Kącik Ujeżdżenia

Jakie największe rozbieżności procentowe w sędziowaniu zawodnika występują u sędziów na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych ???

Na pewno ci co jeżdżą wysoko spotkali się z takimi sytuacjami.

Napiszcie mi proszę bo byłam świadkiem awantury: instruktorka po przejeździe swojej zawodniczki poszła z płaczem do sędziów żądając zmiany wyników lub nie ujmowania konia na wynikach z zawodów bo różnica pomiędzy sędziami wynosiła ok. 8-9 %.
Były to zawody regionalne, rozbieżności pomiędzy sędziowaniem wynosiły poniżej 4% poza dwoma przypadkami (7% i 9%) na 50 przejazdów.
Wydaje mi się że to było dobre sędziowanie ale nie siedzę na tyle w ujeżdżeniu aby to ocenić
Co prawda nie startuję, ale siedziałam trochę w biurach na ZR i ZO, więc procentów się naliczyłam i 9% to sporo, ale zdarza się, wcale nie tak rzadko. Jeśli reszta sędziowana była tak jak piszesz, to jak dla mnie dobry poziom oceniania, bywa sędziowanie o wiele mniej równe.
Rozbieżnosci w granicach 10% zdarzają się często i na zawodach regionalnych i na ogólnopolskich, nie wiem jak na międzynarodowych, bo nie śledzę dokładnie. W sumie to nie powinno się tak zdarzac jednak, ale sędziowe to ludzie, róznie moga postrzegać te same elementy, a i czynnik subiektywności też pewnie ma spore zanczenie, choć nie powinien.
rybka   Różowe okulary..
27 lipca 2012 09:43
Czy podczas zawodów można używać ostróg tego typu:

http://www.hidalgo.pl/products/65/p/223

Dokładnie chodzi mi o to "trzymadełko" aby ostroga się nie zsuwała.
fabapi, Różnice w sędziowaniu rzędu 7-9% w Polsce są na porządku dziennym.
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 lipca 2012 11:38
moonlight, ja się rozbeczałam.
fabapi mój trener jest sędzią ujeżdżeniowym, często "siedzi w budzie" na dużych imprezach, z tego co mówił, są zawody, na których te różnice osiągają nawet 11%. Widziałam wiele przypadków, gdzie co prawda ta różnica była nieco mniejsza (6-7), ale zawsze dało się to wyjaśnić. Czasami tym, że jeden sędzia widzi to, a drugi co innego; czasami tym, że młodszy sędzia spojrzy w inny sposób na "współczesnego konia sportowego" niż sędzia z wieloletnim doświadczeniem, obyty z wieloma typami koni. A czasami tym, że sędzia przymyka oko na coś, za co inny ścina bezlitośnie - np. dziewczynki ze szkółki (dosłownie, totalna rekreacja) puszczone na C klasę z dobrymi końmi, w które ktoś zainwestował bez konkretnego planu, co dalej. Konie na czworoboku robiły dosłownie wszystko, niekoniecznie zaś to, co było w programie... I jeden sędzia ocenił to jako zwykłe nieposłuszeństwo, odhaczył ileś punktów i był spokój. A drugi przejazd ocenił zaledwie na 30-parę procent (!) z adnotacją, że jednak warto zacząć od L klasy, jeżeli się nie ma umiejętności za bardzo. Jak widać, przypadki bywają mocno skrajne...
A czasami rozbieżności w ocenach należy wytłumaczyć tym, że sędzia TEŻ CZŁOWIEK. Siedzi ileś godzin w tej budzie, czy to słońce, czy to deszcz, i może po prostu zmęczyć się, przysnąć, czegoś nie zauważyć bądź po prostu nie ogarnąć umysłem.
Tolerancja przede wszystkim 😉 Trzeba zawsze próbować to wyjaśnić na spokojnie, na zimno, sędzia na pewno chętnie udzieli wyjaśnień, byleby nie rzucać się z płaczem czy krzykami, to NIGDY nie odnosi pożądanego skutku.

BTW, ja sama nie tak dawno miałam 6% rozbieżności 😉 Wynikały z tego, że jeden sędzia najzwyczajniej w świecie siedział pod słońce i mocno utrudniało mu to prawidłowe widzenie najważniejszych elementów czworoboku...
...ale wyjaśnił każdą ocenę 😉
Kto z Was będzie jutro na Partynicach oglądał/startował ? ;> Pingwiny atakują!! 🙂😉))
Jezeli roznica miedzy sedziami jest u kazdego sedziowaneog zawodnika to ok, Widocznie jeden sedzia trzyma swoj poziom, i swoja ocene, a inny ma swoja, ale rowno od poczatku do konca.
Najgorsze to wlasnie stronniczosc,  i nierowne sedziowanie, ale chyba musielibysmy w maskach i pelerynach ejzdzic z zakodowanym nazwiskiem zeby nie bylo stronniczo
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
27 lipca 2012 19:14
Takie duże różnice potrafią się zdarzyć i na dużych imprezach, niestety przy ujeżdżeniu trzeba się z tym pogodzić. Ludzie to nie maszyny - dlatego odchodzi się już od konkursów sędziowanych przez 1 sędziego.
A co myślicie o pozwoleniu na jechanie bez fraków na zawodach ujeżdżeniowych?

Mnie nie skusiło. Jechałam we fraku, jak 90% obecnych.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
28 lipca 2012 20:20
Na ZO w Bajardo dr Markowski też pozwolił na jechanie bez fraków. Dużo osóv skorzystało. Moim zdaniem to miły przejaw ludzkich uczuć 😉 Jeźdźcy wcale nie wyglądali niechlujnie i bardzo sobie chwalili tą możliwość. A upał był naprawdę niemiłosierny...
kujka   new better life mode: on
28 lipca 2012 20:23
jak jest taka temperatura jak dzis,to skorzystalabym z takiego przejawu milosierdzia u sedziego 😉
Koniczka u nas niestety to wyglądało momentami bardzo niechlujnie, przykro było patrzeć...

Nie wiem, jak dla mnie ujeżdżenie jest taką dyscypliną, że lepiej przecierpieć te 6-7 minut na czworoboku we fraku, niż bez - po prostu momentami to się kłóci z pojęciem elegancji, jeżeli wjeżdża w szranki jeździec/amazonka w brudnej koszuli, pomięta, z wiejącym na wszystkie strony świata plastronem...
Kto z Was będzie jutro na Partynicach oglądał/startował ? ;> Pingwiny atakują!! 🙂😉))


ja byłam dopingować trenerowi i jego juniorce 🙂 no i w pięknym stylu wygrali mistrzostwa i rundę 😅
a ja kibicowałam Contendorowi i Karoli i też wygrali  😀
a ja Oli i Corne i też wygrali Młode Konie - 5latki !!  😅 😅
a ja Oli i Corne i też wygrali Młode Konie - 5latki !!  😅 😅
dołączam się do hurrrrrraaa 👍
i Ola i Corne naj! 😀 😅
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
31 lipca 2012 22:33
Jest już dostępna lista na IO  🙂
szkoda mi strasznie Beatriz Ferrer-Salat z hiszpańskiego teamu.
Wycofała się ze względu na zawirowania zdrowotne konia.  😕
Facella   Dawna re-volto wróć!
01 sierpnia 2012 12:30
nie obejrzę p. Kasi i Ekwadora  😤 jestem egoistką i podoba mi się to, że taki Gal czy van Grunsven jadą zaraz po Polakach, nie będę marnować czasu na czatowanie kto, kiedy i po kim 😁
Miyako, super, obejrzę jutro w przerwie 🙂
czas jest podany UK tak?
Fantazja, wszystko zaczyna się chyba o naszej 12 😉 tak mówi pzj 🙂
Facella   Dawna re-volto wróć!
01 sierpnia 2012 12:50
Fantazja, tak, to czas UK, u nas wszystko godzinę później.
maiiaF, no to super, to obejrzę od samego początku do 15:30,  i zobaczę Rapcewicza, Anky i Annę M  😀
Facella, dzięki  :kwiatek:
przepraszam, że jestem taka zacofana, ale na jakim kanale i kiedy leci transmisja? i ile to trwa?
bo na tvp 2 np. jeździectwo leci tylko pół godziny, a gdzie można obejrzeć wszystkie pary?
Gdzies sa listy startowe na dzisiaj?  👀
rybka   Różowe okulary..
02 sierpnia 2012 08:22
Arimona
Jest już dostępna lista na IO  🙂


ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 sierpnia 2012 08:43
a czy gdzieś jest nadawana bezpośrednia transmisja z zawodów?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się