Plaga egipska w stajni... Pasożyty zajeły wszystkie zwierzęta! Pomocy!

Kochani... Od kilku tygoni borykamy się z plagą dziwnych stworzeń w stajni - nazywamy to pchłą ale do końca nie wiemy co to tak naprawdę jest... Mamy w stajni i kurniku cała plage, pryskamy wszystkie zwierzęta i kury i konie, wszystkie sciany preparatami ale nic nie pomaga... To "coś" jest tak mikroskopijnych wielkości, że ciężko zauważyć to golym okiem,  trzeba sie naprawdę dobrze wpatrzyc. A jak sie wyjedzie ze stajni to idzie się wściec... Chodzą po całym czlowieku... Konie juz tupią nogami, jednemu wdarło się to do ucha aż mu się strupy porobiły... Zauwazyłam także że to ustrostrojstwo jest również w owsie... Już kompletnie nie wiemy jakich środków użyć zeby to wytępić a to wciąż sie rozmnarza w przerażającym tempie... Czy ktoś wie co to może być i jak z tym walczyć? Kury tak na to nie reaguja ale konie sa strasznie niespokojne kiedy to po nich łazi a ja już nie mogę patrzeć jak się męcza bo sama nie wytrzymuje jak po mnie chodzą... POMOCY....
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
09 lipca 2020 06:54
Złapać kilka sztuk, pokazać je:
- wetowi
- w ODRze
- dobremu sąsiadowi-rolnikowi, który zwierzęta zbożem skarmia
zidentyfikować i wtedy wybić dobrym środkiem celowanym.

Z przedstawionego opisu ciężko wywróżyć, niestety.
Powodzenia!
Uroki trzymania koni z drobiem. Czym pryskacie? Nie wierzę, że żaden środek nie działa. Wykąpałabym konie w Rapicidzie bez spłukiwania. A pomieszczenia trzeba opróżnić, ściółkę wywieźć/spalić, zrobić opryski jakimś Raidem, potem wszystko wyszorować i dopiero wprowadzać zwierzęta.
Może to ptaszyniec kurzy
Raczej na to wygląda. To jest masakra jeśli chodzi o likwidację tego.
vissenna   Turecki niewolnik
09 lipca 2020 19:26
Cóż, jedyna opcja to przeniesienie kur z dala od stajni.

Potem umycie każdego konia przed wyjściem na pastwisko.
Wysprzątanie całej stajni do zera i umycie jej środkiem dezynfekcyjnym.
Wyciągnięcie całego sprzętu i paszy (pasza do wyrzucenia), zdezynfekowanie sprzętu, zdezynfekowanie siodlarni i paszarni (oraz innych pomieszczeń).
Dopiero po tym wpuściłabym konie do stajni...

Powodzenia.

Swoją drogą trzymanie kur obok koni byłoby dla "mojej" stajni dużym "nie, nie"...  🙄
Jeśli ptaszyniec to współczuć. Pogoda mu sprzyja teraz. Główne kolonie powinny być w kurniku. Ptaszyniec  podchodzi pod pajęczaki. Trudno się go pozbyć. Uaktywnia się w nocy. Opryski na niego  są drogie i często średnio skuteczne. Najlepiej pozbyć się ptaków i kurnika. A potem walczyć czym się da.  I pilnować, żeby nie nanieść go w ubraniu na chatę bo będzie dżampreza🙂
To przypomina tutejsze chiggers. Male roztocza, ktorych uklucia bola jak diabli, a potem pojawia sie czerwona wysypka i swiad taki, ze czlowiek drapie sie nawet we snie.
Konie ich nie maja, u ludzi pomaga DEET, a na swiat kapiele w wodzie z octem. Moze pomoze wymycie i wyplukanie koni woda z octem?


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się