Jakie mięśnie (jeźdzca) działają podczas jazdy i przejść ??

Pisze prace mgr o wpływie jazdy konnej na pogłębioną kifozę piersiową ( czyli o garbieniu się dla nie wtajemniczonych 😉 )
Utknęłam przy postawie jeździeckiej i pomocach, szukam jakie dokładnie mięśnie działają w poszczególnych momentach jazdy, (czyli ogólnie mówiąc dlaczego jeżdżąc na koniach nie garbimy sie) i jakoś nie mogę znaleźć
Wie ktos może?? Może macie w jakiejś gazecie, w jakiś notatkach ze studiów/kursu itp??
Większość książek przejrzałam (m. in. "Harmonie jeźdzca i konia", "Akademie jeździecką Pruchniewicza, "Naukę jazdy konnej" W. Muselera, książki hipoterapeutyczne i jakies takie podstawowe książki o koniach)
Będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:
może przyda się coś z "Równowagi w ruchu" Susanne von Dietze - w każdym rozdziale jest nieco o anatomii
busch   Mad god's blessing.
03 stycznia 2009 18:30
Na pewno przydatne będzie "Gimnazjum jeździeckie", autorzy: Heinrich i Volker Schusdziarra. Niestety obecnie dostępne jedynie w drugim obiegu, czyli pdf-y od litościwych dusz.
Drugie, co może ci się przydać (choć już w mniejszym stopniu), są "Gawędy jeździeckie"- również stare i trzeba szukać kanałami  😉
Lotnaa   I'm lovin it! :)
03 stycznia 2009 18:47
Gawędy jeździeckie mam, i pamiętam że o mięśniach było tam sporo.
Chętnie bym wysłała, niestety ja jestem w Walii, a książka w Polsce  🤔
No napewno mięśnie wewnętrzne ud i grzbiet..doskonale pamiętam ponieważ tam najczęściej miewam zakwasy
Pursat   Абсолют чистой крови
03 stycznia 2009 20:06
Na pewno działa mięsień czworoboczny grzbietu, a dokładnie jego środkowy akton - zbliża łopatki do siebie => wypchnięta do przodu klatka piersiowa.
dziękuje wszystkim  :kwiatek:

czekam na dalsze pomysły i ewentalnie na pdf-y od litościwych dla mnie duszyczek 🙂

w razie czego mój mail to agnieszkakkw@simplusnet.pl
Mięśnie brzucha chyba też działają.
Zdecydowanie zaopatrz się w "Równowagę w ruchu"- łatwiej ją zdobyć niż "Gawędy" i "Gimnazjum", a bardzo anatomiczno-fizjologiczno-fachowa pozycja.
nakarzynka, posiadam "gawędy jeździeckie" schusdziarr'ów. fakt, jest sporo o mięśniach.
mogę pożyczyć. najwygodniej chyba będzie wysłać - mój skaner miewa humory. chyba ze fotki?


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się