porażenie nerwu twarzowego/trójdzielnego

Witam
Sama nie wiem jaka nazwa jest właściwa.
W czw moja koleżanka zauważył u mojej klaczy zwisająca wargę i jakby odrętwiały język. Wg lek wet. zapalenie nerwu twarzowego/trójdzielnego. W necie ciężko mi cokolwiek znaleźć na ten temat. Ale może wy (skarbnica wiedzy) coś mi na ten temat powiecie?
Klacz w tym roku, w czerwcu skończy 23 lata, także do najmłodszych nie należy.Martwię się bardzo. Dostała dziś drugi zastrzyk ze sterydu, drugi z wit. B i coś jakby lepiej. Stara się jeść, pije, ogólnie humor ma dobry. Jeszcze akurat w najgorsze mrozy się rozchorowała.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
08 stycznia 2017 16:30
Tak na szybko:

"Porażenie nerwu twarzowego

Nerw twarzowy jest VII nerwem czaszkowym. Porażenie tego nerwu może być spowodowane jego uszkodzeniem mechanicznym lub na skutek zapalenia ucha środkowego, lub ślinianki na tle zakaźnym (herpeswirus). Przy jednostronnym porażeniu obserwuje się zwisanie ucha i wargi dolnej po chorej stronie." http://www.konieirumaki.pl/pl/choroby-ukladu-nerwowego
Napisałam na PW.
Lanka_Cathar tak, czytałam to na stronie. Niestety nic o leczeniu i rokowaniach tam nie ma.
Sumire dzięki za priv.

Jutro ma przyjechać jeszcze inny wet. Według niej trochę źle steryd podawany. Załamać się można.  Z kobyłką ani lepiej, ani gorzej. Je i humor ma dobry.
agulaj79, jak się sprawa skończyła ? Byłabym wdzięczna za odpowiedź, stykam się z takim problemem
Zbadaj krew na borelioze, u mojego konia właśnie borelioza dała takie objawy, po podaniu sterydu i doksy wszystko zaczęło stopniowo wracać do normy
agulaj79, jak się sprawa skończyła ? Byłabym wdzięczna za odpowiedź, stykam się z takim problemem


Sprawa się skończyła tak, że trochę się to wszystko wyrównało z czasem, a teraz nie ma po porażeniu śladu. Ale w między czasie został u kobyłki zdiagnozowany zespół Cushinga i po wdrożonym leczeniu warga wróciła do normy. Także myślę, że to porażenie było jakąś częścią ogólnej choroby (Cushing).
Dziękuję, akurat ja mam przypadek porażenia okołoporodowego u źrebięcia, niestety uniemożliwia ssanie...
montana, napisałam na priv. Może coś doradzę  :kwiatek:
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
26 marca 2022 19:58
Czy spotkał się ktoś z ostrzykaniem nerwu trójdzielnego w przypadku syndromu HS?


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się