Aktualności:

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Re-Volta.pl  |  Forum główne  |  Konie  |  Wątek: Lonżowanie

poprzednia następna
Strony: 1 ... 81 82 [83] Odpowiedz Drukuj
Autor Wątek: Lonżowanie  (Przeczytany 430961 razy)
xxx000xxx

« #2460 : Marzec 14, 2019, 12:45:13 »
Odpowiedz cytując
A jaki ma to związek z dyskusją? Wstawiłaś takie zdjęcie i na jego podstawie widzimy działanie patentu, a o to chodziło.
#link
mindgame

« #2461 : Marzec 14, 2019, 12:49:48 »
Odpowiedz cytując
Podsumowując ten patent do najszczęśliwszych rozwiązań nie należy i lepiej coś innego stosować wink
#link
halo

« #2462 : Marzec 14, 2019, 18:25:37 »
Odpowiedz cytując
keirashara, nie wiem na jakich koniach jeździłaś i na jakich kiełznach.
Ja jeździłam na młodych po ZT i potem na tych samych po sezonie zaprzęgowym.
Po maratonach itd. Konie świetnie robione przez legendę zaprzęgów.
I tak, są powożący, którzy mają świetnie ujeżdżone konie, i mistrzowskie zaprzęgowe muszą takie być.
Ale w całej masie koni zaprzęgowych to mniejszość.
Proszę, przeczytaj uważnie co poprzednio napisałam, i napisz Konkretnie co cię tak dziwi, które sformułowanie.
#link
Człowiek kulturalny musi dojść do najwyższego artyzmu w trzech rzeczach: chodzeniu po mieście, ujeżdżaniu konia i elokwencji.
L. Alberti.
Dużo, dużo łatwiej wyrządzić krzywdę człowiekowi czy zwierzęciu niż ją Naprawić.
Atea

WWW Moje ogłoszenia
« #2463 : Marzec 14, 2019, 18:35:37 »
Odpowiedz cytując
A mi by wyszło, że zależy od konia, a w szczególności od temperamentu i tego jakiej jazdy potrzebuje, żeby efekt w zaprzęgu pod kątem sportowym był zadowalający. Temat by trzeba mocno rozwinąć i rozgałęzić. Choć fakt, że "super czuły" być nie może. W sensie, że nad-czuły. Bo super-czuły dobrze jak jest i umiesz to wykorzystać.

Nad-czułe się wściekają i mnie taka robota nie cieszy, ale są tacy co jeżdżą i dobrze sobie radzą pod kątem wyników sportowych.
#link
Magda Pawlowicz

« #2464 : Marzec 14, 2019, 20:43:39 »
Odpowiedz cytując
Ogólnie jest to patent bardziej dla powożących - przyzwyczaja do półszorka, zaprzęgowy nie powinien też mieć super czułego pyska.
(Wiem, zaraz ktoś się odezwie, że "jak to", ale taka prawda: mechanika ruchu w zaprzęgu przenosi się na pysk, lubił nie lubił;
w każdym razie bardzo trudno tego uniknąć; i jakoś tak jest, że na zaprzęgowym skutecznie ujeżdżenia się raczej nie pojeździ, a dresażysta w bryczce też nie bardzo,
ja tylko w tym sensie, wiem, że dobrzy powożący bardzo dbają o pyski. No i też nie chcieliby, żeby koń uczył się bujać łbem).

jakim cudem mechanika ruchu przenosi się na pysk? Przyznam że nie rozumiem co masz na myśli. Lejce masz w ręku i czujesz konia tak jak pod siodłem, na czym ma polecgać różnica? Tzn jest jedna różnica: lejce są długie i ciężki no i przechodzą przez przelotki

Moje konie chodzą w zaprzęgu i nie zauważyłam, żeby to im psuło pyski...
#link
keirashara

Moje ogłoszenia
« #2465 : Marzec 14, 2019, 23:31:40 »
Odpowiedz cytując
halo, - to, że zaprzęgowy nie powinien mieć super całego pyska, bo mówiono mi dokładną odwrotność, że ma bardzo dobrze reagować na wędzidło i delikatne sygnały. Nie ma łydek, dosiadu, więc pysk musi być na tyle czuły, żeby rozróżniać różne sygnały. Jest główną "kierownicą". Nie rozumiem korzyści, które miało by przynieść znieczulenie pyska w tym przypadku. Nie rozumiem po co, sprawny powożący miałby sobie znieczulać konia. Co do nie sprawnych, mniej sprawnych... to cóż, tak jak w siodle, koń musi pasować do poziomu zawodnika i często branie top maszyny dla kogoś średnio oceniającego nie kończy się dobrze, co nie znaczy, że z koniem jest coś nie tak lub nie powinno się dążyć treningiem do jego poziomu.
Atea, - mi raczej chodziło o to, że były bardzo czułe, w sensie przyjemne, nie znieczulone absolutnie kwiatek
#link
halo

« #2466 : Marzec 15, 2019, 01:46:53 »
Odpowiedz cytując
Nad-czułe, jak pisze Atea - to, hm, wyzwanie.
Magda Pawlowicz, sama odpowiedziałaś na czym polega różnica.
Jest jeszcze jedna: zaprzęg ma większą masę - i bezwładność.

keirashara, pogratulować znajomości zaprzęgowych, o ile to praktyka a nie teoria.
Krótki przegląd kiełzn zaprzęgowych kłóci się z tą teorią.
Czego byś nie mówiła, konie po zaprzęgach nie trafiają na czworoboki.
Powożący nie ma żadnego powodu, żeby znieczulać konia, który jest w sam raz.
Ale z nadwrażliwym to już inna bajka.
Dlaczego? Bo gdy koń pod jeźdźcem ucieknie od złego użycia wędzidła (błędy zdarzają się wszystkim) to da się ogarnąć.
A gdy pójdzie z bryką - to już inna bajka.
#link
Człowiek kulturalny musi dojść do najwyższego artyzmu w trzech rzeczach: chodzeniu po mieście, ujeżdżaniu konia i elokwencji.
L. Alberti.
Dużo, dużo łatwiej wyrządzić krzywdę człowiekowi czy zwierzęciu niż ją Naprawić.
Katrzyna K

Moje ogłoszenia
« #2467 : Marzec 15, 2019, 10:00:18 »
Odpowiedz cytując
dla mnie mega ciekawy temat. uśmiech
halo trochę masz racji, a trochę nie wink
ma większą masę - i bezwładność.

powożący ma hamulec , a konie natylniki , fakt, licki długie, w związku z tym duża odległość od pyska do ręki,i cała sztuka polega na tym aby tą rękę ogarnąć na tyle, aby zawsze podążała za ruchem konia a przy przejściach używa się hamulca,co by całej bryczki koń nie musiał na dupie trzymać .
Krótki przegląd kiełzn zaprzęgowych kłóci się z tą teorią.
moją też niestety,ale przymusem te kiełzna nie są wink
Dlaczego? Bo gdy koń pod jeźdźcem ucieknie od złego użycia wędzidła (błędy zdarzają się wszystkim) to da się ogarnąć.
A gdy pójdzie z bryką - to już inna bajka.
stąd dopuszczona od najmniejszych klas, przeróżna gama mocnych kiełzn,zwanych zaprzęgowymi..
Halo ,ale świat idzie do przodu w powożeniu też, około 10 lat wstecz nie było nawet galopów na czworoboku, dziś są, i to zróżnicowane, nawet ustępowania w kłusie, więc nie da się wszystkiego patentem rozwiązać , a trzeba najzwyczajniej w świecie te konie ujeździć.
Jakiś czas temu zsiadłam z konia i a rozsiałam się na koźle i na bazie doświadczeń uważam że zasady są wciąż te same,zamiast dosiadu mam głos i bat.Nawet korzystam z treningów z typowym ujeżdzeniowcem i bardzo sobie chwalę kwiatek

#link
halo

« #2468 : Marzec 16, 2019, 05:52:49 »
Odpowiedz cytując
Katrzyna K, jasne.
Wiem jak wymagająca jest praca przy profesjonalnych zaprzęgach.
Ale kompetentnych sportowców jest znikoma ilość wobec wszystkich użytkujących konie w zaprzęgach i oprzęgających je.
Oraz błędy(!) w użyciu pomocy są dotkliwsze przy zaprzęgach.
I tylko o to mi chodzi.
Nie uważałam i nie uważam, jakoby wszystkie zaprzęgowce były zaciągnięte w pysku ani tym bardziej, że Trzeba je zaciągać.
Bo coś mi się wydaje, że tak zostałam zrozumiana, a nie o to chodziło.
#link
L. Alberti.
Magda Pawlowicz

« #2469 : Marzec 17, 2019, 20:24:39 »
Odpowiedz cytując
cóż halo, to samo można napisac o jeźdźcach...tych kompetentnych jest zawsze mniej
ale nie można pisać, że konie zaprzęgowe MAJĄ być mniej czułe w pysku albo że praca w zaprzęgu ten pysk psuje bo to zwyczajnie nie jest prawda.
Wszystko zalezy od osoby, która trzyma lejce. Przy czym masa zaprzęgu i jego bezwładność dla mnie nie ma żadnego znaczenia. Nie mam różnicy (w sensie czułości pyska konia) jak jadę bryczką albo ciężko załadowanym wozem. Nie muszę hamować wozu lejcami!
#link
halo

« #2470 : Marzec 18, 2019, 05:03:28 »
Odpowiedz cytując
Wiesz, widywałam konie idące z brykami mimo zaciągniętych hamulców wink
No i chyba jasne, że konie nie ciągną lejcami tylko uprzężą?
A co do zaciągania pysków, to nie wątpię też, np., że są ułani, którzy tego Nie robią, ale...
#link
L. Alberti.
Magda Pawlowicz

« #2471 : Marzec 18, 2019, 21:31:59 »
Odpowiedz cytując
wiesz ja oprzęgam młode konie i też juz trochę widziałam. I będę się upierać, że kwestia psucia albo nie końskiego pyska zależy zwyczajnie od człowieka. Tak samo jak pod siodłem. Sama w sobie specyfika jazdy zaprzęgiem nie ma tu nic do rzeczy.
#link
halo

« #2472 : Marzec 19, 2019, 03:56:25 »
Odpowiedz cytując
Jasne, że od człowieka, konkretniej od umiejętności.
Ale wspomniane konsekwencje (prawa fizyki, po prostu) i proporcje poziomu wyszkolenia sprawiają,
że w zaprzęgach konie "psują się" jakby mocniej. Za to pod siodłem - popsutych jest od groma.
#link
L. Alberti.
Strony: 1 ... 81 82 [83] Odpowiedz Drukuj 

Re-Volta.pl  |  Forum główne  |  Konie  |  Wątek: Lonżowanie

poprzednia następna
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.065 sekund z 20 zapytaniami.