Ważne - UE chce wprowadzić wszechobecną cenzurę i wręcz "monitoring" internetu!

Zakładam nowy wątek, bo nie znalazłam żadnego, pod który mogłabym się podpiąć, a warto o tym wiedzieć. Przed chwilą wpadłam na to na grupie na Facebooku, po sprawdzeniu linków do stron na końcu tekstu postanowiłam się tym z Wami podzielić (cytuję osobę, która to wstawiła, bo świetnie wyjaśniła o co chodzi):

"UE chce wprowadzić wszechobecną cenzurę i wręcz "monitoring" internetu.
Trzeba będzie płacić podatek za wstawianie każdego odnośnika/linku/cytatu/itp.; praktycznie nie będzie stron umożliwiających dzielenie się własną twórczością (gdyż tylko firmy pokroju Facebooka czy Google stać będzie na sprostanie wymogom narzucanym przez nowe prawo), a newet jak będą, to publikowana treść będzie podlegać tak ciężkiej cenzurze, że opłacanie tej twórczości przerośnie ogromną większość użytkowników, a idąc dalej tym tropem: nie poczytacie komiksów/mang w internecie, nie pooglądacie seriali/kreskówek/anime/filmów na Waszych ulubionych stronach, nie wrzucicie mema na 9gaga/Memecenter itp. (bo go nie będzie - masowe łamanie CC, bo nie będzie FU) czy zdjęcia waszego nowego komputera na Imgura, koniec również z RP na blogach (bo nie macie wykupionej licencji na używanie postaci danego tworu), czy filmików na YT z typu: first-look, let's play, modowe porady, przeróbki ulubionych utworów muzycznych itp. Koniec również z wszelką formą akcji "przekaż dalej" - jest to po prostu link, an którego rozpowszechnianie nie macie wykupionej licencji. Nie możliwe będzie również uczenie się z internetu, gdyż ta wiedza bazuje na przykładach (najczęściej) z książek i różnych odnośnikach czy cytatach, a nie będzie stać każdego autora małej witryny (czy nawet innego jej użytkownika) na płacenie tych horrendalnych kwot na licencjonowanie (niemal dosłownie) wszystkiego, tylko po ty, by komuś odpowiedzieć na jeden problem.

Pozostał niecały miesiąc do głosowania nad wprowadzeniem ogólnej cenzury w internecie i odebranie największych darów, jakie nam to narzędzie (jeszcze) zapewnia. Jestem osobą, która będąc niemal całymi dniami w internecie dowiedziała się o tym przez przypadek. I nie jestem jedyną osobą, która w internecie spędza dużo za wiele czasu i to w bardzu wielu jego zakątkach, a o tym nie wiedziała i/lub nadal nie wie. W rzeczywistości mało kto wie o tych zamiarach UE. Z tego można wnioskować, że miały one zostać wprowadzone "pod stołem", a o efektach ludzie mieli się dowiedzieć tuż przed wprowadzeniem zmian w życie lub po.

Film ładnie wszystko wyjaśniający:

Petycje: https://saveyourinternet.eu/
*Przy petycjach wymagane jest podanie pełnej nazwy kraju, z którego pochodzicie. Dla Polski najlepiej wpisać "Republic of Poland", gdyż tak właśnie brzmi pełna nazwa naszego kraju po angielsku.
Tutaj można o tym poczytać: https://edri.org/eu-member-states-agree-on-monitoring-filtering-of-internet-uploads/"

Co o tym myślicie? (linki zostawiłam w całości, żeby kto chce, mógł je przekopiować i przesłać dalej w wygodny sposób, nie są chyba za długie).
Ciekawe ile w tym prawdy. Z tym uczeniem sie z internetu nic sie nie zmieni, bo do celow nwukowych i badawczych mozna większość rzeczy przetwarzac, tylko do celow komercyjnych trzeba placic.
Livia   ...z innego świata
19 czerwca 2018 20:22
Kopiuję z naszych re-voltowych ogłoszeń:

"Uwaga Re-volta wkrótce może przestać istnieć!
Nowe prawo UE spowoduje zamknięcie forum i ogłoszeń

Dotychczasowe przepisy, gdzie treści łamiące prawo autorskie usuwało się po zgłoszeniu, zastąpi prawo wymuszające weryfikowanie z góry praw autorskich do zdjęć i treści zamieszczanych przez użytkowaników. Nie mamy możliwości weryfikacji każdego ogłoszenia, każdego zdjęcia i każdego komentarza na forum, więc po prostu będziemy musieli zamknąć oba serwisy.

Jeśli nie podoba Ci się cenzura interentu - zaprotestuj! Głosowanie już 20 czerwca!!!"

https://saveyourinternet.eu/pl/strona-glowna/ - tu można wesprzeć protest.
asds   Life goes on...
19 czerwca 2018 22:12
No fuck.................
Nie no to jest chyba jakiś ponury żart...  😵
Wysłałam maila zgodnie z instrukcją strony...
Masakra... Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić zamknięcie re-volty.
Cierp1enie, znikną wszystkie fora, opinie dotyczące produktów itp. Dla mnie to milowy krok w tył, jakbyśmy się cofali do XIX wieku...
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 czerwca 2018 15:00
Sniknięcie rewolty to pół biedy (sorki), zginą niezależne media, rozwój oprogramowań, startupy wyniosą się poza UE, prawo cytatu wyląduje w koszu a mniejsze i średnie portale nie będą w stanie dostosować się do nowych przepisów chociażby z powodów finansowych. Tak, jeśli ktoś na jakimś portalu doda komentarz z linkiem, za ten link nikt nie zapłaci podatku to właściciel portalu odpowie prawnie. Youtube będzie z automatu usuwał tego typu treści, trzeba się będzie więc pożegnać z recenzjami filmów czy coverami...
karolina_, uczenie się z internetu też zniknie, bo nie będzie treści, z których mogłabyś się uczyć bo podlegają one prawom autorskim. Nawet wrzucenie okładki kupionej książki będzie złamaniem prawa
Ustawa przegłosowana koło 13:20...
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
20 czerwca 2018 15:50
Przeglosowana w sensie ze przeszla?
majek   zwykle sobie żartuję
20 czerwca 2018 15:56
Smartini, nie wiem jak książki ale wiekszosc publikacji naukowych jest dostepna za free dla celów naukowych i badawczych ale nie komercyjnych (patrz np https://www.elsevier.com/about/policies/open-access-licenses)
A czy to nie jest kolejna zasłona dla jakiejś innej ustawy przepychanej po cichu? Tak samo z aborcją było itp..
Przeszła w komisjach, głosowanie parlamentarne w lipcu.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 czerwca 2018 17:51
Becia23, jak pisze bobek, na razie przeszła w komisji ale to już zły znak, ostatnia szansa 4go lipca
karolina_, pytanie jak potraktują to algorytmy. Ale nikt nie bedzie w stanie podlinkowac zrodla bo bedzie sie to wiazalo  z podatkami (pewnie nie malymi). Male i srednie portale (w tym edukacyjne) zginą
Link ktory wrzucilas bedzie opodatkowany 😉 poza tym nie bedziesz juz miala gdzie go umiescic, bo revolty nie stac bedzie na wprowadzenie algorytmow skanujacych tresci i na ewentualne sankcje (bo to revolta odpowie za ten nieopodatkowanh link, ktory zamiescisz)
Fokusowa, ale to jest bardzo poważna sprawa, raczej mundial jest przykrywką bo cisza o tym a powinno być glosno
To zamach na niezalezne media, tworcow, wolność informacji. Tylko molochy udzwigna zaostrzenia wiec beda kreowac informacje i newsy, nikt nie bedzie mogl z nimi konkurowac.
Revolta, blogi, kanaly na yt - wszystko co wartosciowe przestanie w sieci istnieć, bo potencjalnie bedzie lamac prawo...

To córka ACTA, z tego co czytam to znacznie gorsza :/
Smartini ja jestem ciekawa opinii prawników. Bo prawa autorskie mozna przekazac i jest to w niektorych przypadkach standardowy proces (np publikacja w czasopismach naukowych). Moze nowe przepisy bedzie mozna latwo obejść wlasnie je przekazujac na rzecz serwisu typu YT?
Fokusowa karolina_ Gdyby to była zasłona dymna, wątek który założyłam nie zostałby odkryty dopiero wczoraj/dzisiaj (dzień przegłosowania w komisji) i temat nie byłby tak trudny do znalezienia w necie (innymi słowy, mało kto o tym wiedział, do dzisiaj, gdy w teorii jest już "po ptokach" - za to w telewizji i necie w ...uj pieprzenia o mundialu. Temat nr. 1). Zauważ, że dowiedziałam się o tym przez grupę na FB jednego Youtubera - gdyby nie to, nie wiedziałabym o tym nadal i nie wstawiłabym tego tutaj - a serio, tak jak dziewczyna którą cytowałam, w necie spędzam większość dnia tak naprawdę. Z tego co widziałam, media milczały, ważniejsze były mecze i inne zdarzenia, o tym jakoś było cicho. A ta ustawa, a dokładniej jej artykuł 13, to lekką ręką - zamach na wolność i dostęp do wiedzy w Internecie (już pomijam kreatywność, blogi i inne takie). Nawet prawo cytatu przestanie być zasadne (i najpewniej zmienione/skreślone w każdym Państwie, które podlega pod przepisy Unijne). Innymi słowy, np. wklejenie linku ( np. w dziedzinie związanej z jeździectwem) i przetłumaczenie z grubsza odkrycia naukowców, zachęcenie do odwiedzenia go (linku z oryginalnym tekstem, wynikami badań itd.),  będzie już łamaniem prawa (nie Twój link, nie możesz wstawić gdziekolwiek, kropka.). Tak samo wklejenie przez portal/blog np. o języku polskim, wypowiedzi eksperta podanej w linku (np. do nagrania z wypowiedzą na YT), też będzie już nielegalne. "Wiedza" dostępna w necie stanie się wąskotorowa, bez możliwości przebicia się mniejszości ("biedoty" względem molochów jak FB, Google itd.), nawet, jeśli "mniejszość" miałaby więcej racji, dobre argumenty i dowody. Niezależne od rządów itd. media przestaną istnieć. Chociażby masowo zdejmowane blogi, kanały YT i fanpage, komentujące w niewygodny, aczkolwiek merytoryczny sposób rozwiązania systemowe czy nowości z najróżniejszych dziedzin życia, wydarzenia i tak dalej.
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 czerwca 2018 18:33
karolina_, przekazać można prawa majątkowe, nie osobiste. Co Ci z wiedzy, skoro nie wolno jej podlinkowac? Nie wolno bedzie uzyc cytatu (!!!) W tekscie, bo to juz narusza prawa autorskie. Nawet zdjęcia okładki książki którą kupisz nie będziesz mogła nigdzie wstawić. Zginie prawo panoramy, więc skończą się fotografie miast i steet photo (bo takie zdjecie warszawy naruszy prawa autorskie projektantow budynkow.
Jezeli quanta napisze wartosciowy wpis na swoim blogu, to za podlinkowanie bedziesz musiala zaplacic, niezaleznie czy quancie sie to podoba czy nie, bo tako rzecze prawo...
Ba, znalazlam juz filmik o cenzurze artykulu o szkodliwosci tej ustawy i usunieciu w nim informacji chociazby o podejrzeniu szantażu parlamentarzystow... generalnie gruba sprawa, ktora jesli przejdzie, skonczy się katastrofalnie dla wolnego przeplywu informacji (w tym wiedzy) w internecie
W skrocie, wrocimy do epoki ulotek...
[b]Nie wolno bedzie uzyc cytatu (!!!) W tekscie, bo to juz narusza prawa autorskie.
Dlatego na wszelki wypadek na swojej stronie umieściłem informację, że z dniem dzisiejszym pozwalam każdemu po wsze czasy linkować dowolne moje teksty, zdjęcia itp. materiały na tej stronie zamieszczone.
I w dupie mam eurociuli.

Powyższe zamieszczam z całą świadomością tego, że wspomnianych obrażam.
I udzielam Wam prawa do cytowania mnie, zwłaszcza, jeśli się z tym zgadzacie 🙂

Jak tak ma wyglądać ta Unia Europejska, to - jak śpiewał Miś Colargol - "już najwyższy czas opuścić ten las". Póki nie jest za późno.

Fokusowa, ale to jest bardzo poważna sprawa, raczej mundial jest przykrywką bo cisza o tym a powinno być glosno
To zamach na niezalezne media, tworcow, wolność informacji. Tylko molochy udzwigna zaostrzenia wiec beda kreowac informacje i newsy, nikt nie bedzie mogl z nimi konkurowac.
Revolta, blogi, kanaly na yt - wszystko co wartosciowe przestanie w sieci istnieć, bo potencjalnie bedzie lamac prawo...

To córka ACTA, z tego co czytam to znacznie gorsza :/


to chyba dlatego blokują też KIKŚ na fejsie, skasowali konto prywatne Łukasza, instagram itd.... podawał rzetelne informacje z kraju i ze świata, o wiele szybciej niż media typu tvn i tvp1
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 czerwca 2018 19:32
adreskontaktowy, na razie ustawa nie weszla w zycie, jest na ostatniej prostej, pewnie zanim praeor bedzie obowiazywac tez minie (onz i ktos tam jeszcze postulowal, ze nawet nie mamy technologii by niwe prawo skutecznie wprowadzic)

Nie sadze tez, żeby taki dopisek cokolwiek zmienial - jak sobie wytatuuje na czole, ze ktos mnie moze zabic to ten czlowiek i tak pojdzie siedziec za zabojstwo (ekstremalny przyklad, i know). Tu chodzi o hajs i podatki a nie to, czy tworca sie zgadza czy sie nie zgadza...
smartini ja przepraszam, ale to jak prace licencjackie, magisterskie i inne by miały wyglądać? Bez cytatów i bez źródeł? To jest jakiś bardzo ponury i kiepski żart..
Dobra zmiana działa. Jest 500+ i mieszkanie+ to neta nie będzie, coś za coś, tylko do cholery jasnej czemu normalni ludzie mają za to płacić poświeceniem...
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 czerwca 2018 22:50
Fokusowa, nie wiem jak mialoby to działać bo niewiele jest na ten temat informacji... podejrzenie niewiele. A przez samą ustawę chyba nie przebrne (znalazlam tylko oryginal)
I to akurat nie wina 500+, to projekt Unii Europejskiej i 4 lipca bedzie poddany glosowaniu w parlamencie europejskim, nie w PL.
Było robić plexit na wzor UK jak był czas :/
Zart w ogole nie smieszny i cofajacy nas w rozwoju o lata swietlne...
Nie wiem, wydaje mi sie ze to kolejne po RODO tworzenie biurokracji z ktorej malo wynika, co EU uwielbia. Jesli nie, to rzeczywiście fajnie by to bylo jakos zablokowac
smartini, (i reszta ludzi co "nie czytalem, ale sie wypowiem" -  kiepsko dyskutowac o czyms nie czytajac zrodel. Nie mozesz przebrnac przez zrodlo - lepiej wstrzymaj sie z wyrabianiem sobie opinii. To nie jest zaden hejt z mojej strony :kwiatek: po prostu w ten sposob latwiej o zabawe w gluchy telefon zamiast rzetelnej dyskusji.

Jak komus sie nie chce czytac scian tekstu to ten artykul z Wikipedii klik generalnie pokrywa sie z tym, co jest w dyrektywie. Dosc na spokojnie i rzetelnie o kontrowersjach jest tu i tu.

A tak generalnie to sprawa dotyczy portali z duza iloscia user-generated content (nie niczyjego bloga; quanta i tak ma copyright do wpisow na swoim blogu, bo copyright dziala automatycznie, za to odsylanie do zrodla nie narusza niczyjego copyright), nie dotyczy prac naukowych czy w ogole text & data mining i nic nie zmienilo by sie az tak w stosunku do stanu obecnego (polecam Electronic Commerce Directive). A, i jak czlowiek posiedzi nad EU law to wie, ze "shall take appropriate and proportionate measures to secure x" to dosc niski standard ochrony czegokolwiek i od dyrektywy do dyrektywy rozni sie dramatycznie aplikacja w parktyce. Lece do pracy, ale polecam spac spokojnie 😉 R-V nie zamkna, predzej jakies cda oberwie, bo nie beda mieli swojej safe haven provision zeby udowadniac, ze nie wiedzieli, ze uploadowane filmy naruszaja copyright.

Edit. Btw mam wrazenie ze niektorzy ten link tax biora zbyt doslownie. Rzecz w tym, ze wlascciciele portali, na ktorych link z newsem pojawia sie razem z zapowiedzia/naglowkiem/zdjeciem e.g. Facebook beda musieli placic autorowi materialu, tak, jak dotychczas musieli za wykorzystanie calosci artykulu. Link z bloga quanty czy adresukontaktowego nie zostanie opodatkowany, w ogole slowo podatek to metafora taka 😉 w tym kontekscie.

To jest nietrafiony pomysl tak w ogole! jako ze cala DSMD srednio komponuje sie w prawodawstwie EU. A realne skutki art 13 zaleza od niuansow definicji i co powie ECJ na temat praktyki sadow; przypominam ze od pierwszego draftu bylo nascie roznych wersji. Sporo ekspertow od EU law jest zdania, ze zgodnie z E Commerce Directive obowiazek scislego monitorowania tresci pod katem praw wlasnosci intelektualnej w art 13 ograniczy sie do stron aktywnie zarzadzajacych user content i czerpiacym z niego korzysci finansowe. No pozyjemy zobaczymy, jestem ostroznie sceptyczna 🙂
Smartini, wiem, że ustawa jeszcze nie weszła, ale nei zmienia to faktu, że rządzi tym wszystkim jakaś banda idiotów, która dorwała się do steru i ma mechanizmy, żeby takie absurdy urzeczywistnić. To, że nie mamy technologii by nowe prawo skutecznie wprowadzić, nie ma znaczenia - popatrz, co się porobiło w temacie RODO... Absurd goni absurd. Mnie to wali o tyle, że nie mam 20 lat, ale z góry współczuję moim dzieciom tego, w jakim kretyńskim świecie przyjdzie im żyć...

Co do tatuowania - analogia nietrafiona. Tu chodzi o MÓJ potencjalny hajs za moje materiały - a z tym sobie mogę robić, co chcę.
smartini   fb & insta: dokłaczone
21 czerwca 2018 08:11
kokosnuss, żródło planuję przeczytać, aczkolwiek ściana biurokratycznego tekstu w nieojczystym języku (choć angielskim władam nie najgorzej) to ciężki orzech natomiast tyle ile materiałów znalazłam na ten temat - nie podchodziłabym do tego tak optymistycznie. Taka revolta będzie zobowiązana do wprowadzenia algorytmów filtrujących. Czy rozwiązanie będzie darmowe? Wątpię. Z YT wylecą wszystkie programy z recenzjami i krytyką chociażby filmów - algorytm nie będzie decydował, czy wycinki filmu korzystają z prawa cytatu czy nie - aktualnie jest tak, że YT wszystko filtruje ale blokuje film dopiero po zgłoszeniu właściciela contentu, po zmianie prawa nikt nie będzie czekał na takie zgłoszenie, film się zwyczajnie nie załaduje do sieci.
Środowiska programistów i Start Upów są mocno zaniepokojone sytuacją i nie wydaje mi się, by na wyrost i bez powodów.
Były już dwa podejścia do podobnych działań w Hiszpanii i w Niemczech, oba padły, to powinien być znak, że nie tędy droga do zapobiegania kradzieży a nie, że w takim razie trzeba to wrzucić do całej Unii... Obawiam się, że tylko molochy informacyjne dostaną głos, tak jak to jest z telewizją i prasą i wiele osób obawia się tego samego (ba, jeśli dobrze pamiętam, to podobne jest stanowisko ONZ w tej sprawie). No nie podoba mi się to wcale
Livia   ...z innego świata
06 lipca 2018 10:02
We wczorajszym głosowaniu dyrektywa została odrzucona 🙂

https://www.saveyourinternet.eu/pl/
Dobra wiadomość


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się