Kącik Ujeżdżenia

Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
21 maja 2009 19:41
Wal na PW, myślę że mogłabym Cię zgarnąć 🙂
no to wale 🙂 byłabym bardzo wdzięczna. Mieszkam na ochocie, ale oczywiście mogę dojechać wszędzie 🙂 o godzinie odpowiednio każdej 🙂
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
23 maja 2009 12:12
w programie P-4 jest tak:
- BMR - kontrgalop
- M - zwykła zmiana nogi (przez stęp)
- MC - galop roboczy

i mam pytanie jak należy poprawnie zrobić tą zmianę? Przejść przed M do stępa i zagalopować na poprawną nogę? czy jak? 😡
Tak jak piszesz - tuż przed M stęp i w M już zagalopowujesz z lewej nogi.
Przy czym zwykła zmiana to nie powinny być więcej niż 3-4 kroki stępa.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
24 maja 2009 21:32
a jak z punktacją, jeśli przejdzie się do kłusa?
Ja bym przejście z galopu do stępa zrobiła idealnie w M, potem, zgodnie z przepisami (str. 21)  3-5 kroków stępa i zagalopowanie na drugą nogę.
strucelka - jesli zwykla zmiana wyjdzie Ci przez klus, zarobisz 4-5 punktow.
ostatnio to jechałam, przejście do stępa tuż przed M, potem 2-3 kroki stępa i zagalopowanie na lewą nogę.. zagalopowanie wyszło gdzieś mniej więcej 1,5 kroku za M, ocena u obu sędzin była na 7 więc chyba poprawnie.. wolałam zrobić ten jeden krok dodatkowy stępa i odpowiednio konia przygotować/ustawić do zagalopowania..
ostatnio omawiałam podobny problem z jednym sędzią - powiedział, że lepiej się "nie wyrobić" w literze ale pojechać poprawnie dany element niż na siłę się "wciskać" we wzór...
No pewnie, ze nie na sile. Chodzi o to, by zwolnic galop (utrzymujac go w rytmie) w taki sposob, żeby zmiana wyszla w literze. Tak z kolei powiedziała mi jedna z pań sędziów.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
26 maja 2009 09:46
Ja bym przejście z galopu do stępa zrobiła idealnie w M, potem, zgodnie z przepisami (str. 21)  3-5 kroków stępa i zagalopowanie na drugą nogę.

Chodzi o to, by zwolnic galop (utrzymujac go w rytmie) w taki sposob, żeby zmiana wyszla w literze.

chodzi ci o to że zmiana z galopu do stępa ma wyjść w literze - tak jak piszesz w pierwszym zacyt. zdaniu?

Czy "zmiana " wspomniana w zd. 2 odnosi się do zmiany z galopu do stępa?  Bo jeśli tak to chyba chodzi o "przejście" a nie "zmianę" - zmiana kojarzy się ze zmianą nogi w galopie.
caroline   siwek złotogrzywek :)
26 maja 2009 09:51
Czy "zmiana " wspomniana w zd. 2 odnosi się do zmiany z galopu do stępa?  Bo jeśli tak to chyba chodzi o "przejście" a nie "zmianę" - zmiana kojarzy się ze zmianą nogi w galopie.

ale przecież tutaj jest mowa właśnie o ZMIANIE nogi w galopie 🙄

w programie P-4 jest tak:
- BMR - kontrgalop
[glow=red,2,300]- M - zwykła zmiana nogi (przez stęp)[/glow]
- MC - galop roboczy

[glow=red,2,300]i mam pytanie jak należy poprawnie zrobić tą zmianę?[/glow] Przejść przed M do stępa i zagalopować na poprawną nogę? czy jak? 😡


nie mąć, Ela, tylko czytaj dokładniej.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
26 maja 2009 09:55
Ja robiąc zwykłą zmianę zawsze staram się, żeby jej środek wypadł na wysokości literki. Czyli wychodzi to tak, że do stępa tuż przed literą, zagalopowanie tuż za literą. Zmiany (o ile czegoś nie sknocę 😉 ) mam oceniane często na 7 i w komentarzach nigdy nie czepiano się umiejscowienia zmiany.
Elu - słusznie zwróciłaś mi uwagę, to było niejasne z mojej strony: przejscie z galopu do stępa w literze, potem 3-5 kroków stępa i zagalopowanie na drugą nogę. To mi właśnie radziła p. sędzia.
Ja robiąc zwykłą zmianę zawsze staram się, żeby jej środek wypadł na wysokości literki. Czyli wychodzi to tak, że do stępa tuż przed literą, zagalopowanie tuż za literą. Zmiany (o ile czegoś nie sknocę 😉 ) mam oceniane często na 7 i w komentarzach nigdy nie czepiano się umiejscowienia zmiany.
No wiec ja kiedys zrobiłam przejście do stępa tuż przed litera, żeby zagalopowanie na drugą nogę wypadło w literze i lekko mnie za to ścięto.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
26 maja 2009 10:22
Dzięki Doti za wyjaśnienie.

Caroline -  proszę cie uprzejmie nie wprowadzaj nerwowej atmosfery  - dzionek jest przecie taki piękny 🙂
hej dziewczyny 🙂 mam pytanie do was ^^ wczoraj przesiadłam się z siodła skokowego na siodło ujeżdżeniowe
i niestety mój dosiad nie jest najlepszy. znacie może jakieś ćwiczenia na poprawienie jego? 🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
26 maja 2009 10:42
może za długie strzemiona sobe od razu zrobiłaś?

Ogólnie rzecz biorąc dobre siodło ujeżdż. powinno raczej od razu sprawiać wrażenie dobrze usadzającego i wygodnego.
spróbuję stopniowo wydłużać długość 🙂 dzięki 🙂

to jest zdjęcie odrazu zrobione kiedy pierwszy raz usiadłam w siodło ujeżdżeniowe:



Mogłybyście mi powiedzieć co poprawić itp?

Niestety nie mam możliwości pracowania z trenerem,
najbliższą stajnie z instruktorem mam 90 km ode mnie.
Ja bym przede wszystkim inaczej osiodłała konia no i wydłużyła strzemiona,puściła nogę w dół.
Mam problem...odnośnie programu L7. Oto fragment:
BFA kłus roboczy
AX pół koła w prawo
AC pół koła w lewo
EBE koło w śr.20m...

ale ja właśnie nie jestem w stanie zrozumieć...może jestem głupia...ale jak ma wyglądać to pół kole? tzn, że mam wyjechać taką jakby ósemkę? Może ma ktoś filmik, np. na youtubie (bo szukałam i nie znalazłam) albo jest mi w stanie to wytłumaczyć... 🙁
kasztanowo, bo pomylalas. w programie jest
AX- pol kola w prawo
XC- pol kola w lewo
EBE- kolo 20m

i wszytsko sie zgadza
aaaa... 🤔wirek:  🤔trzałka: czyli to taka jakby pół ósemka?
no taka jakby. odwrocone 'S'
wez kartke i sobie narysuj
już rozumiem. Dzięki 😀
czy ktoś z Warszawy wybiera się może do Mierzęcina?
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
29 maja 2009 09:09
czy wybiera sie ktos do Slupna w ten weekend? Pogoda jest kiepska i zastanawiam sie czy jechac..
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
29 maja 2009 09:22
Ja będę luzaczyc😉
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
29 maja 2009 09:30
ja będę ale jak patrzę za okno to mi się odechciewa... :/
KuCuNiO   Dressurponyreiter
29 maja 2009 10:45
Co do zwykłych zmian to jeżeli napisane jest, ze zwykła zmiana w M to do stępa należy przejść na tyle przed M aby zagalopowanie było idealnie w M.
Ja tak zawsze jadę i jest git:-)
unicorna, przede wszystkim to masz o wiele za długie tybinki do swojego wzrostu, Tobie nawet połowa łydki jak dobrze widzę nie wystaje za to siodło, mało tego, niemal dopiero od stawu skokowego...  😲
jak dla mnie masakrycznie niedobrane siodło...

puszczenie nogi dużo nie da, pół łydki będzie wystawać?
k_cian,
jestes pewna z tymi tybinkami? wydaje mi sie, ze puszczenie nogi i wydluzenie strzemion pomoze. u mnie tez noga jakos wiele nie wystaje- kurcze, moze i z moim siodlem jest cos nie tak..?

Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
29 maja 2009 21:05
u mnie wygląda to prawie identycznie jak u Zen

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się