Siodło skokowe

Baś, moja tybinka akurat jest krótsza niż standard 😉 ale ja mam krótkie pytki jeśli chodzi o całokształt mojej budowy.
Gillian, tak jak pisze Baś, możesz wcale nie mieć całkiem krótkiego uda. Ja jestem od Ciebie kilka cm wyższa, a jednak tybinke mam skracaną. Przedłużane tybinki zazwyczaj sięgają mi do połowy łydki, a kolanem nie dosięgam do klocka.
Gillian   four letter word
25 lutego 2019 16:44
Nie wiem teraz czy mówimy o tym samym. Ja piszę o wysunięciu poduszek do przodu. Nie o wydłużeniu tybinki w dół. Ups 🙂
Gillian, przepraszam źle Cię zrozumiałam  :kwiatek: w poprzednim poście napisałaś o wydłużonej tybince, to od razu skojarzyłam, że chodzi o wydłuzenie w dół, a nie o wysunięcie do przodu 😉
Gillian   four letter word
25 lutego 2019 20:56
Sama już się zgubiłam 🙂
Ja mam nieproporcjonalnie długa kość udowa w stosunku do piszczelowej. Mam właśnie wysunięta wprzod tybinke, bo inaczej kolano mam przed siodłem albo muszę mieć niemal ujeżdżeniowej strzemiona w skokowce.
To rzeczywiście nie jest proste. Jeśli wierzyć pomiarom antropometrycznym, oprócz przypadków ze skrajnych centyli,
o różnicach we wzroście najmocniej decyduje długość łydek (piszczeli). Uda pozostają raczej w proporcji do długości tułowia.
Czyli zdecydowana większość z nas (kobiet oddzielnie, mężczyzn oddzielnie) ma podobną długość kości udowej, ze dwa cm. różnicy wszystkiego.
Gdy mowa o wzroście, powiedzmy, pomiędzy 158 a 178 - dla kobiet (nie licząc nielicznych osób o wysoce niestandardowych proporcjach).
Natomiast objętość, obwód ud różnią się znacznie. Czyli dwie osoby o tej samej długości kości udowej mogą być przekonane: jedna, że ma uda długie (bo znikomy obwód i smukłe proporcje),
druga - że krótkie (bo proporcje krępe).
I tu się sprawa komplikuje. Ponieważ osobnik o szerszych udach w siodle o tym samym twiście nie da rady mieć tak nisko kolana, jak osobnik typu "skóra i kości" (jeszcze kwestia rozstawu stawów biodrowych, ale załóżmy podobną budowę miednicy).
A zatem kąt w stawach biodrowych będzie mniejszy - kolana będą musiały być wyżej.
No i pytanie, o jak dużych skokach mówimy (porównując osoby o zbliżonym wzroście).
Duże skoki wymagają wyższego wyjścia nad siodło, zatem wyższego położenia kolan (krótszych strzemion).
Im wyżej mają leżeć kolana (dla dobrej "mechaniki" skoku) tym bardziej potrzebna wysunięta tybinka (przy podobnej długości i proporcjach ud).
Ogólnie zasada jest taka, że im niżej położone kolana tym większa płaszczyzna kontaktu z bokami konia  lepsze "zamknięcie".
Ale na danym skoku Musi być stosowny prześwit, długość uda "nad siodłem" musi być wystarczająca dla prawidłowych faz skoku.
Zatem gdy kolano będzie za nisko (niżej niż trzeba) - jeździec będzie zbyt szybko wracał w siodło albo będzie musiał "sztucznie" utrzymywać się nad siodłem.
Więc staramy się optymalizować: mieć jak najlepszy kontakt z bokiem ale konieczny "prześwit" przy rozprostowanym kolanie.
Jakie są wasze opinie na temat siodeł Henri De rivel? Interesuje mnie zwłąszcza model HDR Pro Ampuls close contact.
.

Zapoznaj się z regulaminem! Post całkowicie edytowany!  🤬
Viss Mod

[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Całkowita edycja posta.
Hej kochani pytanko.
Mam obecnie Prestige Meredith starszy model, b9 ma chyba 12 LAT. Ogólnie świetnie mi się jeździ, ale szukam czegoś co trochę więcej da... Ograniczeń. Coś pomiędzy prestige Meredith a Equipe synergy, bo te niestety było za bardzo zakleszczajace bądź za małe. Dlatego szukam pomiędzy. Polecicie cos? Byle nie daw mag.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
15 marca 2019 17:03
Melduje, że siodło w drodze. Nie mogę się doczekać.
lusia722, to się pochwal fotką, jak dojdzie  😉

Ja wzięłam na tapetę CWD i Ikonic.

2Gs to nie jest siodło dla mnie , całkiem nie , ale koń chodził w nim zacnie. Standard CWD leży na moim 7 latku jak szyte na niego.
Teraz mam MISS i jestem zaskoczona, że 17 2C tybinka jest naprawdę malutka i dobra na mnie. Na koniu leży także super. Jutro coś skoczę to zobaczymy.
Na drugim koniu jeździłam w Ikonic Elite i zaskoczyło mnie to siodło świetną skórą, tybinka w standardzie mimo, że dość długa , wcale mi jakoś nie przeszkadzała.
Siodło to w odczuciu kojarzy mi sie z Devocoux, choć siedzisko mogłoby być ciut miększe. W Ikonic Elite skoczę coś w czwartek.



Perlica

Daj znać jak tek Iconic..
Z wyglądu są interesujące, ale zastanawia mnie czemu dużo osób sprzedaje je prawie nowe..

A Twój młody mocno wykłębiony  ? Też chcę coś potestować, niestety mierzyłam standard equipe emporio i łęk za szeroki - bałam się wsiadać 🙁
Eqiuipe musiałabym szukać z dopchanym tyłem bo tam z tyłu jest mało. 

Moja ma kłąb zaznaczony i szerokie łopatki, więc albo jest niebezpiecznie blisko kłębu, albo za wąsko w łopatkach.
ewelin_n, a gdzie widziaaś te oferty sprzedaży?bo regularnie przeglądam ogłoszenia, ale nie widziałam takich ofert. Nie ma za dużo tych siodeł na sprzedaż, przynajmniej nie model Elite.

Mój koń to typowy tak zwany ( przez CWD choćby) nowoczesny koń sportowy czyli ideał do pasowania siodeł. Leży na tym 7 latku wszystko, plecy proste jak stół itp.
Na re-volcie widziałam w ogłoszeniach - może szybko znikają..

ewelin_n, ale nie te droższe modele, a te podstawowe.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
20 marca 2019 20:00
Jest i ono klik
lusia722, przepiękne , już obczailam je na fb Butet  😀
A czemu nie cielak ? Z uwagi na trwałość ?
Wyglada na mega płaskie, podejrzewam że na skokach by mi nie pomogło  😀 w razie czego  😁

Dziś jeździłam w Ikonic 1004 i pasuje mi chyba bardziej niż Elite , bo miększe siedzisko, węższy twist niż Elite, chyba bardziej close contact .
Jutro na skoki chyba 1004 jednak wezmę.



Perlica

Skąd masz Ikonica siodła ? Przedstawiciel udostępnia na testy?
ewelin_n, jasne.
Wpłacasz kaucję, podpisujesz umowę i możesz testować 3 dni robocze.
Kaucja to 100% wartości siodła?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
21 marca 2019 09:07
lusia722, przepiękne , już obczailam je na fb Butet  😀
A czemu nie cielak ? Z uwagi na trwałość ?
Wyglada na mega płaskie, podejrzewam że na skokach by mi nie pomogło  😀 w razie czego  😁

Dla nas siodło to narzędzie pracy, więc musi być wytrzymałe. Cielak jest na siedzisku i z przodu na tybince.
Jest bardzo płaskie, ale polecam spróbować  ten typ siodła, niewiarygodnie wygodne. Daje ogromną swobodę na skoku.
Moja zawodniczka na wstępie je odrzuciła, bo płaskie i bez klocków, nawet nie chciała spróbować, ale jak już siodło było w stajni to w sumie wsiadła.
I przepadła. Teraz czekała z niecierpliwością na swojego naleśnika.
To zupełnie coś innego niż siodła, które miałyśmy do tej pory.
lusia722, brzmi ciekawie, ja w zasadzie nigdy nie siedziałam w żadnym Butet. Jakoś w okolicach Wrocka to nikt nie ma chyba?
Coś jest z tymi "naleśnikami". Też nigdy nie sądziłam, że tego typu siodło mogło by mi odpowiadać. Nigdy w życiu. No, ale dałam się namówić żeby zobaczyć jak się w czymś takim jeździ i tez zrobiłam mega pozytywne "WOW".
ewelin_n, wszystko masz opisane tutaj:
http://siodlaikonic.pl/testowanie-siodel/

Najlepiej to chyba zadzwonić do P. Izy, która wszytsko ci wytłumaczy na pewno cierpliwie  😉


Perlica

Dzięki - ja ślepa jestem - będę dzwonić, tylko muszę jeszcze jedno siodło sprzedać...
ewelin_n, spoko, zawsze też dobrze podpytać kogoś kto już testował ;-)

lusia722, testowałam Miss 17 2C, nie wiem czy miałyście taki sam egzemplarz, ale to siodełko bardzo małe ( dla mnie na plus), kolana mi nie odstawały co prawda, ale samo w sobie za wąskie na konia i ciągle miałam za nisko kolano i udo względem klocka/poduszki. Nie wiem o co chodzi, bo nawet skróciłam strzemiona o 2 dziurki i dalej kolano było w złym miejscu, jakby za nisko, co jest w sumie nie możliwe bo siodło miało tybinkę króciutką.

Edit: z CWD to jednak wygrywa model SE02 klasyczny , czyli taki jaki mam.
Cześć.
Mam pytanie czy jest ktoś na forum, kto byłby w stanie doradzić mi nad wyborem modelu siodła. Była u mnie fizjoterapeutka, która znalazła przyczynę obcierania siodła. Panele są za bardzo „szpiczaste” i powinny być płaskie bardziej prostokątne, gdyż tył siodła naciska tylko w małym odcinku, a nie przylega cały ładny. Zaleciła właśnie szukania siodła z bardziej płaskimi, takimi prostokątnymi panelami. Czy jest jakiś model siodła skokowego jaki ktoś by polecil właśnie z takimi panelami? Planuje zakup raczej używanego siodła max do 2,5 tysiąca.
Patrząc na ogłoszenia po zdjęciu niestety ciężko stwierdzić, ale wydaje mi się ze chyba kentaur hanulay III takie ma, ale może są tez jakieś podobne?
goniia, cwd 2gs ma takie dokładnie, ale to nie ten budżet
czy gdzieś bezpiecznie poszerzę bruno ??  😵 koń mi znów się rozrósł  😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się