Pomoc dla koni - Rada Starszych

Witajcie

Nadszedł czas, żeby ujawnić pewną inicjatywę:

Widząc zamieszanie, jakie każdorazowo towarzyszy wszelkim akcjom pomocy na rzecz koni, postanowiliśmy jeszcze w styczniu stworzyć grupę osób, które miałaby ten stan rzeczy zmienić na lepsze. Nazwaliśmy się roboczo "Radą Starszych" - aczkolwiek nie jest to żadne wywyższanie się ponad innych forumowiczów 🙂 Obecnie Rada liczy 6 osób (anonimowych re-voltowiczów, znanych jedynie niektórym moderatorom RV) i póki co w takim składzie będzie działać. Jej celem nadrzędnym jest stworzenie funduszu pomocowego i przydzielanie z niego środków w tych akcjach, które Rada "certyfikuje", czyli uzna akcje za rzeczywiście zasadne, a inicjatorów - za osoby wiarygodne. Ograniczy to pole do manipulacji, oszustw i naciągania, a jednocześnie spowoduje (mamy nadzieję) to, że pieniądze będą faktycznie trafiać do zwierząt w potrzebie. Mamy nadzieję, że swoimi działaniami sprawimy, że pozytywna opinia z naszej strony dla danej akcji pomocowej stanie się z czasem tym, czym jest np. certyfikat jakości ISO 😉

Rada Starszych dysponuje już pewnym, na razie niezbyt wielkim funduszem, pochodzącym w całości z wpłat własnych jej członków. Jeśli ktokolwiek z Was uzna Radę za ciało warte zaufania, oczywiście może do funduszu się dołożyć w dowolnej kwocie. Wzamian Rada będzie gwarantować jawność rozliczenia oraz to, że darowane pieniądze trafią tam, gdzie naprawdę powinny. Prócz zarządzania funduszem członkowie Rady będą w miarę możliwości uczestniczyć osobiście w akcjach pomocowych, a w każdym wypadku - dokłądnie weryfikować informacje o zwierzęciu w potrzebie oraz informować szczegółowo o przebiegu każdej akcji.

Rada Starszych zarządza funduszem według ściśle określonych przez jej członków reguł, a decyzje podejmowane są większością głosów. Środki z funduszu mogą być przeznaczone zarówno na wykup zwierząt, jak i na ich leczenie i transport. Wykupowi podlegać będą wyłącznie konie w stanie (zdrowotnym lub bytowym) złym, w sytuacji, gdy nic nie wskazuje na to, by ten stan miał się poprawić, a inne metody pomocy osobistej lub poprawienia ich bytu poprzez perswazje i interwencje formalne względem właściciela zawiodły. To oznacza, że osoba prosząca o pomoc powinna najpierw spróbować zmienić złą sytuację, a dopiero potem prosić o wsparcie. Wykupowi nie będą podlegały konie mające zapewnione codzienne warunki bytowe (paszę, wodę, korekcję kopyt) w stopniu zapewniającym im życie bez istotnego uszczerbku na zdrowiu, konie sprzedawane za cenę przekraczającą ich realną wartość, konie sprzedawane przez firmy lub osoby handlujące zwierzętami w celu osiągnięcia znacznego zysku z tej sprzedaży oraz konie chowane z przeznaczeniem do uboju, jeśli fakt takiego chowu będzie jedynym uzasadnieniem prośby o pomoc. Rada Starszych przekaże środki z funduszu w sytuacji, gdy prawdziwość informacji zostanie potwierdzona, ustalony będzie status prawny konia przed przystąpieniem do akcji pomocowej, znany będzie docelowy status konia po akcji pomocowej (kwestia własności, miejsce pobytu, posiadanie środków na jego utrzymanie itp.)

Jeśli są jakieś pytania - chętnie odpowiemy.
Czy Rada Starszych (lub "frakcja" re-volty) przyjmie formę organizacyjną (stowarzyszenie, fundacja) normującą prawnie kwestie zbiórek funduszy?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
23 marca 2012 15:16
wg jakich zasad wyłoniono tę Radę i czy jest/będzie upubliczniony jakis regulamin /zasady postepowania.
No cóż, z tego postu wygląda to tak, że ktoś wybrał sobie nick RadaStarszych, powołuje się na jakieś bliżej nieokreślone koneksje,  powołuje się na jakieś równie nieokreślone zasady i odwołuje się do zaufania mającego wyrażać się wpłacaniem kasy. 

„Znanych niektórym moderatorom r-v”  - tak dużo jest tych moderatorów, że faktycznie stwierdzenie „niektórzy” stanowi gwarancję, ze nie będzie pola do manipulacji.  Niektórzy czyli jeden/jedna? Nie chodzi mi o to, że ten jeden/jedna nie jest gwarancją, ale o to, że pisanie "niektórzy" sprawia fałszywe wrażenie.

„Rada certyfikuje wiarygodność” – należy zacząć od certyfikowania własnej wiarygodności, czcigodna Rado.
Rada nie jest żadnym oficjalnym organem Re-volty i nie należy jej łączyć z samym tym forum oraz z jego kierownictwem. Jest to inicjatywa oddolna kilku osób. Jak to zostało powiedziane, informacja o stworzeniu takiej grupy została przekazana przedstawicielowi kierownictwa RV, podobnie jak chęć założenia tego wątku oraz treść pierwszego wpisu. Na razie grupa ma nieformalny status oparty o wzajemne zaufanie członków oraz o jawność między nimi co do wszelkich informacji związanych z finansami, danymi osobowymi itd. itp. Jeśli grupa przez swoje działania zyska Wasze zaufanie i faktycznie będą chętni do współpracy (w dowolnej postaci) z nami, zapewne trzeba będzie pomyśleć o nadaniu Radzie bardziej formalnego kształtu (np. stowarzyszenia). Na razie mamy zebrany niewielki prywatny fundusz oraz jasno i ściśle określone zasady użytkowania go, z grubsza nakreślone w pierwszym wpisie.

Ważne: celem akcji jest wspieranie i koordynowanie tych akcji pomocy, w których ta pomoc jest naprawdę potrzebna. Celem nadrzędnym nie jest pozyskiwanie od kogokolwiek pieniędzy ! Jeśli ktoś będzie chciał pomóc w dowolny sposób - zapraszamy, ale nie ma żadnej presji wobec kogokolwiek. Jeżeli inicjatywa spotka się z Waszym zainteresowaniem, będziemy ją rozwijać. Jeśli nie - będziemy działać dalej na własną rękę, w oparciu wyłącznie o nas samych i nasze prywatne możliwości finansowe i organizacyjne.

Trusiu, zapewne każdy z Rady czytając tego typu wątek powiedziałby w pierwszym odruchu to samo, co Ty 🙂 Czas wszystko zweryfikuje. Pozdrawiam.
Ale nadal piszesz o wspomaganiu (oczywiście, że dobrowolnym, każda pomoc dla różnicy organizacji jest dobrowolna, nikt pistoletu nikomu do głowy nie przystawia), ale bez żadnych konkretów. Jak ludzie mają chcieć wspomagać coś tak mglistego?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
23 marca 2012 15:39
czy mogę prosić o odpowiedź na puytanie:


wg jakich zasad wyłoniono tę Radę i czy jest/będzie upubliczniony jakis regulamin /zasady postepowania.
Czy Rada również jest w stanie udzielić pomocy (nie chodzi o fundusze na wykup) dla koni, które domu szukają ? w konteksie pomocy w znalezieniu takiego domu ?

czy również stajnie prywatne będą otrzymywać coś w stylu "certyfikatu Rady" potwierdzającego, ze jest to miejsce, gdzie konia warto oddać, bo bedzie miał dobre warunki i zapewniony dobry byt(chodzi mi o sytuację w stylu: dzieje się niezbyt  dobrze, ktos wykłada pieniądze i wykupuje konia, ale chce go nieodpłatnie przekazać-łącznie z umową oddania konia i zmiany własciciela- w jakies miejsce, gdzie będzie leczony, badz będzie miał bezpieczne dożywocie)?  taka mapa "godnych zaufania odbiorców " ?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 marca 2012 15:50
czy mogę prosić o odpowiedź na puytanie:


wg jakich zasad wyłoniono tę Radę i czy jest/będzie upubliczniony jakis regulamin /zasady postepowania.


Nie wiem czy zauważyłaś, ale większość organizacji (czy to nowych czy już prężnie działających od kilku lat) zazwyczaj podają mgliste wyjaśnienia i działają bez odwołania się do konkretnych regulaminów i zasad. 😀iabeł:

Mnie interesuje to jak będzie się miał status prawny konia zaraz po 'odkupieniu'?
Kami   kasztan z gwiazdką
23 marca 2012 15:52
Dlaczego członkowie rady chcą być anonimowi? Mnie łatwiej byłoby zaufać konkretnej osobie, którą znam z r-v niż jakiejś tam "radzie"  🤔
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
23 marca 2012 15:54
[quote author=ElaPe link=topic=87624.msg1347781#msg1347781 date=1332517152]
czy mogę prosić o odpowiedź na puytanie:


wg jakich zasad wyłoniono tę Radę i czy jest/będzie upubliczniony jakis regulamin /zasady postepowania.


Nie wiem czy zauważyłaś, ale większość organizacji (czy to nowych czy już prężnie działających od kilku lat) zazwyczaj podają mgliste wyjaśnienia i działają bez odwołania się do konkretnych regulaminów i zasad. 😀iabeł:

Mnie interesuje to jak będzie się miał status prawny konia zaraz po 'odkupieniu'?
[/quote]

jeśli tak, to se niech same "działają"
[quote author=trusia]Jak ludzie mają chcieć wspomagać coś tak mglistego? [/quote]
Mogą, nie muszą. Nie jest to cel sam w sobie istnienia Rady.

[quote author=ElaPe]wg jakich zasad wyłoniono tę Radę i czy jest/będzie upubliczniony jakis regulamin /zasady postepowania.[/quote]
Jak to zostało powiedziane, rada jest inicjatywą oddolną kilku osób nie związanych z normalnymi strukturami RV, w związku z tym nie było "wyłaniania". Wewnętrzny regulamin został spisany, będzie przestrzegany, kwestię upublicznienia omówimy w swoim gronie.

[quote author=Isabelle]Czy Rada również jest w stanie udzielić pomocy (nie chodzi o fundusze na wykup) dla koni, które domu szukają ? w konteksie pomocy w znalezieniu takiego domu ? [/quote]
Tak, z zastrzeżeniem, że póki co wszystko jest w fazie rozruchu i dopiero tworzy się baza takich miejsc.
"Certyfikat Rady" był pomyślany w odniesieniu do konkretnych akcji, ale myślę, że rzeczywiście można by go stosować dla takich miejsc - oczywiście nie dożywotnio, tylko okresowo. Pomysł przedyskutujemy.

[quote author=Notarialna]Mnie interesuje to jak będzie się miał status prawny konia zaraz po 'odkupieniu'?[/quote]
Rada nie będzie wykupywała ani w żaden inny sposób przejmowała praw własności do wykupywanych zwierząt. Rada będzie organizacją wspierającą czyjeś działania do poprawy sytuacji tych zwierząt.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
23 marca 2012 15:57
Rada będzie organizacją wspierającą czyjeś działania do poprawy sytuacji tych zwierząt.

czyli co będzie robić?
Dlaczego członkowie rady chcą być anonimowi? Mnie łatwiej byłoby zaufać konkretnej osobie, którą znam z r-v niż jakiejś tam "radzie"  🤔


Kami, wydaje mi się (oczywiscie mogę się mylić), że chce Rada uniknąć prywatnych sympatii / antypatii. wiadomo, że kogoś mozna personalnie nie lubić i z założenia juz bojkotować jego postawę, założenia. Rada chce uniknąć też wynoszenia na piedestał członków, bo zaraz by się odezwaly glosy, że "ta i ten to nie zasługują na to miano !" itp. takie są moje wrażenia.

Pytanie do Rady:
czy i kiedy mozna się (i w jakiej formie) zgłaszać po pomoc w znalezieniu domu, znaczy kiedy ogólnie "zacznie sie działanie"?
asds   Life goes on...
23 marca 2012 16:00
Taki mały offtopic


Czy tylko mi się nazwa kojarzy z Władca Pierścieni?  👀
[quote author=Isabelle]Kami, wydaje mi się (oczywiscie mogę się mylić), że chce Rada uniknąć prywatnych sympatii / antypatii. [/quote]
Dziękujemy, Isabelle 🙂

czy i kiedy mozna się (i w jakiej formie) zgłaszać po pomoc w znalezieniu domu, znaczy kiedy ogólnie "zacznie sie działanie"?
Działanie w sensie pewnego wsparcia finansowego Rada jest w stanie rozpocząć już teraz - jak to zostało powiedziane, już istnieje pewien fundusz. W sensie znajdowania domów - na razie niestety nie. O wszelkich nowych możliwościach i działaniach będziemy informować niezwłocznie.

[quote author=ElaPe]Rada będzie organizacją wspierającą czyjeś działania do poprawy sytuacji tych zwierząt. [/quote]
Weryfikować zasadność akcji i chronić potencjalnych darczyńców przed udziałem w akcjach "wątpliwych". Wspierać finansowo akcje prawdziwe - wykup, kupno leków. Organizować pomoc rzeczową. Koordynować działania pomocowe, w miarę możliwości . Pomagać zorganizować transport itd. Jednocześnie jednak Rada będzie piętnować akcje i osoby, które pod szyldem pomocy będą np. prowadziły własny interes, czy które nie będą wywiązywać się z podjętych zobowiązań.
Super, mnie się inicjatywa podoba,  wreszcie będzie swiadomośc, ze faktycznie trzeba pomóc, badz z czystym sumieniem odmówić. chyba przydaloby się potwierdzenie ze strony moderatora/administracji, żeby uwiarygodnic pozwolenie na inicjatywę.

dwóch osób się po cichu domyślam, no może trzech 😉
RadoStarszych, ale żeby to wszystko robić, czyli weryfikować, piętnować, koordynowac trzeba mieć jakiś autorytet. Skąd autorytet u takiej anonimowejk grupy?

Isabelle, ale prywatne sympatie/antypatie to nie tylko prywatne odczucia. To także zaufanie do tego, co dana osoba robi. Czy każdemu jesteś w stanie zaufać? Ja nie - dlatego ukrywanie się pod nickiem jest dla mnie mocno podejrzane.  Skąd masz pewność, że faktycznie możesz pomoc?
[quote author=trusia]RadoStarszych, ale żeby to wszystko robić, czyli weryfikować, piętnować, koordynowac trzeba mieć jakiś autorytet. Skąd autorytet u takiej anonimowejk grupy?[/quote]
Nie nazywamy siebie autorytetami, bo nimi nie jesteśmy. Nie domagamy się z góry ani uznania, ani niczego takiego. Mamy nadzieję, że z czasem rola Rady zacznie być jasna dla każdego i że opinia Rady będzie miała znaczenie przynajmniej dla niektórych z Was. A jeśli akcja się nie powiedzie, będziemy robić swoje już wyłącznie we własnym zakresie - choć oczywiście możliwości będą wtedy mniejsze.
trusia,  mam duży kredyt zaufania na wstępie do każdego, możesz mieć racje, ze zbyt łatwo mi to przychodzi 🙂
i chyba pytanie do Rady powinno brzmiec :
jak zweryfikujecie "sami siebie"? jak zdobędziecie zaufanie? bo na początku jest to chyba potrzebne, zanim jakies akcje ruszą? czy rzeczywistosc zweryfikuje sama?
Macie poczucie misji to zalozcie fundacje, albo pomagajcie na wlasna reke.

Ten pomysl nie wypali co widac juz po pierwszych reakcjach, powstanie jedynie kolejny 100 stronicowy watek, w ktorym wszyscy od nowa beda sie obrzucac blotem.

Anonimowosc zamiast pomagac stworzy tylko pole do domyslow, czesto blednych czy krzywdzacych.
Ja na ten przyklad obstawiam, ze "Rada" to Faza, Tania, Duunia, Bera7, Presja, Rzepka.

Macie dobre intencje, wymyslilyscie calkiem przejrzyste zasady i to moze wypalic, pod warunkiem, ze nie bedziecie wystepowac jako "Rada Starszych" (co za fatalna nazwa), tylko ludzie, ktorych znamy i ktorym jestesmy w stanie dac kredyt zaufania. Moim zdaniem to jest tez nierealne zeby 6 osob na wlasna reke weryfikowalo warunki koni z calej polski, potencjalnych domow etc.
Jesli ta re-voltowa pomoc ma sie udac to wszyscy musimy dzialac razem, same na dluzsza mete nie dacie rady. Anonimowego kolka rozancowego, ktore bedzie sobie we wlasnym gronie ustalac i decydowac raczej nikt tutaj nie zaakceptuje.
[quote author=stillgrey]Anonimowego kolka rozancowego, ktore bedzie sobie we wlasnym gronie ustalac i decydowac raczej nikt tutaj nie zaakceptuje.
[/quote]
Nikt nie musi, a działanie na własną rękę też jest brane pod uwagę. Kwestie personalne na razie pozostaną pozostawione bez odpowiedzi, podobnie jak wszelkiego rodzaju słowne potyczki. Temat zostawiamy na razie wszystkim zainteresowanym do przemyślenia i do przespania się z nim - ciąg dalszy nastąpi.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 marca 2012 16:55
[quote author=trusia]RadoStarszych, ale żeby to wszystko robić, czyli weryfikować, piętnować, koordynowac trzeba mieć jakiś autorytet. Skąd autorytet u takiej anonimowejk grupy?
Nie nazywamy siebie autorytetami, bo nimi nie jesteśmy. Nie domagamy się z góry ani uznania, ani niczego takiego. Mamy nadzieję, że z czasem rola Rady zacznie być jasna dla każdego i że opinia Rady będzie miała znaczenie przynajmniej dla niektórych z Was. A jeśli akcja się nie powiedzie, będziemy robić swoje już wyłącznie we własnym zakresie - choć oczywiście możliwości będą wtedy mniejsze.

[/quote]

Przepraszam, ale muszę 😁
A nie macie wrażenia, że jakby te osoby się ujawniły to by powstała od razu grupa antypatii do Rady? Mam wrażenie, że ta Rada jest złożona z tych osób, które się najbardziej piekliły w wątkach pomocowych, ale nie zdobyły sympatii forumowiczów 😉

Jeśli to ktoś z forum to moderator zasadzi sążnistego bana za podwójne konto 🤣
kolorwiatru   Pani władczyni imperatorka
23 marca 2012 17:00
Mnie to jakoś dziwnie gulinizmem zaciąga  🤣
Ja jestem Starsza wedle kalendarza ale nie Rada! Nie, nie. Ja nie.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
23 marca 2012 17:07
Mnie to jakoś dziwnie gulinizmem zaciąga  🤣

A mnie tomkizmem 😀
[quote author=Notarialna]Jeśli to ktoś z forum to moderator zasadzi sążnistego bana za podwójne konto 🤣[/quote]
To przecież chyba jasne, ze jesteśmy "ktosiami z forum" 🙂 Natomiast moderator nie zasadzi nikomu bana, bo istnienie podwójnego konta jest z moderatorem uzgodnione (o czym była mowa na początku).
[quote author=ms_konik link=topic=87624.msg1347883#msg1347883 date=1332522423]
Mnie to jakoś dziwnie gulinizmem zaciąga  🤣

A mnie tomkizmem 😀
[/quote]

Szczerze mowiac zadnego z nich nie posadzalabym o takie cyrkowanie. No dobra, Tomka na pewno nie 😉

Pytanie do "Rady" - przed odpowiedzia wspolnie ustalacie jej tresc, oddelegowalyscie jedna osobe do kontaktow z forumowiczami czy moze kto pierwszy ten lepszy? 😉
Jeśli Rada Starszych pokaże co potrafi i pochwali się sensownymi osiągnięciami i zdobędzie zaufanie, to i zdobędzie wsparcie kasę.
Czas pokaże. Mi tam obecność Rady w niczym nie przeszkadza. Niech istnieje, niech coś zrobi i niech zdobędzie me serduszko ( a z nim portfelik, który chętnie by pomagał, ale nie znosi przepychanek jakie miały miejsce w poprzednich akcjach)
powodzenia Rado  🙂

Uszanujcie i przestańcie wnikać kto to. Chcą być  na razie anonimowi, uszanujmy to. Ma to jakiś sens.
kolorwiatru   Pani władczyni imperatorka
23 marca 2012 17:35

Uszanujcie i przestańcie wnikać kto to. Chcą być  na razie anonimowi, uszanujmy to. Ma to jakiś sens.


Cóż, IMO Rada Starszych  🤣 to mógłby to być każdy, nawet kilka rozbrykanych nastolatek szukających funduszy na kupno własnego konisia... Mogą być anonimowe, zrobić fikcyjne akcje - nikt tego nie sprawdzi bo wszystko będzie ściśle tajne i "wewnętrznie" ustalone. Tym sobie "zaskarbi" zaufanie r-v i ich portfelików  😉 I na koniec zaśpiewają :
"Marzenia się spełniają
Tylko stale, stale myśl o nich myśl
Wszystko, co tylko chcesz
Może się zdarzyć dziś!
Marzenia się spełniają
Tylko mocno, mocno, mocno w nie wierz
Ściskaj kciuki co sił, oczy zamknij też..."

  😀iabeł:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się