w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dębicy
lek. Med. Roman Stępień


źródło:http://www.cefarm.zgora.pl/doc/leki_wycofane.pdf

a zaczęło się od forumowej plotki, że MSM odkłada się w mózgu i z tego powodu zostało wycofane z rynku niemieckiego.
ups

własnie wczoraj kupiłam preparat ludzki zawierajacy MSM. Renomowanej firmy, polecone przez farmaceute 🤔

asior   -nothing but eventing-
08 stycznia 2009 16:19
Nie rozumiem w takim razie, czemu informacje o MSM nie sa bardziej rozpowszechnione!!! Skoro podawanie ma takie skutki uboczne  🤔  Kasa ze sprzedazy tych specyfikow to jedno, ale zdrowie i zycie chyba jednak wazniejsze jest  😲
hmm czyli generalnie te wymienione środki zostały wycofane, a nie wszystkie.

Dziwne. No nic, kobyłowi podaje- przeciez nie wyrzuce 🤔Z ''ludzkim'' dla Jarka sie wstrzymam 👀
Wycofane zostało tylko MSM Olimpu, firma odwołała się od  decyzji. Skutek:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Dębica,
w Dębicy
ul. Parkowa 2
39-200 Dębica
dnia 04.12.2008 r.

Znak sprawy: PSŻ-455-9-1664-27/08
Olimp Laboratories Sp. z o.o.
ul. Nagawczyna 109 C
39-200 Dębica

DECYZJA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dębicy, działając na podstawie art. 104, art. 132 §1 i 3 ustawy z dnia 14 czerwca1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. Z 200 r. Nr 98, poz. 1071 z póź. zm.) po rozpatrzeniu odwołania znak: NJ-14/11/2008 wniesionego w dniu 01.12.2008 r. przez Prezesa zarządu – Stanisława Jedlińskiego w imieniu Olimp Laboratories Sp. z o.o. ul. Nagawczyna 109 C, od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy z dnia 06.11.2008 r. znak: PSZ.455-9-1664-27/08.

POSTANAWIA

uchylić w całości swoją decyzję z dnia 06.11.2008 r., znak: PSŻ.455-9-1664/08 orzekającą:
• Zakaz wprowadzania do obrotu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej suplementów diety zawierających w składzie substancję o nazwie metylosulfonylometan (MSM).
• Uiszczenie opłaty za czynności kontrolne Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kwocie: 100 zł (słownie: sto złotych).

UZASADNIENIE

Po zapoznaniu się z treścią odwołania wniesionego przez Stronę postępowania z zachowaniem terminu, o którym mowa w art. 129 § 2 K.P.A. Od w/w decyzji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dębicy uznał za zasadny zarzut podany przez odwołującego o zastosowaniu nieprawidłowej podstawy prawnej tj. braku powołania się na art. 27 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. Z 2006 r. nr 122 poz. 851 z póź. zm).
Tym samym, na podstawie art. 132 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego organ pierwszej instancji uznał podniesiony przez stronę zarzut za uzasadniony do uchylenia zaskarżonej decyzji. W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania na podstawie art. 127§ 1 art. 129§ 1 i 2 kpa do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie ul. Wierzbowa 16 za pośrednictwem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy w terminie 14dni od daty jej doręczenia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dębicy
lek. med. Roman Stępień


Jak widać  odwołanie poprzedniej decyzji nie było spowodowane nieprawdziwością zarzutów o szkodliwości MSM-u tylko nieprawidłową podstawą prawną.

Ja osobiście wstrzymałabym się z suplementacją MSM do czasu wyjaśnienia zarzutów "leczniczych".
Sama suplementowałam się MSM dwa lata temu, niestety efektów nie było. Były za to uporczywe bóle głowy.
Nie rozumiem w takim razie, czemu informacje o MSM nie sa bardziej rozpowszechnione!!! Skoro podawanie ma takie skutki uboczne  🤔  Kasa ze sprzedazy tych specyfikow to jedno, ale zdrowie i zycie chyba jednak wazniejsze jest  😲

asior- to są bardzo "świeże" informacje o MSM - powiedziałabym "jaskółki" wymagają jeszcze na pewno dokładnego przebadania
Dzieki nitka🙂

Jutro bedzie u mnie wet, wypytam, czym zastąpic, jest sporo tego na rynku. Niekoniecznie zawierajace MSM. Klaczy ewidentnie potrzebna suplementacja- zrezygnowac nie moge.
Lov   all my life is changin' every day.
09 stycznia 2009 10:51
A Grubemu wet profilaktcznie kazał dawać coś na stawy, właśnie o MSM mówił, albo o jakiś innych, tylko mówił włąśnie, żeby mieszać- miesiąc dawać to, miesiąc inne, a miesiąc nie dawać nic.  Co wspomagającego możecie polecić? Zwyrodnień żadnych nie było i nie ma, więc czysta profilaktyka.  😉
Na stawy zaleca się jeszcze chondroitynę oraz glukozamine. W przypadku ludzi - bo takie badania kliniczne były przeprowadzane - aktywnośc biologiczną wykazywały te substancje w postaci siarczanów, przy czy chondroityna większą niż glukozamina. Chlorowodorek glukozaminy wykazywał najmniejszą aktywność leczniczą.

MSM- jeśli już to było serwowane z innymi substancjami albowiem wykazuje duży synergizm z biotyną i wit C.
A co polecicie LECZNICZEGO, nie wspomagającego, na zwyrodnienia kopyt?
Tylko kurcze, niestety mam dosyć ograniczony budżet.
Nikt nic nie wie...?
To może chociaż by mi ktoś powiedział czym mam się kierować przy wyborze? Tzn. jak duża musi być dawka tego kwasu, żeby preparat miał działanie lecznicze a nie wspomagające?
Pytam na forum, ponieważ mój weterynarz jest jednocześnie dystrybutorem jednej z firm zajmującej się takimi preparatami i obawiam się , że nie jest zbytnio obiektywny pomagając mi wybrać najlepszy produkt ;p
asior   -nothing but eventing-
19 stycznia 2009 14:17
To skonsultuj sie z innym wetem, bo ciezko cos powiedziec przez internet. Jest moze przedstawicielem Boehringer Ingelheim?
Nie, nie.  Początkowo Cortaflexu, w ostatnim czasie Dodsona.
Co polecacie z MSM i glukozaminą?  i co sie najabrdziej opłaca
Ja bym była wdzięczna jak ktoś by mi polecił też coś na stawy dobrego i w przystępnej cenie .

Mój koń ma problem ze stawem koronowym (przeskakuje mu lekko i pyka jak chodzi ) wet. powiedział że to przez kopyto ale po mału kopyto wraca do normalności a kość dalej przeskakuje . 😵

Teraz nie długo ma przyjechać i dać mu jakiś zastrzyk w to miejsce i to niby ma pomóc  🙇

Chciałam się dowiedzieć czy musze dawać ten zastrzyk i coś na ten temat może ktoś miał taki przypadek .może  jakieś preparaty pomogły by na takie schorzenie.

Dodam że koń ma skończone 4,5 roku i był dopiero zajeżdżany na 4 lata ale nie znam jego przeszłości i co kiedyś się z nim działo .
asior   -nothing but eventing-
07 lipca 2009 21:06
zaszczyk? no blagam  😵
monia, preparat doustny to zawsze tylko wspomaganie organizmu. Nigdy nie zastapi leczenia miejscowego.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 lipca 2009 12:43


hmmm z tego co mi wiadomo  jest zastrzyk z jakies substancji ( nie wiem czy to  kwas hiularocośtam czy glukozamina) która pomaga leczyć np. strzykanie w stawach i dalsze tego skutki.
Z tego co mi wiadomo  strzykanie samo w sobie nie jest niczym groźnym  jeśli nie powoduje dalszych problemów z chodzeniem konia. Mówiono mi że  preparaty wstrzykiwane w staw a dokładnie w połączenia międzykostne  okala tą część która nie jest nasmarowana naturalną wytwarzającą się mazią ( u każdego konia tworzy się po 20 min stępa).
Jest to swego rodzaju leczenie które trwa na dłuższą mete i pomaga przy tego typu problemach.
Wet mówił mi kiedyś że strzykanie ktróe jest niebezbieczne  powstaje wtedy gdy naturalna maź nie trzyma się, odlepia i powoduje taki właśnie dziwny dźwięk. Trzeba obserwowac czy  później zaczynaja sie problemy z chodzeniem itp itd.
Mam podobny problem z moja młoda siksą. Jednak nie mogę niczego zrobić przed ukończeniem 2,5-3 roku życia - puki kościec nie stwardnieje do końca. Narazie pilnuje kopyt i jest niesamowita poprawa z  jej nózkami. Strzykania nie ma a staw też jest ładnie trzymany na miejscu. Czasami jednak jak badam nóżkę ( podnoszę i ruszam  staw) to słyszę takie zgrzytanie przy kości koronowej . Nie jest to ponoć niebespieczne bo młoda jest w fazie rośnięcia i wszystkiego moge się spodziewać. Ważne że nie kuleje i nie stawia nogi w dziwny sposób. Narazie czekam.... i obserwuję. Ale najważniejsze to dobry kowal i dużo ruchu.
asior chodziło raczej  o błąd ortograficzny :P
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 lipca 2009 13:47
nie no tak to jest jak siedzi sie po nocach  na necie  🤬🙂 a w dzien czyta sie posty :P
Asior oczywiscie wybaczcie mi obywatelu ten błąd 🙂


edit: co nie zmienia faktu że no przydało by się zajrzeć czasami do słownika ortograficznego :P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się