Kaszlący koń :(

jesli wet przebadał konia i oskrzela i płuca są ok to dobrze.Nie zawsze katar towarzyszy przeziębieniu czy infekcji gornych drog oddechowych a moze kon na cos jest uczulony?Daj mu syrop pini to mu pomoze w odkrztuszaniu, multisanosol tez nie zaszkodzi (to duże stęźenie witamin potrzebnych w okresie choroby) mozesz mu tez dodawac do paszy czosnek
nom podawałam flegamine i nic podaje caly czas witaminy i czosnek też podawałam i też nic
a kaszel już troche trwa?
no jesli to juz trwa dlugo to wezwij innego weta, moze potrzebne będą antybiotyki
Mój koń od 3 miesięcy dostawał czosnek i nie uchroniło go przed lekkim przeziębieniem.
Zadzwoniłam do Weta i dostałam prikaz by podawać przez 5-7 dni jeden z 2 preparatów przez niego wymienionych czyli:
-Ascot Pulmosan Liquid, lub
- Secreta Pro.
Powiedział bym najpierw to stosowała bo być może obejdzie się bez innych działań weterynaryjnych.
Koń lekko kaszlący ale rzadko. Raz widziałam u niego lekki śluz z nosa.
Po kuracji koń ma się świetnie. Podawałam pierwszy preparat (niestety dość drogi i najważniejsze dość trudny do dostania- jechałam na Służewiec po lek).
Koń chodził w derce polarowej podczas kuracji, wcześniej nie był derkowany.
Najważniejsze, że mój kochany dziadek jest już zdrowy 🙂😉
może to przez ta wilgoć, mojemu dla odmiany lecą gluty po jeździe takie wodniste białe i to tak że kapie, ale mój ma skłonność do alergii więc może to właśnie przez wilgoć albo jakieś przeziębienie, bo mi też cieknie z nosa od jakiegoś  czasu...
kon był badany całkiem nie dawno  i nic nie wykryto
wet powiedział ze może podac natybioty tylko on tak raczej nic nie pomoze
a raczej tylko spadnie zepsuje mu tylko układ pokaromowy

czytałm tez tu na re-volcie
ze kaszel moze byc też spowodowany chorym sercem
u mojego własnie ciszej bije serducho w lewej komorze  czy to też moze być poodem kaszlu?
przy niwydolności krążenie może wystąpić objaw kaszlu, ale głównie wtedy można zauważyć spadek tolrancji wysiłkoej- koń zybko się męczy, poci. występuje duszność na poczatku po wysiłku a potem już w zaawansowanym stanie także w spoczynku. Ale myślę, że to byś zauważyła bez problemu. Wydaje mi się, że kaszel w takim przypadku pojawia się trochę później jako objaw tego, że za mała objętość krwi jest dostarczana do płuc, przez co za małe jest utlenowanie krwi i pojawia się kompensacyjne przyspiesenie tempa i pogłębienie oddechów. Jest wiele przyczyn kaszlu niestety ale to o czym piszesz to chyba jest jedna z rzadziej występujących przyczyn. A jaki to kaszel? Mokry suchy? W spoczynku/ na jeździe? Nie ma żadnego wypływu z nozdrzy? ile koń ma lat?
Nam pan wet na kaszel i ogólną poprawę kondycji dróg oddechowych w okresie przeziębień polecił to:
http://animalia.pl/produkt,10496,Derbymed_Bronchopulmin.html
Co prawda śmierdzi tak, że kobyła jadła to tylko w otrębach, ale działa rewelacyjnie - zauważalna poprawa już po pierwszym podaniu, kaszel i gluty znikły po jakimś tygodniu.
prib 
kaszel był mokry ale po czasie się zmienił na suchy'
tzn na początku to kaszlał jak tylko zaczełam kłus czyli kłus i kaszle ze 3/ 4 razy i koniec wiecej nie mam kaszlu
w stajni to kaszle zadko od czasu do czasu tylko kaszle jest taki sam jak w czasie jazdy
koń ma już 4 latka ponad
to jeśli był mokry tzn. że koń produkował jakiś śluz czyli wchodzi w grę albo jakaś infekcja albo alergia, przy infekcji to byś chyba zauważyła objawy ogólne takie jak podwyższenie temp., apatia, itd. Czasami jest  'tak, że kaszel mokry przechodzi w suchy i po oewnym czasie przechodi jeśli to było jakieś podzięhienie czy coś takiego, natomiast jeśli kaszel jest cały czas taki sam to może to coś alergicznego. Spróbuj może dawać moczone siano, bo może to kurz czy jakieś inne badziewie... Wiele syropów działa wykrztuśnie, więc warto by było najpierw sprawdzić czy ten kaszel rzeczyiście jest mokry bo jak nie to taki syrop pogorszy sprawę bo koń nie będzie miał co wykrztuszać, a zkolei na suchy nialergiczny kaszel u koni nie ma żadnych leków, więc trzeba wtedy chyba przeczekać. Nie chcę się wymądrzać, bo ja weterynarzem nie jestem jedynie mogę porównywać z ludzką medycyna... 
aha oki
wiec twierdzisz że to alergia
tak?
daje mu moczone siano i owies lecz bez skutków
a na alergie moze znacie jakies ziołka ktore można kupić w sklepie jeździeckim??
stwierdzic to może jedynie weterynarz po badaniu endoskopowym i pobraniu popłuczyn wydzieliny...
aha ale i tak dzieki
wet kazał zeby kon był dużo na wybiegu
Ja polecam inhalacje, nawet ze zwykłego olejka do inhalacji dla dzieci zakupionego w aptece. Mojej kobyle nic innego nie pomogło, tylko początkowo codzienne inhalacje, teraz robię jej co drugi dzień, a co drugi dzień psikam do nochala Berotec aerozol inhalacyjny (ludzki lek dla astmatyków na receptę). Przed długi okres nie mogłam pozbyć się kaszlu, a teraz odpukać klacz nie kaszle, czuje się świetnie. Do tego ma oczywiście moczone siano, owies i od rana do wieczora na zewnątrz.
a kobyłka jest alergikiem??

mozesz powiedziec jak ten olejek się nazywa
🙂haha🙂 do inhalacji masz np. Olbas. Jeśli chodzi o ziółka np. Freeway Gold z Hiltona. Dobre są też produkty z Rokale. Do rozwijania się różnych chorób u koni również przyczynia się w dużej mierze stajnia, w której jest słaba cyrkulacja powietrza i przez niezbyt częste wymienianie ściółki duże stężenie amoniaku. Miałam styczność z końmi o dużej nadwrażliwości na różne substancje i z własnego doświadczenia wiem, że nie warto kombinować na własną rękę.
a co drugi dzień psikam do nochala Berotec aerozol inhalacyjny (ludzki lek dla astmatyków na receptę).

A to wet zapisał? Pytam z ciekawości, bo mam konia alergika i przerobiony cały zestaw leków, a jeszcze się z tym nie spotkałam.
Tak, kobyła jest alergikiem. Ja do inhalacji używam najzwyklejszego olejka dla dzieci zakupionego w aptece. Tak Berotec zapisał weterynarz. Moja bliska koleżanka jest weterynarzem, także znalazła mi ludzki, tani odpowiednik leku końskiego, ale jakiego to nie wiem dokładnie. W każdym bądź razie efekt jest po miesiącu stosowania regularnych inhalacji plus Berotec kobyła wcale nie kaszle i przede wszystkim oddycha prawidłowo. Wcześniej był problem z kaszlem, a do tego przede wszystkim klacz "oddychał brzuchem".
Ja mam w stajni olejek inhalol - kosztuje połowę z tego co olbas - a efekt pewnie taki sam.
a jak podawac ten olbas
??
zeby kon to wdychał?
Ja mam zrobiony włąsnoręcznie inhalator. W wiaderku wycięłam na środku dziurkę do której włożyłam plastykową butelką - do niej wlewam gorącą wodę, a do niej 1o kropelek olejku do inhalacji (inhalol). Do wiaderka wsadzam nos kobyły, a na wierzch narzucam jakąś szmatkę, ręcznik - tak żeby ona wdychała całe te opary. Jedną ręką przytrzymuje butelkę, jakby czasem miała spaść, a drugą szmatkę, żeby nie przepuszczała oparów. Na początku popróbuj z samym wiadrem, żeby koń się do tego przyzwyczaił, potem dobrze jest mieć kogoś do pomocy - trzeba uważać z gorącą wodą, żeby nie poparzyć siebie i konia.  Moja kobyła choć jest specyficzna - bardzo lubi te inhalacje, stoi spokojnie i bardzo chętnie wdycha opary, radzę sobie sama, ale jeśli koń będzie się kręcił, wiercił, bo to różnie może zareagować to lepiej mieć kogoś do pomocy.
Można oczywiście kupić jakiś inhalator, wiem, że niektórzy używają takich dla dzieci, kupionych w aptece - ale wg mnie szkoda pieniędzy.
a te olejki są bez recepty ???
wszystkie /??
ile kosztuje olbas??
co ile powinno się robić te inhalacje ??
i ile minut kon powinnien to wdychać?
tak olejki są bez recepty...kup sobie inhalol jest połowę tańszy od olbasa, kosztuje jakieś 7- 8 zł. a najlepiej poproś w aptece o najzwyklejszy najtańszy olejek do inhalacji dla dzieci. Na początku spróbuj chwilę i patrz jak koń będzie reagował. Moja kobyłka na początku przy inhalacjach ciężko oddychała, a dopiero po skończeniu inhalacji zaczął się regularny oddech. Najlepiej zacznij od kilku minut i zobaczysz jak koń będzie reagował. Jak często? W przypadku mojego konia - jak robiłam inhalacje raz w tygodniu to było za mało - kiedy robię co drugi dzień jest dobrze, widać efekty- nie kaszle, prawidłowo oddycha. Najlepiej robić te inhalacje na wieczór, kiedy koń ma przed soba całą noc w stajni i różne pyłki do wdychania. Ale tak jak mówię każdy koń inny - zacznij od krótkich inhalacji i  i zobaczysz, jaka będzie reakacja.
aha dzięki wiec
w aptece poprosze o zwykły olejek do inhalacji dla dzieci
i tak raz lub 2 razy w tyg wystarczy tak?
i  5 minut to wstarczy zeby tylko wdychał?
🙂haha🙂, ale co to znaczy "wystarczy"? Inhalacje mogą ułatwić koniowi oddychanie, ale raczej go nie wyleczą. Jeśli koń kaszle od dawna, to trzeba go porządnie zbadać. Takie domowe sposoby można stosować jako wspomaganie leczenia.
🙂haha🙂 - czytaj tez dokładnie wypowiedzi innych - każdy koń jest inny - mojej kobyle te inhalacje bardzo dużo dają, ale ja Ci nie napisałam, że 5 minut wystarczy.  Napisałam Ci, żebyś na początku spróbowała 1-2 razy. Inhalacje, które ja robię trwają od 5 do 15 minut - różnie, raz kobyła stoi dużej, raz krócej wszystko dostosowuje do tego ile akurat potrzebuje. I ja jej robie przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. A twojemu konikowi może przydadzą się codziennie...Każdy koń jest inny. Spróbuj, a po paru dniach, albo nawet tygodniach napisz, czy dało to jakiś efekt.
No i oczywiście porządnie zbadaj konia - to podstawa, nie pisałam o tym, bo nie czytałam całego wątku, ale myślałam, że to już masz za sobą...
oki
dam odpowiedz
tylko najpierw musze kupić ten olejek  😉
hej dzisiaj zauważyłam
ze jak koń mi parsknie
to pojaiwa mu się taki białawy wyciek z nozdrzy
czy to coś moze być??
ash   Sukces jest koloru blond....
19 stycznia 2011 08:17
🙂haha🙂, wezwij weta. Przez forum się nie dowiesz co mu jest!!!
[quote author=🙂haha🙂 link=topic=1091.msg860684#msg860684 date=1295424489]

czy to coś moze być??

[/quote]

Tak, objaw choroby. Jakiej? Powie Ci to weterynarz po zbadaniu konia. Jeśli od pół roku nie udało się zdiagnozować konia, to może czas najwyższy wezwać specjalistę od chorób płuc? Nikt Ci nie postawi diagnozy przez internet. I jesli to coś poważnego, nie wyleczysz tego ziółkami, Olbasem czy innymi tanimi domowymi sposobami. Tym możesz co najwyżej wspomogać leczenie. Obawiam się, że jesteście na najlepszej drodze do COPD, a z tą chorobą wesoło nie jest i trzeba być przygotowanym na naprawdę spore wydatki.
po ile takich inhalacjach u was konik przestał kaszlec??
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się