żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło

Dava   kiss kiss bang bang
14 kwietnia 2017 09:41
Czy ma ktoś porównanie podkładek Ogilvy i Acavallo, tych z memory foam, wzorowanych na Ogilvy?


Ogilvy ma zupełnie inne wypełnienie, to nie memory foam więc dla mnie nawet te podkładki nie leżą obok siebie 😉
W ogole jak sie sprawdza ten memory foam w podkladkach?
mils   ig: milen.ju
14 kwietnia 2017 10:58
Dava jak dla mnie, w Acavallo też te memory foam jest tylko w nazwie czy tam opisie. Te podkładki nie zachowują się jakby miały w środku piankę, tylko samo powietrze. Dlatego pytałam, bo może mam mylne odczucia czym ta pianka jest. Co jest z kolei w Ogilvy? Producent na swojej stronie napisał, że memory foam.
Dziewczyny, może któraś mogłaby się wypowiedzieć o tej podkładce? Szukam zamiennika Matesa Corection System koniecznie z futrem, bo jego cena mnie powala.  😵

https://sklep.bergo.pl/p/888/13295/kerbl-korygujaca-podkladka-pod-siodlo-z-medycznej-welny-korygujace-podkladki-kon-cob-full-xfull.html

Warto brać?
Dava   kiss kiss bang bang
05 maja 2017 15:17
Dava jak dla mnie, w Acavallo też te memory foam jest tylko w nazwie czy tam opisie. Te podkładki nie zachowują się jakby miały w środku piankę, tylko samo powietrze. Dlatego pytałam, bo może mam mylne odczucia czym ta pianka jest. Co jest z kolei w Ogilvy? Producent na swojej stronie napisał, że memory foam.


W Ogilvy nie jest na 100% memory foam, jest kilka osób, którym się one rozpruły i to co zobaczyły w środku to  😁 Nie mówię, że nie działa, może na jakieś konie tak, tylko jak dla mnie szkoda kasy.
Acavallo mam tylko żele, nie mam nic z ich memory foam więc ciężko mi się wypowiedzieć. Pomacam jak będę mieć okazję  :kwiatek:
Dostałam w końcu odpowiedź z Acavallo na temat grubości ich żeli (jak pisałam uprzejmie, to mnie olewali, jak napisałam maila niegrzecznego, odpowiedź przyszła natychmiast    😤  )
Grubość od 8 mm do 18.9 (8, 10, 10.6, 18.3, 18,9, 16, 17). 

Czy ktoś może doradzić, w jaką grubość celować, żeby ochronić kręgosłupo (konia i swój), ale jednocześnie nie siedzieć wysoko na koniem?  :kwiatek:
Trusia, a mogłabyś te grubości przypisać do modeli? Choćby tych najbardziej popularnych - Terapeutyczny, Anatomiczny, HEXAGONE i Air Realas. Jak szukałam w tym wątku informacji o nich, to znalazłam tylko pytania i żadnych odpowiedzi, więc mogłabyś się przysłużyć przyszłym pokoleniom. 😀

Ja po swoim Terapeutycznym nie czuję żadnej zmiany dla swoich pleców. Koń czuje, ale ja ni cholery. :P
W Acavallo jest oryginalny memory foam,mam tą podkładkę od pół roku i nie zamieniłabym na żadną inną,a na pewno już nie na to co miałam,czyli mattesa, który się uklepywał.
A jakie podkładki/żele w przypadku wydatnego, obcierającego się kłębu?
julita123, żadnych podkładek się nie daje. Siodło nie ma prawa w żadnym momencie jazdy dotykać kłębu. Przestrzeń pomiędzy kłębem a siodłem pod obciążeniem jeźdźca powinna być conajmniej 1,5-2 palce. Czaprak podczas siodłania powinno się unieść i stworzyć "dzióbek". Na koniu z już obtartym kłębem się nie jeździ aż do zagojenia. I potem nie siodła się tym samym siodłem. Siodło może na przykład mieć pękniętą terlicę i czego byś nie wpakowała pod spód, to będzie się opierać. Z pytaniem o siodło odpowiednie dla wykłębionego konia zapraszam do wątków o siodłach 🙂
Ok, dziękuję
KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
01 czerwca 2017 20:53
To chyba w zależności od sytuacji. Ta podkładka jest chyba dość cienka, więc własności amortyzacyjne ma stosownie do grubości. Ja mam transparentny żel Showmaster w wersji grubej (2 cm) i użytkowo jest super.

edit: myślałam, że mam Acavallo, a jednak jest Showmaster
Mam zalecone podłożyć pod trochę za szeroką ujeżdżeniówkę żel z wycięciem na kłąb. Teraz pytanie, czy wystarczające będzie takie małe wycięcie, jak jest w Yprku, czy Horze:

czy raczej jednak musi być trochę większe, jak w Acavallo:

Chodzi o to, że siodło było dopasowywane, jak koń miał trochę więcej mięśnia. Przez zimę schudł i spadł z tych mięśni, potrzebuję czegoś do czasu, aż się nabuduje z powrotem, a obtarł mi się po prawej stronie przy kłębie. A totalnie się na tym nie znam, starczy taki 'zwykły' żel?
flygirl, jak się obtarł, to ja bym chyba próbowała znaleźć/pożyczyć inne siodło.... 🤔
No ewentualnie spróbować z jakimś grubym żelem albo podkładką, bo cienkie się jednak trochę spłaszczą. Albo może taka bardziej "piankowa" podkładka? Coś, co Ci to siodło faktycznie podniesie, a nie "spłaszczy się" pod ciężarem jeźdźca.
Co do wycięcia - no, przez internet ciężko powiedzieć, które będzie wystarczające
Dopiero się uczę wszelkich aspektów posiadania konia (już pomijająć samą kwestię tego, że to nie mój koń, ale fakt, jestem u niego częściej niż właścicielka 😉), ale nie wydaje mi się, że wszyscy co chwilę kupują nowe siodło, jak im koń spadnie z mięśni. 👀 Nie wiem, może ja na to źle patrzę, ale sylwetka potrafi się tak szybko i dużo zmienić, że naprawdę się powinno zmienić całe siodło zamiast sobie czymś tymczasowo pomóc i podłożyć? Zwłaszcza, że siodło dopasowane jest, tylko tak jak mówię, trochę spadł z mięśni i teraz w jednym miejscu jest za szerokie. Za jakiś czas się nabuduje (mam nadzieję) i żel po prostu wyciągnę, a nie będę znowu szukać całego siodła. Nie wiem, czy dobrze myślę, naprawdę się na tym nie znam. 🤔

A tak technicznie rzecz biorąc, jaką różnicę w samym działaniu ma żel pełny, a taki z wycięciem na kłąb? Bo taki pełny mam, on jest dosyć gruby, może on by się nadał?

Najgorzej, że im więcej czytam i szukam, pojawia się jeszcze więcej opcji i już nie wiem nic. 😜
Problem w tym, ze jesli sie obtarl/odbil to ono musi byc konkretnie za szerokie, a miesnie grzbietu to moze byc i kilka miesiecy roboty.
Wiem.

Używa/używał ktoś podkładki Lamicell Memory? Wygląda na taką, która dopchałaby mi ten przód. 👀
Testowalam, dupy nie urywa 🙂
flygirl, Są ludzie, którzy serwisują siodło co 3 miesiące 😉 generalnie ludzie siodeł nie wymieniają (nawet tych średnio dopasowanych), ale obtarcie kłębu to już trochę poważniejsza sprawa, na którą jednak powinno się zwrócić baczniejszą uwagę.
Jasne, podłożyć można wszystko (z resztą, ja zawsze jeżdżę z podkładką), tylko moim zdaniem, cienki bądź jakiś "rozlazły" żel może Ci w ogóle nie pomóc. Jakie jest działanie żelu z wycięciem,a  żelu bez wycięcia - nie mam pojęcia 😉
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
10 czerwca 2017 09:43
flygirl Tak jak było pisane wcześniej cienki żel Ci nie pomoże (zwłaszcza z wycięciem). U mnie w takich sytuacjach jedynie sprawdził się żel podnoszący przód siodła (motylek). On wypełnia te miejsca przy kłębie gdzie nie ma mięśni i podnosi siodło do góry. Kładzie się go bezpośrednio na grzbiet i na to czaprak. Jeśli masz potrzebę, to między czaprak a siodło możesz jeszcze wsadzić inną podkładkę. Są przezroczyste i ciemne.

Constantia dzięki wielkie  🙇
Sankaritarina pewnie są, ale podejrzewam, że robią to na swojego własnego konia.
flygirl, ja mam konia z wybitnie wydatnym kłębem. Normalnie jeżdżę na tym koniu raz dwa razy w tygodniu i naprawdę nie opłaca mi się do niego kupować drugiej ujeżdżeniówki, bo on ma dopasowaną skokówkę którą moja córka kocha a dla mnie jest słaba. Ja siodłam dziada tak: żel 2cm, na to czaprak, na to Mattes i nie ma problemu. Bez żelu raz m zjęłam sierść z kłębu więc od razu żel włożyłam.

Z tym, że moje siodło generalnie nie jest szerokie.
Help! Która podkładka lepiej się sprawdzi - memory foam z Lamicella (https://konik.com.pl/lamicellpodkladkamemoryfoam) czy może gruby żel Nortona (http://arcus-konie.pl/norton-zel-pod-siodlo-protection-gel-pad-p-664.html)?
Potrzebuję szybko się zdecydować, mogę kupić używanego Lamicella I nie wiem czy się na niego rzucać  😀iabeł:
Podkładka potrzebna jedynie do dodatkowej ochrony pleców konia, niby nic się nie dzieje ale tak profilaktycznie chcę zacząć jeździć z czymś co będzie dodatkowo amortyzowac moje latanie po siodle 😉
Witam poszukuje podkladki ktora ma pusty kanal a bedzie podnosic lawy siodła równomiernie. Jakieś pomysły?
megruda, BR 😉 Ja mam taką z wyjmowanymi gąbkami, więc mogę podnieść tylko przód, tylko tył, oba lub wyjąć całkiem, bardzo pomocna podkładka.
Albo mattes 🙂
Czym się różnią podobnie wyglądające podkładki ogilvy /acavallo /torpol? Na zdjęciach wyglądają bardzo podobnie, ale ceny są różne. Dziś miałam w rękach topol, wrażenie miękkiej poduchy 🙂 najtańsza jest acavallo, ciekawi mnie, czy też jest taka miękka i plastyczna.
Chodzi mi o te modele : acavallo    torpol
Miałam z Acavallo, ona nie jest raczej super miękka i plastyczna, bardziej sztywna i zbita choć porównania z Torpolem nie mam, bo nigdy Torpolowskiej nie dotykałam. Generalnie wszystkie tego typu podkładki są z memory foam, mają to samo zadanie i działają podobnie. Różna cena? Po 1 firma po 2 materiały, z którego są wykonane. To tak samo jak masz Mattesa i inną "podróbkę". Zależy jak wysokie masz wymagania i potrzeby 😉
A ja mam pytanie o NAKŁADKĘ :P Mam daw maga huberta M ale łęk był zwężany na wykłębionego konia. Siodło zwierzowi pasuje , fajnie się w nim rozluźnia, wydaje mi się że nigdzie nie uwiera za to ja...  😲 😕 Klacz jest dość wykłębiona tzn łęk przedni dość wysoko, do tego siodło jest dość twarde. Pojeżdżę dość intensywnie dłużej niż godzinę i proszę nie pytajcie  jak mnie boli...tam.  😡 I biedny mój mąż przez następnych kilka dni  🤣
Ale słyszałam że na takie problemy też znaleźli sposób w postaci właśnie nakładek, czy ktoś stosował, może jakąś polecić ? Znalazłam coś takiego : https://www.pasi-konik.pl/pl/p/HORZE-Zelowa-nakladka-na-siodlo-przecena/16180 albo są jeszcze takie z owczej skórki . Zanim się na coś zdecyduję będę wdzięczna za porady.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się