Kącik Ujeżdżenia

A macie jakieś pro tipy na konie, które się zabierają od utraty równowagi w galopie? To chyba najgorszy przypadek jak koń odpala wrotki... ogólnie zad mu ucieka cały czas na prawo, jadąc prawy galop jestem w stanie korygować go łopatką do przodu, lewy galop jest dramat bo jakakolwiek próba podstawienia zadu, który wypada na zewnątrz kończy się [czasem udaną] próbą poniesienia.


Długie nawroty galopu na prostych w terenie tempem roboczym w półsiadzie na tą gorsza stronę (nie wymagając wyprostowania ale raczej rozciągając konia w galopie żywym tempem)?

W kłusie zad do środka na woltach prowokując tą gorszą str. do brania większego ciężaru?
Andre   I am who I am
22 lutego 2021 07:50
Strzyga, na lonży tak samo, w lewo wypada mu zad na prawo i z jedną lonżą nie mam żadnych możliwości korekcji, dziś planuję go wziąć na podwójną.
kotbury, w kłusie i stępie męczę lewy trawers i mnie nienawidzi  😁
Teren o tej porze roku trochę kiepsko z podłożem, mamy nawet w stajni tor do galopu ale jest grząsko i ślisko. Za to mam 100m ścianę hali do dyspozycji. Półsiad, galop po prostej, nie robić nic i zwyczajnie czekać aż się rozciągnie? Asymetria jest na tyle duża, że w prawo mogę pojechać kontrgalop a w lewo zjeżdżając ze ściany na duże koło jest w stanie się zabrać.
A co myślicie o tym obrazku?
Pani jest stosunkowo nowym trenerem w pomorskim. Ja się bujam po szkółkach także moja wiedza jest dość słaba, ale mam wrażenie że obrazek dość sztywny, amazonka wygląda jakby dużo ciała używała.

www.facebook.com/MariaCholewickaDressage
Post z 20.02
Facella   Dawna re-volto wróć!
22 lutego 2021 09:23
Myśle, ze to czepianie się na siłę. „Nie wiem ale się wypowiem”.
A jeżdżąc konno używamy bardzo aktywnie całego ciała, wiec nie mam pojęcia co masz na myśli pisząc, ze używa „dużo ciała”...
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 lutego 2021 09:51
Jako trenerka, to szału chyba nie robi.

https://fb.watch/3Pe0Rok_bw/
Strzyga, a dlaczego? A co jest złego w tym filmiku podanym niżej?

Wpierw dziewczynka jest doczepiona, a na 2 filmiku potem podejmuje decyzje, jedzie łydką jak potrzeba i koń bardziej w kupie, więc nie ogarniam co tu złego.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 lutego 2021 10:03
Perlica, na pierwszym koń sobie swobodnie galopuje, a dziecko luźno siedzi. Nie pasuje do drążka, zdarza się nie ma dramatu. Na drugim mamy sztywne dziecko ze sztywną ręką. Koń ustawiony, ale idzie sztywniej. Dla mnie zmiana na gorsze. Wolę konia, który nie jest na sztywno ustawiony, nawet niech ma ten łeb wyciągnięty, ale niech sobie wesoło galopuje i dziecko niech sobie luźno na nim siedzi.
Strzyga,fajny ten świat jednorożców w którym sobie hasasz? Etap wytłumaczenia jeźdźcowi pracy z kontaktem nie jest łatwy. I niestety nie obejdzie się bez błędów, bo wyczucia i czucia uczy się przez całe życie. Nie wiesz jak często ten trener trenuje te dziecko. Może raz w tygodniu, może dwa razy w miesiącu. Rzucacie się na jakąś bogu winną kobiecinę i zaczynacie lincz. Robi krzywdę tym koniom? Nie.  Jak chcecie ją nauczyć jeździć i trenować to wyślijcie jej ofertę, a nóż zacznie u Wa trenować.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 lutego 2021 10:09
kare_szczescie, jaki lincz?  😲 Rzucam się? Czy ty się dobrze czujesz?!  😵
Andre   I am who I am
22 lutego 2021 10:13
trelemorele, wybacz, ale strasznie irytuje mnie krytyka kogokolwiek przez osoby, które reprezentują poziom z filmiku „Niko w dniu zakupu listopad 2019” i nigdy w życiu nie doszły do poziomu „Niko teraz” 😉. Taka sama irytacja ogarnia mnie gdy widzę filmik z zabawą z koniem na sznurku i podpisem: piaff pasaż balans.
No to jest w ogóle lekko poniżej jakiegoś poziomu wyciągnąć sobie jakiś filmik z neta i zacząć tu robić analizę umiejętności trenerskich. Co to w ogóle za pomysł. I nie, filmiki w necie - mimo, że publiczne - nie upoważniają nikogo do analizy na ogólnopolskim forum. Szczególnie nie znając jakiegokolwiek kontekstu.
Facella, Andre, ale że się tak zapytam, gdzie tam jest CZEPIANIE SIĘ albo KRYTYKA? Post brzmi: co myślicie, bo dla mnie koń wygląda na sztywnego. Skoro uważacie że jest inaczej, to chyba należy po prostu napisać? "Nie, wydaje mi się ze obrazek jest spoko, koń ze względu na budowę, mozę wydawać się zgięty na 1, bo ma krótką szyję itp.." no nie wiem, ale gdzie wy tu widzicie cokolwiek innego niż pytanie?
Może dziewczyna chce skorzystać z usług owej trenerki i pyta czy dla was to jest ok, tędy droga?

epk a ocena zawodników już tak? Sory, ale Mizerkę ludzie zjechali, owego zawodnika od afery zjechali, poleciał post o jakimś wywalonym jezyku i wszystko ok, a tutaj raptem oburzenie bo ktoś pyta czy obrazek jest ok?
Strzyga, ale na 1 filmiku koń jest rozlatany i jak nie będzie pasować , a będzie wyżej to rozlatany w kupie bez łydki :
1) zatrzyma się
2) złapie drąga ( tak na metrze też się da).

Na drugim filmiku koń jest na kontakcie i bardziej na zadzie, a dzieciak widzi i podejmuje decyzję łydeczką.

Strzyga, ile parkurów przejechałaś? bo to co napisałaś sugeruje, że nie miałaś nigdy sytuacji podbramkowej na P,N
Perlica, na pierwszym koń sobie swobodnie galopuje, a dziecko luźno siedzi. Nie pasuje do drążka, zdarza się nie ma dramatu. Na drugim mamy sztywne dziecko ze sztywną ręką. Koń ustawiony, ale idzie sztywniej. Dla mnie zmiana na gorsze. Wolę konia, który nie jest na sztywno ustawiony, nawet niech ma ten łeb wyciągnięty, ale niech sobie wesoło galopuje i dziecko niech sobie luźno na nim siedzi.


Tylko ten dzieciak na górze to naprawdę dzieciaczek, mam wrażenie że zaczął myśleć i cos tam na górze robi. A czy dobrze? No pewnie nie, ale każdy z nas musiał się kiedyś nauczyć, a dalej popełnia błędy 😀
xxagaxx, Amen!
Andre   I am who I am
22 lutego 2021 10:37
xxagaxx, w sformułowaniu: „mam wrażenie że obrazek dość sztywny, amazonka wygląda jakby dużo ciała używała.” ja mam wrażenie, że to po prostu krytyczna opinia na temat danego trenera. Gdyby chciała z tą osobą trenować zwyczajnie by zapytała jak owa pani trenuje a nie wypisywała swoje spostrzeżenia na temat czyjeś jazdy. Zgadzam się w pełni z Facella,, że post ma charakter zwykłego czepiania się.
Strzyga, a jak inaczej to nazwać skoro musiałaś przejrzeć jej profil, przejrzeć filmiki, skrócić link i wrzucić do sieci? Ty sama przypadkiem nie pracujesz jako instruktor? Nie czujesz tego, że to jest niesmaczne?

epk,  :kwiatek: :kwiatek:

Jak ktoś chce opinie o trenerze czy jest dobry, czy niedobry to piszesz normalne pytanie. Coś w stylu: "szukam trenera ujezdżenia, czy polecacie xxyy".

Sytuacją z Mizerką jest inna, ponieważ udokumentowała robienie swojemu koniowi krzywdy. Jeżeli nie czujesz tej różnicy to ja nic więcej do dodania nie mam.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 lutego 2021 10:44
kare_szczescie, nie, nie pracuję. I naprawdę chyba powinnaś się zastanowić chwile, skoro piszesz, że zaczynam LINCZ. To jest obrzydliwe.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
22 lutego 2021 10:57
Już poza tematem tych filmików - nawet jak ta instruktorka to była Isabell Werth to i tak nie ma bezpośredniego wpływu na gramotność ucznia, jedni załapują a trymiga a inni nie, coś czasem wyjdzie a czasem nie i trzeba zrobić krok do tylu i spróbować inaczej. Nie ma przecież gwarancji ze np. 1 rok jazdy = następna klasa na zawodach. Owszem miara instruktora są podopieczni no ale kurde nie każdy instruktor ma same talenty do nauki, znam i takich co ćwiczebnego klusa latami nie potrafili ogarnąć - czy to oznacza ze instruktor był do d... jeśli inni uczniowie załapali na jeden, drugi czy enty sposób?

A co filmiku niby wszyscy chcemy widziec progres, to jezdziectwo „brzydkie kaczątko” zanim będzie łabędziem a jest jak jest  🥂 aż strach wrzucać jakieś zdjęcia czy filmy w internet
Myśle, ze to czepianie się na siłę. „Nie wiem ale się wypowiem”.
A jeżdżąc konno używamy bardzo aktywnie całego ciała, wiec nie mam pojęcia co masz na myśli pisząc, ze używa „dużo ciała”...

Widziałaś ten filmik zanim dodałaś fragment wypowiedzi o używaniu ciała ? No ja właśnie obejrzałam i z pewnością nie chciałabym żeby ktokolwiek na moim koniu tak "aktywnie używał ciała"
Ok, rózni ludzie różnie jeżdżą, różnie pracują, są na różnym etapie. Każdy się uczy itd. Natomiast z tego co widzę to filmik pochodzi z tak zwanego konta publicznego reklamującego usługi, z posta mającego na celu chwalenie się sukcesem przez osobe reklamująca usługi trenerskie. Nie mówimy o tak zwanym Kowalskim pracującycm sobie w stajni ze swoim konikiem. Co prawda ja skoczek, nie ujeżdżeniowiec, ale mnie obrazek razi w takim ujęciu w jakim został wykorzystany.

edit. Żeby nie było wątpliwości. Odnoszę sie do tego pierwszego filmiku z samą Pania trener. Nie tego z uczącym się dzieciakiem, bo w filmiku z dzieckiem nie widzę osobiście nić nadzwyczajnego. Ot powoli zaczyna coś tam łapać i cos tam próbować. Wiadomo, że nie od razu prawidłowo.
Strzyga, zapomniałam, że Pani Strzyga obrażać może wszystkich ale nikt Pani Strzydze uwagi zwrócić nie może.
https://edgerunner.pl/internetowy-lincz-nowe-media-stare-praktyki/

Obiecuję, że to ostatni raz kiedy weszłam z Tobą w jakąkolwiek polemikę. Wbije sobie do głowy, że jesteś trollem i nie należy w ogóle zwracać na Ciebie uwagi.

donkeyboy, ja to wiem, Ty to wiesz, wszyscy co mają jakiekolwiek pojęcie o pojęciu jak wygląda PROCES treningu o tym wiedzą. Po prostu musimy jako środowisko reagować i tłumaczyć, że hola, trening to proces i nie zawsze wygląda to od razu na tip top. W ogóle ja się tam cieszę, że dorastałam w czasach gdy nie było możliwości wrzucać jakiś kompromitujących zdjęć, czy filmików. 
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 lutego 2021 11:23
kare_szczescie,  no tak, Ty mnie możesz obrażać, tak? Ja nie mam prawa się wypowiedzieć na żaden temat, Ty za to możesz pisać na moj co Ci się żywnie podoba? Bo?
kare_szczescie, Andre, nie wiem czy trelemorele chce z tą panią trenować, nie mam pojęcia. Chodzi mi o to że można zobaczyc film w sieci i zapytać się co inni myślą. A to że komuś się wydaje, zę nie wygląda to dobrze, no cóż. Można takiej osobie normalnie wyjaśnić czemu się nie zgadzasz,

A twój post, Andre jest dla mnie poniżej wszystkiego. Nie jeździsz na danym poziomie, to generalnie morda w kubeł, bo nie masz prawa mieć jakichkolwiek idących wniosków, opinii czy w ogóle pytań.


I zgadzam się z Klami. Nie było prośby o ocenę kowalskiego zza stodoły. ...
Czy was oby troche nie ponosi? Co to za wycieczki osobiste i w ogole ton wypowiedzi.
Jeszcze chwila i zaczne wszystkie panie moderowac, bez wyjatku.
Andre   I am who I am
22 lutego 2021 12:26
xxagaxx, dla mnie poniżej poziomu krytyki jest pisać właśnie takie posty mające na celu ocenianie czyiś umiejętności.
Widocznie jestem z pokolenia, które było uczone pokory i szacunku do trenerów, koni i nie wyobrażam sobie, żeby publicznie komentować jazdę kogoś lepszego od siebie. Jest to dla mnie zwyczajnie niesmaczne. Pytać a oceniać to są dwie różne rzeczy.
Z takiego podejścia jak zaprezentowała wyżej Andre rodzi się później to, że zawodnicy i trenerzy wyczyniają przeróżne rzeczy i nikt tego nie zgłasza.
Idealny przykład. Koleżanka na regionalnych zawodach zgłosiła komisarzowi, że lokalny "pan zawodnik !!!" rozorał koniowi bok ostrogą w trakcie przejazdu. Nie zaciął delikatnie, czy coś. Rozorał. Wiecie o co była afera ? Nie o to, że koń ma ful krwi na boku tylko o to, że "jakieś dziewczę się czepia pana zawodnika, bo on ma większe doświadczenie od niej itd.". Jakie były działania ze strony komisarza i sędziów niestety nie mam pojęcia. Mówię o reakcji obecnych też zawodników i trenerów.
Trener czy zawodnik nie jest bogiem tylko z tej przyczyny, że więcej godzin siedział w siodle. Na szczęście te czasy minęły także w jeździectwie. Idziemy do przodu.
Czyli co, dyskusja na temat kierunków rozwoju w jeździectwie i tego, co jest poprawne, a co nie, jest zabroniona?
Jest wiele przykładów na to, że nie ma znaku równości między byciem świetnym jeźdźcem i świetnym trenerem.
Niemniej jeśli trener jest sprawny fizycznie i jeździ, powinien być przekonywującym ambasadorem systemu, w którym pracuje z końmi i jeźdźcami.
Nade wszystko ze względu na nieprzeciętny staż jeździecki powinien prezentować dobry dosiad.
Patrzę na te filmy z podlinkowanego profilu i jest mi smutno, zwłaszcza porównując archiwalne nagrania z aktualnymi...


Andre   I am who I am
22 lutego 2021 12:43
Klami, z tego samego podejścia do mojej trenerki podbiegło stado oburzonych dzieci z rekreacji z rodzicami bo się znęca, bije konia batem po nogach aż ten biedny koń podskakuje w miejscu!
Oczywiście to była zwykła nauka piaffu 😉. Jeśli chodzi o faktyczne znęcanie się typu dziury po ostrogach, wiązanie języków to takie patologie powinny być usuwane na każdym poziomie i każdy z nas powinien tego pilnować. Cały czas mi chodzi o publiczna ocenę czyiś umiejętności, wykonywania przez kogoś elementów itd. na podstawie jakiś nagrań z neta

Za to mam 100m ścianę hali do dyspozycji. Półsiad, galop po prostej, nie robić nic i zwyczajnie czekać aż się rozciągnie?



To nie to samo. W terenie pod niewidoczną góreczkę na odpowiednią nogę bardzo wzmacnia mięśnie grzbietu i zadu.
Jeśli ktoś wrzuca filmy do netu, szczególnie reklamując swoją pracę, to powinien wybrać takie, do których nie można się przyczepić. Jeśli wrzuca takie, które pokazują złe rzeczy to wystawia świadectwo swojej wiedzy/niewiedzy i umiejętności/braku umiejętności. Osobiście widziałam film pewnego trenera jak jedzie na kulawym koniu, tak ewidentnie kulawym, że mój mąż laik bez problemu wskazał, na którą nogę...
Dyskutowanie efektów pracy trenera nie jest niczym złym - np.: pozwala ludziom, którzy mniej się znają określić jakiego "obrazka" powinni szukać kiedy szukają trenera  😉. Sama np.: zrezygnowałam z konsultacji u pewnej osoby, jak obejrzałam jej profil i zdjęcia uczniów. Jeśli ktoś chwali się uczniem, który jedzie na czterotaktującym koniu, to ja nie nie chcę jeździć z taką osobą  😂
Żeby nie było - nie uczę, ale uczyłam. Nie uczę, bo to nie na moje nerwy i nie wiem czy jest jakaś osoba, która wytrzymałaby treningi ze mną (nie, nie wrzeszczę i nie jestem wredna  :wysmiewa🙂.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się